Vans kaykay ayakkabıları, temel çapraz bağlama veya oldukça düzgün görünen çubuk stili bağlama da dâhil olmak üzere farklı şekillerde bağlanabilir. Her iki yöntemle birlikte Vans ayakkabını bağlama ve bağcık bakımı ile ilgili temel ipuçlarını da kolaylıkla öğrenebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Vans Ayakkabı Çubuk Stili Bağlama

 1. 1
  Ayakkabında kaç tane bağcık deliği (kuşgözü) olduğunu say. Delik sayısı çift ise Vans ayakkabılar çapraz bağlanabilir. Delik sayısı tek ise temel ilkeler hâlâ geçerli olsa da bağlama tekniğini az çok buna göre ayarlaman gerekecek.
 2. 2
  En alttaki iki deliğin birinin altından geçirerek bağcığın ucunu her ikisinden de geçir. Bağcıklar, ayakkabı içinde kalıp en altta bir çubuk şeklini oluşturmalıdır. Soldaki bağcığı sol tarafta ve sağdaki bağcığı sağ tarafta tut.
 3. 3
  Sağ taraftaki ikinci delikten çıkarmak için sağ bağcıyı deliğin altından geçir. Bağcığı içte gizlemek bu tekniğe benzersiz bir görünüm kazandırır.
  • Kendi sağına mı yoksa ayakkabının sağına göre mi hareket edeceğin önemli değildir. Hareket yönünde tutarlı olduğun sürece sonuç aynı olacaktır.
 4. 4
  Deliğin altından sol bağcığı çıkar. Sol taraftaki üçüncü delikten bağcığı çıkarmalısın. Şimdi başlangıç çubuğu ile çıkan bağcık arasında solda boş bir delik olmalıdır.
 5. 5
  Sağdaki bağcığı sol tarafa üstten geçir ve ikinci delikten iç kısma doğru it. Artık iki sıra çubuk bağlaman olmalı ve her iki bağcık da sol tarafta kalmalıdır.
 6. 6
  Üçüncü delikten çıkan bağcığı sağ tarafa geçir. Bağcığı üstten üçüncü deliğin içine sok. Artık üç sıra çubuk bağlaman olmalı ve her bir bağcık ayakkabının farklı bir tarafında kalmalıdır.
 7. 7
  Bu şekilde yapmaya devam et. Sol bağcığı, sol taraftaki beşinci delikten çıkacak şekilde deliğin altından geçir. Ardından sağ bağcığı, sağ taraftaki altıncı delikten çıkacak şekilde deliğin altından geçir. Yeni çubuk sıraları oluşturmak için her bir bağcığı diğer taraftaki ilgili deliğin üzerinden geçir.
  • Ayakkabılarında altıdan fazla çift delik varsa her iki çubuğu tamamladıktan sonra ters taraflara doğru devam ederek gerektiği kadar tekrarla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Vans Ayakkabı Çapraz Bağlama

 1. 1
  Ayakkabı bağcığının her iki ucunu, en alttaki deliklerden içeriye doğru geçir. Bağcığın her iki ucunu, ayakkabının burnuna en yakın deliklerden sok. Bağcıklar ayakkabı içinde kalıp en altta bir çubuk şeklini oluşturmalıdır. Bağcıkların uçlarını çubuğun üzerine sonra da ayakkabının burnuna doğru çek.
 2. 2
  Sağdaki bağcığı sol tarafa üstten geçir. Ayakkabının üst sırasındaki ikinci deliğin içine bağcığı sok. Şimdi sağ bağcık, çubuk ve çapraz bağlama arasından çıkan sol bağcıkla birlikte ayakkabı dilinin üzerinden geçiyor olmalıdır. Çapraz bağlamayı tamamlamak için bağcığı sola doğru (ayakkabıdan uzağa) çek.
  • Ayakkabılarını çıkarmışken ve ayakkabının yüzü sana dönük bir şekildeyken bunu yapmak genellikle en kolay yoldur. Kendi sağına veya ayakkabının sağına göre mi hareket edeceğin önemli değildir. Sadece hareket yönünde tutarlı kal, nihai sonuç aynı olacaktır.
 3. 3
  Sol bağcığı sağ tarafa geçir. Tıpkı diğer tarafta yaptığın gibi sol bağcığı üstten ikinci deliğin içine sok. Artık ayakkabı bağında bir çubuk ile iki çapraz bağlama olmalıdır. Yeni çapraz bağlamayı tamamlamak için bağcığı sağa doğru (ayakkabıdan uzağa) çek.
 4. 4
  Bağlamaya bu şekilde devam et. Sağ taraftaki bağcığı, üstten sol taraftaki deliğin içinden geçirerek başla, diğer bağcığın iki çapraz bağlama arasında göründüğünden de emin ol. Yeni çapraz bağlamayı tamamlamak için bağcığı sol tarafa çek ardından sol bağcığı sağ tarafın üzerinden geçir. Ayakkabı tamamen bağlana kadar adımları tekrarla.
  • Ayakkabıları bu şekilde bağlamak, farklı yönlere doğru hareket eden çapraz bağcıkların birbirine hakim olmasını sağlar. Diğer ayakkabını da bağlama zamanı geldiğinde bağcıklarının birbirinin ayna görüntüsü olması için işlemi tersine döndürmeyi unutma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bağcık Bağlamanın Temelleri

 1. 1
  Ayakkabı bağcıklarının bükülmesini önle. Muntazam şekilde yapılmış bir düz bağlama, tam bir klasik Vans görünümüdür. Bu yüzden bağcıklarının baştan savma olmasına izin verme aksi takdirde ayakkabın güzel görünmeyecektir. Vans ayakkabının bakımlı ve yeni görünmesini istiyorsan bağcıklarını olabildiğince düzgün tut.
  • Bağcıklarını deliklerden her çektiğinde bağcıkların düz durmasını sağladığından ve bükülmesini engellediğinden emin ol.[1] Yavaş yavaş ilerle.
  • Bağcıklar oldukça düzgün ise onları çok fazla sıkma çünkü birbirine girip düzensiz görünmesine neden olabilirsin.
 2. 2
  Ayakkabılarını çıkar ve yüzü sana bakacak şekilde çevir. Sneaker ayakkabıların yerde ve burnu sana dönük bir şekildeyken bağlamak, bunu ters tarafından yapmaktan çok daha kolaydır. Ayakkabılarının sana doğru bakmasını istiyorsan ayağından ayakkabılarını çıkar ve onları çıkardığın yönün tersine çevir.
 3. 3
  Kalın beyaz bağcık kullan. Vans beyaz bağcıklar genellikle Vans ayakkabılar için en iyi olanıdır ancak herhangi bir beyaz renkli, spor ayakkabı (sneaker tarzı) bağcığı da fena olmaz. Genel olarak kaykay ayakkabısı bağcıkları oldukça kabarık ve beyazdır ancak bazı basketbol ayakkabısı bağcıkları gerçekten ince ve silindirik yapıda olabilir veya diğer sneaker tarzındaki spor ayakkabı bağcıkları biraz daha hafif olabilir.
  • Tabii ki herhangi bir rengi kullanabilirsin ama yeni beyaz bağcıklar Vans ayakkabılar ile en sık tercih edilenidir.
 4. 4
  Bağcıklarını düzenli olarak değiştir. Yeni bir bağcık takımına sahip olmak, her zaman havalı görünür. Özellikle düzenli olarak kaykayla kayıyor ve bağcıklarını koparıyor veya bir yerlere sürtüyor isen onları birkaç haftada bir değiştirmek iyi bir fikirdir.
 5. 5
  Ayakkabı bağcıklarını bağlama şeklini değiştir. Ayakkabılarından uzun süre en iyi şekilde yararlanmak için ayakkabı bağcıklarını bağlama tarzını değiştirmen iyi bir fikirdir. Bu sayede bağcıklarının aynı şekilde bağlanmasından dolayı ayakkabıların yıpranmaz.
  • Çubuk bağlama ile ayakkabı bağcıklarını bağlıyorsan ayakkabılarının yeni görünmesini sağlamak için ara sıra çapraz bağlama yap.
  • Vans ayakkabılarını çapraz bağlarsan geçiş yönlerini değiştir. Bu sayede sağ taraf her zaman solun üzerinde olmaz, tam tersi için de aynısı geçerlidir. Ayrıca bu, ayakkabıların dengesiz bir şekilde aşınmasını da önleyecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Vans ayakkabını bağlarken bağcıkların düzgün olmasını sağla, işin bittiğinde ayakkabıların çok daha iyi görünecektir.
 • "Authentic" ve "Era" Vans ayakkabılar, kesim biçimleri nedeniyle dıştan içe çapraz bağlanır;[2] ayakkabının kanatları birbirine çok yakın olduğundan içten dışa bağlama, bağcıkların ilk çapraz geçişinin gizlenmesine neden olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 49 kişi çalıştı. Bu makale 7.900 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.900 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam