Bu wikiHow makalesi sana, yerleşik veya USB web kameran herhangi bir Windows uygulamasında siyah bir ekran gösteriyorsa ne yapman gerektiğini öğretir. Video yayınını görmeyi beklediğin yerde siyah bir ekran görmenin birçok nedeni olabilir: Bir izin sorunu, bir yazılım çakışması veya İnternet sitesinde ya da uygulamada basit bir ayar sorunu olabilir. Web kamerası fiziksel olarak bozuk veya kusurlu olmadığı sürece sorunların birkaç hızlı sorun giderme adımını izleyerek kolayca çözülebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Sorun Gidermek

 1. 1
  Web kamerası merceğini hiçbir şeyin engellemediğinden emin ol. Bu açık görünebilir ancak web kamerası lensini engelleyen herhangi bir çıkartma, toz veya diğer çevre birimlerinin olmadığından emin ol. Yerleşik web kameranın plastik bir gizlilik kapağı varsa lensin görünmesi için tamamen açık olduğundan emin ol. Lens tüy veya kir ile engellenmişse yumuşak bir bezle hızlıca sil.
  • Bir USB web kamerası kullanıyorsan takılı olduğundan emin olmak için iki kez kontrol et.
 2. 2
  Tüm açık uygulamaları ve tarayıcı sekmelerini kapat. Web kameranın merceğinin üzerinde veya yakınında (genellikle kırmızı veya yeşil) bir ışık görüyorsan kamera muhtemelen bir uygulama veya web sitesi tarafından kullanılıyordur. Hangi uygulamanın onu kullandığından emin değilsen açık olan her şeyi kapat. Açık uygulamaları kapattıktan sonra kamerayı kullanmaya çalıştığın uygulamayı (Chrome, WhatsApp gibi) kapatıp yeniden başlat ve çalışıp çalışmadığına bak.
  • Görev çubuğundaki uygulamalara ek olarak, sistem tepsisi uygulamalarını (saat ve daha küçük simgelerin bulunduğu görev çubuğu alanı) kontrol et. Tüm simgeleri görmek için küçük bir oka tıklaman gerekebilir. Ne olduğunu görmek için imleci bir simgenin üzerine getir; kameranı kullanıyor olma ihtimali varsa simgeye sağ tıkla ve Çık veya Kapat’ı seç.
  • Bazı arka plan hizmetlerinin hâlâ yanlışlıkla kamerayı açmadığından emin olmak için bilgisayarını yeniden başlatmayı da deneyebilirsin.
 3. 3
  Uygulamadaki veya İnternet sitesindeki web kamerası seçeneklerini kontrol et. Kullandığın uygulamaya veya siteye (Zoom, Facebook gibi) bağlı olarak, yayın yapmadan veya fotoğraf çekmeden önce web kameranı seçmen veya belirli tercihleri ​​ayarlaman gerekebilir. Tipik olarak, kameraların veya diğer cihazların bir listesini çıkaracak bir menüye veya simgeye tıklayabilirsin; kameran seçilmediyse onu seç, ardından istenirse uygun izinleri ver.
 4. 4
  İzinlerini ayarla. Uygulamanın kameraya erişim izni yoksa web kameranın ekranı kullandığın uygulamada siyah görünebilir.[1] İzinlerini ayarlamak için:
  • Başlat menüsünü açın ve Ayarlar dişli simgesine tıkla.
  • Gizlilik’e tıkla.
  • Sol sütunda aşağı kaydır ve "Uygulama İzinleri" altında Kamera’yı seç.
  • Sağ panele bak. Pencerenin üst kısmında "Bu cihaz için kamera erişimi kapalı" ifadesini görürsen Değiştir butonuna tıkla ve anahtarı Açık konuma getir. Erişim zaten açıksa bu adımı atla.
  • "Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin" seçeneğinin altındaki kaydırıcı Açık konuma ayarlanmalıdır. Değilse açmak için tıkla.
  • "Masaüstü uygulamalarının kameranıza erişmesine izin verin" başlığına ilerle. Bu anahtar açık değilse şimdi açmak için tıkla.
   • Bu bölüm altındaki uygulamaların listesi, geçmişte kamerayı kullanmasına izin verdiğin uygulamaları temsil eder. Örneğin, web kameranı Google Chrome kullanarak bir Facebook sohbetinde kullandıysan Google Chrome bu bölümde listelenir.
 5. 5
  Web kameranın resmi yazılımını dene. Bazı durumlarda, işletim sistemini güncelledikten sonra web kamerası uygulamanın ayarları sıfırlanabilir veya değişebilir. Web kameranın programını aç (bu, kullandığın web kamerasına göre değişir), Tercihler veya Ayarlar bölümünü bul, ardından web kameranın resminin değişip değişmediğini görmek için video ve ekran ayarlarını yap.
  • Web kameran yerleşikse Windows 10'un bir parçası olan Kamera uygulamasını dene.
  • Logitech veya başka bir şirket tarafından üretilmiş bir USB web kamerası kullanıyorsan önce resmî yazılımı üreticinin İnternet sitesinden indirmen gerekebilir.
 6. 6
  Diğer USB bağlantılarını bilgisayarından çıkar (yalnızca USB web kameraları). Web kameran başka bir USB cihazla çakışıyor olabilir. Web kameranı takılı bırak ancak diğer USB çevre birimlerinin bağlantısını kes. Kamera hâlâ çalışmıyorsa farklı bir USB bağlantı noktasına takıp tekrar dene.
 7. 7
  Bilgisayarını Güvenli Mod'da yeniden başlat. Web kameranı Güvenli Mod'da açtığında hâlâ siyah bir ekran görüntülüyorsa sürücülerini güncellemeyi dene. Web kamerası Güvenli Mod'da çalışıyorsa muhtemelen sorun bir başlangıç ​​programındadır. Antivirüs paketleri gibi başlangıç ​​programlarını ve Slack veya Steam gibi sosyal araçları devre dışı bırakmayı dene.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Sürücülerini Güncellemek

 1. 1
  Windows arama çubuğuna aygıt yöneticisi yaz. Windows Başlat menüsünün yanında arama çubuğunu görmüyorsan açmak için büyütece, daire simgesine veya başlat butonuna tıkla.
 2. 2
  Aygıt Yöneticisi'ne tıkla. Bu, arama sonuçlarının en üstündedir.
 3. 3
  Aşağı kaydır ve Kameralar'a tıkla. Şimdi web kameranı görmelisin.
  • Web kameranı burada görmüyorsan Görüntüleme Aygıtları veya Ses, video ve oyun denetleyicileri bölümünde olabilir.[2]
  • Kamera bu bölümlerin hiçbirinde görünmüyorsa takılı olduğundan emin ol (haricî ise), üstteki Eylem menüsüne tıkla, ardından Donanım değişikliklerini tara’yı seç.
 4. 4
  Web kameranın adına bir kez tıkla. Bu, kamerayı seçer.
 5. 5
  "Güncelle" butonuna tıkla. Bu, Aygıt Yöneticisi penceresinin üst kısmındaki yeşil oklu siyah kutudur.
 6. 6
  Güncel sürücü yazılımı için otomatik olarak ara'ya tıkla. Bu, pencerenin ortasındadır. Bu, Windows'un bir yazılım güncellemesi aramaya başlamasını sağlar.
 7. 7
  Windows İnternet'te bulunan güncel sürücüleri ararken bekle.
 8. 8
  Bulunursa güncellenmiş sürücüleri yükle. Windows web kameran için güncel sürücüleri bulursa bunları yüklemek için ekrandaki talimatları izle.
  • Hiçbir sürücü bulunmazsa ve web kameran hâlâ çalışmıyorsa bir sonraki adıma geç.
 9. 9
  Sürücüleri elle yükle. Web kameran hâlâ çalışmıyorsa üreticisinden belirli sürücüleri indirmen gerekebilir. Yerleşik web kamerası olan bir dizüstü bilgisayarın varsa sürücüler genellikle dizüstü bilgisayar üreticisinin İnternet sitesinde (Acer, Lenovo gibi) olacaktır. Kameran bir USB web kamerasıysa bunun yerine kamera üreticisinin İnternet sitesine git.
  • Örneğin bir Logitech C920 kullanıyorsan Logitech'in destek İnternet sitesine] git, C920 modelini seç, ardından kameran için yazılım bulmak için İndirilenler bağlantısını tıkla. Logitech'in yazılımını ve sürücülerini indirmek için Şimdi İndir’e tıkla. Ardından sürücüleri ve ilgili yazılımı yüklemek için indirdiğin programı çalıştırırsın.
 10. 10
  Bilgisayarı yeniden başlat. Bilgisayarın yedeklemeye başladığında web kameran yeni sürücüleri tanır.
  Reklam

İpuçları

 • Satın almadan önce üçüncü taraf bir web kamerasının uyumluluk ayrıntılarını her zaman kontrol et.
 • Windows 10'a güncellenen bazı Windows 7 veya 8 bilgisayarlar, Windows 10'un tüm özelliklerini destekleyecek kadar güçlü değildir. Bazı durumlarda bu, yerleşik bir web kamerasının çalışmasını engeller.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl ErişilirBaşkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Erişilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 1.539 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.539 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam