Wi-Fi, İnternet'e bağlı kalmak için harika bir teknolojidir; ama güvenliği zayıf bir Wi-Fi ağı kişisel bilgilerini riske atabilir. Yönlendirici parolanı koruman ve parolayı düzenli olarak değiştirmen, ağını ve verilerini korumak için anahtar unsurlardır. Parolanı değiştirmen komşularının senin bağlantını kullanmasını da engeller! Wi-Fi parolanı değiştirmek için yönlendiricinin ayar sayfasını açman, mevcut bilgilerini kullanarak giriş yapman ve parolayı kablosuz ayarları menüsünden değiştirmen gerekir.

Adımlar

 1. 1
  Yönlendiricinin ayar sayfasını aç. Yönlendiricinin ayar sayfasına, ağına bağlı olan bir bilgisayar üzerinden bir web tarayıcısıyla erişebilirsin. Parolayı bilmediğin için Wi-Fi’a bağlanamıyorsan bilgisayarını yönlendiriciye doğrudan bağlamak için bir Ethernet kablosu kullan. Böylece Wi-Fi parolasına ihtiyacın kalmaz.
  • Standart yönlendirici adresleri şunlardır: 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1, 10.0.1.1 (Apple) veya 10.0.0.1 (Xfinity). Adresi tarayıcının adres çubuğuna gir.
  • Yukarıdaki adreslerin hiçbiri ayar sayfasına erişim sağlamadıysa, Windows + R tuşlarına basarak ve cmd yazarak Komut İstemi’ni aç. Komut İstemi açılınca ipconfig yaz ve Enter’a bas. Listede aktif bağlantını ara ve Varsayılan Ağ Geçidi adresini bul. Bu genelde yönlendiricinin adresidir.[1]
  • Bunların hiçbiri işe yaramazsa yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürmek için cihazın üzerindeki Reset düğmesine 30 saniye basılı tut. Ardından o yönlendirici modeli için varsayılan adresi bul ve tarayıcına bu adresi gir.
  • Bazı yönlendiricilerin kendi ayar yazılımları vardır. Ayar yazılımını daha önceden kurduysan web tarayıcısı arayüzünü kullanmak yerine bu yazılımı kullanabilirsin.
 2. 2
  Yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını gir. Her yönlendirici, arayüze giriş yapmadan önce kullanıcı adı ve parola girmeni ister. Bu bilgileri yönlendiriciyi ilk kez kurarken değiştirmediysen kullanıcı adı muhtemelen "admin" veya "userAdmin"’dir; parola da "admin", "password" veya Wi-Fi ağının mevcut parolasıdır. Tabii bu modelden modele değişir; bu yüzden doğru giriş bilgilerini bulabilmek için sendeki modeli İnternet'te ara.[2]
  • Giriş bilgilerini daha önce değiştirdiysen ve sonra unuttuysan ya da yönlendiriciyi ikinci el olarak aldıysan ve cihazın ilk sahibi yönlendiriciyi sıfırlamadıysa, yönlendiricinin üzerindeki Reset düğmesine 30 saniye boyunca basman gerekir. Böylece ayarlar varsayılan haline döner ve varsayılan kullanıcı adı ve parolayla giriş yapabilirsin.
 3. 3
  Kablosuz bölümünü aç. Yönlendiriciye giriş yaptıktan sonra ayar sayfasının Kablosuz bölümünü bulman gerekir. Bölümün adı markadan markaya değişir; ama genelde "Kablosuz" veya "Kablosuz Ayarları/Kurulumu" sekmesi ya da butonunu bulman gerekir.
  • "Kablosuz" bölümünde birden fazla alt bölüm varsa Kablosuz Güvenliği sayfasını aç.
 4. 4
  Parolayı değiştir. "Şifre", "Parola" veya "Paylaşımlı Anahtar" gibi isimleri olabilen kutucuğu bul. Yeni parolanı bu kutucuğa girebilirsin. Bazı yönlendiriciler, parolayı doğru girdiğinden emin olmak için, bir kez daha girmeni ister.
  • Tahmin edilmesi zor, güçlü bir parola yaratmaya çalış. Parolanın kişisel hiçbir şeyle alakası olmamalı. Bir de bolca sayı, rastgele harfler ve "!", "$" ve "#" gibi özel karakterler içermeli.
  • Güçlü bir parola genelde en az 8 karakterden oluşur.
 5. 5
  Güvenlik tipini kontrol et. Kablosuz ağ şifrelemesinin üç ana tipi vardır: WEP, WPA ve WPA2. Ağının güvenliğinin en üst seviyede olması için WPA2 kullanmalısın. Eski cihazları ağa bağlarken sorun yaşayabilirsin; ama bu tür durumlarda WPA’ya veya WPA/WPA2’ye geçiş yapabilirsin. WEP kullanmak ÖNERİLMEZ; çünkü WEP şifreleme sistemini kırmak çok kolaydır (bir WEP şifresini kırmak 30 dakikadan az sürer).
 6. 6
  Ağının adını değiştir. Hazır yönlendiriciye girmişken, değiştirmediysen ağının adını da değiştiriver. Ağın adı kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içermemeli; çünkü bu isim halka açık bir şekilde yayınlanır. Ağın adını değiştirmek insanları ağa girmeye çalışmaktan caydırmaya yardımcı olur. Varsayılan isimleri kullanan yönlendiriciler kolayca hack’lenebilir hedefler olarak görülür.
 7. 7
  Ayarlarını kaydet. Yeni parolanı girdikten sonra Uygula veya Kaydet butonuna bas. Butonun yeri yönlendiriciden yönlendiriciye değişir; ama genelde sayfanın en üstünde veya en altında yer alır. Yönlendiricinin değişikliği uygulaması biraz sürer. Bu noktada, ağa bağlı olan tüm cihazların bağlantıları kesilir.
  • Ayarlarını değiştirdikten sonra kablosuz ağına yeni parolanla bağlanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Ağının adını gerçek adından başka bir şey yap. Kablosuz ağının menzilinde bulunan insanlar ağının adını görebilirler.
Reklam

Uyarılar

 • Parolanın güvenli olduğundan emin ol. Asla "parola", "12345", kolayca bulunabilen tarihler veya isimler gibi şeyleri parola olarak belirleme. Bir de kablosuz yönlendiricini asla parolasız bırakma!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 2.476 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.476 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam