Wi-Fi, İnternet'e bağlı kalmak için harika bir teknolojidir; ama güvenliği zayıf bir Wi-Fi ağı kişisel bilgilerini riske atabilir. Yönlendirici parolanı koruman ve parolayı düzenli olarak değiştirmen, ağını ve verilerini korumak için anahtar unsurlardır. Parolanı değiştirmen komşularının senin bağlantını kullanmasını da engeller! Wi-Fi parolanı değiştirmek için yönlendiricinin ayar sayfasını açman, mevcut bilgilerini kullanarak giriş yapman ve parolayı kablosuz ayarları menüsünden değiştirmen gerekir.

Adımlar

 1. 1
  Yönlendiricinin ayar sayfasını aç. Yönlendiricinin ayar sayfasına, ağına bağlı olan bir bilgisayar üzerinden bir web tarayıcısıyla erişebilirsin. Parolayı bilmediğin için Wi-Fi’a bağlanamıyorsan bilgisayarını yönlendiriciye doğrudan bağlamak için bir Ethernet kablosu kullan. Böylece Wi-Fi parolasına ihtiyacın kalmaz.
  • Standart yönlendirici adresleri şunlardır: 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1, 10.0.1.1 (Apple) veya 10.0.0.1 (Xfinity). Adresi tarayıcının adres çubuğuna gir.
  • Yukarıdaki adreslerin hiçbiri ayar sayfasına erişim sağlamadıysa, Windows + R tuşlarına basarak ve cmd yazarak Komut İstemi’ni aç. Komut İstemi açılınca ipconfig yaz ve Enter’a bas. Listede aktif bağlantını ara ve Varsayılan Ağ Geçidi adresini bul. Bu genelde yönlendiricinin adresidir.[1]
  • Bunların hiçbiri işe yaramazsa yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürmek için cihazın üzerindeki Reset düğmesine 30 saniye basılı tut. Ardından o yönlendirici modeli için varsayılan adresi bul ve tarayıcına bu adresi gir.
  • Bazı yönlendiricilerin kendi ayar yazılımları vardır. Ayar yazılımını daha önceden kurduysan web tarayıcısı arayüzünü kullanmak yerine bu yazılımı kullanabilirsin.
 2. 2
  Yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını gir. Her yönlendirici, arayüze giriş yapmadan önce kullanıcı adı ve parola girmeni ister. Bu bilgileri yönlendiriciyi ilk kez kurarken değiştirmediysen kullanıcı adı muhtemelen "admin" veya "userAdmin"’dir; parola da "admin", "password" veya Wi-Fi ağının mevcut parolasıdır. Tabii bu modelden modele değişir; bu yüzden doğru giriş bilgilerini bulabilmek için sendeki modeli İnternet'te ara.[2]
  • Giriş bilgilerini daha önce değiştirdiysen ve sonra unuttuysan ya da yönlendiriciyi ikinci el olarak aldıysan ve cihazın ilk sahibi yönlendiriciyi sıfırlamadıysa, yönlendiricinin üzerindeki Reset düğmesine 30 saniye boyunca basman gerekir. Böylece ayarlar varsayılan haline döner ve varsayılan kullanıcı adı ve parolayla giriş yapabilirsin.
 3. 3
  Kablosuz bölümünü aç. Yönlendiriciye giriş yaptıktan sonra ayar sayfasının Kablosuz bölümünü bulman gerekir. Bölümün adı markadan markaya değişir; ama genelde "Kablosuz" veya "Kablosuz Ayarları/Kurulumu" sekmesi ya da butonunu bulman gerekir.
  • "Kablosuz" bölümünde birden fazla alt bölüm varsa Kablosuz Güvenliği sayfasını aç.
 4. 4
  Parolayı değiştir. "Şifre", "Parola" veya "Paylaşımlı Anahtar" gibi isimleri olabilen kutucuğu bul. Yeni parolanı bu kutucuğa girebilirsin. Bazı yönlendiriciler, parolayı doğru girdiğinden emin olmak için, bir kez daha girmeni ister.
  • Tahmin edilmesi zor, güçlü bir parola yaratmaya çalış. Parolanın kişisel hiçbir şeyle alakası olmamalı. Bir de bolca sayı, rastgele harfler ve "!", "$" ve "#" gibi özel karakterler içermeli.
  • Güçlü bir parola genelde en az 8 karakterden oluşur.
 5. 5
  Güvenlik tipini kontrol et. Kablosuz ağ şifrelemesinin üç ana tipi vardır: WEP, WPA ve WPA2. Ağının güvenliğinin en üst seviyede olması için WPA2 kullanmalısın. Eski cihazları ağa bağlarken sorun yaşayabilirsin; ama bu tür durumlarda WPA’ya veya WPA/WPA2’ye geçiş yapabilirsin. WEP kullanmak ÖNERİLMEZ; çünkü WEP şifreleme sistemini kırmak çok kolaydır (bir WEP şifresini kırmak 30 dakikadan az sürer).
 6. 6
  Ağının adını değiştir. Hazır yönlendiriciye girmişken, değiştirmediysen ağının adını da değiştiriver. Ağın adı kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içermemeli; çünkü bu isim halka açık bir şekilde yayınlanır. Ağın adını değiştirmek insanları ağa girmeye çalışmaktan caydırmaya yardımcı olur. Varsayılan isimleri kullanan yönlendiriciler kolayca hack’lenebilir hedefler olarak görülür.
 7. 7
  Ayarlarını kaydet. Yeni parolanı girdikten sonra Uygula veya Kaydet butonuna bas. Butonun yeri yönlendiriciden yönlendiriciye değişir; ama genelde sayfanın en üstünde veya en altında yer alır. Yönlendiricinin değişikliği uygulaması biraz sürer. Bu noktada, ağa bağlı olan tüm cihazların bağlantıları kesilir.
  • Ayarlarını değiştirdikten sonra kablosuz ağına yeni parolanla bağlanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Ağının adını gerçek adından başka bir şey yap. Kablosuz ağının menzilinde bulunan insanlar ağının adını görebilirler.

Reklam

Uyarılar

 • Parolanın güvenli olduğundan emin ol. Asla "parola", "12345", kolayca bulunabilen tarihler veya isimler gibi şeyleri parola olarak belirleme. Bir de kablosuz yönlendiricini asla parolasız bırakma!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 67 kişi çalıştı. Bu makale 1.520 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.520 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam