Veri girişi, basitçe verilerin bir formdan diğerine kopyalanmasıdır. İşletmelerin çoğu, satış rakamlarını bir elektronik tabloya girmek, bir toplantıdan notları yazmak veya veri tabanlarını entegre etmek gibi şekillerde veri girişine ihtiyaç duyar. Bir veri giriş işi arıyorsan hızlı bir şekilde iş bulmana yardımcı olacak temel becerileri geliştirmeye çalış. İşverenlerin arama eğiliminde olduğu temel beceriler arasında hızlı ve doğru yazma, müşteri hizmetleri becerileri, bilgisayar okuryazarlığı ve temel bilgisayar programlarına aşinalık sayılabilir. Nitelikler iş bulma şansını artırmana yardımcı olabilir, bu nedenle daha iyi sonuçlar için bir veri girişi sertifika kursunu, bir stajı veya bir işletme programını tamamlamayı düşün.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Temel Bilgileri Öğrenmek

 1. 1
  Dakikada en az 30 kelimelik bir hıza ulaşana kadar yazma alıştırması yap. Veri girişi çalışmasının büyük bir kısmı yazmayı içerir. Bu, hızlı ve doğru yazabilmenin önemli olduğu anlamına gelir. Hızını artırmanın en iyi yolu sadece yazma alıştırması yapmaktır. Her gün bir miktar yazılı bilgiyi bilgisayara aktarmaya çalış.
  • Pratikle hızın doğal olarak artacağından, yazarken doğruluğuna odaklanmaya çalış.
  • Pratik yapmaktan sıkılırsan ücretsiz yazma oyunları için İnternet'te arama yap. Bunlar, yazma doğruluğunu ve hızını artırmanın eğlenceli bir yoludur.
  • Dakikada kaç kelime yazabileceğini hızlı bir şekilde bulmak için İnternet'te bir yazma testi ara.
 2. 2
  Bilgisayar kullanma konusunda kendine güvenmiyorsan ders al. Veri girişi çalışmalarının çoğu bilgisayarda yapıldığından, bir bilgisayarda kolayca gezinebilmen gerçekten önemlidir. Bilgisayar kullanmaktan emin değilsen bir arkadaşından sana birkaç ders vermesini istemeyi düşün veya bölgende temel bilgisayar becerileri kurslarını araştır.
  • Bir bilgisayarı kullanma yeteneği, genellikle veri girişi çalışanları için en önemli gereksinimlerden biridir.
 3. 3
  Yazıcı ve tarayıcı gibi ofis ekipmanlarını kullanarak pratik yap. Bir veri giriş işindeki çalışmalarının çoğu bir bilgisayar üzerinde olsa da bilgileri kopyalaman ve yazdırman da gerekecektir. Bir tarayıcıda kâğıtları tarama ve ardından bunları bilgisayarından yazdırma alıştırması yap.
  • Yerel kitaplığında veya self servis yazıcı hizmeti veren bir fotokopicide tarayıcıyı ve yazıcıyı kullanarak pratik yap.
 4. 4
  Kendini temel bilgisayar programlarına alıştır. Veri girişi işleri öncelikle kelime işlem ve elektronik tablo programlarını kullanır. İşletmelerde en çok kullanılan programlar olduğundan Microsoft Word ve Excel veya Google Dokümanlar ve E-Tablolar'ı kullanmayı öğrenmek için biraz zaman ayır. İnternet'teki eğitimleri izle, bir arkadaşından sana yardım etmesini iste veya kısa bir kurs al.[1]
  • Karmaşık veya şirkete özel veri tabanı programlarını öğrenme konusunda endişelenme çünkü bu sana başlangıç eğitiminin bir parçası olarak öğretilecektir.
 5. 5
  Müşteri hizmetleri becerilerin üzerine pratik yap. Müşterilerle etkileşim, çoğu veri girişi rolünün önemli bir parçasıdır. Telefonda profesyonel bir üslup kullanarak pratik yap, müşterilere taslak e-postalar yaz ve müşteri hizmetleri becerilerin konusunda pratik yapmak için çatışmalı bir durum için rol oyna. Ne kadar çok pratik yaparsan o kadar rahat olursun.[2]
  • Enerji şirketin, spor salonun veya kütüphane gibi farklı işletmeleri aradığında müşteri hizmetleri çalışanlarının seninle nasıl konuştuğuna dikkat et. Bir müşteri olarak sana değerli hissettiren şeyleri not et ve sonra bu eylemleri taklit etmeye çalış.
 6. 6
  Hassas bilgileri gizli tutabildiğinden emin ol. Sık sık kişilerin maaşları, şirketin yıllık kâr veya zararı ya da müşterinin iletişim bilgileri gibi hassas bilgileri gireceğin için, veri girişi rollerinde gizliliğin önemini anlamak çok önemlidir. Bilgileri biraz fazla özgürce paylaşma alışkanlığın varsa kendine sık sık gizlilik ihtiyacını hatırlat.[3]
  • Veri girişi işleri için sözleşmelere bakarken, yükümlülüklerini kendine hatırlatmak için gizlilik maddelerine bak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Doğru Nitelikleri Kazanmak

 1. 1
  Temel becerileri kazanmak için veri girişinde temel bir sertifika kursunu tamamla. Bu, bir veri girişi rolünü güvenle gerçekleştirmeyi öğrenmenin en hızlı ve en kolay yollarından biridir. Bu kursların tamamlanması normalde 3 ila 12 ay sürer ve kursa girmek için herhangi bir ön koşul bulunması eğilimi yoktur. Kurs boyunca, büyük olasılıkla temel bilgisayar programlarını nasıl çalıştıracağını, yazma becerilerini nasıl geliştireceğini öğrenecek ve müşterilerle etkileşimde bulunma pratiği yapacaksın.
  • Uygun bir kurs bulmak veya İnternet'te arama yapmak için yerel üçüncül sağlayıcınla iletişime geç.
  • Bir veri girişi kursu sağlayıcısına yakın yaşamıyorsan bunun yerine İnternet üzerinden bir kursu tamamlamayı düşün.
 2. 2
  İş üstünde öğrenmek istiyorsan çıraklık veya staj yapmayı tercih et. Öğrenmeye istekli ve temel bilgisayar becerilerine sahipsen biraz deneyim kazanmak için veri girişi rolünde kısa bir staj yapmayı düşün. Veri girişi stajlarını İnternet'te ara veya yerel gazetelerinin ilan sayfalarına bak.[4]
  • Staj veya çıraklık eğitimini tamamlarken para kazanman gerekiyorsa işvereninle pozisyonun ücretli olduğunu teyit et.
 3. 3
  Çok sayıda beceri öğrenmek için bir işletme eğitimini tamamlamayı düşün. Veri girişini kendini finans veya işletme sektörüne sevk etmenin bir yolu olarak kullanmak istiyorsan bir finans veya işletme diploması almayı düşün. Bu, veri girişi işlerine başvurduğunda özgeçmişinde harika görünecek ve ayrıca sana bir dizi başka beceri ve kariyer seçeneği sunacaktır.[5]
  • Hangisinin sana en uygun olduğuna karar vermek için bölgendeki farklı üniversiteleri, yüksekokulları araştır ve ziyaret et.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır.
Bu sayfaya 962 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam