Vans yeni ve temiz olduklarında çok iyi görünen, ağırlıklı olarak beyaz tabanlı kanvas kaykay ayakkabıları üretir. Vans ayakkabılarının yeniden yeni gibi görünmesini istiyorsan onları temizlemek için birkaç hızlı ipucu öğrenebilir, beyazlarını açabilir ve ayakkabılarının kullanım ömrünü uzatmak için arada bir derinlemesine temizlik yapabilirsin. Bu yöntemler diğer kanvas spor ayakkabılarda da işe yarar.

Yöntem 1 / 3:
Beyaz Kısmın Rengini Açmak

 1. 1
  Bir temizlik ürünü seç. Genellikle herkes Vans ayakkabıların beyaz, kauçuksu tabanlarının temiz ve yeni görünmesini ister, bu nedenle eski Vans ayakkabılarının yeniden kutusundan yeni çıkmış gibi görünmesini sağlamak biraz ekstra efor ve ekstra malzeme gerektirebilir. Bu işlem ayrıca Toms veya Keds gibi diğer kanvas ayakkabılarda da işe yarar.[1] Vans ayakkabılarının beyaz kısımlarını temizlemek için aşağıdakiler gibi evde bulunan birtakım malzemeleri kullanabilirsin:
  • Çamaşır suyu
  • Sıvı oje çıkartıcı (aseton)
  • İzopropil alkol
  • Cam temizleyici
  • Sihirli silgi
  • Oksijenli su
  • Karbonat ve su
  • Limon suyu
 2. 2
  Ayakkabıları üzerini kapladığın bir yüzeye koy. Ayakkabılarını ve temizlik ürününü temiz bir havlunun üstüne koy ve temizlik ürününü uygulamak için eski bir diş fırçası ya da ayakkabı fırçası kullan. Çamaşır suyu ya da leke bırakma potansiyeli olan başka bir temizlik ürünü kullanacaksan üstünde çalıştığın yüzeyi iyice kapladığından emin ol.
  • Aseton ve çamaşır suyu açık havada veya iyi havalandırmalı bir ortamda uygulansa iyi olur.
 3. 3
  Renkli Vans ayakkabıların kanvas kısmını kapat. Yukarıda belirtilen ciddi temizlik ürünlerinden birinin Vans ayakkabının renkli kısmına gelmesi lekelere neden olur, bu nedenle kanvası en azından tabanla birleştiği noktalarda maskeleme bandıyla kapatman gerekir.
  • Alternatif olarak, bazı kişiler çamaşır suyu lekeli Vans ayakkabıları güzel bulabilir. Tercih senin.
 4. 4
  Fırçayı temizlik ürününe batır. Fırçana ya da eski diş fırçana az miktarda temizlik ürünü al ve Vans ayakkabıların kauçuk tabanını dairesel hareketlerle iyice ovala ve gerektiğinde fırçayı temizlik ürününe batır. Ayakkabıların dış kısmında ve eğer istersen altta kalan kısımları üzerinde çalış.
 5. 5
  Ayakkabıları temiz suyla sil. Ayakkabının iki çiftini de ovaladıktan sonra bir kâğıt havlu ya da mutfak bezini temiz suyla hafifçe ıslatıp ayakkabıları sil. Ayakkabılarının kauçuk kısımları bembeyaz görünmeli.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Vans Ayakkabıları Hızlıca Temizlemek

 1. 1
  Dışta kalan kalıplaşmış tozu toprağı sil. Vans ayakkabıların gerçekten çok pisse ve onları temizlemek istiyorsan ayakkabıları dışarı çıkar. Ayakkabıları toz toprağı silkeleyebileceğin bir yere götür.
  • Ayakkabıların çamurluysa fırçalama işleminden önce iyice kurumalarını bekle. Bu şekilde temizlemesi daha kolay olur.
  • Kalıplaşmış çamuru fırçalamak için yumuşak bir ayakkabı fırçası ya da diş fırçası kullan. Ufak toz ve kir parçacıklarından kurtulmak için ayakkabıların topuklarını birbirine vur.
 2. 2
  Bulaşık deterjanı ve ılık su kullan. Bir kovanın yarısına kadar ılık su doldur ve içine iki yemek kaşığı (15-30ml) nazik bulaşık deterjanı ekle. Suyu köpürene kadar karıştır.[2]
 3. 3
  Orta veya büyük boy yumuşak bir fırça al ve köpüklü suya batır. Ayakkabının tekini bir eline al ve diğer elinle fırçayı ayakkabının yüzeyinde ileri geri gezdir.
  • Ayakkabılar çok kirliyse taban yüzeyini suya hafifçe batırdıktan sonra ayakkabının altını fırçayla sertçe ovalayarak temizleyebilirsin.
 4. 4
  Ilık ve temiz suyla durula. Ayakkabıları iyice fırçaladıktan sonra temiz ve ılık suyla veya başka bir kovaya doldurduğun suda hızlıca durula.
 5. 5
  Ayakkabıları iyice kurut. Islak ayakkabıları temiz beyaz bir havlunun üstüne koy ve ayakkabıları havluyla sar. Kanvasın emdiği fazla suyu havluyla al. Aynı işlemi ayakkabının diğer tekine de uygula.
  • Ayakkabıları kendi kendine kuruması için açık havaya çıkar. Ayakkabılar beyazsa onları renklerinin hafifçe açılması için doğrudan güneş ışığının altına koyabilirsin.[3]
  • Suyu emmesi için ayakkabıların içine el havlusu veya beyaz kâğıt havlu koy. Bu, ayakkabıların çekmesini ve Vans ayakkabıların yürürken bükülen yerlerinde koyu renk çizgiler oluşmasını önlemeye yardımcı olur.[4]
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Vans Ayakkabıları Derinlemesine Temizlemek

 1. 1
  Bu yöntemi sadece kanvas veya sentetik Vans ayakkabılarda kullan. Vans deri de dahil olmak üzere birçok farklı materyalden ayakkabı üretir ve bunlar ıslandıklarında bozulabilir. Ayakkabının kanvas ya da başka bir sentetik materyalden olup olmadığını anlamak için etiketine bak.[5]
  • Deri ya da süet Vans ayakkabıların varsa diğer deri ayakkabıların için kullandığınla aynı temizlik yöntemini kullanmalısın. Bu ayakkabıları suya batırmamalısın ya da temizlemek için çamaşır deterjanı kullanmamalısın.
 2. 2
  Ayakkabılarındaki lekelere hafif bir ön temizlik ürünüyle ön işlem uygula. Çok ciddi çamura battıysan ya da ayakkabılarına yağ sıçradıysa ayakkabıları yıkamadan önce lekeyi kaldırmak için enzimatik leke çıkarıcı veya başka bir ticari ürün kullan. Ürünü söz konusu lekelere uygula ve ayakkabıları bir süre beklet, bu sırada çamaşır makinesini hazırlayabilirsin.
 3. 3
  Çamaşır makineni soğuk suda hassas yıkama programına ayarla. Hem ayakkabıların hem de makinenin güvenliği için en hassas ve en soğuk yıkama programını kullanman gerekir. Ayakkabıların makinenin haznesine çarpması genellikle pek tercih edilmez ama düzgün uygulandığında sorun olmayacaktır.[6]
 4. 4
  Vans ayakkabıları bir yastık kılıfına koy. Birçok kişi Vans ayakkabıları çamaşır makinesine attığında yapışkanının ve dikişlerinin atmasından korkar. Ancak ayakkabıları önce yastık kılıfına koymak ve beraberinde kirli banyo havlusu veya ufak kilimleri de atmak iyi bir yastıklama yöntemidir ve ayakkabıların makinenin içinde sağa sola çok fazla çarpmasını önlemiş olursun. Bu durumda Vans ayakkabılarına bir şey olmayacaktır.
  • Ayakkabıları çamaşır makinesinde altı ayda birden daha sık yıkaman önerilmez, aksi hâlde ayakkabılara zarar verebilirsin.
  • Vans ayakkabılarının iç tabanına veya ek tabanlığına zarar gelmesinden endişe ediyorsan genellikle en iyisi bunları ayakkabıdan çıkarmak ve yıkamadan sonra yerine koymak veya yeni bir tabanlık koymaktır.
 5. 5
  Normalde kullanacağın deterjanın yarısını kullan. Makinede veya elde yıkama yaparken nazik bir deterjan kullan ve ayakkabıları yastık kılıfına koyup diğer kirlilerle birlikte yıka.
  • Ayakkabıları suda beklettiğin süreyi kısaltmak için, üstten yüklemeli çamaşır makinesi kullanıyorsan makine yarısına kadar dolana kadar bekle. Ayakkabılar yine temizlenecektir ama suyun içinde uzun süre beklemeyecektir.
 6. 6
  Makinede yıkadığın Vans ayakkabıları kendi hâlinde kurumaya bırak. Ayakkabıları kurutma makinesine atma. Bu ayakkabı tabanıyla birlikte kanvası da kurutarak dikişlerinde çatlaklar oluşmasına neden olur. Ayrıca kurutma makinene de zarar verirsin.[7]
  • Vans ayakkabılarının hızlı kurumasını istiyorsan ve çatlakları umursamıyorsan onları sürtünmeyi azaltmak için birkaç havluyla birlikte kurutma makinesine at.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Diş fırçası/ayakkabı fırçası
 • Su
 • Leke çıkarıcı
 • Güneş ışığı
 • Kova
 • Boyasız çamaşır suyu
 • Havlu
 • Orta veya büyük boy yumuşak fırça

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Vajina Bölgesindeki Tüyler Nasıl Alınır?

wikiHow

Aloe Vera Jeli Yüzde Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Yüzdeki Kızarıklıktan Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

wikiHow

Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Ayaktaki Nasırlar Nasıl Giderilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 4.576 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.576 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam