Hemen hemen bütün internet tarayıcılarında, eşleşen kelimeler ya da kelime öbekleri için sayfayı taramanı sağlayan bir Bul aracı bulunmaktadır. Google’ın gelişmiş arama operatörlerini kullanarak da belirli bir sitenin tüm sayfalarında, bir kelimeyi ya da kelime öbeğini arayabilirsin. Bul aracını Google’ın operatörleriyle birlikte kullanarak, internetin herhangi bir yerinde bir kelimenin yerini tespit edebilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Açık Bir Sayfada Arama Yapmak

 1. 1
  .Ctrl+F (Windows) ya da Command+F (Mac) tuşlarına bas. Bu tuşlara bastığında, hemen hemen her tarayıcıda "Bul" kutusunun açıldığını göreceksin. Bu komut aynı zamanda İnternet Explorer’ın Düzenle menüsünde ya da Chrome ve Firefox’daki ☰ menüsünde bulunmaktadır.
  • Bir mobil tarayıcı kullanıyorsan, Bul komutunun genelde tarayıcının menüsünde yer aldığını görebilirsin. Komut, "Sayfada Bul" olarak adlandırılmış olabilir.
  • iOS için Safari kullanıyorsan, adres çubuğundaki adresi sil ve bu adresin yerine aramak istediğin kelimeyi yaz. Ekrana çıkacak arama sonuçlarında "Bu sayfada" seçeneğini seç.[1]
 2. 2
  Sayfada bulmak istediğin kelimeyi yaz. Kelimeyi yazdığın sırada tarayıcın eşleşenleri bulacaktır. Bul aracı kullanıldığında kelimedeki harflerin büyük ya da küçük olmasının bir önemi yoktur.
 3. 3
  Eşleşen kelimeler arasında geçiş yap. Bul kutusundaki Sonraki ve Önceki düğmelerine tıklayarak, arama sonuçlarında geçiş yap. Sayfa, her eşleşen kelimeye seni yönlendirecek ve sonuçlar vurgulanacaktır.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Google ile Bir Siteyi Aramak

 1. 1
  Tarayıcında Google’ı aç. Google’ı kullanarak bir web sitesinin tüm sayfalarında arama yapabilirsin. Google, büyük ve karışık web sitelerinde eşleşen kelimeleri bulmanda sana yardımcı olabilir.
 2. 2
  Arama çubuğunun başına .site:siteadresi.com yaz. Bu komut, Google’a sadece o site içerisindeki sayfalarda arama yapmasını söyleyecektir.
 3. 3
  Site adresinden sonra aramak istediğin kelimeyi ya da kelime öbeğini yaz. Tek bir kelime yazabileceğin gibi kelime öbekleri de yazabilirsin. Google’ın aramak istediğin kelime ya da kelime öbeğinin aynısını bulması için, yazdıklarını tırnak içine al.[3]
  • Örneğin wikiHow’da "muz" kelimesini içeren sayfaları aramak için, şu şekilde yazman gerekir: site:wikihow.com.tr muz. "Bir muz ye" kelime öbeğini wikiHow sayfalarında bulmak içinse şöyle yaz: site:wikihow.com.tr "bir muz ye".
 4. 4
  Arama sonuçlarından bir sayfa aç ve Bul komutunu kullan. Google aradığın kelime ya da kelime öbeğiyle eşleşen her sayfayı gösterir, ancak sayfayı açtığında aradığın metne seni yönlendirmez. Kelimenin sayfadaki yerine gitmek için, Bul aracını kullanman gerekir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

WhatsApp'ta QR Kodu Nasıl Taranır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Hack Nasıl Yapılır?

wikiHow

AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 11 kişi çalıştı. Bu makale 14.457 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.457 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam