Hemen hemen bütün internet tarayıcılarında, eşleşen kelimeler ya da kelime öbekleri için sayfayı taramanı sağlayan bir Bul aracı bulunmaktadır. Google’ın gelişmiş arama operatörlerini kullanarak da belirli bir sitenin tüm sayfalarında, bir kelimeyi ya da kelime öbeğini arayabilirsin. Bul aracını Google’ın operatörleriyle birlikte kullanarak, internetin herhangi bir yerinde bir kelimenin yerini tespit edebilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Açık Bir Sayfada Arama Yapmak

 1. 1
  .Ctrl+F (Windows) ya da Command+F (Mac) tuşlarına bas. Bu tuşlara bastığında, hemen hemen her tarayıcıda "Bul" kutusunun açıldığını göreceksin. Bu komut aynı zamanda İnternet Explorer’ın Düzenle menüsünde ya da Chrome ve Firefox’daki ☰ menüsünde bulunmaktadır.
  • Bir mobil tarayıcı kullanıyorsan, Bul komutunun genelde tarayıcının menüsünde yer aldığını görebilirsin. Komut, "Sayfada Bul" olarak adlandırılmış olabilir.
  • iOS için Safari kullanıyorsan, adres çubuğundaki adresi sil ve bu adresin yerine aramak istediğin kelimeyi yaz. Ekrana çıkacak arama sonuçlarında "Bu sayfada" seçeneğini seç.[1]
 2. 2
  Sayfada bulmak istediğin kelimeyi yaz. Kelimeyi yazdığın sırada tarayıcın eşleşenleri bulacaktır. Bul aracı kullanıldığında kelimedeki harflerin büyük ya da küçük olmasının bir önemi yoktur.
 3. 3
  Eşleşen kelimeler arasında geçiş yap. Bul kutusundaki Sonraki ve Önceki düğmelerine tıklayarak, arama sonuçlarında geçiş yap. Sayfa, her eşleşen kelimeye seni yönlendirecek ve sonuçlar vurgulanacaktır.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Google ile Bir Siteyi Aramak

 1. 1
  Tarayıcında Google’ı aç. Google’ı kullanarak bir web sitesinin tüm sayfalarında arama yapabilirsin. Google, büyük ve karışık web sitelerinde eşleşen kelimeleri bulmanda sana yardımcı olabilir.
 2. 2
  Arama çubuğunun başına .site:siteadresi.com yaz. Bu komut, Google’a sadece o site içerisindeki sayfalarda arama yapmasını söyleyecektir.
 3. 3
  Site adresinden sonra aramak istediğin kelimeyi ya da kelime öbeğini yaz. Tek bir kelime yazabileceğin gibi kelime öbekleri de yazabilirsin. Google’ın aramak istediğin kelime ya da kelime öbeğinin aynısını bulması için, yazdıklarını tırnak içine al.[3]
  • Örneğin wikiHow’da "muz" kelimesini içeren sayfaları aramak için, şu şekilde yazman gerekir: site:wikihow.com.tr muz. "Bir muz ye" kelime öbeğini wikiHow sayfalarında bulmak içinse şöyle yaz: site:wikihow.com.tr "bir muz ye".
 4. 4
  Arama sonuçlarından bir sayfa aç ve Bul komutunu kullan. Google aradığın kelime ya da kelime öbeğiyle eşleşen her sayfayı gösterir, ancak sayfayı açtığında aradığın metne seni yönlendirmez. Kelimenin sayfadaki yerine gitmek için, Bul aracını kullanman gerekir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Flash Belleğe Müzik Nasıl KonurFlash Belleğe Müzik Nasıl Konur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 29.038 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 29.038 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam