Bilgisayarına bir USB sürücüsü veya SD kart taktıysan ve dosyalarının eksik olduğunu ve onların yerinde kısayollar olduğunu gördüysen USB sürücüne kısayol virüsleri bulaşmış olabilir. Neyse ki verilerin kaybolmamış, sadece virüs tarafından gizlenmiş halde. Virüsü UsbFix gibi ücretsiz bir araç kullanarak veya komut isteminde bazı komutları çalıştırarak kaldırabilirsin. Virüs flash sürücüden kaldırıldıktan sonra, USB sürücüsünü yeniden bağlamadan önce bilgisayarında tercih ettiğin virüs programını kullanarak kapsamlı bir tarama yaptır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
UsbFix Kötü Amaçlı Yazılım Aracı

 1. 1
  Sürücüyü bilgisayardan çıkar ve bilgisayarı yeniden başlat. Virüsün otomatik olarak çalışmasını önleyen bir araç yükleyene kadar USB sürücüyü bilgisayarına bağlama.
 2. 2
  Autorun Exterminator’ı indir ve çalıştır. Flash sürücünü bilgisayarına bağladığında virüsün otomatik olarak çalışmasını önlemek için bu araca ihtiyacın olacak. Şöyle edinebilirsin:
  • Tarayıcından https://ccm.net/download/download-11613-autorun-exterminator adresine git ve yeşil Download düğmesine tıkla. İstendiğinde dosyanın kaydedileceği bir klasör seç, ardından Kaydet’e tıkla.
  • İndirilenler klasörünü (veya seçtiğin klasörü) aç.
  • AutoRunExterminator-1.8.zip dosyasına sağ tıkla ve Dosyaları Çıkart’ı seç.
  • Çıkart’a tıkla. Böylece uygulamanın içinde olduğu bir klasör oluşturulur.
  • Açmak için yeni klasöre (AutoRunExterminator-1.8) çift tıkla.
  • AutoRunExterminator.Exe dosyasına çift tıkla. İstendiğinde programı çalıştırmak için Evet veya Tamam’a tıkla.
 3. 3
  USB sürücünü bilgisayarına bağla.
 4. 4
  UsbFix’i indir ve çalıştır. Bu ücretsiz uygulama, virüsü temizleyecek ve dosyalarını düzeltecektir. Şöyle edinebilirsin:
  • Tarayıcından https://www.fosshub.com/UsbFix.html adresine git ve Windows Installer’a tıkla. Bu, "Download" başlığı altında yer alır.
  • İndirilenler klasörünü seç ve Kaydet’e tıkla.
  • İndirilenler klasörünü aç ve "UsbFix" ile başlayan dosyaya çift tıkla. Uygulamanın çalışması için Evet’e tıklaman gerekebilir.
 5. 5
  Run an Analysis’e tıkla. Bu, pencerenin alt kısmına yakındır.
 6. 6
  Full Analysis’e tıkla. Böylece bilgisayarında -flash sürücüler de dâhil- virüs taraması yapılacak. Bu işlem biraz vakit alabilir.
 7. 7
  Virüsü kaldırmak için ekrandaki talimatları takip et. Eğer bir virüs bulunursa program bunu flash sürücünden kaldıracaktır.[1]
  • Eğer virüs tespit edilmezse veya kaldırılamazsa "Komut Satırını Kullanmak" yöntemini kullan.
 8. 8
  USB sürücüyü çıkar ve bilgisayarı yeniden başlat.
 9. 9
  Bilgisayarında kapsamlı bir virüs taraması başlat. Sürücüyü onarmayı tamamladığında, bilgisayarınızda kapsamlı bir virüs taraması yapmayı ve diğer kötü amaçlı yazılımları kaldırmayı öğrenmek için Virüs Nasıl Kaldırılır makalesine bak. Flash sürücüyü yeniden takmadan önce bilgisayarının virüsten temizlenmiş olması önemlidir.
  • Dosyaların artık sürücünde görünür olması gerekir. Eğer görmüyorsan bir klasöre gömülü olabilirler. Klasörün bir adı olmayabilir (veya farklı bir isimdedir). Kendi dosyalarını görene kadar gördüğün tüm klasörlere çift tıkla.
  • AutorunExterminator'ı istediğin zaman Dosya Gezgini'ndeki klasörüne sağ tıklayıp Sil’i seçerek silebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Komut Satırını Kullanmak

 1. 1
  Sürücüyü bilgisayardan çıkar ve bilgisayarı yeniden başlat. Çoğu kısayol virüsü otomatik çalışan programlarla geldiğinden bilgisayarını sürücüyü takmadan başlatman gerekir.
 2. 2
  Autorun Exterminator’ı indir ve çalıştır. Bu araç, flash sürücünü bilgisayarına bağladığında virüsün otomatik olarak çalışmasını önler. Şöyle edinebilirsin:
  • Tarayıcından https://ccm.net/download/download-11613-autorun-exterminator adresine git ve yeşil Download düğmesine tıkla. İstendiğinde, dosyanın kaydedileceği bir klasör seç, ardından Kaydet’e tıkla.
  • İndirilenler klasörünü (veya seçtiğin klasörü) aç.
  • AutoRunExterminator-1.8.zip dosyasına sağ tıkla ve Dosyaları Çıkart’ı seç.
  • Çıkart’a tıkla. Böylece uygulamanın içinde olduğu bir klasör oluşturulur.
  • Açmak için yeni klasöre (AutoRunExterminator-1.8) çift tıkla.
  • AutoRunExterminator.Exe dosyasına çift tıkla. İstendiğinde programı çalıştırmak için Evet veya Tamam’a tıkla.
 3. 3
  USB sürücüyü bilgisayarına bağla.
 4. 4
  USB sürücünün harfini belirle. Eğer sürücü harfini biliyorsan (ör., E:) bu adımı atlayabilirsin. Sürücü harfini şöyle bulabilirsin:
  • Dosya Gezgini’ni açmak için Win+E tuşlarına bas.
  • Sol sütunu "Bu Bilgisayar" veya "Bilgisayar" bölümüne kaydır.
  • Flash sürücünün adının yanındaki sürücü harfini bul.
 5. 5
  Komut İstemi’ni yönetici olarak aç. Kullandığın Windows sürümüne göre bu işlem değişiklik gösterebilir:
  • Windows 10 ve 8: Uzman Kullanıcı menüsünü açmak için Win+X tuşlarına bas (veya Başlat menüsüne sağ tıkla), ardından Komut İstemi (Yönetici) veya Windows PowerShell (Yönetici)’ye tıkla. İzin istenirse Evet’e tıkla.
  • Windows 7 ve öncesi: Çalıştır çubuğunu açmak için Win+R tuşlarına bas, ardından kutuya cmd yaz. Yönetici olarak çalıştırmak için Ctrl+ Shift+ Enter tuşlarına bas, ardından uygulamayı çalıştırmak (veya onaylamak) için şifreni gir.
 6. 6
  SÜRÜCÜHARFİ: yaz ve Enter’a bas. SÜRÜCÜHARFİ yerine flash sürücünün harfini yaz.
 7. 7
  del *lnk yaz ve Enter’a bas. Bu, sürücüdeki kısayolları siler.[2]
 8. 8
  attrib -h -r -s /s /d SÜRÜCÜHARFİ:\*.* yaz ve Enter’a bas. SÜRÜCÜHARFİ yerine USB sürücünün harfini yaz. Böylece gizli dosyaları görünür hale gelir, salt okunur nitelikler ve kısayollar kaldırılır. Komut çalıştıktan sonra dosyaların yeniden kullanılabilir hâle gelecektir.
 9. 9
  Flash sürücüyü bilgisayardan çıkar. Sonraki adım, bilgisayarını kötü amaçlı yazılıma karşı taramak ve sürücüne tekrar virüs bulaşmaması için bulunan sorunları onarmaktır.
 10. 10
  Windows’ta kapsamlı bir virüs taraması yap. Eğer yüklü bir antivirüs yazılımın yoksa, yerleşik Windows araçlarını kullanarak nasıl virüs taraması yapılacağını öğrenmek için Virüs Nasıl Kaldırılır makalesine bak. Eğer kötü amaçlı bir yazılım bulunursa ondan kurtulmak için ekrandaki talimatları takip et.
 11. 11
  Bilgisayarını yeniden başlat ve USB sürücünü yeniden bağla. Artık sıkıntıdan kurtulduğuna göre, tamamen temizlenmiş olması açısından flash sürücüyü biçimlendirmek iyi bir fikirdir. Kalan adımlar sana yol gösterecektir.
  • Bilgisayarı yeniden başlattığında AutoRunExterminator otomatik olarak çalışmaz. İstediğin zaman, Dosya Gezgini'ndeki klasörüne sağ tıklayıp Sil’i seçerek uygulamayı silebilirsin.
 12. 12
  Dosya Gezgini’ne geri dön ve USB sürücüne çift tıkla. Pencereyi kapattıysan tekrar açmak için Win+E tuşlarına bas. USB sürücün sol sütundaki "Bu Bilgisayar" veya "Bilgisayar" başlığı altında olacaktır. Dosyalarını görüyor olmalısın.
  • Eğer dosyalarını görmüyorsan bir klasöre gömülü olabilirler. Klasörün bir adı olmayabilir (veya farklı bir isimdedir). Kendi dosyalarını görene kadar gördüğün tüm klasörlere çift tıkla.
 13. 13
  Kurtardığın dosyaları bilgisayarındaki güvenli bir konuma kopyala. Biçimlendirirken dosyalarını kaybetmemek için onları bilgisayarına yedekle.
  • Bunun için masaüstünde bir klasör oluşturup (masaüstüne sağ tıkla, Yeni Klasör’ü seç, ona bir isim ver ve ardından Enter’a bas) dosyaları bu klasöre sürükleyebilirsin. Dosyaların kopyalanması tamamlanana kadar flash sürücüyü biçimlendirmeye başlama.
 14. 14
  Dosya Gezgini’ndeki flash sürücü harfine sağ tıkla. Bu, "Bu Bilgisayar" veya "Bilgisayar" başlığı altında yer alır. Bir menü gözükecektir.
 15. 15
  Biçimlendir’e tıkla. Biçimlendirme penceresi açılacaktır.
 16. 16
  "Hızlı Biçimlendir" işaretini kaldır ve Başlat düğmesine tıkla. Böylece flash sürücünün içeriği virüsten arta kalanlarla birlikte tamamen silinerek biçimlendirilir. Bu işlem, bilgisayarına bağlı olarak biraz zaman alabilir.[4]
 17. 17
  Biçimlendirmeden sonra dosyaları yeniden flash sürücüye kopyala. Artık flash sürücün eski haline dönmüş oldu.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 7.118 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.118 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam