Volkanik bir patlama durumunda hazırlıklı olmak, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Büyük olasılıkla, sağlığını ve mülkünü volkanik külden korumana yardımcı olacaktır. Bir eylem planı düzenlemek, uygun hazırlığın anahtarıdır ve ailendeki veya evindeki herkesi eğitmek, afet patlak verdiğinde onların güvenliğini ve refahını daha iyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Bir patlama meydana geldiğinde resmi yönlendirmeleri takip etmelisin ancak hem sığınmaya hem de tahliyeye hazır olmalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Acil Durum Planları Yapmak

 1. 1
  Bir acil durum iletişim planı hazırla. Volkanik püskürmeler çok tehlikeli olabilir ve aktif bir volkanın yakınında yaşayan veya çalışanların kapsamlı hazırlıklar yapmasını gerektirebilir. Hazırlığının ilk adımı, acil bir durumda ailenle nasıl iletişime geçeceğine dair kapsamlı bir plan hazırlamak olmalıdır.
  • Birbirinizle iletişim kurabileceğiniz tüm farklı yolları ve ilgili telefon numaralarını ve e-posta adreslerini yazarak başla. Sabit hat telefon numaralarını unutma.
  • Patlama, ailenin tamamı evde olmadığında aniden meydana gelebilir, bu nedenle ilgili okulların, iş yerlerinin ve yerel yönetimin acil durum planlarını bilmek önemlidir.
  • Merkez iletişim noktan olarak hareket edebilecek bir aile üyesi veya aile dostu gibi şehir dışından birini belirle.
  • Ayrılırsanız ve birbirinizle iletişim kuramazsanız şehir dışından, aranızda bilgi aktarabilecek olan bu kişiyle görüş.[1]
 2. 2
  Acil durum buluşma noktalarını belirle. Acil durum planlamanın bir parçası olarak, aile üyelerinin bir patlama olursa gidebilecekleri ve tahliye etmen gereken bazı özel buluşma yerlerine karar vermelisin. Engelli bir aile üyen varsa seçtiğin tüm yerlerin erişilebilir olduğundan emin ol. Evcil hayvanlarını planlamana dâhil et ve hayvanları barındırabilecek yerleri bul. Dört farklı buluşma yeri belirle.
  • Bunlardan biri kapalı alanda olmalı, tercihen evde veya yakındaki bir fırtına sığınağında, bir yerde rüzgarlardan ve potansiyel volkanik külden korunacaksın.
  • İkincisi, mahallende evin olmayan bir yer olmalıdır. Herhangi bir nedenle evine ulaşamıyorsan yakındaki bir yer en iyi seçenektir.
  • Üçüncüsü, şehrinde olmalı ancak mahallenin dışında olmalıdır. Kütüphane veya toplum merkezi gibi merkezi bir kamu binası iyi bir seçim olabilir.
  • Son olarak, şehrinin dışında bir yere karar ver. Kasabadan aniden ayrılmak zorunda kalırsan ailenle buluşmak için gideceğin yer burasıdır. Şehir dışından bir aile veya arkadaş bu buluşma noktası için en iyi seçimdir.[2]
 3. 3
  Planları ailenle tartış. Ailenle planlar üzerinde konuşmak için zaman ayır, böylece herkes anlasın ve herkesin cüzdanında veya kesesinde ilgili tüm iletişim bilgilerinin bir kopyasına sahip olduğundan emin ol. Ailendeki herkes, tahliye uyarıları varsa ne yapacağını bilmeli ve bazılarının tahliye uyarılarına rağmen geride kalmayı seçmesinin diğer aile üyeleri için adil olmadığını anlamalıdır.[3]
  • Planların provasını yapabilir ve herkesin planlamaya dâhil olmasını ve planın bir parçası olduğunu hissetmesini sağlamak için düzenli aile toplantılarında bunları gözden geçirebilirsin.[4]
  • Çocuklarla bir felaket olasılığı hakkında konuşmak, asla olmayacakmış gibi davranmaktan daha iyidir.
  • Çocuklar her şeyin planlandığının farkına varırlarsa ve ne yapacaklarını bilirlerse bir felaket anında korku ve kaygıları azalacaktır.
 4. 4
  Olası finansal sonuçları düşün. Acil durum hazırlıklarının yanı sıra, daha sıradan önlemlere de dikkat etmelisin. Bu, yanardağların neden olduğu potansiyel hasarlar için sigortayı düşünmek ve bir patlamanın işletmen üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini düşünmek anlamına gelir. Volkanların yakınında bulunan bir işletmen varsa personelin güvenliğe erişebilmesini ve stok, ekipman ve diğer iş temellerinin korunmasını sağlamak için bir iş sürekliliği planı oluştur.
  • Bir iş yürütüyorsan hem personeline hem de ailene karşı sorumluluğun vardır.
  • Bir yanardağ, ciddi maddi hasara neden olabilir. Yüksek riskli bir bölgedeysen sigorta satın yaptırmayı düşün.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gerekli Sarf Malzemelerine Sahip Olmanı Sağlamak

 1. 1
  Bir acil destek kiti hazırla. Bu kit, bir yanardağ bölgesinde yaşayan herkesin her zaman hazırlaması gereken bir şeydir.[5] Kitte bir ilk yardım çantası, yiyecek ve su kaynakları, çimleri biçerken kullanılanlar gibi küle karşı koruma sağlayan bir maske, manuel konserve açacağı, ekstra pilli bir el feneri, gerekli ilaçlar, sağlam ayakkabılar, gözlük veya diğer göz koruyucuları ve pille çalışan bir radyo bulunmalıdır.
  • Ailendeki herkesin kitin nerede saklandığını bildiğinden ve acil bir durumda ona kolayca erişebildiğinden emin ol.
  • Hem güneş enerjisi hem de elle çalıştırma ile çalışan bir el feneri, telefon şarj cihazı ve radyo, herhangi bir doğal afet olayına karşı evinde hazır bulundurman için ideal bir eşyadır. Varsa bunu kite koy.
 2. 2
  Araban için bir acil durum kiti oluştur. Daha genel bir acil durum çantasının yanı sıra, özellikle araban için olan öğeleri içeren bir kitin hazırlandığından emin olmalısın. Bu kitte yiyecek, ilk yardım çantası, uyku tulumları, battaniyeler ve yedek piller gibi genel acil durum malzemeleri ve seni yolda tutmaya yardımcı olacak malzemeler bulunmalıdır. Bir haritanın yanı sıra takviye veya buji kabloları, yangın söndürücü ve bazı aletlerin olduğundan emin ol.
  • Dolu bir benzin deposuna sahip olduğundan emin olmaya çalış. Bir arabaya erişimin yoksa bir komşundan veya arkadaşından bir arabayı paylaşmak için bir düzenleme yapıp yapamayacağını sormayı düşün.
  • Önceden arkadaşın veya komşunla konuştuğundan emin ol; tahliye başlayana kadar bekleme.
  • Ulaşımını ayarlamadıysan tahliye sırasında yerel acil servis personeli ile görüş.
 3. 3
  Solunum korumasını düşün. Volkanik bir patlamanın temel sağlık tehlikelerinden biri, volkanik külün solunum yoluna zarar verme potansiyelidir. Kül rüzgârda yüzlerce kilometre yol alabilir ve en çok bebekler, yaşlılar veya önceden solunum yolu hastalıkları olanlar için tehlikelidir.[6] Ailenden herhangi birinin yüksek bir risk altında olduğunu düşünüyorsan hava temizleyici bir solunum cihazı satın almayı düşünebilirsin.
  • N-95 tek kullanımlık solunum cihazının kullanılması tavsiye edilir ve nalburlardan satın alınabilir.
  • Solunum cihazın yoksa basit bir toz maskesi kullanabilirsin. Bu, yalnızca küle kısa bir süre maruz kalırsan tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir ancak bir solunum cihazının sağladığı koruma seviyesini sağlamaz.
  • Dışarıdaki havada volkanik kül varsa en kötü etkileri önlemek için mümkün olduğunca içeride kal.
 4. 4
  İletişim cihazlarını güncellemeler için hazırla. Yerel makamlardan güncellemeleri almak için mümkün olan tüm araçlara iyi çalışır ve kullanıma hazır şekilde sahip olduğundan emin ol. Yanardağ güncellemelerini veya tahliye bildirimlerini dinlemek için evde radyo veya televizyonunu kullan. Afet sirenlerini dinle ve neye benzediklerini öğrenin, böylece ne bekleyeceğini bilirsin. Volkanik bir patlama meydana geldiğinde sirenlerin çalmasını dinlemen gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bir Patlamada Doğru Şeyi Yapmak

 1. 1
  Talimat verildiğinde tahliye et. Yerel yönetim ve acil servisler tarafından verilen talimatlara ve uyarılara çok dikkat etmek önemlidir. Acil servislerin durumla başa çıkmak için tam olarak eğitildiğini ve büyük olasılıkla senden daha fazla bilgiye erişebileceklerini unutma. Tahliye etmen gerektiği söylenirse bunu hızlı, sakince ve verilen talimatlara göre yap.
  • Tahliye ederken acil durum kitin ve araç acil durum kitin gibi yalnızca temel malzemeleri yanına al. En az bir hafta sürecek herhangi bir reçeteli ilaç kaynağın olduğundan emin ol.
  • Vaktin varsa evindeki gazı, elektriği ve suyu kapattığından emin ol.
  • Ayrıca gitmeden önce cihazlarının bağlantısını kesmen önerilir. Bu, güç tekrar açıldığında elektrik çarpması olasılığını azaltır.
  • Araç kullanıyorsan belirlenen tahliye yollarını takip etmeli ve yoğun trafiğe hazırlıklı olmalısın. Diğer yollar kapalı olabilir, bu nedenle verilen tahliye yollarına bağlı kal.
  • Tahliye edersen alçak alanlardan ve vadilerden kaçın. Bu alanlarda artan bir çamur akışı ile karşılaşma olasılığı vardır. Bir nehre gelirsen geçmeden önce nehre bak. Yaklaşan bir çamur akışı görürsen geçme.[7]
 2. 2
  Besi hayvanlarıyla ve evcil hayvanlarla ilgilen. Evinin ve mülkünün doğrudan yanardağdan etkilenmesi durumunda hayvanların kaçamayacaktır. Güvenliklerini sağlamak için elinden geleni yap. Acil durum sığınma evlerinin çoğunun onları barındıramayacağını unutma. Evcil hayvanlarını yanında tutuyorsan önceden planladığından ve onlar için yeterli yiyecek ve suya sahip olduğundan emin olman gerekir.
  • Besi hayvanlarını kapalı bir alana yerleştir veya mümkün olduğunca uzağa taşımak için düzenlemeler yap.
 3. 3
  Bulunduğun yerde kalman söylenirse bir yere sığın. Tahliye etmen söylenmemişse, evde kalman ve sığınman tavsiye ediliyorsa gerekirse hızlı hareket edebilmek için TV veya radyo dinlemeye devam et. Evdeyken, güvenliğini ve sağlığını garanti altına yardımcı olmak için ekstra önlemler almalısın. Tüm pencereleri ve dışarıya açılan kapıları kapatıp sabitleyerek başla. Şömine damperini kapat ve ardından ısıtıcının, klimanın ve tüm fanlarının kapalı olduğundan emin ol.
  • Temizlik veya arındırmak ve içmek için acil durum kaynağı olarak lavabolar, küvetler ve diğer kaplarda fazladan su akıt (mümkün olduğunca az kullan). Ayrıca bir su ısıtıcısından acil içme suyu da alabilirsin.
  • Mümkünse aileni zemin seviyesinin üzerinde, içinde pencere olmayan bir odada topla.
  • Güncellemeleri dinlemeye devam et ancak dışarı çıkmanın güvenli olduğu söylenene kadar içeride kal. Bu, volkanik külden kaynaklanan potansiyel solunum hasarını önlemenin en iyi yoludur.
 4. 4
  İhtiyacı olanlara yardım et. Tahliye etmen veya sığınman tavsiye edilse de etrafında fazladan yardıma ihtiyaç duyan başkalarını düşünmelisin. Yaşlı, engelli veya bebek komşuların varsa elinden geldiğince yardım ettiğinden emin ol. Tahliye yapıyorsan ve arabanda boş yer varsa yaşlı bir komşunu yanına almayı teklif et. Eğer evde barınıyorsan onu yanında oturmaya davet et veya kendi evinde tamamen hazır olduğundan emin ol.[8]
 5. 5
  Dışarı çıkarsan kendini koru. Açıkça belirtilmedikçe dışarı çıkmaktan kaçınmalısın. Birisine yardım etmek için dışarı çıkman gerekiyorsa elinden geldiğince kendini korumaya çalış. Varsa gözlerini korumak için koruyucu gözlük ve akciğerlerini korumak için bir solunum cihazı tak. Vücudunun mümkün olduğunca çoğunu ört ve başının etrafına bir fular sar.[9]
  • Yüzücü gözlükleri ve giysileri bile, elinde olan tek şey buysa gözlerini ve nefesini korumak için kullanılabilir.[10]
  • Dışarıda kül altında kaldıktan sonra bir binaya girerken dış giyim katmanını çıkar. Külün üzerine düştüğü herhangi bir şeyden çıkarılması zordur.
  • Dışarı çıkacaksan kontakt lensleri çıkar ve bunun yerine gözlük tak. Kül kontakt lenslerin arkasına girerse gözünü keserek kornea aşınmalarına neden olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • İdeal olarak, bekleyeceğin odada bir sabit telefon bulundur. Bu, herhangi bir sorun veya sorunla ilgili olarak onlara bilgi vermen gerektiğinde, acil durum kişinin telefon hattını hazır tutmasını sağlamak için kullanılabilir.
 • İletişim sistemlerinin tıkanmasını önlemek için telefon hatlarını yalnızca acil aramalar için kullan.
 • Bozuk elektrik hatlarını görürsen yerel yetkililere bildir.
 • Arkadaşlarını ve komşularını kontrol et. Yardıma ihtiyaçları olabileceğini veya özel ihtiyaçları olduğunu biliyorsan bu özellikle önemlidir.
Reklam

Uyarılar

 • Volkanik kül, solunum sağlığı için bir tehlikedir. Başta astım ve bronşit gibi solunum problemleri olanlar olmak üzere tüm insanları etkiler.
 • Gezmekten kaçın! Sadece kendi hayatını tehlikeye atmakla kalmıyorsun, aynı zamanda doğal afet gözlemcileri acil servis çalışanları için sık görülen bir sorun hâline geliyorsun. Kurtarma çalışmalarını da engelleyebilirsin. Belirlenmiş kısıtlı bölgelerin her zaman dışında kal.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Acil durum kiti ve araç kiti
 • Haritalar
 • İletişim cihazları (telefon, radyo)
 • El feneri
 • Ev çatlaklarını kapatmak için havlular vb.
 • Erken tahliye için ulaşım
 • Evcil hayvan taşıyıcıları ve hayvan taşımacılığı
 • Araba anahtarları
 • Yiyecek ve içecek

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 60 kişi çalıştı.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 607 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam