Bir VPN (Virtual Private Network) veya Sanal Özel Ağ, bireylerin ve şirketlerin kişisel verilerini ve kimliklerini korumalarının bir yoludur. VPN'ler IP adresini engellemek ve başka bir yere yönlendirmek için kullanılır. Bu, tarafların verilerini ve tarama alışkanlıklarını izlemelerini veya bölgende bulunmayan İnternet sitelerini veya hizmetleri görüntülemelerini engellemek için yararlıdır. VPN'ler ayrıca, özellikle halka açık bir Wi-Fi servisi kullanırken, devlet kurumlarına veya bilgisayar korsanlarına karşı sana ekstra güvenlik sağlar. Bazı VPN'ler şirket çalışanlarının ofis dışındaki şirket kaynaklarına erişmelerini sağlar. Kullanabileceğin hem ücretsiz hem de ücretli birçok VPN servisi bulunur. Bir VPN kullanmak bilgisayarına, tabletine veya hatta akıllı telefonuna bir yazılım kurmak ve uygulamayı başlatmak kadar kolaydır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir VPN Edinmek

 1. 1
  Bilgisayarını aç ve İnternet'e bağlan. Evdeysen, bilgisayarın otomatik olarak İnternet'e bağlanmalıdır. Havaalanı veya kafe gibi bir yerde çalışıyorsan ve daha önce bu konumdan bağlanmadıysan İnternet'e manuel olarak bağlanman gerekebilir.
  • Henüz bir VPN’in olmadığı için hangi halka açık Wi-Fi’ye bağlandığına dikkat et. Güvenli olana kadar e-posta gibi hassas uygulamaları kapatmak en iyisidir.[1]
 2. 2
  Ücretli bir VPN ile ücretsiz bir VPN Yazılımı arasında karar ver. VPN'ler hem ücretli hem de ücretsiz olabilir ve her ikisinin de yararları vardır. Netflix veya BBC iPlayer’a farklı ülkelerden erişmek istiyorsan veya bir kafeden İnternet'e bağlandığında giriş bilgilerinin güvende olduğundan emin olmak istiyorsan tam ölçekli bir VPN’e ihtiyacın olmayabilir ve bu ihtiyacını ücretsiz bir servisten alabilirsiniz. Ancak, tüm faaliyetlerini devlet gözetiminden gizleyen veya reklam şirketlerinin veri izleyicilerine geçit vermeyen daha kapsamlı şifrelemeler arıyorsan ücretli bir servise ihtiyacın olabilir.[2]
  • Ücretsiz hizmetlere dikkat et çünkü bazıları istenmeyen araç çubukları, üçüncü taraf uygulamalar ekleyip ziyaret ettiğin İnternet sitelerine üçüncü taraf reklamlar yerleştirebiliyorlar.
  • VPN Gate, TunnelBear, ProtonVPN, Windscribe, Cyber Ghost ve Starter VPN gibi birçok güvenilir ücretsiz VPN servisi bulunmaktadır. Ücretsiz seçeneklerin çoğunun seni ücretlendirmeden önce belirli bir miktar ücretsiz veri sunduğunun, kullanıcı verilerini üçüncü taraflara sattığının, bol miktarda uygulama içi reklam eklediğinin veya ücretsiz deneme sürümünü ücretsiz bir plan olarak sunduğunun farkında ol. Ancak, İnternet sitelerinde belirtildiği gibi ProtonVPN gibi bazı VPN servislerinin gizliliği ihlal eden reklamları, kötü amaçlı yazılımları, bant genişliği sınırları yoktur ve gizlice kullanıcı verilerini satmazlar. Ancak bunun yanında, kullanabileceğin sunuculara ve cihazlara aynı anda erişimle ilgili bazı sınırlamaları vardır.
  • Çoğu VPN yazılımı Windows, Mac, tablet ve akıllı telefonlarda çalışır.
  • VPN'ler ayrıca bir şirket içinde herkesin özel olarak bağlantısını sağlamak ve hassas şirket verilerini korumak için kullanılabilir.
 3. 3
  İstediğin VPN'i indir. İstediğin VPN’in İnternet sitesine git. Ana sayfada bir indirme düğmesi veya indirmek için sayfanın gezinme çubuğunda bir bağlantı görmelisin. İndir düğmesine tıkla ve işletim sistemine uygun sürümünü indirmek için talimatları takip et.
  • İş için bir VPN'e ihtiyacın varsa, VPN yazılımını edinmek için şirketinin Bilgi İşlem bölümüne başvur. Şirketinin sunucularına erişmek için istemci yazılımını bilgisayarına kurman gerekir. Bilgi İşlem bölümü, bilgisayarının VPN yazılımıyla uyumlu olup olmadığını belirler, uygun değilse bilgisayarının uyumlu hâle gelmesine ve yazılımı yükleyip VPN erişimini yapılandırmana yardımcı olur.
  • Birçok VPN yazılımı, iOS ve Android'e indirme seçeneği sunar. Eğer kendi bilgisayarında VPN yazılımının İnternet sitesindeysen, telefonunun işletim sisteminin bağlantısına tıkla. Telefonunun uygulama mağazasına yönlendirileceksin.
  • Kişisel bilgisayarında değilsen ve doğrudan akıllı telefonuna bir VPN indirmek istiyorsan telefonunun uygulama mağazasından VPN'i ara ve doğrudan telefonuna indir.
 4. 4
  VPN yazılımını yükle. VPN yazılımını bilgisayarına indirdikten sonra, indirilen dosyayı bul. Dosyayı aç, yüklemek ve başlatmak için yönergeleri takip et. CyberGhost gibi bazı VPN'ler hesap oluşturmadan hemen kullanıma hazırdır. Diğer VPN'ler bir e-posta adresi ile kaydolmanı gerektirir.
  • Mac'te, .dmg dosyasını çalıştırman ve uygulamayı Uygulamalar klasörüne sürüklemen istenir. Bilgisayarın parola korumalıysa ilk açılışta parolanı girmen istenir.
  • Windows'ta, genellikle .exe dosyasını çalıştıracak ve kurulum istemlerini takip edeceksin. VPN'ini kurduktan sonra, uygulamayı Başlat menüsünden başlat.
  • Akıllı telefonunda, uygulamayı ana ekrandan başlat. Hesabınla giriş yapman veya henüz bir hesabın yoksa hesap oluşturman istenecektir.
 5. 5
  Kullanım şartlarını oku. Kişisel kullanım için bir VPN kullanıyorsan kullanım koşullarını okuduğundan emin ol. Bazı VPN'ler, özellikle ücretsiz olanlar, üçüncü taraf uygulamaları yükleyebilir veya sana bir veri limiti verebilir. Sana neyin gerektiği, VPN'inin sana ne sağladığı ve ne tür bilgiler topladığı konusunda bilgi sahibi olduğundan emin ol.[3]
  • Başkalarının belirli bir yazılım hakkında yorumlarını görmek için Reddit gibi forumlarda arama yap.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Bir VPN Kulllanmak

 1. 1
  VPN yazılımını çalıştır. VPN'ini indirip yükledikten sonra başlayabilirsin. Uygulamanı Uygulamalar klasöründen, Görev Çubuğundan veya masaüstü/ana ekranından bul.
  • Windows masaüstünde bir simge olabilir veya ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklaman ve programı Görev Çubuğu veya Programlar menüsünden seçmen gerekebilir.
  • Mac’te, VPN uygulamanı “Uygulamalar” klasöründe bulabilirsin.
 2. 2
  Talimatları takip et. Çoğu VPN uygulamasında, yazılımı ilk defa kullananlar için başlamaya yardımcı olacak takip etmesi kolay yönergeler gösterilir. CyberGhost gibi bazı hizmetlerde tek yapman gereken uygulamanın ortasındaki büyük sarı düğmeye tıklamaktır. TunnelBear gibi hizmetler ise bir hesap açmanı ister. Deneyimini uyarlamak için tercihlerini düzenleyebilirsin.[4]
  • Çoğu uygulama, bilgisayarının başlangıcında otomatik olarak bağlanma seçeneğini sunar.
  • Ayrıca TCP geçersiz kılma seçeneği de olabilir. Bu geçersiz kılma, İnternet servis sağlayıcının bağlantını kısıtlaması durumunda VPN'i bazen biraz daha yavaş olsa da daha kararlı bir TCP (Aktarma Kontrol Protokolü) kullanmaya zorlayabileceğin anlamına gelir.[5]
 3. 3
  İstendiğinde kullanıcı adını ve şifreni gir. Eğer bir hesabın yoksa kaydolman gerekebilir. Bir şirket VPN'i veya kişisel yazılım kullanman ağa güvenli erişimini sağlar. Bu noktada işlemler, şirketinin VPN erişimini nasıl yapılandırdığına bağlı olarak değişir.
  • VPN yazılımı, işteki masaüstüne benzeyen, sanal bir masaüstü olarak da bilinen ve şirket kaynaklarına erişebileceğin yeni bir pencere açabilir. Veya İnternet tarayıcını başlatman ve şirketinin kaynaklarına erişebileceğin güvenli bir İnternet adresi girmen gerekebilir. VPN oturumun sanal bir masaüstü başlatmazsa Bilgi İşlem bölümü sana kaynaklara erişebilmen için gerekli bilgileri sağlamalıdır.
 4. 4
  VPN'ini çalıştır. Artık kaydolduğuna ve giriş yaptığına göre, kimliğini korumak, bir ağdaki korumalı dosyalara erişmek veya ülkende erişilemeyen İnternet sitelerine ve içeriğe erişmek için VPN'ini çalıştırmaya başlayabilirsin. Ayrıca VPN'inin otomatik olarak başlatılmasını ve rastgele bir ağa bağlanmasını sağlamak için ayarlarını değiştirebilir veya ne zaman ve nasıl bağlanacağını seçebilirsin.
  • Ücretsiz bir VPN kullanıyorsan, büyük olasılıkla her ay belirli bir miktar veri kullanabilirsin. Veya bir süre sınırı da olabilir. Bu nedenlerden dolayı, VPN'ini sadece IP adresini güvence altına alman gerektiğinde etkinleştirmen en iyisidir. Örneğin; VPN'ini evde değil de kafe gibi ortak kullanılan bir Wi-Fi'de kullanmak isteyebilirsin. Veya verilerini yukarıda belirtildiği gibi sınırlamayan VPN sağlayıcılarını seçmeyi düşün.
  • Netflix'i farklı bir ülkede izlemek için VPN'i kullanarak normalde erişemeyeceğin filmlere ve dizilere erişebilirsin. Nereden bağlandığını seçmene izin veren VPN'ler, IP adresini değiştirerek görüntülemek istediğin ülkeyi seçmene izin verir. İngiltere’de isen, Amerikan Netflix'i görüntülemek için konumunu ABD'de bir yere ayarlayabilirsin.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Hızlı VPN Erişimi İçin Hola’yı Kullanmak

 1. 1
  Hola.org adresine git ve Hola'yı tarayıcına yükle. Hola, bir tarayıcı uzantısı olarak gelen katılımcı (P2P) bir ağdır. Hızlı ve ücretsiz VPN erişimi için Hola'yı tarayıcına kolayca yükleyebilirsin.[7]
  • Hola, Mac ve Windows’un yanı sıra iOS ve Android'te de çalışır. Bunu bilgisayarına da indirebilirsin veya App Store üzerinden de edinebilirsin. Veya hızlı kullanım için uzantısını Chrome, Firefox ve Opera'ya yükleyebilirsin.
  • Hola, faaliyetlerinin bir kısmını bir denkler arası ağ üzerinden yönlendirir ve gerçek IP adresini maskelemeye yardımcı olur. Diğer VPN uygulamaları gibi faaliyetler tamamen yönlendirilmez, ancak kullanımı kolay olması nedeniyle etkilidir.
  • Ana sayfasındayken "Get Hola VPN FREE!" (Hola VPN’i ÜCRETSİZ Edin) yazan düğmeye tıkla. Yüklemek için tarayıcının veya cihazın talimatlarını takip et.
 2. 2
  Hola'yı etkinleştir. Hola'yı kurduktan sonra, tarayıcının araç çubuğunda gülen suratlı, küçük bir alev şeklinde bir düğme göreceksin. Hola servisini etkinleştirmek için bu düğmeye tıkla.
  • Hola kapalıysa, alev grileşecek ve "Kapalı" yazdığını göreceksin.
  • Simgeye tıkla ve ardından bir açılır kutunun yüklenmesini bekle. Hola'yı etkinleştirmek için diyalog kutusunun ortasındaki düğmeye tıkla.
 3. 3
  İstediğin ülkeye tıkla. Hola'yı aktif hâle getirdikten sonra çeşitli ülkelerden göz atma seçeneğin olacak. Hola VPN servisi IP adresini böyle maskeler.
  • Kullanılabilir tüm ülkelerin listesini açmak için "Diğer" seçeneğine tıkla.
  • Bir ülkeye tıkladığında sayfa yeniden yüklenecek ve istediğin konumdan İnternet'e bağlanıyormuş gibi gözükeceksin.
  • Bu, yalnızca kimliğini korumak için değil, bölgende bulunmayan İnternet sitelerine erişmek için de faydalıdır.
 4. 4
  Normalde erişemeyeceğin sitelere erişmek için Hola kullan. IP adresini yönlendirmeye ve gizlemeye ek olarak, Netflix'i başka bir ülkedeymiş gibi izlemenin hızlı bir yolu olarak da Hola'yı kullanabilirsin. Bölgende yasaklı olan diğer sitelere de erişebilirsin.
  • Lisans kısıtlamalarından dolayı herkes Netflix'teki aynı içeriğe erişemez. ABD, İnternet'teki en büyük içerik kütüphanesine sahiptir, ancak diğer ülkelerdeki içeriğin bir kısmına sahip değildir.
  • Örneğin; Netflix'e gidip Hola'yı etkinleştirerek başka bir ülkedeymiş gibi izleyebilirsin. Eğer ABD dışındaysan, ABD’de gezin seçeneğine tıkla. Eğer ABD’de bulunmayan bir şeyi İngiltere Netflix’inde izlemek istiyorsan İngiltere’den gezin seçeneğine tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Bilgi İşlem bölümü sana varsayılan bir VPN şifresi verip ardından kendi şifreni ayarlamana izin verebilir. Özgün ancak hatırlaması kolay bir şifre kullan ve bu şifreyi bilgisayarının yakınında bir yere yazma veya yapıştırma. Doğum tarihlerini, yakın aile üyelerinin isimlerini veya başkasının tahmin edebileceği herhangi bir şeyi kullanmamaya çalış.
 • Parolanı unutursan veya VPN artık erişime izin vermezse Bilgi İşlem bölümüne bildir.
 • İşletim sistemini yeniden kurman veya yükseltmen veya bilgisayarını daha önceki bir noktaya geri yüklemen gerekirse derhal Bilgi İşlem bölümüne başvur. VPN ayarlarını kaybedebilirsin.
 • İndirmeden önce kullanmayı planladığın VPN yazılımını forumlarda araştır. Yazılımın istemediğin verileri toplamayacağından emin ol.
 • Çoğu ücretsiz VPN, evde güvenli bir sunucuda değilken genel gizlilik için yeterlidir.
 • Eğer ücretli bir VPN hizmeti alıyorsan, ödemelerinin özel ve güvenli olduğundan ve VPN'inin ihtiyaç duyduğun hizmeti sağlayacağından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 8.455 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.455 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam