Kadınların genellikle kendiliğinden kaybolan küçük ve ağrısız kistleri olur (inklüzyon kistleri). Ama eğer vajinanın veya vulvanın etrafında kese gibi şişlik veya yumrular varsa epidermal kistlerin olabilir. Bu kistler özellikle küçük olduğu zaman genelde ağrı yapmaz. Vajinal kistler travma, ameliyat, çocuk doğurma veya bilinmeyen sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Kistler özellikle iltihaplandığında ağrılı ve rahatsız edici olabileceği için kistlerin takip edilmesi gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kisti Teşhisi Etmek ve Takip Etmek

 1. 1
  Ne tür kistin olduğunu bul. Vajinal kistlerin birçoğu inklüzyon kistleri olarak adlandırılır. Bu küçük ve ağrısız kistler genellikle farkına varılmadan kendiliğinden yok olur. Vajina girişinin yanında görebildiğin kistlerin varsa bunlar Bartholin bezi kistleri olabilir. Normalde bu bezler vajina dudaklarını ve vajina girişini kayganlaştıran sıvılar salgılar. Ancak bu bezler tıkanarak içi sıvı dolu kistler oluşturabilir.[1] Vajinanın içinde gelişen daha seyrek görülen tür kistlerin arasında şunlar yer alır:
  • Gartner kanalı kistleri: Bu kistler cenin gelişimi esnasında oluşur ve doğumdan sonra yok olması gerekir. Kistler daha sonra gelişirse teşhis etmek için genellikle MR çekilmesi gerekir.
  • Mϋllerian kistler: Bu kistler doğum sonrası kaybolması gereken ama genellikle kaybolmayan ceninle ilgili yapılardan gelişir. İçi mukusla dolu olan bu kistler vajina duvarının herhangi bir yerinde oluşabilir.
 2. 2
  Enfeksiyon belirtilerini takip et. Kistlerin birçoğu rahatsızlık vermese de kistlerin enfeksiyon kaptığının belirtilerini fark edebilirsin. Derhâl tıbbi yardım alabilmek için bu belirtilere dikkat etmen önemlidir. Enfeksiyon belirtileri arasında şunlar sayılabilir: [2]
  • Vajina girişine yakın bir yerde hassas veya ağrılı bir yumru
  • Yumrunun etrafında kızarıklık ve şişlik
  • Yürürken veya otururken rahatsızlık duymak
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Ateş
 3. 3
  Ne zaman doktora görünmen gerektiğini bil. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi gösterdiğinde veya kist ağrı vermeye başladığında doktorunu veya jinekoloğunu aramalısın. Normal bakteriyel bir enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kistlerin rahatsızlık vermesine sebep olabilir. Bu da tıbbi tedavi gerektirir. Tekrarlayan kistlerin varsa evde tedavi yöntemleri işe yarasa da doktoruna bu durumu söylemelisin. Tekrarlayan kistlere cerrahi müdahale gerekebilir.
  • 40 yaşın üzerindeysen ve Bartholin bezi kistlerin varsa bu kistlerini aldırman gerekir. Bartholin kistlerinde pek görülen bir durum olmasa da doktorun muhtemelen bu kistlere kanser taraması yaptırmak isteyecektir. [3]
 4. 4
  Doktorunun tedaviye yönelik tavsiyelerini takip et. Kiste kanser taraması yapmanın yanı sıra doktorun enfekte olan kistleri tedavi etmek isteyebilir. Tedavi Bartholin kistine kesi uygulayarak kistin içinin boşaltılmasını, birkaç gün sonra alınmak üzere dikiş atılarak veya tampon uygulanarak kistin açık tutulmasını içerir. Kistin içinin boşaltılması için tüp de kullanılabilir. Kist tekrarlarsa, büyükse veya ağrılıysa doktorun cerrahi yöntemlerle bu kisti almak isteyebilir.
  • Vajinal kistlerin birçoğunun tedavi gerektirmediğini unutma. Bu kistler kendi kendine kuruyabilir. Eğer kendiliğinden iyileşmezse küçük ve ağrısız bir şekilde kalır.
 5. 5
  Düzenli olarak jinekolojik muayene ol. Eğer kist aldırdıysan kistin tekrar nüksedip etmediğini anlamak için bu bölgeyi düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisin. Zaten düzenli aralıklarla jinekolojik muayene olmayı alışkanlık hâline getirmek iyi olur. Bu muayenelerde servikal kistler ve kanser erken dönemde yakalanabilir. Amerikan Tabipler Birliği rahim ağzı kanserine yakalanma konusunda ortalama risk taşıyan kadınların aşağıda belirtilen yeni çizelgeye göre smear testi yaptırmalarını ve muayene olmalarını önermektedir: [4]
  • 21-29 yaş: Üç yılda bir kez
  • 30-65 yaş: Üç yılda bir kez (ya da her beş yılda bir HPV ve smear testi)
  • 65 yaş üstü: En son test sonucu normalse başka test gerekmez
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Vajinal Kistleri Evde Tedavi Etmek

 1. 1
  Oturma banyosu yap. Oturma küvetini ılık suyla doldur ve klozetin üzerine yerleştir. Bu, oturarak sadece genital bölgeni suda bekletebilmeni sağlar. 1-2 yemek kaşığı İngiliz tuzunu suya ekle ve tuz çözülene kadar karıştır. Küvetin üzerinde 10-20 dakika otur ve bunu günde iki kez tekrarla. Oturma banyosunu üç veya dört gün ya da kist iyileşene kadar yapman gerekir. [5]
  • Oturma küvetini eczanelerden ya da medikal ürünler satan mağazalardan alabilirsin. Oturma küvetin yoksa banyo küvetini de beş on santim suyla doldurabilirsin.
 2. 2
  Elma sirkesi kullan. Bu konuda daha fazla araştırmaya gerek olsa da elma sirkesi vajinal kistlerin şişliğini ve boyutunu azaltmak için kullanılabilir. Ya oturma banyosuna 1 bardak elma sirkesi ekle ya da pamuğu ya da pamuklu çubuğu elma sirkesiyle ıslat. Sirkeyle ıslatılmış pamuğu ya da pamuklu çubuğu doğrudan kiste uygula ve kistteki şişlik azalana kadar günde iki kez 30 dakika boyunca kistin üzerinde tut.
  • Elma sirkesi çok yaygın bir evde tedavi yöntemi olsa da bilim insanları sirkenin tedavi amaçlı kullanılması konusunda uyarıda bulunmaktadırlar. [6]
 3. 3
  Sıcak kompres uygula. Sıcak su torbasını sıcak suyla doldur ve temiz bir havluyla sar. Biraz rahatlama sağlamak için torbayı kistin üzerine koy. Paketle cildin arasına bir bez koyduğun sürece bölgeye ısıtıcı paket uygulamayı da deneyebilirsin. Vajinal bölgedeki hassas dokuyu yakmamaya dikkat et.
  • Yumuşak ya da pamuklu bir bezi sıcak suya batırdıktan sonra suyunu sıkarak doğrudan kiste de uygulayabilirsin.[7]
 4. 4
  Aloe vera karışımı uygula. 1-2 yemek kaşığı aloe vera jelini 1/4 - 1/2 tatlı kaşığı zerdaçal tozuyla karıştır. Karışım macun kıvamını alana kadar karıştır. Pamuk, tampon ya da pamuklu çubuk kullanarak karışımı kiste uygula. Günde bir kez bu karışımın 20-30 dakika kistin üzerinde kalmasını sağla. Bölgeyi yıkama ya da silme. Karışımı doğal olarak gitmesi için bırak.
  • Zerdeçal renginin çamaşırına bulaşmaması için hijyenik ped kullanmak isteyebilirsin.
  • Çalışmalar zerdeçalın (kurkumin) iltihap sökücü etkisi olduğunu göstermiştir. [8] Bu, vajinal kistlerin sebep olduğu tahrişi azaltır.
 5. 5
  Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullan. Kistin temizlenmesi birkaç gün alabileceği için ibuprofen ya da parasetemol gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler almak isteyebilirsin. Bu ağrı kesicilerle geçmeyen çok şiddetli ağrın varsa doktorunla iletişime geçmelisin. [9]
  • İlaçları ne kadar ve hangi sıklıkla alacağın konusunda her zaman üretici firmanın önerdiği talimatlara uy.
 6. 6
  Kisti tahriş etmekten kaçın. Bölgeyi temizlerken veya yıkarken de olsa kisti asla ovma. Oturma küvetinde ya da banyo küvetinde bölgenin ıslanmasını sağlaman bölgeyi temiz tutmak için yeterlidir. Asla vajinal duş yapmamalısın. Duş gereksizdir, kisti tahriş edebilir ve genel olarak kadın sağlığı için zararlı olarak görülür. [10]
  • Kisti tahriş etmek istemeyeceğin için regl döneminde tampon yerine hijyenik ped kullan.
  Reklam

İpuçları

 • Apseler (enfekte olmuş kistler) her zaman kolayca boşalmaz. Kistlerin içinin boşalması için hazır olmasını yani dokununca sert olduğu zamanı beklemek önemlidir. Kistler eğer gerektiğinden erken bir zamanda açılırsa içi boşalmaz ve daha sonra tekrar içinin boşaltılması gerekebilir. Kistler boşaltılmak için henüz hazır değilse genellikle antibiyotik kullanmaya başlaman, evde kist için oturma banyosu yapman ve tekrar muayene olmak için 24 ila 48 saat sonra dönmen söylenir. Kistler bazen kendiliğinden açılır ve hiç müdahale gerekmeden içi boşalır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Carrie Noriega, MD
Ortak yazarlar :
Obstetrisyen ve Jinekolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Carrie Noriega, MD. Dr. Carrie Noriega Colorado’da, Amerika’da verilen ve uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Obstetrisyen ve Jinekolog’dur. İhtisasını 2005 yılında Kanas City’deki Missouri Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bu makale 40.391 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 40.391 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam