Oda arkadaşın ya da ebeveynlerinle iletişimden kaçmaya çalışıyorsan uyuyor numarası yapmak senin için bir çözüm olabilir. Onları uyuduğuna inandırırsan, seni rahatsız etmemelerini sağlarsın ve kimse farketmeden onları dinleyebilir ve hareketlerini izleyebilirsin. Aynı zamanda gece uzun süre ayakta kaldıktan sonra, uykunu almış gibi yaparak günlük aktivitelerini yapabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Uyuyormuş Gibi Yapmak

 1. 1
  Doğal bir uyku pozisyonu seç. Yatabileceğin en doğal uyku pozisyonunda uzan. Birşey tutma, bacaklarını yatakta tut, başını kaldırma. Eğer normalda sırt üstü uyuyorsan numaradan uyurken de öyle yap. Böylece seni tanıyan insanlar şüphelenmez.
 2. 2
  Yatakta hareketsiz bir şekilde yat. Doğal uykunda çok az hareket edersin. Gerçekten uyuyormuş izlenimi yaratmak için en iyisi hiç hareket etmemek. Biri seni uzun bir süre boyunca izlemediği sürece hareket etmen beklenmez.[1]
 3. 3
  Gözlerini nazikçe kapat. Göz kapaklarını fazlaca sıkarak kapatmaktan kaçın. En iyi uyuyor izlenimi için, göz kapakların dâhil tüm kaslarının rahat olmalı.
  • Gözlerini kapattıktan sonra göz kapaklarının kırpışmasını engellemek için aşağı doğru bak.
  • Uyurken gözlerin her zaman tam kapalı olmaz. Göz kapaklarının düşerek nazikçe kapanmasına izin ver; hâlâ göz kapaklarının arasından etrafı biraz görebilirsin.
 4. 4
  Ritmik bir şekilde nefes alıp ver. Yavaş, hatta derin nefesler al. Nefes almanı rahatlatmalı ve mümkün olduğunca eşit aralıklarla nefes alıp vermelisin. Nefes alırken kafandan sayıp, aynı sürede vermeye çalış. Bunu her nefesinde yap.[2]
  Marc Kayem, MD

  Marc Kayem, MD

  KBB Uzmanı ve Yüz Plastik Cerrahı
  Dr. Marc Kayem, Beverly Hills, Kaliforniya’da, uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Yüz Plastik Cerrahı’dır. Kozmetik hizmetler ve uyku sorunları konularında uzmandır ve bu konularda çalışmaktadır. Tıp alanındaki Doktora derecesini Ottawa Üniversitesi’nden almıştır. Amerikan Kulak Burun Boğaz Kurulu’ndan sertifikalıdır ve Kanada Kraliyet Hekimler ve Cerrahlar Koleji üyesidir
  Marc Kayem, MD
  Marc Kayem, MD
  KBB Uzmanı ve Yüz Plastik Cerrahı

  Biliyor muydun? Uyku, vücut dinlenirken vücut süreçlerinin çoğunun biraz yavaşlamasına neden olur, bu nedenle nefes almak daha yavaş ve düzenli hale gelir. Eğer uyuyormuş gibi yapmak istiyorsan büyük nefesler alıp sabit bir ritmi tutturman gerekir.

 5. 5
  Seslere ve dokunmaya tepki ver. Eğer yüksek bir ses duyarsan ya da biri sana dokunursa kısa ve ani bir nefes al ve vücudunu hafifçe titret. Uyurken bile, vücutlarımız etrafımızda olan şeylerin farkındadır. Sahte uykunu, odadaki seslere ve hareketlere bilinçsiz görünen tepkiler ekleyerek sat.[3]
  • Rahatsızlığa tepki verdikten sonra, vücudunun gevşemesine ve nefesinin yavaş ve dengeli bir duruma dönmesine izin ver.
  • Sakın gülümseme ve gözlerini açma, yoksa aslında uyanık olduğun hemen anlaşılır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tüm Gece Uyumuş Numarası Yapmak

 1. 1
  Soğuk bir duş al. Hızlıca soğuk suyun altına gir ve çık. Soğuk su kalp atış hızını arttırır ve vücudunun kendini ısıtmaya çalışmasıyla metabolizmanı hızlandırır. Uzun bir duşa gerek yok, bir dakika yeterli.[4]
 2. 2
  Giyin ve sabah rutinini tamamla. Uyanık görünmek için ilk adım, pijamalardan çıkıp günlük kıyafetlerini giymek. Sonrasında yüzünü yıkayıp makyajını yaparak görünüşünü düzeltip sabah rutinini tamamla.
  • Göz altı şişliklerinden kurtulmak için göz altlarına kafein içeren bir krem sür.
  • Rutininin uykusuzluk yüzünden sabote edilmesini önlemek için, bütün işlemleri tüm gece boyunca dinlenmişsin gibi yap.
 3. 3
  Enerji verici bir kahvaltı yap. Uzun süre enerji vermesi için yulaf ve yumurta gibi kompleks karbonhidrat ve proteinleri tercih et. Yedikten hemen sonra enerji düşüşü yaşamamak için şekerli yiyeceklerden uzak dur.
 4. 4
  Kahve iç. Enerji seviyeni yükseltmek için hızlı bir çözüm kafein tüketimidir. Normalde kahve içmiyorsan yarım bardak seni hemen canlandırır. Uykunu aldığın zamanlarda çalışmaya başlamak için kahveye ihtiyacın varsa iyi uyumadığın durumlarda iki fincan içmeyi düşün.[5]
 5. 5
  Sürekli hareket et. Uyanık kalmak için gün boyu aktif ol. Eğer dinlenmek için oturursan gece uyumadığın için vücudun yorgunluğu hisseder. Uykunun bastırmasını önlemek için vücudunu hareket hâlinde tut.
 6. 6
  Gün boyunca atıştır. Enerjini düşürmemek için gün boyu besleyici atıştırmalıklar tüket. Hemen sonrasında enerji düşüşünü ve uyku bastırmasını önlemek için, şekerli yiyeceklerden ve büyük porsiyonlardan uzak dur.[6]
  Reklam

İpuçları

 • Uyuyor numarası yapmak için yalnız başına uzanıp derin nefes alarak pratik yap.
 • Uyuyor numarası yaparken rahatsız edilirsen "uyanmaya” hazır ol.
 • Uyuyor numarası yaparken gerçekten uykuya dalmamak için zihinsel olarak alarmda olmalısın.
 • Gülümsemeni durdurmak için, dışarıdan belli olmayacak şekilde ağzının iki yanını hafifçe ısır.
 • Eğer biri seni uykunda hareket ettirirse direnme. Cansız gibi davran, biraz hareket et ve hafif bir ses çıkar.
 • Tüm gece aynı pozisyonda uyursan şüphe uyandırıcı olabilir, çünkü uyurken vücudun pozisyon değiştirir. Arada hareket edip yanına dönmeyi ihmal etme.
 • Kimsenin güldüğünü görmesini istemiyorsan yüzünü yastığa göm.
 • Biri seninle konuşursa ya da sana dokunursa homurdan.
 • Gözlerin kapalıyken gözünün "kırpışmasına" (seğirmesine) hakim olmaya çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Marc Kayem, MD
Ortak yazarlar :
KBB Uzmanı ve Yüz Plastik Cerrahı
Bu makaledeki ortak yazarlar Marc Kayem, MD. Dr. Marc Kayem, Beverly Hills, Kaliforniya’da, uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Yüz Plastik Cerrahı’dır. Kozmetik hizmetler ve uyku sorunları konularında uzmandır ve bu konularda çalışmaktadır. Tıp alanındaki Doktora derecesini Ottawa Üniversitesi’nden almıştır. Amerikan Kulak Burun Boğaz Kurulu’ndan sertifikalıdır ve Kanada Kraliyet Hekimler ve Cerrahlar Koleji üyesidir Bu makale 140.670 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 140.670 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam