Video altyazıları işitme engeli olan insanlar ya da tercüme için diyalog ve sesleri ekran yazısı olarak gösterme açısından faydalıdır. Altyazılar ayrı bir dosyada tutulur. En yaygın altyazı dosya biçimi SRT (Subrip Subtitle Format ) dosyasıdır. Bu dosyayı Not Defteri ya da TextEdit gibi bir metin düzenleyiciyi kullanarak elle oluşturabilir veya Aegisub gibi altyazı geliştirme yazılımında oluşturabilirsin. Çoğu medya oynatıcısı SRT dosyalarını seçmeni sağlar ya da tespit edip video oynatıldığı sırada altyazıları gösterebilir. Bunlar sadece SRT dosyası seçildiğinde gösterilebilir. Altyazıları video dosyasına kalıcı bir şekilde gömmek için Handbrake gibi bir video kodlayıcı kullanman gerekir. Ayrıca SRT dosyalarını YouTube videolarına da yükleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Bir Video Dosyasının İçine Altyazı Gömmek

 1. 1
  Handbrake programını indir ve yükle. Handbrake, videolara altyazı gömebilen ücretsiz bir video dönüştürme aracıdır. Handbrake programını https://handbrake.fr/downloads.php adresinden indirebilirsin.
 2. 2
  Handbrake’i aç. Handbrake’i indirip yükledikten sonra onu Windows Başlat Menüsünden ya da Mac’te Uygulamalar klasöründen açabilirsin.
 3. 3
  Dosya’ya tıkla. Bu, soldaki menündeki ikinci seçenektir. Bir dosya gezgini açılır.
  • Alternatif olarak, içine altyazı gömmek istediğin videoyu sağdaki kutuya sürükleyip bırakabilirsin.
 4. 4
  İçerisine altyazı gömmek istediğin videoya tıkla ve ’a tıkla. Böylece video dosyası Handbrake içerisinde açılır.
 5. 5
  Altyazı’ya tıkla. Bu, video kaynağı bilgilerinin altındaki ekranın ortasında yer alan sekmelerden biridir.
 6. 6
  Altyazı İçe Aktar’a tıkla. Bu, "Altyazı" sekmesinin altındaki kutunun en üstündedir.
 7. 7
  Videonun SRT dosyasını seç ve ’a tıkla. Böylece SRT dosyası Handbrake’in içine aktarılır.
 8. 8
  Araştır’a tıkla. Bu, sağ alt köşedeki gri düğmedir.
 9. 9
  Yeni dosya için bir isim gir ve Kaydet’e tıkla. Böylece altyazının gömüleceği son video için bir kayıt dosyası ve konumu oluşturulur.
 10. 10
  Kodlamaya Başla’ya tıkla. Bu, Handbrake’in en üstünde, içinde Oynat üçgeni bulunan yeşil simgenin yanındadır. Böylece video altyazı gömülerek kodlanır. Altyazıları, Medya oynatıcının altyazı menüsünden altyazıları etkinleştirerek açabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Altyazıları Bir YouTube Videosuna (Klasik İçerik Stüdyosu) Yüklemek

 1. 1
  Bir internet tarayıcısından https://www.youtube.com adresine git. PC veya Mac üzerindeki herhangi bir tarayıcıyı kullanabilirsin.
 2. 2
  Videonu YouTube’a yükle. Eğer henüz yapmadıysan bilgisayarından YouTube’a videonu yüklemek için normal yöntemleri kullan.
 3. 3
  Kullanıcı simgene tıkla. Bu, sağ üst köşede, profil resminin olduğu dairesel simgedir. Böylece hesap menün gösterilir.
  • Eğer henüz bir profil resmi seçmediysen YouTube, içerisinde isminin baş harflerinin yer aldığı renkli bir daire gösterir.
 4. 4
  İçerik Stüdyosu’na tıkla. Bu, profil resmine tıkladığında gözüken açılır menüdedir.
  • "İçerik Stüdyosu" yerine "YouTube Studio (Beta)" görüyorsan YouTube Studio’da nasıl altyazı yükleneceğini öğrenmek için sonraki yöntemi kullanabilirsin. Alternatif olarak, Klasik İçerik Stüdyosu’na dönmek için soldaki kenar çubuğundan YouTube Studio (Beta)’ya ve arından Klasik İçerik Stüdyosu’na tıkla.
 5. 5
  Video Yöneticisi’ne tıkla. Bu, soldaki kenar çubuğunda yer alır. Burada yüklediğin tüm YouTube videoların listelenir.
 6. 6
  Altyazı eklemek istediğin videonun yanındaki Düzenle düğmesine tıkla. Bunu yaptığında bir açılır menü gözükür.
 7. 7
  Altyazılar’a tıkla. Bu, Düzenle’ye tıkladığında gözüken açılır menünün alt kısımlarına yakındır.
 8. 8
  Bir dil seç ve Dili Ayarla’ya tıkla. Eğer video için daha önceden bir dil seçmediysen videoya bir dil seçmek için açılır menüyü kullan. Sonra Dili Ayarla yazan mavi düğmeye tıkla.
 9. 9
  Yeni altyazı ekle’ye tıkla. Bu, videonun sağındaki mavi düğmedir.
 10. 10
  Dili seç. Eğer videoya birden fazla dil eklersen altyazı dosyasının dilini seç. Aksi hâlde, sadece seçtiğin varsayılan dile tıkla.
 11. 11
  Dosya yükle’ye tıkla. Bu, sağdaki ilk seçenektir.
  • Eğer elinde bir altyazı dosyası yoksa YouTube İçerik Stüdyosunda altyazı oluşturmak için diğer seçeneklerden birini seçebilirsin.
 12. 12
  "Alyazı dosyası"nı seç ve Dosya seç’e tıkla. "Altyazı dosyası"nın yanındaki onay düğmesine tıkla ve ardından Dosya seç’e tıkla. Bu, altyazı dosyasını seçmek için kullanabileceğin bir dosya gezgini açar.
 13. 13
  Altyazı dosyasını seç ve ’a tıkla. SRT dosyasına gitmek için dosya gezginini kullan. Seçmek için üzerine tıkla. Sonra, dosyayı yüklemek için ’a tıkla.
 14. 14
  Yükle’ye tıkla. Bu, sol alt köşedeki mavi düğmedir. Böylece altyazı dosyası videona yüklenir. Soldaki videoyu kullanarak altyazıları önizleme yapabilirsin.
 15. 15
  Yayınla’ya tıkla. Bu, sağdaki video önizlemesinin üzerindeki mavi düğmedir. Bu, altyazıyı video dosyasına gömülü olarak kodlar.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Altyazıları Bir YouTube Videosuna (YouTube Studio Beta) Yüklemek

 1. 1
  Bir internet tarayıcısından https://www.youtube.com adresine git. PC veya Mac üzerindeki herhangi bir tarayıcıyı kullanabilirsin.
 2. 2
  Videonu YouTube’a yükle. Eğer henüz yapmadıysan bilgisayarından YouTube’a videonu yüklemek için normal yöntemleri kullan.
 3. 3
  Kullanıcı simgene tıkla. Bu, sağ üst köşede, profil resminin olduğu dairesel simgedir. Böylece hesap menün gösterilir.
  • Eğer henüz bir profil resmi seçmediysen YouTube, içerisinde isminin baş harflerinin yer aldığı renkli bir daire gösterir.
 4. 4
  YouTube Studio (Beta)’ya tıkla. Bu, profil resmine tıkladığında gözüken açılır menüdedir.
  • Eğer YouTube Studio (Beta) yerine "İçerik Stüdyosu" görüyorsan Klasik İçerik Stüdyosunda nasıl altyazı yükleneceğini öğrenmek için 2. Yöntemi oku. Alternatif olarak, YouTube Studio’ya geçmek için İçerik Stüdyosu’na ve ardından Studio (Beta)’yı Dene’ye tıklayabilirsin.
 5. 5
  İçerik’e tıkla. Bu, soldaki kenar çubuğundadır. Burada YouTube’a yüklediğin tüm videolar gösterilir.
 6. 6
  Altyazı eklemek istediğin videoya tıkla. İstersen video resmine istersen de video başlığına tıklayabilirsin. Böylece video detaylarını düzenleyebileceğin bir sayfa açılır.
 7. 7
  Gelişmiş’e tıkla. Bu, sayfanın en üstündeki ikinci sekmedir.
 8. 8
  Video için bir dil seç. Eğer henüz yapmadıysan videoya bir dil seçmek için "Dili ayarlayın" açılır menüsünü kullan. Bir dil seçmeden bir altyazı yükleyemeyeceksin.
 9. 9
  Dosya yükle’ye tıkla. Bu, video dili açılır menüsünün altındaki mavi bağlantıdır.
 10. 10
  "Zamanlama ile"yi seç ve Devam’a tıkla. SRT dosyalarında altyazı zamanlamaları bulunduğundan dolayı "Zamanlama ile" seçeneğinin yanındaki onay düğmesine tıkla ve ardından pencerenin sağ alt köşesindeki Devam düğmesine tıkla.
 11. 11
  SRT dosyasını seç ve ’a tıkla. Videonun SRT dosyasına gitmek için dosya gezginini kullan. Üzerine tıklayarak seç ve ardından sağ alt köşedeki düğmesine tıkla. Böylece dosya YouTube’a yüklenir.
 12. 12
  Kaydet’e tıkla. Böylece videoya yüklenen altyazı kaydedilir.
  • Videoyu oynatırken videonun altındaki dişli simgesine ve ardından Altyazılar’a tıklayarak altyazıları açabilirsin. Sonra altyazı dilini seç.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Aegisub Kullanarak Altyazı Dosyaları Oluşturmak

 1. 1
  Bir internet tarayıcından http://www.aegisub.org sayfasına git. Bu internet sitesinden videolar için altyazılar oluşturabileceğin ücretsiz bir uygulama olan Aegisub’ı indireceksin.
 2. 2
  "Windows" veya "OS X 10.7+" seçeneğinin yanındaki Full Install’a (Tam Kurulum) tıkla. Eğer Windows kullanıyorsan Windows kurulum dosyasını indirmek için Windows’un yanındaki Full Install’a tıkla. Eğer Mac kullanıyorsan Mac için kurulum dosyasını indirmek için Mac’in yanındaki Full Install’a tıkla.
 3. 3
  Kurulum dosyasına çift tıkla ve talimatları takip et. Varsayılan olarak, indirilen dosyaların hem Mac hem de Windows'ta "İndirilenler" klasöründe bulunur. Windows yükleyici dosya adı "Aegisub-3.2.2-32.exe"dir. Mac yükleyici dosya adı "Aegisub-3.2.2.dmg"dir.
 4. 4
  Aegisub'ı aç. Simgesi, üzerinde X olan kırmızı bir göz şeklindedir. Bunu Windows Başlat menüsünde veya Mac'te Uygulamalar klasöründe bulabilirsin.
 5. 5
  Video’ya tıkla. Bu, ekranın en üstündeki menü çubuğunda yer alır. Bunu yaptığında, Video açılır menüsü görüntülenir.
 6. 6
  Open Video’ya tıkla. Bu, "Video" açılır menüsünün altındaki ilk seçenektir.
 7. 7
  Bir video seç ve ’a tıkla. Altyazı oluşturmak istediğin videonun bulunduğu konuma git ve videoyu seçmek için üzerine tıkla. Sonra videoyu Aegisub’da açmak için ’a tıkla. Solda video görünümü kutusunu göreceksin. Sağında ses görünümü kutusunu göreceksin. Burada video sesinin dalga formu görüntülenecektir. Onun altında altyazıları gireceğin metin kutuları göreceksin. Hepsinin altında, her bir altyazıyı ve altyazı hakkında bazı bilgileri gösteren altyazı görünümünü göreceksin.
 8. 8
  Altyazı eklemek istediğin ses aralığını seçmek için tıkla ve sürükle. Altyazı eklemek istediğin ses aralığını vurgulamak için sağdaki ses görüntüleme kutusunu kullan. Seçilen alanın kenarlarındaki kırmızı ve mavi çizgileri tıklayıp sürükleyerek seçilen alanı ayarlayabilirsin. Ses görüntüleme kutusunun altındaki zaman kutularına altyazının başlangıç ve bitiş zamanını elle de yazabilirsin.
  • Ses görüntüleme kutusunun altındaki ses dalgasına benzeyen simgeye de tıklayabilirsin. Bu, sana ses dosyasına daha iyi bakmanı sağlayan ve konuşmanın nerede başladığını ve nerede durduğunu görmeni kolaylaştıran Spektrum Çözümleyici moduna geçer.
 9. 9
  Metin kutusuna altyazıyı yaz. Seçilen ses aralığı için altyazıyı yazmak için ses görüntüleme kutusunun altındaki metin kutusunu kullan.
 10. 10
  Onay işareti simgesine tıkla. Yeşil onay işareti simgesi metin kutusunun üzerindedir. Bu, altyazıyı kaydeder ve sonuncusu bittikten sonra yeni bir altyazı oluşturur.[1]
 11. 11
  Bunu tüm altyazılar için tekrarla. Onay işareti simgesine tıklayarak istediğin kadar altyazı ekleyebilirsin. Alttaki altyazı görünümünde altyazılara tıklayarak ve ardından metni düzenleyerek veya başlama veya durma zamanlarını ayarlayarak altyazıları ayarlayabilirsin.
  • Altyazı görünümündeki kutulardan herhangi biri kırmızıya dönerse, muhtemelen satır başına çok fazla karakter vardır. Altyazıda "/N" yazarak veya Shift+ Enter tuşlarına basarak ayrı bir satır oluşturabilirsin.
 12. 12
  File’a tıkla. Bu, ekranın en üstündeki menü çubuğunda yer alır. Altyazı eklemeyi bitirdikten sonra altyazı dosyasını kaydetmen gerekecektir.
 13. 13
  Export Subtitles’a tıkla. Bu, "File" açılır menüsündedir.
 14. 14
  Export’a tıkla. Bu, açılan pencerenin sağ alt köşesindedir.
 15. 15
  Dosyayı kaydetmek istediğin klasör konumuna git. En iyisi, SRT dosyasını altyazı eklediğin videoyla aynı klasöre kaydetmektir.
 16. 16
  Altyazı dosyası için bir dosya adı yaz. Altyazı dosyasına bir ad yazmak için "Dosya Adı"nın yanındaki kutuyu kullan. Altyazı dosyasına video ile aynı dosya adını vermelisin. Videonun dosya adı "Tanıtım.mp4" ise, SRT dosyasının adı "Tanıtım.srt" olmalıdır.
  • SRT dosyası aynı klasörde ise ve aynı dosya adına sahipse VLC gibi bazı medya oynatıcılar altyazıları otomatik olarak algılayabilir ve görüntüleyebilir. Windows Media Player gibi diğer medya oynatıcılar, SRT dosyasını video dosyasının yanında yüklemeni gerektirir. Bu yalnızca altyazıları görüntülemeni sağlar. Altyazıları video dosyasının içerisine gömmez.
 17. 17
  "SubRip (*.srt)" biçimini seç. Dosya türü olarak "SubRip" seçeneğini seçmek için "Kayıt Türü" seçeneğinin yanındaki açılır menüyü kullan. Böylece, altyazı dosyası SRT biçiminde kaydedilir.
 18. 18
  Kaydet’e tıkla. Böylece altyazı dosyası SRT biçiminde kaydedilir. Bir SRT dosyası, Not Defteri veya Mac’te TextEdit ile düzenlenebilen düz bir metin belgesidir.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Elle Bir Altyazı Dosyası Oluşturmak

 1. 1
  Bir metin düzenleyici aç. Windows’ya yaygın olarak kullanılan metin düzenleyici Not Defteri’dir. Mac’te TextEdit programını kullanabilirsin. Bir metin düzenleyici açmak için Aşağıdaki Adımları kullan.
  • Windows 10:
   • Sol alt köşeden Windows Başlat menüsüne tıkla.
   • Not Defteri yaz.
   • Not Defteri simgesine tıkla.
  • Mac:
   • Sağ üst köşedeki büyüteç simgesine tıkla.
   • TextEdit.app yaz ve Enter’a bas.
   • TextEdit.app’a tıkla.
   • Yeni Belge’ye tıkla.
 2. 2
  İlk altyazın için numara yaz ve Enter’a bas. SRT dosyasındaki her altyazı görüneceği sıraya göre numaralandırılır. İlk altyazı için "1" ve ikincisi için "2" yaz ve bu şekilde devam et.
 3. 3
  Altyazının başlangıç zamanını yaz. Bu, altyazının videoda başlayacağı zamandır. Her altyazı için başlangıç zamanı "[saat]:[dakika]:[saniye],[milisaniye]" biçiminde yazılmalıdır. Örneğin, videonun başlangıcında gözükecek olan ilk altyazı 00:00:01,000 şeklinde olabilir.[2]
 4. 4
  Başlangıç zamanından hemen sonra --> yaz. İki kısa çizgi ve ok, altyazının başlangıç zamanı ile bitiş zamanını ayırır.
 5. 5
  Altyazı için bitiş zamanını yaz. Bu, altyazının görüntüden çıkacağı zamandır. Bitiş zamanı "[saat]:[dakika]:[saniye],[milisaniye]" biçiminde olmalıdır. Altyazı zaman damgasının bulunduğu satırın tamamı 00:00:01,000 --> 00:00:05,040 şeklinde olmalıdır.
 6. 6
  Enter’a bas. Altyazı için zaman damgasını yazdıktan sonra yeni bir satır eklemek için Enter tuşuna bas.
 7. 7
  Altyazıyı yaz. Üçüncü satırda ekranda gözükecek olan asıl altyazı yer alır.
 8. 8
  İki kez Enter’a bas. Altyazıyı yazdıktan sonra az önce yaptığın altyazı ile sonraki altyazı arasında satır boşluğu bırakmak için iki kez Enter’a bas. Bu adımları videodaki her altyazı için tekrarla.
 9. 9
  Bu adımları videodaki her altyazı için tekrarla.
 10. 10
  Dosya’ya ve ardından Farklı Kaydet’e tıkla. Metin düzenleyicinde altyazıyı yazmayı bitirdikten sonra dosyayı ".srt" dosyası olarak kaydetmen gerekecek. Kaydet seçeneğini ekranın en üstündeki Dosya menüsünde bulabilirsin.
  • Mac’teki TextEdit’te "Farklı Kaydet" yerine Kaydet’e tıkla.
 11. 11
  Video’nun bulunduğu klasöre git. SRT dosyasını, altyazı hazırladığın video ile aynı klasöre kaydetmelisin.
 12. 12
  Metin belgesine videoyla aynı dosya adını ver. SRT belgesi için bir ad yazmak için Windows'ta "Dosya Adı"nın veya Mac'te "Farklı Kaydet"in yanındaki kutuyu kullan. Hem video hem de SRT dosyası aynı dosya adına sahip olmalıdır. Videonun dosya adı "Tanıtım.mp4" ise, SRT dosyasının adı "Tanıtım.srt" olmalıdır.
  • SRT dosyası video ile aynı konumda ve aynı isimde ise VLC’yi kullanarak altyazıları test edebilirsin. Altyazılar’a ve ardından alt ize tıkla ve bir altyazı seç.
 13. 13
  Belgeyi SRT dosyası olarak kaydet. Belgeyi SRT dosyası olarak kaydetmek için aşağıdaki adımları takip et.
  • Windows: Dosyayı Not Defteri’nde kaydederken dosya adının sonundaki ".txt" uzantısını sil ve onu ".srt" ile değiştir. Sonra Kaydet’e tıkla.
  • Mac: Dosyayı bir ".rtf" dosyası olarak kaydetmek için Kaydet’e tıkla. Belgenin konumuna gitmek için Finder'ı kullan ve onu seçmek için tıkla. Dosya’ya ve ardından Yeniden Adlandır’a tıkla. Dosya adının sonundaki ".rtf" uzantısını sil ve onu ".srt" ile değiştir. Uzantıyı saklamak isteyip istemediğin sorulduğunda .srt kullan seçeneğini tıkla.
  Reklam

Aşağıda, bir SRT dosyasında düzgün şekilde biçimlendirilmiş bir altyazı metni örneği verilmiştir:
1
00:00:01,001 --> 00:00:05,040
Video dersimize hoşgeldiniz.

2
00:00:07,075 --> 00:00,12,132
Bu videoda, altyazıları konuşacağız.

3
00:00:14,013 --> 00:00:18,021
Önce bir SRT dosyası yaparak başlayalım.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 3.542 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.542 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam