Kısıtlı bir bütçen varsa kuaföre gitmek yerine saçlarını evde kendin keserek tasarruf edebilirsin. Doğru araçları kullanarak ve çokça sabırla saçlarını düzgün şekilde kesebilirsin. Bu makalede uzamış saçları kesmenin farklı yöntemlerini bulacaksın. Seçeceğin yöntem, katlı veya küt kesimden hangisini istediğine bağlı olarak değişir. Genel olarak, evde uygulanan yöntemlerin çoğunda katlı model önerilir çünkü düz kesilmiş küt modeli evde yapabilmek daha zordur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 9:
Kesim İçin Hazırlanmak

 1. 1
  Yüksek kalitede bir saç makası satın al. Bunu en yakın eczanede ya da kişisel bakım ürünleri satan bir mağazada bulabilirsin. 20 ila 150 TL arasında bir makas bulabilirsin. Keskin kısmı 6 ila 7 cm uzunluğunda olan daha kısa makaslardan almaya çalış. Keskin kısmı ne kadar kısa olursa kesimi kontrol etmen de bir o kadar kolay olacaktır.
 2. 2
  Saç kesim stiline karar ver. Başlamadan önce hangi tarzda saç kesimi istediğini bilmek, odaklanmanı ve daha az hata yapmanı sağlayacaktır.
  • Bir stile karar vermek için İnternet’ten ünlülerin resimlerini tara, saç modeli dergilerini karıştır (çoğu eczanenin ve kitapçının dergi raflarında bulabilirsin), farklı uzunlukların nasıl görüneceğini anlamak için ayna karşısında saçlarınla oyna veya fotoğraflarını bastırıp yüzünün etrafına farklı saç modelleri çiz.
  • Bazı telefon uygulamaları ve İnternet siteleri fotoğrafın üzerinde farklı saç modelleri denemene imkân tanımaktadır.
  • Kararını uygulama konusunda aceleci olmamak önemlidir. Çok uzun saçtan çok kısaya geçmek istediğine karar verdiysen kesmeye kesin karar vermeden önce düşünmek için kendine en az birkaç gün ver. Aksi takdirde, mutsuz hissettiğini fark edebilirsin ve bu his geçtikten sonra saçlarının uzun hâlini özleyebilirsin.
  • Saç modelinde önemli bir değişiklik yapmayı planlıyorsan bunun sana gerçekten uygun olup olmadığından emin olmak için bir uzmana danışman gerekebilir. Onun dışında, evde saçlarının uçlarını her zaman düzeltebilirsin.
 3. 3
  Saçına ıslak veya kuru kesimden hangisini uygulamak istediğine karar ver. Kesmesi ve kontrol etmesi daha kolay olduğu için çoğu uzman saçları ıslak kesmeyi önerir.[1] Bazı uzmanlar da kesimin etkilerini anında görmeyi ve tek tarafa dönmeye alışmış saçlar, bukleler gibi zorlayıcı kısımları düzeltmeyi sağladığı için kuru saç kesimini önermektedir.[2]
  • Saçlarını ıslakken kesersen istediğin uzunluktan birkaç santimetre daha uzun olacak şekilde kes çünkü kuruduğunda saçlar yukarı çıkacak ve daha kısa görünecektir. (Bazı insanlar ıslak saçları kuruduğunda saçlarının 10 santimetreye kadar yukarı çıktığını söyler.)
  • Kuru kesimde saçın her yerini eşit kesememe ihtimali daha yüksektir.[3] Saçları kuru kesmek için çok keskin makaslara ihtiyaç duyulur. Kuru saç kesimi makasın keskin kenarlarının çok kısa sürede körelmesine neden olur. Böylece makas saç uçlarını kesmek yerine ittiği için eşit olmayan bir görüntü ortaya çıkar.
  • Çoğu uzman saçları ıslakken keser ve kuruduktan sonra da düzeltmeleri yapar. Bu yöntemi uygulamak, sana küçük hataları düzeltme şansı verirken sonuç olarak da daha iyi bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
 4. 4
  Kesim için saçlarını hazırla. Saçların ıslakken kesim yapıyorsan öncesinde saçlarını şampuan ve saç kremi uygulayarak yıka, havluyla sıkıca sararak fazla suyu al ve düz bir şekilde saçlarını tara. Kuru kesim yapmak istersen saçlarını yıkayıp kurut, normalde ayırdığın yerden ayır ve normalde nasıl kullanıyorsan mümkün olduğunca ona en yakın hâle getir.
  • Normalde saçını düzleştiriyorsan kesmeden önce de düzleştir.
  • Saçını uygun şekilde değerlendirmeni daha zor hâle getirebileceği için kesmeden önce kuru saçına herhangi bir ürün uygulamaktan kaçın.
  Courtney Foster

  Courtney Foster

  Lisanslı Güzellik Uzmanı
  Courtney Foster, New York dışında yerleşik, lisanslı bir Güzellik Uzmanı, sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı ve Güzellik Eğitmeni’dir. Courtney, Courtney Foster Beauty Ltd. Şti.ni yürütmektedir ve çalışmaları Wendy Williams Show, Good Morning America, Today Show, Late Show with David Letterman ve East/West Magazine’de yer almıştır. Manhattan’daki Empire Güzellik Okulu’nda eğitim aldıktan sonra New York’ta Güzellik Uzmanlığı lisansını almıştır.
  Courtney Foster
  Courtney Foster
  Lisanslı Güzellik Uzmanı

  Saç keserken yapılan yaygın hatalardan biri kör aletler kullanmaktır. Kör makas kullanmak saç uçlarının kırılmasına neden olacağı için seçtiğin saç makasının yeterince keskinleştirildiğinden emin ol. İnsanların karşılaştığı bir diğer sorun da saçlarını eşit şekilde kesememektir. Kat yapmak istersen saçlarının başının üzerinde doğru şekilde uzanması gerekmektedir.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 9:
Düşük Atkuyruğunu Kesmek

 1. 1
  Temiz ve nemli saçlarla işe koyul. Saçlarını yakın zamanda yıkadıysan tekrar yıkmana gerek olmaz. Üzerine biraz temiz su püskürterek de saçlarını ıslatabilirsin.
  • Bu görünüm ile arkadan hafifçe yuvarlatılmış şekilde görünse bile düz bir saç modeline sahip olacaksın.
 2. 2
  Saçını ortadan ikiye ayır. Başının tepe kısmında önden arkaya doğru saçını ortadan ikiye ayır. Bu noktanın geri kalan kısmında saçlarını arkaya doğru düz tara. Saçını ayırırken mümkün olduğunca tam düz bir hat şeklinde ayır. Ayırdığın her iki taraftaki saçları taramak için ince dişli bir tarak kullan.
 3. 3
  Saçlarını ense kökünde düşük atkuyruğu olacak şekilde arkaya topla. Saçlarını sıkı bir atkuyruğu olacak şekilde geriye toplarken ince dişli bir tarak kullanarak saçların başında düzgün ve sabit durmasını sağla.
  • Atkuyruğunu yapmadan önce herhangi bir dolaşık saç olmadığından emin olmak için saçlarının her tarafını tara.
  • Atkuyruğunun başının arkasında, tam ortada olduğundan ve ense kökünün çok aşağısında durduğundan emin ol.
 4. 4
  Saçında başka bir atkuyruğu daha yap. Bu atkuyruğu saçını kesmek istediğin yerin hemen yukarısında olmalıdır. Diğer atkuyruğunun 3 ila 12 cm aşağısında olabilir.
 5. 5
  Atkuyruğunu nazikçe yukarı doğru kaldır. Bunu, atkuyruğunu ense kökünden gevşetmeyecek şekilde yap.
 6. 6
  Fazla saçı ikinci atkuyruğu tokasının aşağısından makasla kesip at. Bunu makasla kademeli olarak küçük parçalar keserek yap. Tek seferde tüm saç tutamını kesmeyi deneme. Atkuyruğunun ucunun mümkün olduğunca eşit şekilde kesildiğinden emin ol.
 7. 7
  Atkuyruğu tokalarını çıkar ve saçlarını sallayarak silkele.
 8. 8
  Kontrol et ve düzelt. Eşitliği kontrol etmek için saçlarını parçalar hâlinde düz şekilde ve ileri doğru tara. İstersen kesimi düzelt. Kesim istediğin kadar eşit olmadıysa tekrar bir atkuyruğu yapıp uçlarını kırpmayı deneyebilirsin. Saçı daha da kısa hâle getirme; sadece atkuyruğu yap, bunu bir elinde sıkıca tut ve diğerleriyle eşit uzunlukta olmayan çıkıntı saçları makasla kes.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 9:
Kıvırma Yöntemini Kullanmak

 1. 1
  Tüm saçını başının en tepesine doğru tara ve sıkıca kıvır. Bu kesimle daha açılı bir saç modelin olacak ve arkası kısa, önleri uzun küt saç istiyorsan bu kesim senin için idealdir.
  • Unutma ki bu yöntemle saçın boydan çok kısalmaz, ama çok fazla saçı kesmek yoğun şekilde kat oluşmasına ve saç dolgunluğunun önemli ölçüde azalmasına neden olacağı için hassas ve ince telli saçlar için bu yöntem ideal olmayabilir.
 2. 2
  İstediğin kadar saçı kes. Saçını başının üzerinde sıkıca tutarken aralara kesikler at.
  • En kısa katın düşmesini istediğin yer olan ön saç çizginden bir tutam saç alarak en kısa katın nereye düştüğünü belirleyebilirsin. Bu tutamı kıvıracağın yere geri al. Bu, keseceğin yeri belirlemek için rehber olarak işe yarayabilir.
 3. 3
  Serbest bırak. Saçlarını tekrar aşağı sal ve aralarını tarakla aç.
 4. 4
  Saçını ters yönde kıvır. Saçlarını bir kez daha yukarı al ve bu kez ters yönde kıvır.
 5. 5
  Aradan çıkan uzun saçları kes. Kıvırdığın saçlarını tekrar başının üstünde tutarken dışarı uzanan saçları kırparak uçlardan ilerle.
 6. 6
  Serbest bırak ve tara. Saçlarını serbest bırak ve arzu ettiğin şekilde tara.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 9:
Kısa Kesim İçin Kıvırma Yöntemini Kullanmak

 1. 1
  Saçının önünde perçem ayır. Uzun bir perçem ya da kâkül istiyorsan daha geniş çapta kesmeye başlamadan önce tarakla saçının önünden bir tutam saç ayır. Kâkül istemiyorsan sonraki adıma geç.
  • Kâkülü kesme şeklin, kısa saç kesiminin hangi modelde olduğuna bağlıdır. Kısa saç kesiminle kaynaşacak seyrek kâküller için yüz hattın boyunca çapraz şekilde ilerlerken 75 derecelik bir açıda kâkülünü kes.
  • Daha düz kesim kâküller için küçük tutamlar şeklinde ilerleyerek bir kulağından diğerine saçının önünü dümdüz kes.
 2. 2
  Tüm saçını başının en tepesine tarayarak topla ve sıkıca kıvır.
 3. 3
  Saçını kes. Kırpmak istediğin uzunluktaki kısmın alt taraflarına parmaklarını yerleştir ve o hizadan kes.
 4. 4
  Yeni kısa saçlarını aşağı doğru tara.
 5. 5
  Dikey olarak ince bir sıra saçı al ve dik yönde yukarıya ya da aşağıya doğru kes. Bunu yaparken saçı düz ve eşit hizada kesmen gerekecek. Arzu edilen uzunluğa gelene kadar istediğin kadar saç kes.
 6. 6
  Saçın geri kalanını kesmeye devam et. Önceden kesilen kısmı rehber şeklinde kullanarak buna paralel yönde küçük bir tutam saç al ve aynı hizada kes. Son kesilen tutamın küçük bir kısmını rehber şeklinde kullanarak paralel tutamlar almaya devam et. Eşit ve dengeli olması için kesme işlemi bitince uçlarını düzelt.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 9:
Yüksek Atkuyruğunu Kesmek

 1. 1
  Temiz ve nemli bir saçla işe koyul. Bu kesimle saçının üst kısmında daha yoğun katlar olacak. Yakın zamanda saçlarını yıkadıysan tekrar yıkamana gerek olmaz. İçi temiz su dolu bir püskürtme şişesi kullanarak saçlarını kolayca ıslatabilirsin.
 2. 2
  Başın aşağıya bakacak şekilde belden eğil. Saçını kesmek için baş aşağı dönmek istemiyorsan ayakta dik dururken yüksek atkuyruğu yöntemini de uygulayabilirsin. Kalan adımları takip ederken yüksek atkuyruğunu bir elinle başının üzerinde tutman yeterli olacak.
 3. 3
  Saçlarını tarak ya da saç fırçası yardımıyla başının tepe kısmında atkuyruğu yap. Bunu hâlâ başın aşağıya bakacak şekilde belden eğilmiş vaziyetteyken yap.
  • Saçının mümkün olduğunca eşit şekilde kesildiğinden emin olmak için atkuyruğunu başının tepesinde ve tam ortasında topla. Atkuyruğunun konumunu belirlemene yardımcı olması için bir ayna kullan.
 4. 4
  Atkuyruğunu lastik bir tokayla sıkıca bağla. Saçının kayıp çıkmaması için bu ilk tokayı saç derine yakın bağla.
 5. 5
  Atkuyruğunun daha aşağısına başka bir lastik toka tak. Bu ikinci toka kesimi yapmak istediğin yerin hemen yukarısında olmalıdır.
 6. 6
  Saçını ikinci lastik tokanın hemen altından kes. Saçının alt kısmını bir elinle sıkıca tutarken diğer elinle de makası tutup saçını kesmek için kullan.
  • Tek seferde bütün atkuyruğunu kesmeye çalışma. Atkuyruğunu baştan sona küçük parçalar hâlinde kes.
 7. 7
  Atkuyruğunu açıp saçını serbest bırak. Lastik tokayı çıkar ve saçını sallayarak silkele. Saçlarını fırçala ve parmaklarınla aralarını aç.
 8. 8
  Birkaç son dokunuş yap. Saçın çok küt ya da dengesiz görünüyorsa başının tepe kısmının ortasında yine atkuyruğu bağlayarak saçını bir kez daha aşağıya sal ve sonra da atkuyruğunu bir elinle tutarken uçlardan çıkan uzun kılları kırp.
  • Aradan çıkan uzun kıllar tamamen kırpılmalıdır. Bunlardan çokça görürsen saç uçlarını elinle tuttuğunda büyük oranda eşit hizada olduğunu görene kadar atkuyruğunu başının üzerinde farklı konumlara çek.
  • Daha doğal bir görünüm için atkuyruğuna yukarı yönde küçük kesikler at. Bu, saç uçlarını yumuşatacak ve böylece kesim çok küt görünmeyecek. Ayrıca modele eşitsizlikler de kattığı için saçına daha hacimli bir görünüm kazandıracak.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 9:
Önden Atkuyruğunu Kesmek

 1. 1
  Saçının temiz, düzgün ve kuru olduğundan emin ol. Özellikle kabarık saçların varsa bunu kesmeye başlamadan önce yapmak ayrıca önemlidir. Bu kuru kesim olduğu için kirli ya da yağlı olmadığı sürece saçlarını yıkamana gerek olmaz.
  • Yüzünü çerçeveleyen daha çok katın olmasını istiyorsan bu kesim gayet uygundur.
 2. 2
  Baş aşağı eğil.
 3. 3
  Saçlarını fırçayla tarayarak alnının ortasında atkuyruğu şeklinde topla. Hâlâ baş aşağı eğik konumdayken saçını öne doğru fırçala ve alnının ortasında, saç çizginin hemen üstüne sıkı ve sabit bir atkuyruğu yap.
  • Tek boynuzlu atın boynuzu gibi olduğunu düşün.
 4. 4
  Saçının ilk katını ne kadar uzunlukta istediğine kadar ver. Kaş hizanda biten kâküller mi, yoksa çene hizandan başlayan katlar mı olsun istiyorsun? Atkuyruğunun alnında başladığı yer ile saçının ilk katının düşmesini istediğin yer arasındaki mesafeyi ölç.
  • Bu mesafeyi bir tarakla ölçebilirsin.
 5. 5
  Atkuyruğunu bir elinle sıkıca tut ve diğer elinle de kes. Makası eline al ve atkuyruğunun ucunu tarakla ölçtüğün uzunlukta kes.
 6. 6
  Atkuyruğunun küt ucuna dik kesikler at. Makas dik olarak saçına yönelecek şekilde tutma şeklini değiştir ve keskin bitişi olmayan, kademeli, yumuşak ve kabarık tüylü bir tıraş fırçası gibi görünene kadar atkuyruğunun küt ucuna dik kesikler at.
  • Bunu yaparken öne doğru eğilmeyi ihmal etme ki makas gözüne batmasın ya da kesilen saç kılları gözüne düşmesin.
 7. 7
  Saç lastiğini çıkar ve saç kesiminin ortaya çıkması için başını salla.
 8. 8
  Arzu ettiğin gibi şekil ver.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 9:
Yandan İki Atkuyruğunu Kesmek

 1. 1
  Temiz, kuru ve fırçalanmış saçlarla işe koyul. Saçların hâlihazırda düz değilse düzleştirmen gerekebilir.
  • Bu saç kesimi saçın alt kısmının hacmini epeyce azaltacağı için hassas veya ince telli saçlara sahip insanlara uygun olmayabilir.
 2. 2
  Saçını ortadan ikiye ayır. İnce dişli bir tarak kullanarak saçını iki eşit tutama ayır. Bunu yaparken başının ortasından aşağı inen çizginin düz olduğundan ve iki tutamın da eşit olduğundan emin olmak için ayna kullan.
 3. 3
  Saçlarını ensende iki yandan bağla. Saçının iki tutamını iki ayrı atkuyruğu şeklinde bağla. Başının alt yanlarında saçınla boynunun buluştuğu yere yakın olacak şekilde, kulaklarının arkasında ve aşağısında, düşük konumda olduklarından emin ol.
 4. 4
  Atkuyruklarını sık. Her bir atkuyruğunu sıkmak için saçını lastik tokanın 3-5 santimetre aşağısından tut ve her bir elinle bir tutamı tutacak şekilde saçı iki tutama ayır. Sonra lastik tokanın başının altına yaklaşacak şekilde yukarı çıkmasını sağlamak için bu iki tutamı birbirlerinin zıt yönünde nazikçe çek.
 5. 5
  Lastik tokaları eşit hizada ve yavaş bir şekilde atkuyruklarının aşağısına doğru çek. İstenen uzunluğa ulaşınca DUR!
 6. 6
  Saçını lastik tokanın hemen altından kes. Bunu iki taraf için de yap. Saçı baştan sona aynı yönde kesersen farklı uzunluklarda eşitsiz bir görüntü ortaya çıkacaktır. Daha doğal bir görüntü için makası 45 derecelik bir açıda tut ve yukarı yönde saç uçlarına makas at.
 7. 7
  Lastik tokaları çıkar. Her bir tutamı kestikten sonra saçlarının arkada belirli bir noktaya geldiğini fark edeceksin.
  • Saçının arkasında “V” şekli olmasını seviyorsan diğer adımla devam et. Bunu sevmiyorsan saçını ense kökünde tek bir atkuyruğu olacak şekilde bağlayarak ve sonra da sivriliğini kırparak bu görüntüden kurtulabilirsin.[4]
 8. 8
  Kesimini düzelt. Saç uçlarını düzelt ve diğerlerinden daha uzun görünen saçlar kaldıysa bunları kırp. Saç uçlarına dik kesikler atarken makası saçınla 45 derecelik açı yapacak şekilde tut.[5]
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 9:
Baş Aşağı Eğilirken Saç Kesmek

 1. 1
  Saçlarını yıka ve havluyla kurula. Kesim için hafifçe nemli kalması gerekeceği için saçını kurutma makinesiyle kurutmana gerek olmaz.
 2. 2
  Önündeki zemine bir havlu ser. Bu, kesilen saçları toplamaya yarayacak.
 3. 3
  Başını aşağıya eğ ve saçlarını zemine doğru baştan sona fırçala.
 4. 4
  Soldan sağa doğru saçı küçük tutamlar şeklinde kes. Başını hareket ettirmemeye dikkat ederek saçlarını zemine paralel yönde kes. Mümkün olduğunca eşit hizada kestiğinden emin olmak için her bir tutamı kestikten sonra saçlarını tarakla tara.
  • Saçların kuruduğunda birazcık daha kısa görüneceği için her zaman kesmek istediğin uzunluktan daha azını kes. Her seferinde biraz daha fazla saç kırpabileceğin için kesimi yaparken yavaş ilerlemeyi ve ölçülü davranmayı unutma.
 5. 5
  Dik konuma gel ve kesimi kontrol et. Kesim bittiğinde aralarında bazı uzun katların da olduğu, eşit şekilde kesilmiş saçlara sahip olmalısın.
  Reklam

Yöntem 9
Yöntem 9 / 9:
Arkadan Öne Kesmek

 1. 1
  Saçın temiz ve nemli olduğundan emin ol. Saçını yakın zamanda yıkadıysan ve tekrar yıkamak istemiyorsan içerisinde temiz su olan bir püskürtme şişesiyle saçlarına baştan aşağı su püskürtebilirsin.
 2. 2
  Bir aynanın karşısına geç. Varsa geniş bir banyo aynasının önünde dururken arkanda da başka bir ayna tutarak her iki tarafın nasıl göründüğünü kontrol et.
 3. 3
  Saçlarını istediğin yerlerden ayırarak tara. Bunu başını yanlara ya da çok öne veya arkaya yatırmadan, dengeli bir konumda tutarken yap.
 4. 4
  Saçını sekiz tutama ayır. Saçını şu kısımlara ayır: kâküller, üst ön kısımlar (sağ ve sol), üst arka kısımlar (sağ ve sol), yanlar (sağ ve sol) ve ense kökündeki kısım. Yukarıda başından uzaklaştırarak bağlamadan önce her bir tutamı parmağının etrafında çevir. Ense kökündeki tutamı serbest bırak; saçını arkadan öne kesmek önden arkaya kesmekten daha kolay olduğu için bu tutamla kesmeye başlayacaksın.
  • Saç yoğunluğun fazlaysa özellikle başının üst ön ve üst arka kısımlarında ve ense kökünde bu tutamları birkaç parçaya daha bölmen gerekebilir.
 5. 5
  Makası uygun şekilde tut. Hangi türde saç kesimi istediğine bağlı olarak makası farklı şekillerde tutman gerekecektir.
  • Küt (baştan sona düz) bir kesim istiyorsan saçını düz bir hizada keseceğin için makası yatay şekilde tutman gerekecek.
  • Daha yumuşak, doğal ve katlı bir görünüm istiyorsan makasını 45 derecelik bir açıyla döndürmen ve çapraz yönde küçük kesikler atarak saç uçlarını yukarı doğru kesmen gerekecek.
  • Uçların daha çok incelmesini istiyorsan (kâkül için mesela) önce saçlarını arzu ettiğin uzunlukta kes, sonra da makasını neredeyse tam dik bir açıda tutarak tek bir hızlı hareketle saçına yukarı yönde kesik at. Saçın her bir tutamı için bunu yalnızca birkaç kez yap; aksi takdirde uçları çok fazla inceltilmiş ve seyrek görünecektir.
 6. 6
  Ense kökündeki saç tutamını keserek başla. Saçı omuzlarının önüne getirip tarakla tara. Bu tutamı işaret ve orta parmaklarının arasında (bu iki parmak sanki saçlarını kesen bir makasmış gibi) sıkıca tut ve tekrar tarakla tara. Saçı gergin tutarak kesmek istediğin yerin hemen yukarısına gelene kadar parmaklarını tutamın aşağısına doğru kaydır ve sonra da parmaklarının hemen aşağısında kalan kısmı makasla kes.
 7. 7
  Saçın geri kalan kısmını kesmeye devam et. Ense kökündeki kısımdan memnun olduğun zaman saçının üst arka kısmının sağındaki tutamı aç ve bunu kes. Sonra saçının üst arka kısmının sol tutamını aç ve üst arkanın sağ tutamıyla ve ensedeki tutamla eşit hizada olacak şekilde bunu da kes.
  • Saçının her yeri eşitlenene kadar arkadan öne ve bir tutamdan diğerine geçerek çalış.
  • Kesmeden önce her bir tutamı taramayı unutma.
  • Tutamların kesmeden önce kurumaya başlarsa tarama ve kesme işlemini yapmadan önce bunlara biraz su püskürt.
 8. 8
  Kat yap. Saçının her yerini tek bir uzunlukta, eşit şekilde kestikten sonra kat atabilirsin. Daha doğal bir görünüm için saçından rastgele küçük saç tutamları alıp kesmeyi tercih edebilirsin.
  • Daha uzun saçlara kat atarken profesyonel ve kademeli bir görüntü için orta uzunlukta çeşitli katlar atmak önemlidir.
 9. 9
  Saçını yıka ve kurut. Saçlarını şampuanla, kremle ve durula. Sonra da tercihine bağlı göre havluyla ya da saç kurutma makinesiyle saçlarını kurut.
 10. 10
  Eşit hizada olmayan her bir parçayı düzelt. Saçların temiz ve kuru olunca her şeyin eşit olduğundan ve attığın tüm katların saçla güzel harmanlandığından emin olmak için kesime bir daha göz at.
  • Zaman geçtikçe eşit olmayan daha çok kısım bulabilirsin. Üzülmene gerek yok; bunları buldukça düzelt sadece.
  Reklam

İpuçları

 • Her zaman istediğin uzunluktan daha azını kes; sonuçta geri dönüp daha fazla kesme şansın hep var.
 • İyi aydınlatılmış bir odada kesmeyi unutma. Zayıf aydınlatma hata yapma ihtimalini artıracaktır. Odanda yeterli ışık yoksa başka odaya geçmeyi ya da bir ayaklı lamba getirmeyi düşün.
 • Küçük saç makaslarından kullan; profesyonel kuaför makaslarıyla işini karmaşık hâle getirme.
 • Kâkülleri kesiyorsan bunları başının üzerinde sıkıca tutup kesmek istediğin yeri işaretlemek için renkli bir göz kalemi veya eyeliner ile baştan sona bir çizgi çizmeyi düşünebilirsin.
 • Islak saçı kesiyorsan bir püskürtme şişesiyle saçını sık sık tekrar ıslatarak ve fazla nemini emmesi için bir havlu kullanarak her bir saç tutamını eşit şekilde nemli tut. Saç tutamları sırılsıklamsa kesim eşit hizada olmayacaktır.
 • Yaptığın kesimi daha iyi görebilmek için hem önüne hem de arkana bir ayna yerleştir.
 • Acele etmeden kesmeyi ve küçük küçük değişiklikler yapmayı unutma. Tam bir saç modeli denemeden önce uçlardan azar azar kırpabilirsin. Bu şekilde hâlihazırda sahip olduğun saç modelini tanıyıp saç kesimini nasıl yapacağını kavramış olursun. Zamanla deneyim kazanacaksın ve yeteneklerin geliştikçe kendini daha öz güvenli hissedeceksin.
 • Hâlihazırda sahip olduğun modeli korumayı düşün. Özellikle kendi saçını kesme konusunda acemiyken saç modelini büyük ölçüde değiştirmekten ziyade aynı modeli devam ettirmek daha kolaydır.
 • Kesim yöntemi seçmeden önce saç tipini gözden geçir. Saçların dalgalıysa kıvırma ve yandan atkuyruğu yöntemleri senin için gayet uygun olmalıdır. Saçların düzse arkadan atkuyruğu ya da arkadan öne yöntemlerini uygulaman muhtemelen daha iyi olacaktır.
 • İnatçı olma. Kesimi yaptıysan ve saçların berbat görünüyorsa kendi kendine düzeltmeye çalışmamak çok daha iyi olabilir. Hemen bir kuaföre git!
Reklam

Uyarılar

 • Saçının çoğu yeri tek tarafa dönmeye meyilliyse ya da çok kıvırcık veya kabarık saçların varsa saçını evde kendin kesmen son derece zor olabilir. Bunun yerine bir saç tasarım salonuna ya da kuaföre git.
 • Özellikle saçının arkalarını kesiyorsan ve ellerini tam olarak göremiyorsan makas kullanırken dikkatli ol.
 • Hâlihazırda çok fazla deneyimin yoksa düğün, doğum günü kutlaması gibi önemli günlerden ya da iş görüşmesi, sunum gibi toplantılardan hemen önce saçlarını kendin kesmekten kaçın. Böylece hata yaparsan saçını bir uzmana düzelttirmek amacıyla kuaföre gitmek için yeterli zamanın olur.
 • 18 yaşından küçüksen ve ailenle yaşıyorsan saçlarını kendin kesme konusunda önce onlara danış. Saçlarını kesmeni sorun etmediklerinden emin ol. Hatta sana yardımcı olmaya gönüllü bile olabilirler.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kuaför makası kalitesinde keskin makas
 • Saç tokaları
 • Lastik toka (en az iki tane)
 • Saç fırçası
 • İnce dişli tarak
 • El aynası
 • Geniş ayna (en az 1 metre yüksekliğinde)
 • İçi su dolu püskürtme şişesi (ıslak kesim yaparken saçı ıslak tutmak için)
 • Şampuan
 • Saç kremi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Gözlük Nasıl Ayarlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Courtney Foster
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Courtney Foster. Courtney Foster, New York dışında yerleşik, lisanslı bir Güzellik Uzmanı, sertifikalı Saç Dökülme Uzmanı ve Güzellik Eğitmeni’dir. Courtney, Courtney Foster Beauty Ltd. Şti.ni yürütmektedir ve çalışmaları Wendy Williams Show, Good Morning America, Today Show, Late Show with David Letterman ve East/West Magazine’de yer almıştır. Manhattan’daki Empire Güzellik Okulu’nda eğitim aldıktan sonra New York’ta Güzellik Uzmanlığı lisansını almıştır. Bu makale 274.967 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 274.967 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam