Web Sayfasında Bir Kelime Nasıl Aranır?

Bu Makalede:Açık Bir Sayfada Arama YapmakGoogle ile Bir Siteyi AramakReferans

Hemen hemen bütün internet tarayıcılarında, eşleşen kelimeler ya da kelime öbekleri için sayfayı taramanı sağlayan bir Bul aracı bulunmaktadır. Google’ın gelişmiş arama operatörlerini kullanarak da belirli bir sitenin tüm sayfalarında, bir kelimeyi ya da kelime öbeğini arayabilirsin. Bul aracını Google’ın operatörleriyle birlikte kullanarak, internetin herhangi bir yerinde bir kelimenin yerini tespit edebilirsin.

1
Açık Bir Sayfada Arama Yapmak

 1. 1
  .Ctrl+F (Windows) ya da Command+F (Mac) tuşlarına bas. Bu tuşlara bastığında, hemen hemen her tarayıcıda "Bul" kutusunun açıldığını göreceksin. Bu komut aynı zamanda İnternet Explorer’ın Düzenle menüsünde ya da Chrome ve Firefox’daki ☰ menüsünde bulunmaktadır.
  • Bir mobil tarayıcı kullanıyorsan, Bul komutunun genelde tarayıcının menüsünde yer aldığını görebilirsin. Komut, "Sayfada Bul" olarak adlandırılmış olabilir.
  • iOS için Safari kullanıyorsan, adres çubuğundaki adresi sil ve bu adresin yerine aramak istediğin kelimeyi yaz. Ekrana çıkacak arama sonuçlarında "Bu sayfada" seçeneğini seç.[1]
 2. 2
  Sayfada bulmak istediğin kelimeyi yaz. Kelimeyi yazdığın sırada tarayıcın eşleşenleri bulacaktır. Bul aracı kullanıldığında kelimedeki harflerin büyük ya da küçük olmasının bir önemi yoktur.
 3. 3
  Eşleşen kelimeler arasında geçiş yap. Bul kutusundaki Sonraki ve Önceki düğmelerine tıklayarak, arama sonuçlarında geçiş yap. Sayfa, her eşleşen kelimeye seni yönlendirecek ve sonuçlar vurgulanacaktır.[2]

2
Google ile Bir Siteyi Aramak

 1. 1
  Tarayıcında Google’ı aç. Google’ı kullanarak bir web sitesinin tüm sayfalarında arama yapabilirsin. Google, büyük ve karışık web sitelerinde eşleşen kelimeleri bulmanda sana yardımcı olabilir.
 2. 2
  Arama çubuğunun başına .site:siteadresi.com yaz. Bu komut, Google’a sadece o site içerisindeki sayfalarda arama yapmasını söyleyecektir.
 3. 3
  Site adresinden sonra aramak istediğin kelimeyi ya da kelime öbeğini yaz. Tek bir kelime yazabileceğin gibi kelime öbekleri de yazabilirsin. Google’ın aramak istediğin kelime ya da kelime öbeğinin aynısını bulması için, yazdıklarını tırnak içine al.[3]
  • Örneğin wikiHow’da "muz" kelimesini içeren sayfaları aramak için, şu şekilde yazman gerekir: site:wikihow.com.tr muz. "Bir muz ye" kelime öbeğini wikiHow sayfalarında bulmak içinse şöyle yaz: site:wikihow.com.tr "bir muz ye".
 4. 4
  Arama sonuçlarından bir sayfa aç ve Bul komutunu kullan. Google aradığın kelime ya da kelime öbeğiyle eşleşen her sayfayı gösterir, ancak sayfayı açtığında aradığın metne seni yönlendirmez. Kelimenin sayfadaki yerine gitmek için, Bul aracını kullanman gerekir.
  • Bul aracını kullanma konusunda bilgi için önceki bölüme bak.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 11 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Search for a Word on a Webpage, Español: buscar una palabra en una página web, Italiano: Cercare una Parola in una Pagina Web, Português: Pesquisar uma Palavra numa Página da Internet, Deutsch: Ein bestimmtes Wort auf einer Webseite suchen, 中文: 在某个网页上查找一个词, Русский: найти слово на веб странице, Bahasa Indonesia: Mencari Kata di Halaman Web, Nederlands: Zoeken naar een woord op een webpagina, ไทย: ค้นหาคำบนหน้าเว็บ, Tiếng Việt: Tìm kiếm một từ trên trang web, العربية: البحث عن كلمة في صفحة ويب, 한국어: 웹페이지에서 단어 검색하는 방법, 日本語: ウェブページ内の単語を検索する, हिन्दी: वैब पेज पर किसी शब्द (Word) को ढूंढें

Bu sayfaya 3.976 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?