VMware'de Disk Alanı Nasıl Artırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Diski VMWare’in Ayarlarından GenişletmekDiskini Workstation’da, Player’da, ACE Manager’da, Server’da veya GSX’te GenişletmekReferans

VMware, tek bir fiziksel bilgisayarda birden fazla sanal makine çalıştırmanı sağlayan, bulut tabanlı bir işletim sistemidir. VMware böylece donanımın ve çeşitli işletim sistemlerin arasında arayüz görevi görür. Sanal makinende disk alanı yetersiz geliyorsa bilgisayarını her açtığında bir bildirim alırsın hatta bilgisayarının hızında ve etkinliğinde bir azalma fark edebilirsin. Disk alanının boyutunu artırmak için diskinin ayarlarını değiştirip diske yeni oluşturulmuş alan atayabilirsin. Bu yöntemlerden birini kullanmadan önce tüm bellek görüntülerinin silindiğinden ve sanal makinenin kapalı olduğundan emin ol.

1
Diski VMWare’in Ayarlarından Genişletmek

 1. 1
  Bazı gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin ol. Disk boyutunu VMware’de artırmak için sanal makinenin kapalı olduğundan ve makinede hiç bellek görüntüsü olmadığından emin olmalısın. Bellek görüntülerinin bulunup bulunmadığını öğrenmek için sanal makinenin "Summary" (Özet) sekmesinin altındaki "Information" (Bilgi) bölümüne bak.
 2. 2
  "Settings"e (Ayarlar) git. Bunu VMware üzerinden yap.
 3. 3
  Genişletmek istediğin Sabit Disk’i seç. Bunu "Hardware" (Donanım) adlı sütunun altında bulursun.
 4. 4
  Diskini genişlet. "Disk Provisioning"in (Disk Sağlama) altındaki pencerenin sağ tarafında diskinin "Provisioned Size"ını (Sağlanan Boyut) belirle. Bazı düzenlerde "Utilities" (İzlenceler) adında açılır bir menü bulunur. Burada "Expand"i (Genişlet) seç. Genelde disk boyutu bu aşamada 30 ila 40 GB olur. Boyutu ilk başta 45 ila 55 GB arasına getirmeyi dene. [1]
 5. 5
  "OK"e (Tamam) tıkla. Bu, sanal diskin yeni azami boyutunu ayarlar.
 6. 6
  Diskini yeniden tara. Diskinin boyutunu genişletmiş olsan da işletim sistemi üzerinden yapman gereken birkaç şey daha vardır. Diskini yeniden taramak için Disk Yönetimi'ne git ve Diskleri Yeniden Tara'yı seç.
 7. 7
  İS (İşletim Sistemi) sürücüsünü yeniden boyutlandır. Diskini genişlettiğin ve yeniden taradığın için yeni oluşturmuş olduğumuz Ayrılmamış Alan'ı görürsün. Bu alanı işletim sisteminin sürücüsüne atamamız gerekir. Bunun için ayrılmamış alana sağ tıklayıp Birimi Genişlet'i seç. Böylece, yeni oluşturulan bu alan ile ne yapacağına karar vermeni sağlayan basit bir sihirbaz açılır. Alanı sanal diskine ata.

2
Diskini Workstation’da, Player’da, ACE Manager’da, Server’da veya GSX’te Genişletmek

 1. 1
  Komut İstemi’ni aç. VMware Workstation, Player, ACE Manager, Server veya GSX ürünleri kullanıyorsan bu yöntemi izle. Bunu, "Başlat"a gidip arama çubuğuna tırnak işaretleri olmadan "cmd" yazarak yapabilirsin. "Çalıştır"ı seç.
 2. 2
  Ürünün kurulum dizinine git. [2]
  1. Workstation’da şunu gir: Windows’ta \Program Files\VMware\VMware Workstation, Linux’ta :/usr/sbin.
  2. Player ve ACE Manager için şunu kullan: Windows’ta \Program Files\VMware\VMware Player, Linux’ta /usr/sbin.
  3. Server için şunu kullan: Windows’ta \Program Files\VMware\VMware Server, Linux’ta /usr/bin.
  4. GSX’te şunu kullan: Windows’ta \Program Files\VMware\VMware GSX Server, Linux’ta /usr/bin.
 3. 3
  Şu kodu gir: vmware-vdiskmanager –x 100Gb vm.vmdk ve “Enter”a bas. Bu, mevcut diskini yeniden boyutlandırır. [3]
  1. "vm.vmdk"nin yerine sanal makinenin sanal diskinin tam dizin yolunu yaz ve 100 GB yerine de istediğin disk boyutunu yaz.
 4. 4
  Disk bölümünü genişlet. Diskinin birimini genişletmiş olsan da işletim sistemini bu değişiklikten haberdar etmen gerekir. Bilgisayar Yönetimi'ne git ve Disk Yönetimi'ni seç. Birim'e sağ tıkla ve Birimi Genişlet'i seç. [4]

İpuçları

 • Sanal makine açıksa veya tüm bellek görüntülerini silmediysen bu işlemi yerine getiremezsin.
 • Mevcut diskini genişletmek yerine yeni bir disk yaratıp verilerini ona aktarmak istiyor olabilirsin.

Uyarılar

 • Diskini genişletmeden önce mevcut verilerinin yedeğini alman gerekir.
 • Diskini Lab Manager’da (Laboratuvar Yöneticisi) yeniden boyutlandırmaya çalışırsan tüm verilerini kaybedersin. Sanal makinende daha fazla alana ihtiyaç duyarsan istediğin alana sahip yeni bir sanal disk oluşturup verilerini yeni diske aktarmalısın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Increase Disk Space in VMware, Español: aumentar el espacio de disco en VMware, Português: Aumentar o Espaço de Disco no VMware, Italiano: Aumentare lo Spazio su Disco su VMware, Русский: увеличить объем дискового пространства в VMware, Deutsch: Den Festplattenplatz in VMware erhöhen, Français: accroitre l'espace disque dans VMware, Bahasa Indonesia: Meningkatkan Ruang Diska pada VMware, العربية: زيادة مساحة القرص الصلب في برنامج في إم وير, 中文: 用VMware扩展磁盘空间, ไทย: เพิ่ม Disk Space ของ VMware

Bu sayfaya 158 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?