Böcek ısırıklarıyla uyandıysan veya hatırı sayılır bir böcek popülasyonunun olduğu bir alanda uyuyorsan uyurken ısırıkları önlemek için yapabileceğin birkaç şey vardır. Evde uyurken böcek ısırıklarından kaçınmak için yatağını derinlemesine temizlemen ve değiştirmen, evdeki böcekleri öldürmen ve daha fazla istilayı önlemek için evini kapatman gerekir. Vahşi doğada uyurken böcek ısırıklarından kaçınmak için, böcek üreme alanlarından olabildiğince uzağa kamp kur, yatmadan önce böcek kovucu uygula ve sıkıca kapalı koşullarda uyu. İçeride veya dışarıda uyurken, ısırıkları çok fazla uğraşmadan uzak tutabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Evde Böcek Isırıklarını Engellemek

 1. 1
  Seni neyin ısırdığını belirle. Ne tür böceklerle uğraştığını biliyorsan gelecekteki ısırıkları önleyebilirsin.[1] En çok evde görülen tahtakurusu ısırıkları büyük, benekli, kırmızı ısırıklardır. Daha önce bir sivrisinek tarafından ısırıldıysan tahta kurusu ısırıkları çok benzer görünür.
  • Pire ısırıkları daha küçük kırmızı ısırıklar olacaktır. Genellikle ayak bileklerinde veya alt bacaklarda görülür. Evcil hayvanın varsa onları pirelere karşı kontrol ettir. Yerel veterinerinin ofisinden bir pire ilacı alabilirsin.
  • Saçında bitlerden gelen ısırıklar görünecektir. Onları göremeyebilirsin; bu nedenle bir arkadaşının veya aile üyenin seni kontrol etmesini sağla. Bunlar kırmızıdır ve kaşıntılıdır. Bu ısırıklar, vücut kıllarının olduğu diğer bölgelerde de görülebilir.
  • Diğer tahriş edici maddeleri böcek ısırıklarıyla karıştırmak istemezsin. Alerjiler, böcek ilaçları veya çözücüler gibi zehirli kimyasallarda olduğu gibi benzer kızarıklık ve şişmeye neden olur. Duygusal stres ve kaygı da benzer alevlenmelere neden olabilir.
 2. 2
  Çarşaflarını değiştir. Böceklerin gece yatağa girip seni ısırmasını önlemek için çarşaflarını sık sık yıka ve değiştir. Ölü deri hücrelerin yatağını dolduracak ve bu hücreler böcekleri çekecektir. Çarşaflarını iki haftada bir yıkamak kötü değildir ancak haftalık temizlik idealdir.
  • Yatağındaki böcekleri göremesen bile kesinlikle böcek olabilir. Toz akarları adı verilen küçük mikroskobik böcekler seni geceleri ısırıyor olabilir. Bu böcekler, kirli tabakalara yapışan ölü deri hücrelerine çekilir.
  • Çarşaflarını derinlemesine temizlemek için sıcak sabunlu su kullan. Kurutucuda tamamen kurumasına izin verdiğinden emin ol. Nemli tabakalar küf toplayabilir.
  • Çarşaflarını yıkadıysan ve hâlâ yatağında ısırıklar veya böcekler görüyorsan yeni çarşaflar satın al. Bu biraz para gerektirir ancak uzun vadede minnettar olacaksın.
  • Yatak çerçeveni duvardan uzaklaştırmayı dene.[2] Birkaç inçlik alan bile yardımcı olabilir. Böceklerin duvar ile yatağın arasında hareket etme yeteneğini azaltacaksın.
 3. 3
  Çarşaflarını şilte ve bazanın arasına sıkıştır. Çoğu böcek, yatakta onlar için bıraktığın herhangi bir açıklığa koşar. Bu nedenle, yuvalanabilecekleri herhangi bir alanı ortadan kaldırmak en iyisidir. Çarşaflarının yere düşmesine izin verme.
  • Tahtakurularının uçamayacağını veya zıplayamayacağını unutma. Çarşaflarını içeri sokarak oldukça sınırlı hareket kabiliyetinden yararlanabilirsin.
  • Ancak toz akarların varsa yatağını toplamak istemezsin.[3] Yatağını toplamadan bırakırsan çarşaflarındaki ve yatağındaki nemi giderirsin. Sonunda akarlar susuz kalır ve ölür. Toz akarları hayatta kalmak için neme ihtiyaç duyar, bu nedenle herhangi bir kuru ortam onları öldürecektir.
 4. 4
  İyice ve düzenli olarak evi süpür. Yatağındaki böcekleri ortadan kaldırmak yeterli değildir. Kalan böcekleri öldürmek için bir süpürge kullanman gerekecek. [4] Halından kırıntıları da toplamak istiyorsun. Herhangi bir ekstra toz, böcekleri bölgene çekecektir. Gelecekte halının canlılardan arınmış olmasını sağlamak için sık sık süpür.
  • Ulaşılması zor yerlere erişmesi için süpürgeye bir eklenti al. Bu, başlığının arkasındaki alanı veya halının kenarındaki yapışkan şeritleri içerebilir. Yatağını her zamanki konumundan taşıdığından emin ol. Halı kaplı zemininin tamamını temizlemen gerekir.
  • Halın yoksa yatağının etrafındaki alanı temizlemek için sabun ve sulu bez kullanabilirsin.
 5. 5
  Evinde durgun suyu ortadan kaldır. Evinin yakınında bir havuzun veya başka bir su kütlesin olmasa bile mülküne böcek çekiyor olabilirsin.[5] Sivrisinekler yumurtalarını su kaynaklarının yakınına bırakır, böylece evinde bulunabilecek sıvılardan faydalanırlar.
  • İçlerinde su biriktirebilecek çöp kutuları gibi açık kaplara delikler aç.
  • Kuş banyolarını ve evcil hayvanların su kâselerini olabildiğince sık değiştir. Bunlar sivrisineklerin yumurtlaması için üreme alanlarıdır.
  • Tencere, tava veya dolu bardak suyu dışarıda bırakma.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Evde Daha Büyük Önlemler Almak

 1. 1
  Battaniyelerini ve yorganlarını profesyonelce temizlet. Bu büyük eşyaları tam bir temizlik veya tedavi için yerel kuru temizlemecilerine götürmek, gelecekteki istilaları önleyebilir.[6] Endişelerini onlara bildir. Birçok temizleyicinin, kumaşta böceklerin yuvalanmasını önlemek için işlemleri ve nispeten güvenli kimyasalları olacaktır.
  • Daha şiddetli böcek istilası vakaları için, evine gelmek ve böcekleri ortadan kaldırmak için profesyonel bir temizlik servisini ara.[7] Yatağında böceklerin yaşadığından emin değilsen bu adımı uygulama çünkü oldukça pahalı olabilir.
  • Yatak böceklerinden kurtulmak için tasarlanmış bir yatak kılıfına yatırım yapabilirsin. Bu kaplama, yatağının tamamını sarar ve istilaları tutar. Kaplama içinde sıkışan tüm böcekler ölür.
 2. 2
  Yatak çerçeveni değiştir. Kötü bir ısırık vakasından mustarip değilsen bu önleyici tedbir için endişelenmene gerek olmayabilir.[8] Böcekler genellikle ahşap çerçevelerin içine gizlenir, bu nedenle metal bir çerçeveye geçmek onları yatak odandan çıkarabilir. Ahşap çerçeveler ayrıca zemine daha yakın oturur ve böceklere zeminden yatağına geçerken kolay erişim sağlar.
  • Mümkünse başlıklı bir yataktan da kaçınmak istersin. Başlıklar, böcekler için üreme alanlarıdır ve gözenekli ahşaptan kolayca çarşaflarına kayabilirler. Uyumak için bir başlığa ihtiyacın varsa bunun yerine metal bir başlık kullanmayı dene.
 3. 3
  Evini iyi kapat. Böceklerin evine girmesini engelleyebilirsen geceleri seni ısırmalarını engellersin. Ayrıca yeni mobilyalar veya profesyonel temizlik için fahiş fiyatlar ödemekten de kaçınmış olursun.
  • Su tesisatı veya kablo tesisatı yakınındaki çatlakları ve yarıkları kapat. Daha küçük böcekler bu dar yollardan kolaylıkla geçebilir.
  • Kapıların veya pencerelerin etrafındaki daha küçük delikleri doldurmak için kaliteli silikon veya akrilik lateks dolgu al.[9] Deliğin daha büyükse alçıpan veya harç gibi daha sağlam bir dolguya ihtiyacın olabilir.
  • Seni ısıran böcekler muhtemelen çok küçük olduğundan kapılarındaki ve pencerelerindeki sineklikler muhtemelen pek bir işe yaramayacaktır. Yapabildiğin zaman bu açıklıkları kapalı tut.
  • Genel temizliği iyileştirmek, böcek sorununa yardımcı olabilir. Bulaşıkları gece boyunca dışarıda bırakma ve her zaman dökülen yiyecek kırıntılarını temizle.
 4. 4
  Profesyonel bir böcek ilaçlamacısından yardım iste. Böcek sorununu kalıcı olarak ortadan kaldırmakta sorun yaşıyorsan bir uzmanı aramak isteyebilirsin. Profesyonel haşere kontrol şirketleri genellikle buharla muamele ve böcek ilacı karışımı kullanır.[10] Buhar işlemiyle başlamak en iyi sonucu verir; böcek öldürücülerin buharın kaçırdığı tüm böcekleri öldürecektir.
  • Uzmanının, aktif bileşeni olarak d-fenotrin içeren bir böcek ilacı kullandığından emin ol. D-fenotrin'in başlıca kullanımı, yatak böcekleri ve keneler gibi küçük rahatsızlık veren böceklerin öldürülmesidir. Sorun bu tür yaratıkların kendisidir.
  • Bir böcek ilaçlamacısı için ödeme yapmak istemiyorsan kendin bir buhar tedavisi yapmayı deneyebilirsin. Kendi temizleyicini satın alman gerekecek. Cihazın yüksek sıcaklıkta az buğulu buhar ürettiğinden emin ol.
  • Böceklere olabildiğince yakın dur. 10 saniyede 2,5 cm yakın bir hızda hareket et. Bundan daha hızlı herhangi bir şey zararlıların için ölümcül olmayabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Doğada Isırıkları Önlemek

 1. 1
  Böceksiz bir alanda bir kamp yeri bul. Böceklerin geleneksel olarak nerede toplandığını bul. Açık havadayken onlarla uğraşmaktan kaçınabilirsin.[11] Böcekler herhangi bir yerde bulunabilirler ancak genellikle durgun su kütlelerini çevrelerler. Sıcak, nemli iklimlerde kamp yaparken kesinlikle durgun havuzlardan ve göllerden kaçınmak istersin.
  • Yer ararken daha yüksek bir yerde bir kamp yeri tavsiye edilir. Çadırını bir yamaçta kurman tavsiye edilir. Alçak, düz alanlardan kaçınmak seni büyük durgun su kütlelerinden uzaklaştıracaktır.
  • Bölgen oldukça kuru olsa bile daha yüksek bir yeri tercih et. Çok az olsa bile yağış olması bölgene daha fazla böcek çekecektir.
 2. 2
  Su geçirmez bir çadıra yatırım yap. Geleneksel bir çadırı, dış etkenlerden çok fazla koruma olmadan kullanırken böcekler barınağına biraz daha kolay bir şekilde uçabilir.[12] Su geçirmez bir çadır daha pahalı olsa da böcekleri uzak tutmak için harika bir iş çıkarır. Bu, uyurken alacağın ısırıkların sayısını sıfırlayacaktır.
  • Su geçirmez çadırlar, daha kalın olmakla birlikte geleneksel bir çadırdan daha fazla nefes alabilirliğe sahiptir. Bu, onları çevreleyen daha geniş koruma alanını fark etmeyeceğin anlamına gelir. Temiz hava kolayca içeri ve dışarı akar.
 3. 3
  Sivrisinek teli satın al. Su geçirmez bir çadırın yanı sıra, önleyici böcek ağına yatırım yapmak isteyebilirsin. Bu ağ sistemleri, gün boyunca böcek ısırıklarına karşı koruma sağlamak için mükemmeldir. Bunlar bir hamak etrafına güzelce oturacaktır. Şekerleme yaparken kolayca dinlenebileceksin.
  • Serbest duran bir cibinlik deneyebilirsin. Bunlar basitçe kaldırılabilen metal veya plastik çerçevelerle bir arada tutulan küçük çadırlardır.[13] Bunları daha büyük bir çadıra güzelce yerleştirirsin böylece birincil çadırın dışını fermuarladığında böceklerin içeri girmesine izin vermezsin.
  • Çadırla kamp yapmıyorsan kama cibinlik kullanabilirsin. Ağ, dışarıya getirdiğin uyku tulumu veya bebek karyolasının üzerine sarkan iki askı noktasından sarkar. Bu ağ markasının kurulumu kolaydır ve oldukça ucuzdur.
 4. 4
  Uyumadan önce bir böcek kovucu uygula. Hava için belirli kovucular yapıldığından cildin için güvenli bir ürün kullandığından emin ol. Aktif maddeler DEET veya picaridin içeren ürünleri seçmek genellikle en başarılı olanlardır.[14]
  • Herhangi bir böcek ilacı kullanmadan önce dikkatli olman gerekir. Çadırın gibi kapalı bir alana püskürtme.[15] Yalnızca açıkta kalan cilt için geçerlidir; giysilerinin altına püskürtmek istemezsin.
  • Yüzüne böcek ilacı uygulamak istiyorsan önce ellerine püskürt ve ardından spreyi yüzüne sür. Doğrudan gözlerine püskürtmek kötü bir fikirdir.
  • Cildinde kullanmadan önce kovucunun etiketini daima kontrol et. Yanlış ürünü kullanmak son derece zehirleyici ve tehlikeli olabilir.
  • Doğal bir böcek kovucu oluşturarak böcekleri uzak tutmanın daha doğal yollarını keşfet.[16] Limon okaliptüs yağından vanilya özüne kadar, kolayca erişilebilen geniş bir ürün yelpazesini kullanabilir ve basit karışımlar oluşturabilirsin.
  • Bu tarifleri mükemmelleştirmek biraz zaman alabilir. Zehirli kimyasalların atmosfere salınmasını önlemenin iyi bir yolu olduğunu unutma.
 5. 5
  Adaçayı yak. Böcekleri uzaklaştırmak için yatmadan hemen önce kamp ateşine bir adaçayı at. Çoğu insan kokuyu yatıştırıcı bulur ve kamp alanının etrafına kimyasalları püskürtmekten kaçınmanın iyi bir yoludur.
  • Ateşin üzerine taze veya kurutulmuş adaçayı atabilirsin. Tamamen kurumaları için bir hafta boyunca serin ve kuru bir yere as. Kurutulmuş adaçayı, ateşini yakmak için de kullanılabilir.
  • Lavanta ve nane gibi diğer bitkiler de benzer sonuçlar için kullanılabilir.
 6. 6
  Vücudunu ört. Ormanda cildinin görünmesine izin verme. Bu, çok sayıda böceğin ısırığını davet eder.[17] Özellikle sivrisinekler esnek etle beslenir. Isı sizi katmanlaşmaktan alıkoysa da herhangi bir acı verici ısırık nedeniyşe kaşınmadığın zaman minnettar olacaksın.
  • Uyurken uzun pantolon ve çorap giydiğinden emin ol. Çoraplarını pantolonunun üzerinden geçir, böylece pijamalarının bacaklarına böcek giremez.
  • Ayrıca uzun kollu giymek isteyeceksin ve uzun kollu gömleğini beline sokmalısın.
  • Tüm uyku teçhizatın ayak bilekleri, bilekler ve yakanın etrafında sıkı olmalıdır. Ellerini ve boyun bölgeni tamamen bloke etmek imkânsız olabilir ancak mümkün olduğu kadar çok cildi kapatırsın.
  • Giysilerine, istenmeyen böcekleri öldürmek için harika bir böcek kovucu olan permetrin uygula.
  Reklam

İpuçları

 • Şu anda uyurken böcek ısırıklarından mustaripsen seni ne tür böceklerin ısırdığını belirlemek için bir dermatolog ve entomologa git. Bu, sorunun böcek ısırıklarıyla ilgili değilse de yardımcı olacaktır. Bazen, kullandığın yatak takımına karşı alerjik bir reaksiyon, böcek ısırıkları gibi görünen kovanlara neden olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Kimyasallarla işlenmiş yorganın veya battaniyen varsa uyurken cildinle doğrudan temas ettirme. Bu kimyasalların bazıları hafif olmasına ve zehirleyici olmamasına rağmen alerjik reaksiyon olasılığından kaçınmak en iyisidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 1.070 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.070 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam