Boy uzunluğunu fiziksel olarak değiştirmenin bir yolu yoktur. Ancak boyun uzunsa ve daha kısa görünmek istiyorsan yapabileceğin birkaç şey vardır. Başkalarına daha kısa görünmek için giyim tarzını, ayakkabı seçimini, saç şeklini ve insanlarla etkileşim kurma şeklini değiştirebilirsin. Ancak en önemli şey kendine olduğun gibi güvenmendir. Öz güven insanların fiziksel görünümü unutmasını sağlayabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Daha Kısa Görünmek için Kıyafetleri Kullanmak

 1. 1
  Katlar ve renklerle vücudunu böl. Uzun bir giysiyle uzunluğu vurgulamaktan ziyade vücudunu kısımlara bölmek için yaptığın her şey daha kısa görünmeni sağlar. Bunu farklı renkler, desenler ve katlarda kıyafetler giyerek yapabilirsin.
  • Örneğin, kot pantolon ve beyaz ayakkabıların üstüne pembe bir üst giyebilirsin. Başka bir kat daha olması için buna bir hırka veya kemer bile ekleyebilirsin. İlginç tokalı bir kemer veya dikkat çekici detaylı ayakkabılar eklemek de daha kısa görünmeni sağlayabilir.[1]
  • Ya da farklı renkte ve uzunlukta olan iki üstü üst üste giyebilirsin. Farklı renkler ve katlar vücudunu parçalara bölüp daha kısa görünmeni sağlar.
 2. 2
  Paçası manşetli pantolon giy. Alt kısmı manşetli olan pantolonlar giymek veya pantolonun paçalarını kıvırmak daha kısa görünmeni sağlayabilir.[2] Alt kısmına manşet dikilmiş olan pantolonlardan almayı dene ya da pantolonunun paçalarını ayak bileklerine veya biraz yukarısına kadar katla.
  • Pantolonunu katlamak için pantolonun alt kısmını alıp pantolon paçasının içi görünecek şekilde katla. Bunu pantolonunun ne kadar kısa görünmesini istediğine bağlı olarak bir ya da iki kere yap.
 3. 3
  Yatay çizgili veya çok renkli kıyafetler giy. Dikine çizgili ve tek renkli kıyafetler daha uzun görünmene sebep olabilir. Dikine çizgili ve tek renkli kıyafetlerin yerine yatay çizgili ve çeşitli desenler ve renklerde olan kıyafetler giy. Yatay çizgiler boyundan ziyade enini vurgular, bu da daha kısa görünmeni sağlar.
  • Yatay çizgilere denizci temalı desenlerde sık rastlanır.
  • Parlak renkli veya desenli bir üst dikkatin bacaklarından ziyade vücudunun üst kısmında olması anlamına gelir.[3]
  • Üstünden tamamen farklı bir renkte bir etek veya pantolon giymek boyunun görüntüsünü böler.
  • Ayrıca dokulu desenler (balıksırtı, kuşgözü) ve yelekler giymeyi de düşünebilirsin.
 4. 4
  Elbiselerin üzerine geniş bir kemer tak. Uzun bir elbise giydiğin ve insanlara ne kadar uzun boylu olduğunu unutturmaya çalıştığın zaman geniş bir kemer takman iyi olur. Kemer görünümünü yarıya böler ve sana kum saati şekli görüntüsü verir.[4]
  • Ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur. Elbiseleri ve uzun üstleri bunlarla sar.
 5. 5
  Kapri pantolonları, kısa etekleri ve çizme paça pantolonları dene. Bacaklarının görüntüsünü ayıran her kıyafet daha kısa görünmeni sağlar. Bu; kapri pantolonlar, diz üstü etekler ve çizme paça pantolonlar giyerek başarılabilir. Bunların hepsi vurguyu bacak boyundan kaldırabilir.
  • Erkeklerde bunun karşılığı uzun şortlardır.
 6. 6
  Uzun üstler giy. Kazaklar, ceketler ve gömlekler gibi uzun üstler altından tamamen farklı bir renkte olduğu sürece boyunun görünümünü böler. Bunun etkisi bacaklarının daha kısa görünmesidir.
  • Bel hizasındaki ceketler de özellikle gövden uzunsa bacakların ve üst bedenin arasında bir ayrım oluşturmak için kullanılabilir.[5]
  • Erkekler de pantolonun üstüne uzun gömlekler giymeyi, gömleği içine sokmamayı deneyebilirler. Gömleğin pantolonundan farklı bir renkte olmasına dikkat et.
 7. 7
  Dev bir çanta taşı. Küçük bir çanta taşımak boyunu vurgularken büyük bir çanta taşımak daha kısa görünmeni sağlayabilir.[6] Bir çanta taşıyorsan kişisel eşyalarını taşıması için büyük boy bir çanta tercih edebilirsin.
  • Büyük bir kol çantası, bir postacı çantası veya başka bir büyük çanta taşımayı dene.
  • Bir dizüstü bilgisayarın varsa onu ve diğer kişisel eşyalarını bir dizüstü bilgisayar çantasına koyup çanta yerine bunu taşıyabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Boyu Kısaltacak Ayakkabılar Giymek

 1. 1
  Ayağını daha fazla örten ayakkabıları seç. Ayaklarının üstündeki ve ayak bileklerinin etrafındaki derini çok fazla gösteren ayakkabılar giyersen bu senin daha uzun görünmene sebep olabilir.[7] Bunun yerine daha fazla deriyi örten veya ayağının ortasını kısmen örten ayakkabılar seç.
  • Örneğin, bir çift mule ayakkabı, Oxford ayakkabı, bot, burnu açık topuklu veya terlik giyebilirsin.
 2. 2
  Düz ayakkabı giy.[8] Düz ayakkabılar uzun boylu insanlar için çok bariz bir seçimdir. Düz ayakkabılar, hatta az miktarda dolgu malzemesi olan spor ayakkabılar bile boyuna uzunluk eklemez. Düz ayakkabılarla çok şey yapabilirsin, örneğin onları dar kot pantolonların altına giyebilirsin. Çoğu erkeğin günlük ayakkabıları zaten düzdür, bu yüzden erkeksen sadece daha ince tabanlı bir çift seçmeye dikkat et.
  • Çoğu kadın düz ayakkabılarında taban desteği bulunmaz, bu nedenle düz ayakkabı giyeceksen pedli bir iç taban kullan ya da uzun süre yürümeyecek ya da ayakta durmayacak olmaya dikkat et.
  • Uzun vadede desteksiz düz ayakkabı giymek ne kadar çalışacağını ve hayattan zevk alacağını sınırlayan yaralanmalara yol açabilir.[9]
 3. 3
  Topuklu seçimini doğru yap. Boyunu daha da uzatmalarına rağmen topuklu ayakkabı giymek istiyorsan ayak bilekleri etrafında bantları olan topukluları seç. Hedefin ayakların, ayak bileklerin ve bacaklarındaki uzunluk görünümünü bölmektir. Ayrıca ayaklarının daha küçük görünmesini sağlamak için yuvarlak burunlu topuklular seçmelisin.[10]
  • Erkek ayakkabılarının kalın topukluları bile genelde ayak bileği bandı olacak şekilde tasarlanmaz. Biraz daha uzun olmak isteyen erkekler kalın topuklu kundura giyebilirler.
 4. 4
  Diz üstü çizme giymeyi dene. Kadınlar için diz üstü eteklerle dizin üzerine çıkan çizmeler giymek bacakların üst ve alt kısımları arasında daha da fazla bir fark oluşturur. Bu görünüm seni daha kısa göstermekle kalmaz, aynı zamanda modaya uygundur ve öz güvenini artırır.[11]
  • Bir kadın bu durumda bir etek yerine bir şort da giyebilir. Sadece çizmelerle kıyafetlerin arasında cildinin biraz görünmesine dikkat et.
 5. 5
  Erkekler desenli ayakkabılar seçebilirler. Erkeklerin iş ortamında olmadığı zaman desenli ayakkabılar giymesi iyi bir fikirdir. Bunlar ayakların görüntüsünü kısaltır ve çoğu uzun boylu erkeğin ayakları büyük olduğu için bu daha kısa bir görüntü oluşmasına katkıda bulunur. Desenli ayakkabılar aynı zamanda dikkati ayaklara çeker, bu da insanların doğrudan vücuda bakmasını önler.
  • Dokulu, desenli ve renkli ayakkabılar bul. Bu özellikler genelde deri ayakkabılarda bulunur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Daha Kısa Gösterecek Şekilde Saçını Yapmak

 1. 1
  Katlı bir görünüm seç. Uzun, düz saç tek renkli ve dikine çizgili kıyafetler giymekle aynı etkiyi yapacağı, yani seni daha uzun boylu göstereceği için katlı bir görünüm seçmelisin. Çok sayıda uzun ve kısa katlı bir saç kesimi insanların dikkatini boyunun uzunluğundan çekecektir.
  • Saçında çok sayıda dalga olması da bu etkiyi yapar.
  • Saçının doğal hâli dalgalıysa onları bir jelle belirginleştir.
  • Saçının doğal hâli düzse bir saç maşası, bigudi veya ısıtmalı bigudi kullan. Dalga yapmak için asla saç fırçasını saçına sarıp üstüne saç kurutma makinesi tutma.
 2. 2
  Saçını kesmeden katlar oluştur. Kesmek istemediğin uzun, düz saçlara sahipsen kat algısı oluşturmak için saçını farklı şekillere sokabilirsin. Bunu saçının sadece üst kısmını geriye çekerek veya saçının farklı bölgelerine tokalar takarak başarabilirsin.
  • Saçının katlı görünmesini sağlayacak saç örme tekniklerini de deneyebilirsin.[12]
 3. 3
  Çok fazla hacim vermekten kaçın. Pompadour stili ve çok hacimli stiller gibi boyuna uzunluk katacak saç şekillerinden uzak dur. Ancak hacim kafanın tepesinin altındaysa ve saçını kafanın üzerine doğru itmiyorsa sorun olmaz. Aynı şekilde kafanın tepesinde dağınık topuz yapmaktan da kaçın.
  • Hacim istiyorsan yüzünün yanlarındaki saçlara hacim verici bir ürün uygula.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Daha Kısa Görünmek için Duruşu Ayarlamak

 1. 1
  İyi bir duruş sergile. Kambur durmak daha kısa görünmeni sağlıyor gibi gelebilir ancak bu doğru değildir. Buradaki fikir, kambur durmak sırtını ve omuzlarını yuvarlaklaştırdığı için daha kısa görünmeni sağlamaktır. Bu, boyunu birkaç cm kısaltabilir ancak bunun yanı sıra sağlıksız veya öz güvenin yokmuş gibi görünmene de yol açabilir. Kambur durmak profesyonel görünümü azaltır, fiziksel acıya ve kalıcı omurga hasarına sebep olabilir.[13]
  • Bunun yerine iyi bir duruş sergile çünkü bu öz güveninin olduğunu gösterir ve senin için daha faydalıdır. Öz güven, uzun boylu erkekler ve kadınlar için modanın anahtarıdır.[14]
  • Omuzlarını geriye at ve gevşek tut.
  • Aynaya bak ve yandan kulak memenden ayak bileğine kadar düz bir çizgi çizebileceğinden emin ol.
 2. 2
  Çoğu zaman otur. Ne zaman eline geçerse, özellikle uzun insan sayısının az olduğu sosyal ortamlarda oturma fırsatını değerlendir. Oturmak insanların senin uzun olduğunu unutmalarını sağlayabilir çünkü seni onlarla aynı seviyeye getirir.
  • Gövden uzunsa diğerlerinden daha alçak bir sandalye veya ayarlanabilir bir bar taburesi ya da ofis koltuğu bulmaya çalış.
 3. 3
  İnsanlarla aynı seviyeye gel. Sohbet ettiğin kişiye göre sahip olduğun konumun farkında ol. Seni konuştuğun kişiden daha yüksekte tutan bir platformdaysan oradan inmenin bir yolunu bul. Diğer kişiden daha uzun olsan da eşit yükseklikte bir zeminde olman ondan daha yüksekte olmandan daha iyidir.
  • Örneğin, merdivenlerde biriyle konuşmak için durursan birkaç basamak aşağıya in.
 4. 4
  Diğer uzun boylu insanların yanında dur. İnsanların boyunu fark etmelerini en aza indirmek için uzun boylu insanların yanında dikilmeyi dene. Örneğin, beden eğitimi dersinde veya okul bahçesinde uzun boylu insanları bulup onlarla arkadaş ol. Aynı boyda başkalarını bulman kendi hâlini daha az düşünmeni ve öz güveninin artmasını sağlayıp kambur durma ihtimalini azaltabilir.
  • Kimsenin boyu seninki kadar uzun değilse bulabileceğin en uzun kişiyi bul.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Boyunu Kabullenmek

 1. 1
  Uzun boylu olmanın iyi taraflarını sıraladığın bir liste yap. Çoğu insan uzun boyun getirdiği avantajlardan dolayı uzun boylu insanları kıskanır.[15] Düşünebildiğin kadar olumlu taraf yaz ve uzun boylu olmanın seni üzdüğü zamanlarda listeni gözden geçir.
  • Bu avantajlar ilgilendiğin cinse karşı daha çekici görünmek gibi kişisel şeyler olabilir.
  • Avantajlar basketbol ya da voleybol gibi sporlarda avantajlı olmak gibi profesyonel şeyler de olabilir.
  • Ya da bu avantajların arasında yüksek raflardaki eşyalara ulaşabilmek gibi günlük şeyler de olabilir.
 2. 2
  Seni özel yapan diğer şeyleri belirle. Boyun seni sen yapan tek şey değildir. İlgi alanlarını, değerlerini ve kişisel özelliklerini düşün ve bunları yaz.[16] Listende şunun gibi şeyler bulunabilir:
  • Müzik, kitap, film, kıyafette veya diğer şeylerde kişisel zevklerin.
  • Bir spor dalıyla uğraşmak, kek/pasta yapmak, resim yapmak veya yazmak gibi ilgi alanların ve hobilerin.
  • Çalışkan olmak, yaratıcılık veya özgünlük gibi değer verdiğin şeyler.
  • Dürüstlük, sadakat ve kibarlık gibi kişisel özelliklerin.
 3. 3
  Uzun boylu olmaya dair hissettiklerini yaz. Günlük tutmak stres atmak ve hislerini ifade etmek için harika bir yoldur.[17] Uzun boylu olmanın seni nasıl hissettirdiğini ifade etmene yardımcı olması için günlük yazmaya başlamayı dene ve boyunla ilgili düşünmeye başladığın zaman günlüğüne yaz.
  • Örneğin, biri seninle uzun boylu olduğun için dalga geçerse ne olduğunu ve bunun seni nasıl hissettirdiğini anlatabilirsin.
 4. 4
  Güvendiğin biriyle konuş. Hislerinle ilgili konuşman da boyunu kabullenmeye başlamanda sana yardımcı olabilir. Güvenilir bir arkadaşınla ya da ailenden biriyle uzun boylu olmanın seni nasıl hissettirdiğiyle ilgili konuş.
  • Seni dinleyecek ve paylaştığın şeyle ilgili şefkatli olabilecek biriyle konuş.
  • Uzun boylu biriyle konuşmayı deneyip onun da aynı hislerle uğraşıp uğraşmadığını bile sorabilirsin.
  • Uzun boylu olmak öz güvenini etkileyen ve belirli durumlardan uzak durmak istemene sebep olan bir şeyse bir okul rehber öğretmeni veya bir terapistle de konuşabilirsin. Örneğin, boyundan dolayı sosyal etkinliklerden uzak duruyorsan bu hayatını etkileyebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Kendini fiziksel olarak kısaltmanın hiçbir yolu yoktur. Kendini kısaltmak için vücuduna hiçbir şey yapmaya çalışma. Boyun için sana yardımcı olacak hiçbir yiyecek ya da hap yoktur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 17.314 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.314 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam