Varsayılan Ağ Geçici Linux'ta Nasıl Eklenir veya Değiştirilir?

Bu Makalede:Uçbirim’i KullanmakAyar Dosyanı DüzenlemekReferans

Varsayılan ağ geçidin, yönlendiricinin IP adresidir. Genelde yükleme sırasında işletim sistemin tarafından otomatik olarak tespit edilir; ama onu değiştirmen gerekebilir. Bu özellikle ağında birden fazla ağ bağdaştırıcın veya yönlendiricin varsa gerekli olabilir.

Kısım 1
Uçbirim’i Kullanmak

 1. 1
  Uçbirim’i aç. Uçbirim’i kenar çubuğundan açabilir veya Ctrl+Alt+T tuşlarına basabilirsin.
 2. 2
  Mevcut varsayılan ağ geçidini görüntüle. route yazıp Enter’a basarak, varsayılan ağ geçidinin ne olduğunu kontrol edebilirsin. "Varsayılan"ın yanındaki adres, varsayılan ağ geçidini gösterir. Atandığı arayüz de tablonun sağ tarafında görüntülenir.
 3. 3
  Mevcut varsayılan ağ geçidini sil. Ayarlanmış birden fazla varsayılan ağ geçidin varsa bağlantı çakışmaları yaşarsın. Değiştirmek istiyorsan mevcut varsayılan ağ geçidini sil.
  • sudo route delete default gw IP Adresi Bağdaştırıcı yaz. Mesela var eth0 bağdaştırıcısındaki varsayılan 10.0.2.2 ağ geçidini silmek için sudo route delete default gw 10.0.2.2 eth0 yaz.
 4. 4
  .sudo route add default gw IP Adresi Bağdaştırıcı yaz. Mesela eth0 bağdaştırıcısının varsayılan ağ geçidini 192.168.1.254 yapmak için sudo route add default gw 192.168.1.254 eth0 yazarsın. Komutu tamamlamak için kullanıcı parolanı girmen istenir.

Kısım 2
Ayar Dosyanı Düzenlemek

 1. 1
  Ayar dosyasını bir düzenleyicide aç. Dosyayı nano düzenleyicide açmak için sudo nano /etc/network/interfaces yaz. Ayar dosyanı düzenlemek, sistem her yeniden başladığında ayarlarını korur.
 2. 2
  Doğru bölüme git. Varsayılan ağ geçidini değiştirmek istediğin bağdaştırıcının bölümünü bul. Kablolu bir bağlantın varsa bu genelde eth0 olur.
 3. 3
  Bölüme .gateway IP Adresi ibaresini ekle. Mesela varsayılan ağ geçidini 192.168.1.254 yapmak için gateway 192.168.1.254 yaz.
 4. 4
  Yaptığın değişiklikleri kaydet ve çıkış yap. Değişiklikleri kaydedip çıkmak için Ctrl+X’e, ardından da Y’ye bas.
 5. 5
  Ağını yeniden başlat. sudo /etc/init.d/networking restart yazarak ağını yeniden başlat.[1]

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 12 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Add or Change the Default Gateway in Linux, Español: agregar o cambiar la puerta de enlace predeterminada en Linux, Português: Adicionar ou Mudar o Gateway Padrão no Linux, Italiano: Aggiungere o Modificare il Gateway Predefinito in Linux, Русский: добавить или сменить шлюз по умолчанию в Linux, Bahasa Indonesia: Menambah atau Mengganti Default Gateway di Linux, Nederlands: De standaardgateway instellen of wijzigen onder Linux, Français: modifier l'adresse IP d'un routeur sous Linux, 中文: 在Linux上添加或更改默认网关, ไทย: เพิ่มหรือเปลี่ยน Default Gateway ใน Linux, Tiếng Việt: Thêm hoặc thay đổi cổng kết nối mặc định trên Linux, Deutsch: In Linux das Default Gateway hinzufügen oder ändern, العربية: إضافة بوابة افتراضية أو تغييرها على نظام لينكس, 日本語: Linuxでデフォルトゲートウェイを追加または変更する

Bu sayfaya 199 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?