Wi-Fi ağları; yayın gücü, anten tipi, kullanıldığı yer ve çevre gibi unsurlar tarafından sınırlandırılan bir menzile sahiptir. İç mekânda bulunan, tek noktadan çok noktaya yayın yapan, 802.11b veya 802.11g standartlarını kullanan ve fabrika çıkışı bir antene sahip olan normal bir kablosuz yönlendiricinin 32 metrelik bir menzili olabilir. Ufak feng shui dokunuşlarıyla kablosuz sinyal gücünü artırıp paraziti en aza indirmek için aşağıdaki ipuçlarına göz at.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Wi-Fi Çekimini Evde İyileştirmek

 1. 1
  Büyük eşyaları evinin dış duvarlarına doğru koy. Büyük ve hantal eşyaların içinden geçmek zorunda kalmayan sinyaller, çekim gücünü iyileştirir.
 2. 2
  Aynaları en aza indir. Metalik yüzeylerin hepsi WiFi sinyallerini yansıtır; buna çoğu aynada bulunan ince metal katman da dâhildir.
 3. 3
  Yönlendiricini, etkinliği en üst düzeye çıkaracak şekilde konumlandır. Yönlendiricini nereye koyduğun, onun nasıl çalıştığını önemli ölçüde etkiler. Yönlendiriciyi konumlandırırken onu şuralara koymayı düşün:
  • En üst katta, evin ortasına yakın bir yere. Radyo dalgaları en iyi aşağı doğru ve yatay biçimde hareket eder. [1]
  • Yerden yükseğe. Duvara monte edilmiş veya yüksek bir rafta bulunması idealdir. [2]
  • Komşunun WiFi yönlendiricisinden (ki onun farklı bir kanal kullandığından mutlaka emin olmuşsundur) mümkün olduğunca uzağa.
  • WiFi yönlendiricisinin kullandığı 2.4-GHz frekansını kullanan kablosuz telefonlardan ve mikrodalgalardan uzağa. (WiFi dostu olan kablosuz telefonlar vardır).
  • Güç kablolarından, bilgisayar kablolarından, mikrodalgalardan, bebek takip cihazlarından ve halojen lambalardan uzağa. [3] Bu kablolar ve dalgalar, radyo dalgalarının çekimine müdahale edebilir.
 4. 4
  Çekimini bir sinyal tekrarlayıcı veya kablosuz köprü cihazıyla daha da artır. Ofisin, kablosuz erişim noktandan can sıkıcı derecede uzaksa ve kendini, daha iyi sinyal almak için odanın köşesine doğru uzanırken buluyorsan bir kablosuz sinyal tekrarlayıcı kur. Kablosuz sinyal tekrarlayıcı, menzilini daha fazla kabloya ihtiyaç duymadan ve sıkıntı çekmene gerek kalmadan artırır. Sinyal gücünü hızlı bir şekilde artırmak için tekrarlayıcını erişim noktanın ve bilgisayarının ortasında bir yere koy.
  • Kablosuz köprü cihazı (Ethernet dönüştürücü olarak da bilinir), kablolu cihazlarda daha iyi çekim elde etmek için kullanılır. Kablolu cihazlarında çekim sorunları yaşıyorsan çekim gücünü birkaç çizgi daha artırmak için Ethernet dönüştürücüyü dene.
 5. 5
  WEP’den WPA/WPA2’ya geç. WEP ve WPA/WPA2, hackler’ların senin ağına sızmalarını engelleyen güvenlik algoritmalarıdır. WEP’in ("Wired Equivalent Privacy") (Kabloluya Eşdeğer Güvenlik) tek problemi WPA/WPA2’ya ("Wireless Protected Access") (Güvenli Kablosuz Erişim) kıyasla çok daha az güvenlik sunmasıdır. [4] Yani, İnternet’i WPA/WPA2 yerine hâlâ WEP üzerinden kullanıyorsan değişiklik yapmayı düşün ki istenmeyen güçler ağına sızmasın.
 6. 6
  WiFi’ının destekleyeceği cihaz sayısını MAC adresleri ile sınırla. Cihazının desteklemek zorunda olduğu cihaz sayısı ne kadar az olursa (genelde) o kadar iyi hız alırsın. Ağına erişebilecek olan cihazların sayısını, MAC adreslerinden oluşan bir cihaz erişim listesi yaratarak sınırla. MAC adresi, senin ve ailenin kullandığı cihazlar için bir "Media Access Control" (Medya Erişim Kontrolü) tanımlayıcısıdır. [5]
  • Önce cihazlarının MAC adreslerini bulup ardından da erişim noktanın ayarlama ekranına giderek hangi adreslere izin verileceğini belirleyip MAC adreslerinden oluşan bir cihaz erişim listesi yarat.
 7. 7
  Ağının adını yayınlama. Sinyalinin başka insanlar tarafından sömürülme ihtimalini göze almak istemiyorsan, en başta sinyalin var olduğunu bilmelerine izin verme. (Yazılım aracılığıyla "gizli" ağları bulmak mümkündür; ama bu, ağın gizliliğini geçersiz kılmaz.) Erişim noktanın yönetici sayfasına gidip "SSID Yayınını Etkinleştir"in işaret imini kaldır. Ağına erişmeye devam edebilirsin tabii; ama bir bilgisayar, kullanılabilir ağlar listesine bakarken ağının adı görünmeyecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Alüminyum Folyo Kullanmak

 1. 1
  Alüminyum folyo kullan. Böylece kablosuz sinyalleri yönlendiricinden yansıtılır.
 2. 2
  Başlamadan önce bilgisayarında Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne git. WiFi’ının adına tıkla. Başka bir pencere açılması gerekir. Hız/mbps değerini kontrol edip görüntülenen değeri not et (72.2 mbps gibi). Bunu yaptıktan sonra normal bir A4 kâğıdı (210 x 297 mm) boyutlarında bir parça folyo kopar.
 3. 3
  Folyo parçasını yuvarla. İşi kolaylaştırmak/hızlandırmak istiyorsan parçayı iki litrelik bir kola şişesinin etiket bölgesine sar ve 5 saniye öylece beklet. Ardından parçayı çıkar; folyo yuvarlanmış olacaktır.
 4. 4
  Folyonun yuvarlanmış kısmını yanlamasına (dik duracak şekilde) yönlendiricinin arkasına koy.
 5. 5
  Ağ ve Paylaşım Merkezine geri dön. Mbps/hız değerlerini kontrol et. Folyoyu yönlendiricinin arkasına koymadan önceki orijinal hız değerinden daha yüksek olması gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Daha fazla kapsama alanına ihtiyaç duymaya devam edersen kablosuz standardını Wireless N veya MIMO’lu Wireles G’ye yükseltmeyi düşün. Bu iki teknoloji, eskiden kullandığın 802.11g veya 802.11b ağına kıyasla çok daha yüksek bir kapsama alanı sunacaktır.
 • Kablosuz yönlendiricinin marka ve modeline bağlı olmak üzere dâhili yazılımı, daha çok imkân sunan ve kablosuz antenine giden gücü artırma seçeneğine sahip olan açık kaynaklı bir çözümle değiştirebilirsin.
 • Bunların hiçbiri işe yaramazsa yönlendiricin ve cihazın arasındaki sinyali güçlendirmek için kullanabileceğin bir WiFi sinyali tekrarlayıcı satın almayı düşünebilirsin.
 • Yansıtıcılar da işe yarayabilir. Yansıtıcının konumunu ayarlamak için NetStumbler’ı kullan. Kompakt diskler ve parabolik yansıtıcıya benzeyen herhangi bir şey kullanılabilir. Tabii, yansıtıcının alıcı cihazın veya antenin arkasına konumlandırılması gerekir. Sinyal gücünde büyük artışlar olması muhtemeldir. Bu numara cep telefonlarında da işe yarar.
 • Bilgisayar kasasının kendisi de Wi-Fi sinyalini önemli ölçüde engelleyebilir; kasayı internet kartı ve yönlendirici antenlerinin arasına gelmeyecek şekilde konumlandırmayı dene.
 • Yönlendiricinin tam iletim gücüne ayarlandığından emin ol.
 • "Yüksek çekimli" (daha yüksek dBi) hârici anten eklemesi yapmak genelde çekim gücünü ve performansını artırır. dBi’ın daha yüksek olmasının sinyali yatay düzlemde güçlendirip dikey düzlemde düşürdüğünü unutma. Birden fazla kata sinyal vermen gerekiyorsa dBi değerinin yüksek olması muhtemelen işine yaramaz. Durum buysa sinyalini artıracak bir Wi-Fi yükseltici satın almayı düşünebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Yönlendiricinin yazılımını değiştirirsen cihazının garantisi geçersiz kılınabilir. Bu işlem düzgün yapılmazsa yönlendiricin onarılamaz biçimde zarar görebilir.
 • Üzerinde değişiklik yapılmış kablosuz bir yönlendiricide gücü çok fazla yükseltirsen cihazın kalıcı hasar alabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.542 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.542 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam