Çoğu VOB dosyasını, tüm büyük işletim sistemlerine yüklenebilen VLC Player ile oynatabilirsin. Windows’ta, benzer şekilde çalışan MPC-HC’yi de kullanabilirsin. Plex medya sunucun varsa VOB dosyalarını MKV biçimine dönüştürmek dosyaların kalite kaybı yaşamadan oynatılmasını daha kolay hâle getirir. VOB dosyalarını bir diske yazdırıp diski sıradan DVD oynatıcılarda oynatabilirsin. Şifrelenmişse VOB dosyalarını oynatamazsın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
VLC Player’ı Kullanmak

 1. 1
  İnternet tarayıcını aç ve videolan.org/index.tr.html adresine git. VLC Player, VOB biçimi de dâhil neredeyse her türden video dosyasını oynatabilen ücretsiz, açık kaynaklı bir video oynatıcıdır.
 2. 2
  "İndir VLC" butonuna tıkla. İşletim sistemine uygun olan yükleyicinin otomatik olarak inmesi gerekir. Yanlış yükleyici indirilirse (Mac kullanırken EXE dosyasının inmesi gibi) indirme butonunun altında, işletim sisteminin logosuna tıkla.
 3. 3
  İndikten sonra VLC yükleyiciyi çalıştır. Bunu yaptığında yükleme işlemi başlar. Bu dosyayı İndirilenler klasöründe veya tarayıcının İndirilenler bölümünde bulabilirsin.
 4. 4
  VLC’yi yüklemek için yönergeleri izle. İşlem Windows ve macOS’te farklıdır; ama ayarları varsayılan hâlde bırakabilirsin.
 5. 5
  VLC Player’ı başlat. VLC’yi yükledikten sonra Başlat menünden (Windows) veya Uygulamalar klasöründen (macOS) aç.
 6. 6
  "Medya" (Windows) veya "Dosya" (macOS) menüsüne tıkla. Bunu yaptığında medya dosyalarını açma seçenekleri menüsü görüntülenir.
 7. 7
  "Klasör Aç"ı (Windows) veya "Dosya Aç"ı (macOS) seç. Bu seçeneklerden birini seçtiğinde VOB dosyalarını içeren VIDEO_TS klasörünü açman sağlanır.
 8. 8
  VOB dosyalarını içeren klasöre git. Doğrudan bir DVD’den alındıysa klasörün adı genelde VIDEO_TS olur.
 9. 9
  VOB dosyalarını oynatmaya başlamak için seçili klasörü aç. Klasörü açtıktan sonra VLC Player videoyu DVD’yi takmışsın gibi oynatmaya başlar. DVD menülerine, özel seçeneklere, bölümlere ve diğer bonuslara erişimin olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
MPC-HC’yi Kullanmak (Yalnızca Windows)

 1. 1
  Windows’unun 32-bit mi 64-bit mi olduğuna bak. MPC-HC’nin doğru sürümünü indirebilmek için bunu bilmen gerekir.
  • Win+Pause tuşuna bas veya Başlat menüsünde "Bilgisayar"a sağ tıkla ve "Özellikler"i seç.
  • Açılan pencerede "Sistem türü" girdisine bak. "64-bit" veya "x64" yazıyorsa sistemin 64-bit’tir. "32-bit" veya "x86" veya herhangi bir şey yazmıyorsa sistemin 32-bit’tir.
 2. 2
  MPC-HC İnternet sitesini ziyaret et. MPC-HC, diğer video formatlarının yanı sıra VOB dosyalarını da oynatabilen ücretsiz, açık kaynaklı bir medya oynatıcıdır. Bunu mpc-hc.org/downloads/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin.
  • MCP-HC yalnızca Windows’a yüklenebilir.
 3. 3
  Windows sürümüne uygun "Installer" (Yükleyici) bağlantısına tıkla. Bağlatıya tıkladığında MPC-HC’nin yükleyici programı indirilir.
 4. 4
  Yükleyiciyi çalıştır ve yönergeleri izle. İndirme boyutu küçüktür ve tamamlanmasının yalnızca birkaç dakika sürmesi gerekir. İndirdikten sonra dosyayı çalıştır ve MPC-HC’yi yüklemek için yönergeleri izle. Ayarları varsayılan hâlinde bırakabilirsin.
 5. 5
  Yükledikten sonra MPC-HC’yi çalıştır. Programı yükleyiciden çalıştırma seçeneğin olur. Masaüstünde programın kısayolunu da bulabilirsin.
 6. 6
  "File" (Dosya) menüsüne tıkla ve "Quick Open File"ı (Hızlı Dosya Açma) seç. Bunu yaptığında dosya gezgini açılır.
 7. 7
  VOB dosyalarını içeren klasöre git. Bir DVD’yi VOB biçiminde dışarı aktardığında genelde VOB dosyalarını içeren bir VIDEO_TS klasörün olur. Bu klasöre git ve klasörü dosya gezgininde aç.
 8. 8
  "VIDEO_TS.ifo" dosyasını seç. Bu dosya DVD içeriklerini sırasıyla yükler ve böylelikle menüleri ve diğer özel seçeneklerin hepsini oynatabilirsin.
  • Tekil VOB dosyalarını seçebilirsin; ama bu, DVD’nin yalnızca bir kısmını oynatır.
 9. 9
  Dosyayı aç. DVD’nin başlangıcından itibaren oynatma başlar, gerektiğinde uygun VOD dosyaları yüklenir. [1]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Plex Medya Sunucusu Kullanmak

 1. 1
  MakeMKV’yi indir. Plex VOB dosyalarını okumakta zorlanır; bu yüzden MKV dosyası olarak yeniden düzenlemek için MakeMKV’yi kullanman daha iyi olur. Herhangi bir kalite kaybı olmaz; ama menülere erişimi kaybedersin. Bölümler silinmez. [2]
  • makemkv.com/ adresine git ve yükleyiciyi indirmek için "Download Make MKV for Windows"a (Windows için Make MKV’yi İndir) tıkla.
 2. 2
  Yükleyici çalıştır ve yönergeleri izle. Tüm yükleme ayarlarını varsayılan hâlde bırakabilirsin. MakeMKV herhangi bir reklam yazılımı yüklemez. [3]
 3. 3
  MakeMKV’yi başlat. Bunu yükleme sihirbazından veya masaüstündeki kısayoldan başlatabilirsin.
 4. 4
  "Open files" (Dosya aç) butonuna tıkla. Bu butonu MakeMKV penceresinin sol üst köşesinde bulursun. Buton bir dosyanın üzerindeki bir kamera simgesine benzer.
 5. 5
  VOB dosyalarını içeren klasöre git. VOB dosyalarını bir DVD’den aldıysan genelde bu dosyalar bir VIDEO_TS klasöründe yer alır. İçeriği görebilmek için dosya gezgininde bu klasöre git.
 6. 6
  "VIDEO_TS.ifo" dosyasını seç. Bu, VOB dosyalarının ana dosyasıdır ve oynatıcıya, dosyaların hangi sırada oynatılacağını söyler. Bu dosyayı seçince MakeMKV, tüm VOB dosyalarını MKV dosyasına yükler.
 7. 7
  Kullanmak istediğin başlığı seç. Filmler için bunun tam uzunluklu bir başlık olması gerekir. DVD’de birden fazla dizi bölümü varsa her bölüm için ayrı bir MKV oluşturman gerekir; çünkü bu, bölümleri Plex’te seçmeyi kolaylaştırır. [4]
  • Dâhil etmek istediğin ses ve altyazı izlerini de seçebilirsin. MKV, bunlar için birden fazla izi destekler.
 8. 8
  Yeniden düzenleme işlemini başlat. MakeMKV, seçtiğin başlık ve ses ayarlarına göre bir MKV dosyası oluşturur. Bu işlemin süresi, VOB dosyalarının boyutuna göre değişir.
 9. 9
  Hazırlanan MKV dosyasını Plex kütüphane ekle. Plex, MKV dosyalarını anında okuyup kodlayabilir; bu nedenle yeni MKV dosyasını seçmede herhangi bir problem olmaması gerekir. Plex, video için doğru bilgileri genelde otomatik olarak bulur.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
VOB’yi DVD’ye Yazdırmak

 1. 1
  ImgBurn’ü indir. Bu ücretsiz program, VIDEO_TS klasöründeki VOB dosyalarını kullanarak oynatılabilir bir DVD oluşturmanı sağlar. Bu DVD, yazılmış diskleri destekleyen tüm DVD oynatıcılarda kullanılabilir. Programı indirmek için ImgBurn resmi sitesinde Downlods (İndirmeler) kısmına git.
  • Bir ayna (mirror) bağlantı seçerken özel bir indirme yöneticisi gerektirmeyen indirme bağlantısını bulduğundan emin ol. 5 ve 6 numaralı ayna bağlantılar, indirme yapılabilecek en güvenli seçeneklerdir.
  • ImgBurn ayna bağlantısını (Mirror 7) seçmekten kaçın; çünkü bu yükleyici, yükleme işlemi sırasında reddetmen gerekecek fazladan bir reklam yazılımıyla birlikte gelir.
 2. 2
  Kurulum programını çalıştır. Yükleyici indirdikten sonra onu İndirilen klasöründen çalıştır. Ayarları varsayılan hâlinde bırakabilirsin.
  • Her ekranı dikkatlice oku; çünkü yükleyici, indirmek için kullandığın ayna bağlantıya bağlı olarak reklam yazılımı içerebilir.
 3. 3
  ImgBurn’ü başlat. Yükledikten sonra masaüstünde programın bir kısayolunu bulabilirsin. Programı başlatınca ImgBurn ana menüsüyle karşılaşırsın.
 4. 4
  Menüden "Write files/folders to disc"i (Diske dosya/klasör yaz) seç. VOB dosyalarından bir imaj dosyası yapıp diske yazacak olan Build Mode (Yapım Modu) açılır. Build Mode, DVD’nin tüm orijinal menülerini ve özelliklerini saklar.
 5. 5
  "Browse for a folder" (Klasöre göz at) butonuna tıkla. Bu butona tıkladığında dosya gezgini açılır. Bu butonu, "Source" (Kaynak) alanlarının sağında bulursun.
 6. 6
  VIDEO_TS klasörünü seç. VIDEO_TS klasörü, DVD’ye yazmak istediğin VOB dosyalarını içerir. Bu klasör açılınca VOB dosyalarının tamamı ImgBurn’e yüklenir.
 7. 7
  "Calculate" (Hesapla) butonuna tıkla. Hesap makinesini benzer ve sağ alt köşededir. İmaj dosyasının boyutu belirlenir ve tek katmanlı mı yoksa çift katmanlı bir diske mi ihtiyacın olduğuna dair bilgilendirilirsin.
 8. 8
  Önerilen türdeki diski tak. Hesaplamadan sonra "Min. Req. Media" adında bir girdi görürsün. Takılacak boş diskin türü için bunu kılavuz edin. Çoğu film DVD±R/RW disklere yazdırılır.
 9. 9
  "Options" (Seçenekler) sekmesine tıkla. Bunu yaptığında disk seçenekleri görüntülenir.
 10. 10
  "File System" (Dosya Sistemi) menüsünden "ISO9660 + UDF"i seç. Disk, DVD oynatıcılar tarafından oynatılabilecek şekilde kodlanır.
 11. 11
  Labels (Etiketler) sekmesine tıkla. Bu, oynatıcının diskini okumasına yardımcı olması için bir etiket eklemeni sağlar.
 12. 12
  "ISO9660" alanına bir etiket gir. Boşluk hariç ne istersen yazabilirsin.
 13. 13
  "ISO9660" alanının yanındaki "Copy" (Kopyala) butonuna tıkla. Bunu yaptığında girdiğin etiket, uygun diğer alanlara otomatik olarak girilir (birbirlerinin aynısı olması gerekir).
 14. 14
  "Build" (Yap) butonuna tıkla. Bu butona tıkladığında projen, sürücündeki boş DVD’ye yazdırılmaya başlar. Yazma işleminin süresi, DVD yazıcına ve videonun boyutuna göre değişir.
 15. 15
  Yazdırılan DVD’ni oynat. DVD’nin yazılma işlemi bittikten sonra diski çoğu DVD oynatıcısında kullanabilirsin. Bazı oynatıcılar yazılmış disklerde sorun yaşar ve videoyu yüklemeyebilir.
  Reklam

İpuçları

 • VOB dosyalarını doğrudan bir DVD’den oynatamazsın; çünkü dosyalar şifrelenmiştir. Şifrelenmiş bir VOB dosyasını oynatmaya çalışman işe yaramaz. DVD’yi bilgisayarına kopyalıyorsan önce şifrelemeyi kırması için bir DVD şifre kırıcı kullanman gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 13.887 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.887 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam