Bu wikiHow makalesi sana, Windows veya Mac bilgisayarına nasıl web kamerası kuracağını ve bunu nasıl ayarlayacağını öğretir. Çoğu modern web kamerasında kurulum işlemini başlatmak için yalnızca web kamerasını bilgisayara bağlaman gerekir.

Kısım 1 / 2:
Web Kamerasını Kurmak

 1. 1
  Web kamerasını bilgisayarına bağla. Web kamerasının USB kablosunu bilgisayarının yan tarafındaki veya arkasındaki dikdörtgen USB bağlantı noktalarından birine tak.
  • USB uçları yalnızca tek bir şekilde takılabilir. Uç bağlantı noktasına uymazsa ucu 180 derece döndür ve tekrar dene.
  • Mac kullanıyorsan normal bir web kamerasını takmak için büyük olasılıkla bir USB - USB-C adaptörü satın alman gerekecektir.
  • Web kamerasını bir USB çoklayıcıya değil, doğrudan bilgisayarına taktığından emin ol. USB çoklayıcıları genellikle bir web kamerası çalıştırmak için çok yetersizdir.
 2. 2
  Web kamerasının CD'sini yerleştir. Web kamerasıyla birlikte gelen CD'yi, logonun işlem sırasında yukarı baktığından emin olarak bilgisayarının CD tepsisine yerleştir. Modern Mac'lerin çoğunda CD sürücüleri bulunmadığından, Mac kullanıyorsan USB kablosuyla ayrı bir CD sürücünün bağlanması gerekecektir.
  • Web kamerası bir CD ile gelmediyse bu adımı atla.
  • Web kamerası yazılımının bir kopyasını genellikle web kamerası üreticisinin web sitesinin "Support" (Destek) bölümünde bulabilirsin.
 3. 3
  Web kamerasının kurulum sayfasının açılmasını bekle. Web kameranın kurulum sayfası otomatik olarak açılmalıdır. Web kameranla birlikte bir CD gelmediyse web kamerasını bilgisayarına takman büyük olasılıkla kurulum sürecini başlatacaktır.[1]
 4. 4
  Ekrandaki tüm talimatları izle. Web kamerana özel talimatlar değişiklik gösterecektir ancak çoğu kurulum işlemi, bir Install (Yükle) düğmesine tıklamadan önce bir dizi tercih penceresine tıklamayı içerir.
  • Buradaki pencerelerdeki bilgilere dikkat et. Büyük ihtimalle web kamerasının daha sonra çalışmasına yardımcı olacak belirli tercihleri seçmen gerekecektir.
 5. 5
  Web kameranın yüklemeyi bitirmesini bekle. Web kamerası kurulumu tamamlandığında programı açılmalıdır bu noktada web kamerasını ayarlamaya başlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Web Kamerasını Ayarlamak

 1. 1
 2. 2
  Web kamerasını monte et. Çoğu web kamerasının tabanında, web kamerasının bir bilgisayar monitörünün üstüne mandallanmasını sağlayan bir klips vardır. Web kameranda böyle bir klips yoksa web kamerasını yerleştirmek için düz, yüksek bir alan ara.
 3. 3
  Web kamerasını gerektiği gibi ayarla. Web kamerası programının penceresinin ortasında, web kamerandan gerçek zamanlı görüntüleri görmen gerekir. Görüntüyü referans olarak kullanarak, web kameranı tercih ettiğin açıdan yüzünü gösterecek şekilde ayarla.
 4. 4
  Web kamerasının sesini test et. Web kamerasına doğru konuşurken web kamerası penceresindeki "Audio" (Ses) (veya benzer şekilde başlıklı) bölümünün yanındaki etkinlikte ani artışlar ara. Burada herhangi bir etkinlik görmüyorsan web kameranın mikrofonu çalışmıyordur ve web kamerası veya bilgisayar ayarlarından etkinleştirilmesi gerekebilir.
  • Ses girişi eksikliğinin nasıl giderileceğine ilişkin özel talimatları görmek için web kameranın kılavuzuna bak.
 5. 5
  Gerekirse web kameranın ayarlarını değiştir. Çoğu web kamerası programında, pencerede bir yerde bir Settings (Ayarlar) bölümü (veya dişli şeklinde bir simge) olacaktır. Kontrast, düşük ışık tepkisi ve benzeri ayarları görüntülemek ve değiştirmek için bu bölüme tıklayabilirsin.
  • Ayarların konumu ve seçenekleri web kamerasından web kamerasına değişir. Ayarlar bölümünü bulamazsan web kameranın kılavuzuna bak.
  Reklam

İpuçları

 • Web kamerasını kurmaya çalışmadan önce web kamerasının kullanım kılavuzunu oku çünkü bu, web kameranın sahip olabileceği olası ince farklardan haberdar olmana yardımcı olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Web kameranın lensine dokunmaktan kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 1.489 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.489 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam