Hiç öğrenmek için veya bir eşek şakası yapmak için kendi virüsünü oluşturmak istedin mi? Virüs oluşturmak zaman ve bilgi gerektirir ancak kafasına koyarsa bunu herkes yapabilir. Bir virüs oluşturmak sana bir programlama dilinin nasıl çalıştığı, işletim sistemi ve ağ güvenliği hakkında çok şey öğretebilir. Kendi virüsünü oluşturmaya başlamak ve eğlenmek için aşağıdaki Adım 1’e bak.

Adımlar

 1. 1
  Hangi işletim sistemine saldıracağını belirle. En yaygın hedef Microsoft Windows’tur; özellikle eski sürümler. Birçok eski Windows kullanıcısı işletim sistemlerini güncellemez ve bu da onları yeni sürümlerde kapatılmış olabilecek güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakır.
  • Mac OS X ve Linux, izinlerin çalışma şekli ve işletim sisteminin genel mimarisi nedeniyle virüslere karşı oldukça korumalıdır. Tüm virüslerin %95'i Windows kullanıcılarını hedef alır.
 2. 2
  Nasıl yayılmasını istediğine karar ver. Bir virüs, ancak diğer kullanıcılara yayılabilirse virüstür. Virüs kodunun temellerinden biri olduğu için başlamadan önce dağıtım yöntemini bulman gerekecek. Yaygın dağıtım mekanizmaları arasında şunlar vardır:
  • Yürütülebilir dosya (.EXE, .BAT, .COM vb.) - Bu programın kullanıcı tarafından çalıştırılması gerekir ve program genellikle başka bir şey (bir resim gibi) kılığına sokulur.
  • Makro (Microsoft Office) - Makrolar, bir belgeye veya e-postaya gömülü programlardır. Bunlar Word, Outlook ve diğer makro özellikli ürünleri hedeflerler. En yaygın dağıtım yöntemi, virüslü bir belgeyi e-postaya eklemektir.
  • Web komut dosyası - Bunlar, web yöneticilerinin bilgisi olmadan sitelere enjekte edilen kötü amaçlı kod parçalarıdır.
 3. 3
  Hedeflemek istediğin zayıf noktayı belirle. Başarılı virüsler, yayılmak ve eylemlerini gerçekleştirmek için bir programın veya sistemin güvenliğindeki zayıf noktalardan yararlanır. Bu, çok fazla araştırma ve bilgi gerektirir ancak ihtiyacın olanı bulmana yardımcı olabilecek topluluklar vardır.
 4. 4
  Virüsünün ne yapmasını istediğine karar ver. Virüsünün bir sisteme bulaştığında ne yapmasını istiyorsun? Etkiler hiçbir şey yapmamaktan bir mesaj görüntülemeye, dosyaları silmeye ve çok daha kötüsüne kadar değişebilir. Kötü amaçlı bir virüs oluşturmanın ve yaymanın ciddi bir suç olduğunun farkında ol.
 5. 5
  Bir dil seç. Bir virüs oluşturmak için, en az bir bilgisayar dili veya komut dosyası aracı hakkında en azından temel bir bilgi birikimine sahip olman gerekir. Karmaşık virüsler genellikle birkaç dil kullanılarak geliştirilir. Çok etkili virüsler için assembly dillerine aşina olman gerekir.
  • Yürütülebilir virüsler yapmakla ilgileniyorsan C veya C ++, başlamak için iyi noktalardır.
  • Makro virüsleri yapmak istiyorsan hedef programların için (Microsoft Office gibi) makro dilini öğren.
  • Visual Basic, Windows kullanıcıları için kötü amaçlı programlar oluşturmak için kullanılabilir.
 6. 6
  Virüsünü yazmaya başla. Bu uzun bir süreç olacak, özellikle de ilk kez kodlama yapıyorsan. Mümkün olduğunca çok deney yap ve kullandığın dile bağlı olarak kodunu çoğaltmanın yollarını araştır. Çeşitli diller için forumlarda ve topluluk bloglarında rehberler bulunur.
  • Polimorfik kodu araştır. Bu, her çoğaldığında virüsünün kodunu değiştirir ve antivirüs programlarıyla izlenmesini zorlaştırır. Polimorfik kod oldukça gelişmiştir ve her dilde farklı şekilde uygulanır.
 7. 7
  Kodunu gizlemenin yollarını araştır. Polimorfik kodlamanın yanı sıra, virüsünü gizlemenin başka yolları da vardır. Şifreleme, virüs geliştiricileri tarafından kullanılan çok yaygın bir araçtır. Çok fazla pratik ve okuma gerektirir ama virüsünün ömrünü uzatmada işe yarayabilir.
 8. 8
  Virüsünü test et. Bir prototip hazırlayıp çalıştırdıktan sonra, onu mümkün olduğunca çok sayıda farklı makine ve durumda test et. Bu en kolay farklı konfigürasyonlarda sanal makineler kurabiliyorsan yapılır.
  • Hazır olmadan virüsünü yanlışlıkla yaymamak için testlerini kontrol altında tuttuğundan emin ol. Test makinelerini izole bir ağa bağla ve virüsün yayılmasının etkilerini gör.
  • Virüs kodunu, test makinelerinde çalışmasını gözlemlerken ayarla. Karşılaştığı sorunları düzelt.
 9. 9
  Virüsünü sal. Virüsünün performansından memnunsan onu salmanın zamanı gelmiştir. Ancak bunu yapmadan önce, kendine bir virüsün salınmasından doğabilecek herhangi bir sonuçla yüzleşmeye hazır olup olmadığını sor. Bu deneyimi kullanmak ve yeni projeler üzerinde çalışmak daha iyi olabilir.[1]
  Reklam

Uyarılar

 • Kötü amaçlı kod yayınlamak yasa dışıdır.
 • Yalnızca güvenlik açıklarını diğer kullanıcılara göstermek için virüs yayınla.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 56 kişi çalıştı. Bu makale 1.050 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.050 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam