Önceki bir kullanıcının hangi sitelere girdiğini öğrenmek, kayıp bir URL'yi bulmak veya sadece silinen bilgileri geri getirmek için silinmiş İnternet geçmişini kurtarman gerekebilir. İnternet geçmişin tarayıcında silinebilirken Windows bilgisayarın bu bilgileri önbelleğe alır ve bunlara çeşitli şekillerde erişilebilir. Silinen geçmişini bulmanın en basit yolu Google Hesabı'ndır. Bir Google Hesabı'n varsa ve onu erişmek istediğin oturum sırasında kullanıyorduysan o yönteme geç. Bununla birlikte, Google'ı kullanmıyorduysan süreç biraz daha karmaşık olabilir. Neyse ki makinende kayıp geçmişine erişebileceğin yerleşik önbellekler bulunur.

Yöntem 1 / 3:
DNS Önbelleğini Kullanmak

 1. 1
  "Başlat" a git ve "Çalıştır"ı seç. Arama çubuğuna tırnak işaretleri olmadan "cmd" yaz. "Tamam"ı seç. Bir kişi göz atma geçmişini silebiliyor olsa da DNS Önbelleği bu bilgileri depolar. Bu yöntemin kafa karıştırıcı olabileceğine dikkat edilmelidir çünkü yalnızca tarayıcının değil, uygulamalar gibi İnternet'e bağlı her şeyin geçmişini kaydeder.[1]
 2. 2
  Komut İstemi'nin açılmasını bekle. Bu, ipconfig / displaydns kodunu girebileceğin siyah bir pencere olacaktır. "Enter"a bas.
 3. 3
  Silinen geçmişini kurtar. Komutu girdikten sonra İnternet geçmişin gösterilecektir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Kurtarma Yazılımı İndirmek

 1. 1
  Güvenilir bir kurtarma yazılımı ara. Recuva veya Data Recovery Wizard, önerilen seçeneklerdir. Ücretsiz yazılımı indirdikten sonra programı başlat. Bu rehberde Recuva'yı kullanarak adım adım ilerleyeceğiz ama yazılımların çoğu benzer yollarla kullanılabilir.[2]
 2. 2
  Welcome to the Recuva Wizard (Recuva Wizard’a Hoş Geldin) sayfasında “Next”e (İleri) tıkla. Yazılımı başlattıktan sonra bu sayfa gözükmezse “Options”a (Seçenekler) git ve “Show Wizard at Startup”ı (Sihirbazı Başlangıçta Göster) seç.
 3. 3
  Kurtarmaya çalıştığın dosyaların türünü seç. Bu durumda bu, silinmiş İnternet geçmişidir. Bunu yaptıktan sonra "Next"e (İleri) tıkla. Bu, File Location Page’i (Dosya Konumu Sayfası) çıkarır.
 4. 4
  Yazılımın arama yapmasını istediğin konumu seç. "Start"a (Başlat) tıkla, ardından taramanın tamamlanmasını bekle. Bu birkaç dakika sürebilir.
 5. 5
  ”Recover”ı (Kurtar) seç. Tarama tamamlandığında dosyaları kurtarma ve bilgisayarında onlar için bir hedef seçme imkânın olacaktır. Dosyaların konumunu seçtikten sonra "OK"i (Tamam) seç.[3]
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Google Geçmişine Erişmek

 1. 1
  Google'ın Tarayıcı Geçmişi’ne eriş. Bu açık ara en kolay yöntemdir ama yalnızca erişmek istediğin İnternet’te gezinme oturumu sırasında hesabına giriş yaptıysan işe yarayacaktır.
 2. 2
  Google Hesabı'nda oturum aç. www.google.com/history adresine git ve İnternet’te gezindiğin hesabın bilgilerini gir.
 3. 3
  Tarama geçmişini gözden geçir. Bu sayfada zaman ve tarihe göre tarama geçmişini görebileceksin. Geçmişini silmek istersen ekranın sağ üst köşesindeki dişli çark simgesine tıkla ve "Öğeleri Kaldır"ı seç.[4]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Flash Belleğe Müzik Nasıl KonurFlash Belleğe Müzik Nasıl Konur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.858 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.858 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam