İstenmeyen vücut tüyleri kendini rahatsız hissetmene ya da utanmana neden olabilir ama bu nispeten yaygın bir sorundur. Vücudun aşırı tüylenmesi genetik olabileceği gibi, androjen hormonu üretiminin artmasıyla meydana gelen hirsutizm gibi hastalıklar sonucunda olabilir. Neyse ki vücut tüylenmesini azaltmak ve daha az fark edilir olmasını sağlamak için deneyebileceğin tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Beslenmende ani değişiklikler yapmadan ya da takviyeler almaya başlamadan önce, bunun senin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunla konuş.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Vücudun Aşırı Tüylenmesini Engellemek

 1. 1
  Kilo vermek ve vücut tüylenmesini azaltmak için sağlıklı beslen ve egzersiz yap. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, kilo vermene yardımcı olabilir ve bu da vücudunun aşırı tüylenmesine yol açabilen androjen seviyesini düşürebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sağlıklı beslen ve haftada 3-4 kez en az 30 dakika egzersiz yap.[1]
  • Beslenmende ve yaşam tarzında ani değişiklikler yapmadan önce, senin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunla konuş.
  • Tavuk ve tofu gibi yağsız protein kaynakları, tam tahıllar ve bol meyve ve sebze yemeye odaklan.
  • İşlenmiş gıdalardan ve meşrubat gibi şekerli içeceklerden uzak dur.
 2. 2
  Vücut tüylenmesini azaltmak için nane çayı iç. Çalışmalar, nane çayı içmenin vücudundaki aşırı tüylenmenin nedeni olabilen androjeni düşürdüğünü göstermiştir. Nane çayını ya da taze nane yapraklarını al, 1 bardak (240 ml) sıcak suyun içinde yaklaşık 3-5 dakika demle, sonra da yaprakların suyunu sık.[2]
  • Nane çayının, vücut tüylerinin uzamasını azalmasına yardım edip etmediğini görmek için günde bir ya da iki kez içmeyi dene.
 3. 3
  Vücut tüylerinin uzamasını azaltmak için daha fazla soya ürünleri ye. Soyada, vücudundaki östrojene benzer şekilde işlev gösteren fitoöstrojen bulunur.[3] Vücudun aşırı tüylenmesi, östrojen seviyesinin düşük olmasından kaynaklanabilir, o yüzden edamame (yeşil soya) fasulyesi, soya sütü ya da soya burgerleri gibi soya ürünleri yemek östrojen seviyeni yükseltebilir.
  • Her gün en az bir öğününe bir soya ürünü eklemeyi dene.
 4. 4
  Kadınsan androjeni düşürmek için doğum kontrol hapı kullan. Doğum kontrol hapı olarak da bilinen oral kontraseptiflerin vücut tüylerinin uzamasını azalttığı gösterilmiştir. Östrojen, vücudun aşırı tüylenmesine neden olabilen androjeni etkisiz hale getirmeye yarar. Doğum kontrol hapı kullanmıyorsan doktorunla reçete alma konusunu konuş.[4]
  • Senin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunla konuşmadan doğum kontrol hapı kullanmaktan kaçın.
 5. 5
  Doktoruna antiandrojenik ilaçları sor. Antiandrojenik ilaçlar, vücudundaki androjen hormonunu düşürmeye yarar ve bu da yüzdeki ve vücuttaki tüylenmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Antiandrojenik ilaçların senin için güvenli ve etkili olup olmadığını öğrenmek için bunları kullanma konusunda doktorunla konuş.[5]
  • Cinsiyet değiştirmiş bir kadınsan antiandrojenik ilaçların, vücut tüylenmesini azaltmaya yardım edip edemeyeceğini öğrenmek için doktorunla konuş. Sana en uygun seçenekleri söyleyeceklerdir.
 6. 6
  Vücut tüylenmesini azaltmak için D vitamini takviyeleri kullan. Çalışmalar, 2 haftada bir 50.000 IU D vitamini almanın, vücut tüylenmesini azaltmaya yardım edebildiğini ortaya koymaktadır. D vitamini takviyesi kullanmanın senin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunla konuş ve olumsuz yan etkileri önlemek için ambalajdaki doza uy.[6]
  • D vitamini takviyelerinin yan etkileri arasında kas güçsüzlüğü, zihin bulanıklığı, aşırı susuzluk, mide bulantısı ve bitkinlik vardır.
  • D vitamini, kan şekeri seviyeni de etkileyebilir, o yüzden özellikle diyabetin varsa kullanmadan önce mutlaka doktorunla konuş.
 7. 7
  Androjen seviyeni şakayık takviyeleriyle düşürmeyi dene. Şakayık, geleneksel Çin tıbbında kullanılır ve vücudunda aşırı tüylenmeye neden olan androjen seviyesini düşürebilir. Alabileceğin şakayık miktarı yaşına, sağlığına ve diğer şartlara bağlıdır, o yüzden kullanmadan önce doktorunla konuş.[7]
  • Şakayık takviyelerini yaşadığın yerdeki aktarlarda bulabilirsin ya da İnternet’ten sipariş edebilirsin ama doktoruna senin için hangi dozun uygun olduğunu sor.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Vücut Tüylerinin Görünümünü Azaltmak

 1. 1
  Vücut tüylerini geçici olarak gidermek için tıraş et. Tıraş etmek, vücut tüylerini gidermenin basit ve etkili bir yoludur. Tıraş etmenin, tüyleri daha kalın ve daha hızlı uzamasına yol açtığına dair yerleşmiş bir inanç olsa da bu iddianın arkasında bilimsel bir gerçeklik yoktur. Tıraş edeceğin yere tıraş kremini sür ve cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olmak için, vücut tüylerine özel tasarlanmış jiletleri kullan. Derini kesme riskini azaltmak ve tüyleri kesmeyi daha kolay hale getirmek için tüyleri, çıkış yönünde tıraş et.[8]
  • Bir bölgeyi tıraş etmek, o bölgedeki tüylerin başka yollardan azalmasını beklediğin sırada tüylerini azaltabilir.
  • Tıraş etmek, batık kıllara neden olabilir, ama ağda yapmadan ya da tıraş etmeden önce o bölgeye sabunla ya da temizleyiciyle masaj yapman, batık kılları önlemeye yardımcı olabilir çünkü bu, tüyün folikülden çıkmasına yardım eder.
 2. 2
  Vücut tüylerini almak ve uzamalarını azaltmak için ağda yap. Ağda acı verebilir, ama vücut tüylerinin uzamasını azaltmakta gerçekten etkilidir. Tüyler kökten alındığı için, daha seyrek, cılız ve yavaş çıkar. Evde kendin yapmak için ağda satın alabilirsin ya da profesyonel bir ağda uygulaması için bir güzellik salonuna veya spaya gidebilirsin.[9]
  • Evde ağda yapıyorsan yüzün, koltuk altların ve bikini bölgen gibi hassas bölgeler için sir el ağdası kullan. Ilık ağda, bacakların, sırtın, göğsün ve kolların gibi diğer bölgelerinde kullanılabilir.
  • Mikrodalgada ısıtılan ağdayı ve ağda bezlerini çoğu büyük marketten satın alabilirsin. Ağdayı eritmekle uğraşmak istemiyorsan önceden hazırlanmış ağda şeritleri de satın alabilirsin.
  • En iyi sonuçlar için 2 haftada bir ağda yap.[10]
  • Zarar görmüş deriye ağda yapma. Açık yaraların, sivilcelerin ya da bir cilt enfeksiyonun varsa tamamen iyileşene kadar bekle.
  • Tenin esmerse ağda renk bozulmasına yol açabilir.
 3. 3
  Tüylerin görünümünü azaltmak için cımbızla al. Tek başına duran tüyleri cımbızla al ya da profesyonel bir tüy aldırma işlemi için bir güzellik uzmanına veya kuaföre git. Tüyleri kökünden almak, uzamasını yavaşlatacak ve vücut tüylerinin görünümünü azaltacaktır.[11]
  • Tüylerini cımbızla almak acı verebilir ve cildinin tahriş olmasına neden olabilir.
 4. 4
  Vücut tüylerini dökmek ve rengini açmak için tüy dökücü krem kullan. Tüy dökücü kremler, derinin üzerindeki tüyleri döken kimyasal kremlerdir. Tüylerin ağdaya göre biraz daha hızlı uzayabilse de bu kremlerin birçoğunun sarartıcı özellikleri olduğundan çıkan tüyler daha seyrek ve açık renkli olabilir. Vücut tüylerini almak için kremi ambalajdaki talimatlara uygun bir şekilde sür.[12]
  • Bu yöntem, ağdaya göre daha az acıtır ve tıraşın aksine cilt tahrişlerine neden olmaz.
  • Popüler tüy dökücü krem markaları arasında Nair, Veet ve Sesu bulunur. Bu kremleri yaşadığın yerdeki marketlerde bulabilirsin ya da internetten sipariş edebilirsin.
  • Vücudunun belirli bölgeleri için, örneğin yüzün, bikini bölgen ve bacakların için özel olarak üretilmiş kremleri de alabilirsin.[13]
 5. 5
  Daha seyrek ve daha az gözükür olması için vücut tüylerini sarart. Özel olarak vücut tüyleri için üretilmiş bir tüy sarartma kiti kullan ve hem cilt hem tüy tipine uyan bir tane bul. Vücut tüylerinin daha açık renk olması ve böylece daha az göze çarpması için malzemeleri karıştır ve tüy sarartma solüsyonunu ambalajda tarif edildiği gibi uygula.[14]
  • Tüy sarartıcı, cildinin üstündeyken canını yakabilir ve tahrişe neden olabilir, ama birkaç gün nemlendirici losyon kullanırsan gayet iyi olacaktır.
  • Tüy sarartıcıyı tüylerin daha koyu renkte olduğu yerlere uygulamaya odaklan, örneğin kollarının dirsekten aşağısına veya bacaklarına.
  • Cildinin kurumasını önlemek için, tüylerini sararttıktan sonra sıcak duş almaktan kaçın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Vücut Tüylerini Kalıcı Olarak Gidermek

 1. 1
  Vücut tüylerinin uzamasını kalıcı olarak durdurmak için elektroliz yaptır. Elektroliz, küçük bir iğnenin tüy folikülüne yerleştirildiği ve verilen elektrik akımıyla tüy uzamasının durdurulduğu bir prosedürdür. Bu tedaviler genelde küçük bölgelere uygundur ama birkaç kür hâlinde daha geniş alanlara da uygulanabilir. Tedaviye başlamak için yaşadığın bölgede sertifikalı bir elektroliz uzmanı ara.[15]
  • Elektroliz uygulamalarının saati 500 ila 1250 lira arasında değişebilir ve tüylerden tümüyle kurtulman için 8 ila 12 uygulamaya ihtiyaç olabilir.
  • Tedaviden sonra cildin şişebilir ve hassas olabilir ama birkaç gün içinde bu geçecektir. Nemlendirici losyonlar da cildini yumuşatabilir ve kurumasını önleyebilir.
  • PCOS ya da hirsutizm gibi bir hormon bozukluğun varsa bu tedavilerin yararı olacaktır ama tedaviyi bırakırsan tüyler yeniden uzamaya başlayabilir.
 2. 2
  Daha hesaplı ve acısız bir tüy giderme seçeneği olarak lazeri dene. Lazerle tüy giderme elektrolizden daha hızlıdır ama uygulamalar arasında tüylerin tekrar uzayabilir. Genelde göze çarpan ve uzun süreli sonuçlar için birkaç haftaya yayılmış 4 ila 6 uygulama gerekir. Lazerle tüy giderme hizmeti sunan dermatologları ya da cilt uzmanlarını İnternet’ten bulabilir ya da doktorundan seni yönlendirmesini isteyebilirsin.[16]
  • Lazerle tüy giderme oturumlarının ortalama ücreti 2000 lira civarındadır ve bölgedeki tüylerin %80 kadarının giderilmesi için genelde 4-6 uygulama gerekir.
  • Lazerle tüy giderme sırasında vücudunun doğal tüy üretimi azalır ama ciltte kuruma, tahriş veya acı olabilir. Bununla birlikte yan etkilerin birçoğu birkaç gün içinde kendi kendine geçer.
  • Lazer sayesinde belli bölgelerde tüylerin uzamasını kalıcı olarak durdurmak mümkündür ama bazı vakalarda lazer uygulaması bırakıldıktan sonra tüyler yeniden çıkmaya başlayabilir.
 3. 3
  Tüylerin uzamasını önlemek için eflornithine içeren bir krem kullan. Eflornithine, ciltte bulunan ve tüylerin uzamasını sağlayan doğal bir enzimin üretimini engelleyerek tüy uzamasını yavaşlatan bir ilaçtır. Bu etki, tüylenmeyi yavaşlatabilir ve mevcut tüylerin seyrelmesini, renklerinin açılmasını sağlayabilir. Kremi uygulamayı sürdürdükçe tüylenmeyi de azaltabilirsin.[17]
  • Eflornithine kreminin fiyatı 2000 lira civarındadır ve ancak doktor reçetesiyle satın alınabilir.
  • Eflornithine kreminin yan etkileri arasında kızarıklık, baş ağrısı ve ciltte yanma ya da kaşınma hissi bulunur.
  Reklam

İpuçları

 • Diyet ve egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak birçok diğer sağlık faydası sunmanın yanı sıra hoş gözükmeyen vücut tüylenmesini de azaltabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Önce doktorunla konuşup senin için güvenli olup olmadığını öğrenmeden herhangi bir beslenme takviyesi alma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mohiba Tareen, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Akademisi Üyesi, Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Mohiba Tareen, MD. Mohiba Tareen Board onaylı bir Dermatolog ve Roseville, Maplewood ile Faribault, Minnesota’da yer alan Tareen Dermatology’nin kurucusudur. Dr. Tareen, prestijli Alpha Omega Alpha onur birliği üyesi yapıldığı, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. New York’daki Colombia Üniversitesi’nde ihtisasını sürdürürken New York Dermatoloji Birliği’nden Conrad Stritzler ödülünü kazanmış ve çalışması New England Journal of Medicine’da yayımlanmıştır. Dr. Tareen sonrasında dermatolojik operasyon, lazer ve kozmetik dermatolojiye odaklandığı prosedürel üst uzmanlığını tamamlamıştır. Bu makale 1.843 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.843 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam