Uzun ve güçlü tırnaklara sahip olmak çok adımlı bir süreçtir. Tırnaklarına iyi baktığın sürece, onları istediğin uzunluğa getirebilirsin. İşe kötü tırnak alışkanlıklarından kurtulduğundan emin olarak başla. Sonrasında ise, gerekli vitaminleri alarak ve uygun manikürle uzun, güçlü tırnaklara kavuşabilirsin.

Kısım 1 / 3:
Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

 1. 1
  Tırnaklarını yemeyi bırak. Tırnak yemek sağlığa zararlıdır. Her ne kadar gergin zamanların bir alışkanlığı olsa da, elinde ve ağzında bakteriyel enfeksiyonlara sebep olabilir. Eğer tırnak yataklarının etrafında kuru veya kopuk duran deri varsa onları dişlemek yerine kestiğinden emin ol. [1]
  • Tırnaklarını ojeli kullan ve hatta nail art yaptır böylece tırnaklarını daha az yersin.
  • Canın sıkılınca sakız çiğne.
  • Tırnaklarının etrafındaki deriyi dişlerinle koparma. Bunu yaparak kendini tırnaklarına zarar vermediğine ikna edebilirsin. Ama bu tamamen yanlış ve tükürüğünün neminden dolayı tırnakların zayıflamaya başlar ve kırılmaya daha yatkın hale gelir.
  • Haftada bir, yemeyi bırakacağın bir tırnak seç ve bunların sayısını arttırarak kendini bu kötü alışkanlıktan uzaklaştır.
  • Eğer tırnak yeme alışkanlığın çok ileri seviyedeyse, bir terapistle kaygı ve sıkılma konusunda görüşmeyi düşün.
 2. 2
  Akrilik veya jel tırnak kullanmayı bırak. Aceleyle çıkarılan akrilik veya jel tırnaklar, tırnaklarını kuru, hassas hale getirir ve uzamalarını engeller. Düzgün şekilde çıkarılsalar bile tırnaklarına zarar verebilir çünkü tırnak yatakları suyun içinde beklemektedir. Tırnak yataklarının en hassas olduğu zaman ıslak oldukları zamandır. [2]
  • Eğer jel veya akrilik manikür yaptırmak istiyorsan, bunları sırayla yapmayı dene.Jel ve akrilik manikürünün arasında geleneksel manikür yaptır.
 3. 3
  Uçları çıkmış ojeni kazımayı bırak. Uçları çıkan ojeyi tırnak ucuyla kazımak genellikle tırnak yatağınını üst katmanını kaldırır. Bu da tırnaklarını güçsüzleştirir. [3]
 4. 4
  Tırnak koruyucu ve oje koruyucuyu geçiştirme. Acelen varken ve ojen çabuk kurusun istiyorken bunları geçiştirmek çok kolay gelir. Fakat bunları sürmezsen, tırnağına zarar verirsin. Bunlar, tırnaklarında leke oluşmasını engeller, artı olarak ojenin tırnağına yapışmasını sağlar ve böylece ojen daha uzun süre kalır. Ojen kenarlarından daha az çıkarsa sen de onunla daha az uğraşırsın ve böylece tırnaklarına zarar vermemiş olursun.[4]
  • Ojelerinin hafiften çıkmaya başladığı ve silmen gereken acil durumlar için çantanda önceden nemlendirilmiş aseton paketleri taşı. Böylece çıkan ojeler yüzünden tırnaklarını tırtıklamak zorunda kalmazsın.
 5. 5
  Tırnaklarını araç olarak kullanmayı bırak. Etiketleri sökmek, yapıştırıcı çıkarmak, veya anahtarlık açmak gibi şeyler tırnaklarına zarar verir ve kırılmalarına sebep olur. Yaptığının farkında bile olmayabilirsin, fakat tırnaklarının güçlü olmasını istiyorsan fark etmeye başlasan iyi olur.
  • Bunu bırakmanın en iyi yolu ise yavaşlamaktır. Gün içinde birşeyleri soymak, açmak, çıkarmak gibi ihtiyaçların için makas veya benzeri araçlar bulundur. Tırnağının bükülmesine sebep olacak faaliyetlerden kaçın. Tırnaklarını yemekten vazgeçmek için şeffaf oje kullan.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Uygun Vitaminler Almak

 1. 1
  Bol miktarda H vitamini (biotin) al. Biotin tırnak, saç ve cildin gelişimini ve güçlenmesini sağlar. Gıdalar veya gıda takviyeleri ile günde 30-40 mikrogram arası biotin tüketmeyi hedefle. Tam tahıllar, mantarlar, muzlar, somon ve avokado müthiş birer biotin kaynağıdır.[5]
 2. 2
  Folik asit içeren besinler tüket. Folik asit veya vitamin B9, sinir hücrelerine zarar gelmesini engeller ve kırmızı kan hücrelerini korur. Tırnak gelişimi için en iyi vitamindir ve vücut depolamayıp fazlasını atacağından bol miktarda almanın da bir sakıncası yoktur. Balık, kırmızı et, peynir ve soya ürünleri yüksek oranda folik asit içerir.
 3. 3
  A vitamini tüket. A vitamini tırnaklarının güçlenmesini sağlar. Günlük önerilen doz 700-900 mikrogram arasındadır. Tatlı patates, havuç, kabak ve yeşil yapraklılar A vitamini açısından zengindir.[6]
 4. 4
  Bol miktarda C vitamini al. C vitamini bağışıklık sistemi açısından en önemli vitamindir. Dolayısıyla vücudu içeriden iyileştirir. Ve bu iyileşme tırnakları da geliştirir ve güçlendirir. Portakal, kale, çilek ve çan biberler C vitamini yönünden zengindir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Düzenli Manikür

 1. 1
  Baz için şekil ve bakım. Tırnaklarını uzun ve güçlü hale getirmek için, uygun bir bazla başlaman gerekir. Yani işe koyulmak için temiz ve sağlıklı tırnaklara ihtiyacın var. Tırnaklarını uygun şekilde törpüle ve kütiküllerini kes.
  • Tırnaklarını uygun şekilde törpüle. Dış kenardan başla ve ortaya doğru törpüle. İleri ve geri tekrarlayan hareketler tırnaklarını zayıflatır.[7]
  • Sağlıklı uzamalarını desteklemek için doğru tırnak şeklini seç. Basit bir yuvarlak şekil tırnakların uzamalarını kolaylaştırır. Tırnaklarına kare şekil verirsen, onları araç olarak kullanmaya daha yatkın olursun.
 2. 2
  Kütiküllerine doğru bakım yap. Kütiküllerini yumuşatmak için tırnaklarını 5 dakika ılık suda beklet. Tırnaklarına bir kütikül çıkarıcı sür ve ölü deriyi geriye itmek için kütikül çubuğunu kullan. Ellerini su ile temizle. Bunu haftada 4 defaya kadar tekrarla.
  • Kütikül sağlığı için, onları geriye ittikten sonra üzerlerine ve etraflarına hyaluronik asit sür.
  • Onları nemli tut. Kütiküllere nemlendirici sürmek şeytan tırnaklarını ve tırnaklarının kırılmasını önler.
 3. 3
  Güçlendirme kürleri uygula. Birçok güçlendirme kürü mevcut. Uygun bir baz şekli verdikten ve doğru bir kütikül bakımı yaptıktan sonra bütçene ve takvimine uygun bir güçlendirme kürü uygula.[8]
  • Tırnakları güçlendirmek için kullanılan serumlar genellikle pahalıdır fakat genellikle en hızlı ve iyi sonuç verenler de onlardır.
  • Günlük kullanım için kremler muhteşemdir. Sabahları ve geceleri uyumadan önce tırnaklarına sürmek için yoğun bir protein kürünü krem formunda satın alabilirsin.
  • Güçlendirici cila tırnaklarını hasarlardan korumaya yardımcı olur. Oldukça makul fiyatlıdır ve kullanması da çok kolaydır.
  Reklam

İpuçları

 • Yanında daima bir törpü taşı. Tırnağın kırılırsa onu koparmak yerine törpüle.
 • Doğum öncesi vitaminlerinden uzak dur. Her ne kadar bunların tırnakları güçlendirdiğine dair dedikodular olsa da, sindirim sorunları riski taşırlar.
 • Tırnaklarını kendi haline bırak, kendi kendilerine uzayacaklardır.
 • Sıcak su ve Hindistan cevizi yağını karıştır, ellerini bu karışımda 5–10 dakika beklet ve daha sonra kurula. Daha sonra ellerini soğuk suyla temizle.
 • Tırnaklarının etrafındaki kan akışını iyileştirmek için her gece yatağa gitmeden önce kütiküllerine 15 ila 20 saniye masaj yap.
 • Tırnak yataklarına çay ağacı yağıyla masaj yaparak tırnaklarını besle.
 • Eski bir oje şişesine, biraz limon suyu ve E veya D vitamini yağı ile birlikte, biraz zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağı koy. Bunu tırnaklarına doğal bir kütikül yağı olarak uygulayabilirsin.
 • Tırnaklarını daima ojeli tut. Bu, onların gün içinde kırılmasın önler. Eğer tırnağının oje ile birlikte büküldüğünü hissedersen törpüle.
 • Asetonsuz oje kullanmaya çalış çünkü bu cildin için de çok daha iyi bir seçim.
 • Kütikülleri kendi haline bırak! Onlar tırnaklarını bakteri ve enfeksiyondan korumak için varlar. Tırnak uzamasına etkilerinin olmadığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Tırnaklarında asla tuz kullanma. Bu onları mahveder.
 • Vazelin nemi hapseder ve tırnaklarını çevresel zararlardan korur. Eğer bir ay boyunca her gece tırnaklarına vazelin sürersen, bu onların daha uzun ve sağlıklı olmasını sağlayabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 158 kişi çalıştı. Bu makale 8.298 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.298 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam