Çoğu insan "orasının" kokusu konusunda paranoyak davranır. Merak etme yalnız değilsin! Vajinası olan herkesin kendine has bir kokusu olduğu gerçeği kabul edilmelidir. Cinsel birliktelik yaşadığın partnerin büyük ihtimalle bunu pek umursamaz. Aynı zamanda biraz güvensiz hissediyorsan vajina bölgeni yıkarken bunu kapsamlı yaptığından emin olman iyi olur. Temiz ve kendinden emin hissetmeyi hak ediyorsun.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Vajinayı Her Gün Yıkamak

 1. 1
  Küçük bir bezi ya da duş lifini doğal, hafif bir sabunla ve sıcak suyla köpürt. Ağır parfümlü, sabunlar veya jel ya da antiseptik kullanma çünkü bunlar sağlıklı bakterilerin dengesini bozabilir ve vajinanın çevresindeki hassas deriyi tahriş edebilir.[1]
  • Vajina (iç kanal) "kendi kendini temizler" ve buranın yıkanmasına gerek yoktur. Sabunu, vajinayı yani iç kanalı yıkamak için kullanmaya çalışırsan büyük ihtimalle bu, vajinayı tahriş eder. Vajinayı yıkamana gerek yok. Yalnızca vajinanın çevresini (vulva) sade, parfümsüz bir sabun kullanarak ve aşağıdaki adımları uygulayarak yıkayabilirsin.[2]
 2. 2
  Klitorisin çevresindeki kıvrımları temizle. Vajinanın dudaklarını klitoristen ayırmak için parmaklarını kullan. Klitorisin her iki tarafındaki deriyi hafifçe küçük bezle sil.
 3. 3
  Vulvayı ve vajinal açıklığı yıka. Bikini bölgesinin çevresini de temizle.
 4. 4
  Bacak aranı yıka. Bacak arası (perineum) vajina ve anüsün arasındaki alandır.
 5. 5
  Anal bölgeyi en son yıka. Anüsünü yıkadıktan sonra, kullandığın bezi vajinana sürme. Eğer sürersen rektal mikroplar vajinaya bulaşabilir ve bu mikroplar idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.[3]
 6. 6
  Vajinanı günde en az bir kere yıka. Cinsel birliktelik yaşadıysan temiz hissetmek için ikinci bir kere daha yıkayabilirsin ama bilmelisin ki cinsel birliktelikten sonra vajinayı yıkamak tek başına hamileliği önlemez.[4]

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Temiz Kokmayı Sağlamak

 1. 1
  Eğer istersen vajinandaki tüyleri makasla kesebilir, ağda ile alabilir ya da tıraş edebilirsin. Vajinadaki tüylerin çok olması oranın terlemesine sebep olur, bu da koku sorunlarını ortaya çıkarabilir. Ancak vajinadaki tüylerin alınması mikroskobik boyutta açık yaralar oluşturarak kalan kıl köklerinin tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Tüylerinin sert bir fırçaya benzemelerini istemiyorsan pürüzsüz bir vajina için onları sık sık alman gereklidir ama tıraş edilen ya da ağda kullanılan bölge tahriş olabilir. Bu tahriş ve üreme organlarının sıcak, nemli ortamı birleştiğinde burası bazı kötü bakteriler için uygun bir ortam oluşturur. Bu bakteriler A Grubu Streptokok, Staphylococcus aureus ve son zamanlarda onun mutasyona uğramış kuzeni olan, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) olarak adlandırılır. Çıban ve apselerde artış olur. Enfeksiyon akışı için kesikler gerekebilir bu nedenle de önemli olabilecek düzeyde yaralar oluşur. Tıraş edilen bölgede yaygın olarak kabarcıklar ve diğer kıl kökü enfeksiyonları da görülür. Vajina bölgesindeki tüylerin orada olmasının bir sebebi var, dolayısıyla hijyen için onları almak çok iyi bir seçim olmayabilir. Ama istediğin takdirde vajina bölgesindeki tüyleri almakta özgürsün.
  • Ortak bir nokta bulmak için vajinandaki tüylerin ucundan makasla alabilirsin ama vajina dudaklarının çevresindeki tüyleri keserken dikkatli ol.
 2. 2
  Âdet döneminde temiz ol. Pedini ya da tamponunu, paketin üzerinde yazan talimatlara uygun olarak sık sık değiştir. Âdet dönemindeki kokunla ilgili endişelerin varsa vajinanı günde 2-3 kere yıkayabilirsin.
 3. 3
  Pamuklu iç çamaşırı giy. Nefes alan kumaş, vajinada oluşacak kokuları önlemeye yardımcı olur.
 4. 4
  Yıkanıp tekrar kullanılabilir günlük ped kullanmayı dene.[5] İlk başta yeniden kullanılabilir ve yıkanabilir günlük ped fikri tuhaf gelebilir ama bu pedin yapısındaki pamuk, aşırı akıntıyı emerken vajinanın nefes almasını sağlar. Bu kullanım şeklini beğendiysen yıkanabilir, pamuklu ped ya da âdet kapları kullanabilirsin.
  • Bunlar her ne kadar fazla akıntıyı durdursa da bunların vajinayı daha çok terleteceği, vajinanın nefes almasını engelleyeceği ve vajinanın sıcaklığını arttıracağı aklında bulunsun. Aynı zamanda mantarlar ve faydasız bakteriler için çok elverişli bir ortam yaratabilirler.
 5. 5
  Ön sevişmenin bir parçası olarak duş al. Partnerinin senin kokundan hoşlanmayacağı konusunda endişeleniyor musun? Cinsel ilişkiye girmeden önce duş al ya da sıcak su dolu küvetin içine uzanıp yıkan. Partnerinin vajinanı yıkamasına müsaade et. Belki de tüm eğlenceyi bu başlatır, kim bilir?

İpuçları

 • Bakterilerin vajinana gelmesini önlemek için orayı her zaman önden arkaya doğru sil.
 • Hassas davran! Orası oldukça hassas bir bölgedir, orada bir kesik ya da enfeksiyon oluşmasını istemezsin.
 • Vajinanı yıkarken dikkatli ol, bir yarışın içinde değilsin. Acele etme. Cildinin tahriş olmasını istemiyorsan yeterince zaman ayır.
 • Vajina bölgende sürekli ağır bir koku oluşuyorsa bir jinekoloğa görün. Jinekolog, enfeksiyon olup olmadığını anlamak için test yapacaktır ve ihtiyacın olduğunu düşünürse sana uygun bir ilaç ya da topikal krem reçete edebilir. Vajinadaki koku ve vajinanın temizliği konusunda endişelerin varsa da jinekoloğa görünebilirsin.
 • Kokuyu önlemek için her idrar yaptıktan sonra tuvalet kâğıdıyla klitorisin etrafını sildiğinden emin ol. İdrar ve vajinal akıntı burada birikebilir ve bu da sana oranın pek temiz olmadığı hissini verebilir.
 • Konu orasıysa sakın ağır parfümler kullanma!
 • Vajinanın bebek pudrası ya da çiçek bahçesi gibi kokmasını bekleme. Kendi kokunla ilgili gerçekten endişeleniyorsan bunu partnerine sorabilirsin. Muhtemelen hiçbir problem olmadığını göreceksin. Bu “ferah koku” partnerinin keyfini kaçırıyorsa belki de yenisine ihtiyacın vardır.
 • Her tuvalete gidişinde orayı temiz suyla yıka.
 • Vajinanda bir sorun olduğunu düşünüyorsan emin olmak için bir doktora görün.
 • Tüyleri alırken makas yerine kırpıcı kullanmak daha güvenlidir. Bu, tüyleri aldıktan sonra oluşan rahatsızlık hissine (özellikle de tıraş ettikten sonraki hisse) ve acıya sebep olmaz.

Uyarılar

 • Vajinanın iç kısmını yıkama. Vajina duvarlarının pH dengesini bozmak istemezsin. Ayrıca tüm vajinal akıntıyı da temizlemek istemezsin çünkü bu doğanın vajinaya bahşettiği bir temizleme mekanizmasıdır.
 • Ağda da jilet de tüyleri aldıktan sonra batıkları önlemek için ek bakım gerektirir. Bunları yapmadan önce iyice bir araştır.
 • Vajinanı sabun ve sabun türevi herhangi bir şeyle yıkamadan önce bir jinekoloğa danış ya da İnternet’ten vajina ile ilgili bilgilere bak. Doğru bilgiye erişebilmek için birden fazla kaynağa bakmayı unutma.
 • Vajina duşu ve vajina deodorantı kullanma. Vajina duşları vajinandaki doğal bakteri dengesini bozabilir. Hem duşlar hem de deodorantlar vajina bölgesindeki hassas deriyi tahriş edebilir.[6]

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Küçük bez veya lif
 • Hafif, parfümsüz sabun

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 125.418 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 125.418 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?