Elektronik bir cihazın vat kullanımını hesaplamak için çok basit bir hesaplama denklemi var. Tüm bilmen gereken, cihazın amper ve volt değeridir. Vatı anlamak önemlidir çünkü paradan ve enerjiden tasarruf etmene yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Vatı Belirlemek İçin Matematiği Kullanmak

 1. 1
  Bir güç kaynağındaki vat miktarını belirle. Güç kaynağındaki amper ve volt değerlerini bilmen gerekir. Vat miktarını belirlemek için basit bir çarpım formülü kullanacaksın. Amper, kullanılan elektrik miktarıdır. Voltaj, elektriğin kuvvetini veya basıncını ölçer.
  • Vat değeri, volt ile amperin çarpımına eşittir. Bu kadar! Başka bir deyişle, vat = amper X volt. Bazen bu formülü W (vat) = A (amper) X V (volt) olarak yazılmış görebilirsin.[1]
  • Örneğin, eğer akım 3 amper (3A) ve volt 110V ise 3 ile 110’u çarparak 330W (vat) elde edilir. Formül P=3A X 110V = 330 W (P gücü temsil eder).
  • Bu nedenle vat bazen voltamper olarak anılır. Genellikle devre kesicilerin kolları üzerinde amperleri yazılı olur. Bu, devre kesici devreye girmeden önce devrenin dayanabileceği azami amperdir. Volt ve amper bilgisine ayrıca etiket üzerinden veya kullanım kılavuzundan bakabilirsin. Standart elektrikli cihazlar için genel rakamlara bakabilirsin (evlerde bulunan çoğu küçük elektrikli cihaz ve aydınlatma armatürü 15 ila 20 amper ve daha büyük olanlar için 20 ila 60 amperlik devreler gerekir). Ancak, tezgâh üstü ev aletlerinin çoğu 120 volta ayarlanmıştır ve 12 veya daha az amperle çalışır. Ocaklı fırın ve çamaşır kurutma makinesi gibi daha büyük cihazlar daha fazla güç gerektirir ve 240 volt güce bağlı olan devrelere bağlanır ve çeşitli faktörlere bağlı olarak 20 ila 40 amper çekebilir. Türkiye’de ev elektrik tesisatları 240 volttur.
 2. 2
  Amper veya voltu aynı yoldan bul. Çarpma formülünü tersten yapabilirsin. Örneğin, AC 24-40 olan bir güç kaynağına sahip olduğunu varsayalım. Bu, güç kaynağının 24 volt ve 40 vata sahip olduğu anlamına gelir.[2]
  • Güç kaynağı 1,6 amper sağlayabilir. Kullanılan formül 40-? X 24. Böylece, 40'ı 24'e bölerek 1,6'yı elde edersin.[3]
  • Bunu yapmanı gerektirebilecek başka bir neden daha var. Diyelim ki tavan vantilatörü tarafından kullanılan vat miktarını bulmak istiyorsun ve vantilatörün üzerindeki etikette vantilatörün tükettiği amper miktarı belirtiliyor. Daha sonra, bir tavan vantilatörünün kullandığı volt değerini öğrenebilir (üreticiyi arayarak veya İnternetten bakarak), iki sayıyı çarpıp tavan vantilatörünün çalışması için gereken vat değerini elde edebilirsin.
 3. 3
  Rezistans vat miktarını belirle. Eğer bir rezistansın vat miktarını öğrenmek istiyorsan volt (V) ve akım (I olarak bilinir) değerlerini bilmen gerekir. Buna Ohm Kanunu denir.[4]
  • Çarpma formülü, W=V X I olarak ifade edilen voltajın akımla çarpımıdır.[5] . Bazen gücü ifade eden P ile yazılan formül de göreceksin.
  • Güç zamanla değişiyorsa formül daha da karmaşık bir hâle gelir. Bu durumda ortalamayı elde etmek için zaman aralığını da kullanmak gerekir. Hesaplaması zordur ve bu tür bir ölçüm için vatmetre olarak bilinen özel bir alet kullanmalısın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Vat Miktarını Belirlemek İçin Alet Kullanmak

 1. 1
  Bir çevrimiçi hesap makinesi bul. İnternet üzerinde vat miktarını belirlemek için kullanılabilecek çok sayıda kaynak bulunuyor. Bu hesap makineleri senin yerine formülü hesaplayacaktır.[6]
  • Bu gibi kaynaklar volt ve amper değerini girmeni isteyecektir. Sonrasında vat değerini elde etmek için “hesapla” düğmesine basman istenir.
  • Her elektrikli aletin güç gereksinimi oldukça farklı olduğu için çevrimiçi hesap makineleri her zaman kesin sonuçlar vermez.
  • Bazı İnternet sitelerinde elektrikli alet türünü - televizyon veya masaüstü bilgisayar gibi - seçmen durumunda gerekli vat miktarı verilecektir. Bazı sitelerde buzdolaplarından müzik setlerine kadar çeşitli aletlerin harcadığı vat miktarını listeleyen çizelgeler bulunur.[7]
 2. 2
  Elektrikli cihazını kontrol et. Üzerindeki bilgi levhasına bakarak cihazın kaç vat harcadığını bulabilirsin.
  • Bunu cihazın arkasında ara. Cihazını çalıştırmak için kaç volt, amper ve vat gerektiği burada yazacaktır. Bu bilginin cihazın arkasına basılı olduğunu görebilirsin veya bunu isim levhası üzerinde de bulabilirsin.[8]
  • Cihaza bağlanan vatmetreler cihazın çalışması için gerekli olan vat miktarını tam olarak verir. Bir cihazın vat ihtiyacı ayarlarına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, bir radyonun sesini açtığında daha fazla vat tüketecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Güç Kaynakları Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek

 1. 1
  Vatın neden önemli olduğunu anla. Vat cinsinden güç, üretilen veya kullanılan enerji oranıdır. Birçok enerji şirketi, kaç vat enerji kullandığına göre ücretlendirme yapar. Vat, bir cihazın kullandığı enerji miktarıdır.[9]
  • Nominal vat, bir cihazın çalışmasını sağlamak için gereken vat miktarıdır. Örneğin, buzdolapları çalışmaya devam etmek için genellikle 500 vat enerjiye gereksinim duyar. Daha fazla enerji tasarrufu yapmaya, güneş panelleri eklemeye veya bir jeneratör kullanmaya çalışıyorsan evindeki vat değerlerini bilmen gerekebilir.
  • Elektrik gücü AC ve DC akımlarla gelir. AC, alternatif akım anlamına gelir; elektrik akımı sürekli yön değiştirir ve çoğu zaman evlerde ve ofislerde kullanılır. DC, doğru akım demektir ve akım sadece bir yönde hareket eder. Bu, pil grupları gibi şeylerde bulunur.[10]
  • Dalgalı vatlar, bir cihazın motorunu veya kompresörünü ateşleyerek başlatabilmek için gereken vat miktarı anlamına gelir. Örneğin, bir buzdolabının motorunu ve kompresörünü çalıştırmak için 2000 vat gerekebilir.
 2. 2
  Daha fazla enerji tasarrufu yap. Vat, temel bir güç birimidir (elektrik, mekanik veya termal). Vatın önemli olmasının nedeni, onu anlaman durumunda enerji verimliliğini artırabilmendir.
  • Tükettiğin vat miktarını azalttığın takdirde hem enerjiden hem de paradan tasarruf edersin. Örneğin, bir ampul aldığını ve birinin 100 vat, diğerinin 23 vat olduğunu varsayalım. 100 vatlık ampul daha ucuzsa onu satın almanın daha mantıklı olduğunu düşünebilirsin. Ancak, uzun vadede 23 vatlık ampul paradan tasarruf etmeni sağlar.
  • Vat farkını belirlemek için basit çıkarma yap. Bu durumda, bu 77 vattır (100-23). Enerji şirketleri çoğu zaman tüketilen kilovat (kW) üzerinden ücretlendirme yapar. Kilovat sayısını bulmak için vat sayısını 1000’e böl. Ardından, kullanım saatlerinle kilovatı çarp. Bu kilovat/saattir (kWh). Ardından kilovat/saati al ve bu sayıyı enerji birim fiyatı ile çarp. Bu senin yıllık elektrik maliyetindir.
  • Örneğin, 10 ampulün olduğunu varsayalım. Her biri 100 vat olsun. 10 X 100 = 1000 vat. 1000 vat bölü 1000 = 1 kW. Diyelim ki 2000 saat enerji kullandın. Böylece, 1kW X yılda 2000 saat = 2000 kWh. Diyelim ki enerji sağlayıcın her kilovat saat için 10 kuruş alıyor. 2000 kWh X 0,10 = 200 TL. Bu, ampulleri bir yıl kullanmanın maliyetidir.
  Reklam

İpuçları

 • Devreye/invertöre bağlı her cihaz için az miktarda "hayalet" vat miktarını hesaba kattığından emin ol. Birçok elektrikli eşya kapalı olduğunda elektrik tüketmeye devam eder. Bu, özellikle kapalıyken bir LED ışığı yanan cihazlar için geçerlidir.
Reklam

Uyarılar

 • Bir invertöre çok fazla cihaz bağlamak cihazlara düşük güç gitmesine neden olabilir. Bu onlara zarar verebilir veya kapanmalarına neden olabilir.
 • Bir invertörden çok fazla güç çekersen invertörün yanma tehlikesi vardır.
 • Rakamlar yaklaşık değerlerdir, bu yüzden kesin vat değeri elde etmek istiyorsan vatmetre kullanman gerekir.[11]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 29 kişi çalıştı. Bu makale 18.540 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 18.540 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam