Kısa sürede bir uyuşturucu testinden geçmek istiyorsan bilmen gereken ilk şey teknolojinin idrar örneğine tuz koymak veya sahte idrar kullanmak gibi klasik testte sahtecilik yapma yollarını tespit edilebileceği noktaya geldiğidir. En iyi yol teste girmen gerektiğini öğrenir öğrenmez uyuşturucu kullanmayı bırakarak vücudunu mümkün olduğu kadar önceden hazırlamaktır. Vücudundan uyuşturucunun izlerini temizlemek için yeterince vaktin yoksa sisteme takılmamak için deneyebileceğin son çare teknikleri vardır. Hiçbir şey işe yaramazsa haklarını bilmek zor durumdan kurtulmanı sağlayabilir. Kısa sürede bir uyuşturucu testiyle başa çıkmanın en iyi yollarını öğrenmek için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Teste Hazırlanmak

 1. 1
  Kendine mümkün olduğunca fazla zaman ver. Son uyuşturucu kullanma zamanın ile test tarihi arasında geçen her gün geçme şansını artırır. Hazırlanmak için zamanın varsa bunu akıllıca kullan ve temize çıkana kadar uyuşturucu kullanmayı bırak. Hangi tür uyuşturucu kullanıyorsan kullan çoğu zaman etkisiz olan testte sahtecilik yöntemlerine güvenmektense uyuşturucuyu önceden bırakmak çok daha iyi olur.
  • Uyuşturucu testi işverenin tarafından yapılacaksa çoğu durumda testten önce bir uyarı alırsın. Yapılacağı günü tam olarak bilmeyebilirsin ancak testi hangi hafta beklemen gerektiğini bilirsin. Hazırlıksız yakalanmak yerine teste hazırlanabilmek için şirketinin politikasına dikkat et.
  • Denetimli serbestlikte olduğun için test yapılıyorsa testlerin muhtemelen belirli bir programa bağlı olur. Test tarihinin sana sinsice yaklaşmasına izin verme; önceden vücudunu hazırla.
  • Tabii ki test için hazırlanmak her zaman mümkün olmaz. Kenara çekilirsen ve polisler uyuşturucu kullandığından şüphelenirse teste hemen orada girmen gerekebilir. Habersiz testten geçmek zor olsa da yine de şansını artırmak için yapabileceğin şeyler vardır.
 2. 2
  Ne tür bir teste gireceğini öğren. Dört tür uyuşturucu testi vardır: idrar testi, kan testi, tükürük testi ve saç testi. Standart 5-panel testi amfetaminleri (speed, met, krank, ekstazi), kannabinoidleri (marihuana, kubar), kokaini (kokain, taş), opiatları (eroin, morfin, afyon, kodein) ve fensiklidini (PCP) ölçer.[1] Test teknolojisindeki ilerlemeler testte sahtecilik yapmayı zorlaştırmıştır ancak testler arasındaki farkları bilmek konu özel durumuna gelince sana yardımcı olabilir. Sınıflandırma şu şekildedir:
  • İdrar testleri işverenler tarafından yapılan en yaygın testlerdir. İdrar örneğini sağlama esnasında bir süre yalnız kaldığın için müdahale edilmesi en kolay olan testlerdir (izlenmiyorsan).
  • Kan testleri kenara çekilirsen ve uyuşturucu kullandığından şüphelenilirse uygulanabilir. Vücudunda tam olarak ne kadar bulunduğunu saptamakta etkili olduğu için eğer yakın zamanda uyuşturucu kullandıysan bu testten geçmen çok zordur. Ancak kullandığından beri birkaç gün geçmişse negatif çıkma ihtimali idrar testinden daha fazladır.[2]
  • Tükürük testleri daha nazik olduğu için bazen idrar veya kan testlerinin yerine uygulanır. Bunlar kan testlerine göre biraz daha az hassastır.
  • Saç testlerinde sahtecilik yapmak son derece zordur. 120'ye kadar saç teli bir laboratuvarda uyuşturucu izi içerip içermediklerini belirlemek için değerlendirilir. Test etmek için yeterince uzunlukta bir saç bölümünün uzaması iki hafta alacağı için saç testi geçen iki hafta içinde uyuşturucu kullanıp kullanmadığını söyleyemez. Ancak uyuşturucu izleri 90 güne kadar saçında kalabilir, bu yüzden düzenli kullanıcı olup olmadığını belirlemek için etkili bir yöntemdir.
 3. 3
  Vücudunda uyuşturucunun ne kadarının bulunduğunu anlamaya çalış. Uyuşturucu testinden geçmek için seçeceğin yöntem kısmen uyuşturucunun ne kadarının hâlâ vücudunda olduğunu düşündüğüne bağlıdır. Örneğin, marihuanayı arada kullanıyorsan uyuşturucu birkaç gün sonra tespit edilemeyebilir. Ancak yoğun marihuana kullanımı, kokain kullanımı, belirli uyku hapları ve diğer uyuşturucular 15 ila 30 gün sonra bile tespit edilebilir.
  • Eğer yoğun ya da "kronik" marihuana kullanıcısıysan girdiğin testin pozitif çıkması neredeyse kesindir. Ancak sadece birkaç kere kullandıysan vücudunuzu temizleyip negatif çıkan bir sonuç alma şansın yüksektir.
  • Saç testine tabi tutulursan son 90 gün içinde kullandığın her şeyin (en son iki hafta hariç) çıkacağını unutma.
 4. 4
  Seçim şansın olursa hangi testi seçeceğini bil. Uyuşturucu testinin nasıl yapılacağını seçme şansın her zaman olmaz ancak bazen idrar, kan, tükürük veya saç testlerinden hangisine gireceğine kendin karar verebilirsin. Teste müdahale etmek yerine senin için pozitif çıkması en düşük ihtimal olan testi seçmek daha avantajlı olabilir. Tabii ki testin negatif çıkmasının bir garantisi yoktur ancak hangisinin sana en fazla geçme şansı vereceğini bilmene değer.
  • Uyuşturucuyu birkaç kere kullanmışsan ve üstünden en az bir hafta geçmişse en güvenilir seçeneğin muhtemelen bir kan veya tükürük testi olacaktır çünkü çoğu uyuşturucu kan dolaşımından birkaç saat veya birkaç gün sonra çıkar.[3]
  • Teste girdiğin zaman uyuşturucunun etkisindeysen idrar testini tercih etmen muhtemelen iyi olur çünkü idrar testi vücudundaki uyuşturucu seviyesini tam olarak hesaplamada kan testine göre daha az hassastır. İdrar testi THC seviyesini ölçmez, bu yüzden konu marihuana ise test pozitif çıksa bile teste girdiğin zaman uyuşturucu etkisinde olduğunun kanıtı olmayacaktır.
  • Geçen hafta içinde uyuşturucuyu ilk defa denemişsen ve diğerlerinin yerine saç testi yaptırma seçeneğine sahipsen bu senin en güvenilir seçeneğin olabilir. Son birkaç hafta içinde yaptığın hiçbir şey çıkmayacak ancak 90 güne kadar uzanan süre içinde kullandığın uyuşturucular çıkacaktır.
  • Yoğun bir kullanıcıysan itiraz etmek çok zor olacağı için saç testine girmemeye çalış.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
İdrar Testini Geçmek

 1. 1
  Örneği maskelemeye ya da seyreltmeye çalışma. İdrar analizcileri her şeyi görmüştür ve piyasada bulunan test maskeleme kimyasallarını bulmayı bilirler. Çamaşır suyu, tuz veya sirke gibi çoğu ev maddesi idrarının pH değerini tamamen değiştirecektir, bu da örnekle oynadığını belli edecektir. Örneği su ekleyerek seyreltmek de idrarının rengini ve/veya sıcaklığını değiştirerek dikkatleri çekebilir; berrak bir örnek de muhtemelen ılık olanı gibi düşünmeden reddedilecektir.
  • Çamaşır suyu içmenin idrarını saflaştıracağı söylentisine kulak asma. Çamaşır suyu içmek ağzını, boğazını ve mideni tahrip edebilir, seni öldürme potansiyeli vardır. Üstelik örneğini maskelemez.
  • Ürünlerdeki maddeyi idrarına eklersen testinin negatif çıkacağını söyleyen sahte reklamlara kanma. Bunlar işe yaramaz.
 2. 2
  Testten bir önceki günden başlayarak bol miktarda su iç. Sıvı alımını artırarak test örneğini (bir nebze) sulandırabilirsin. Bu, yoğun kullanıcıysan işe yaramayacaktır ancak sadece birkaç kere kullandıysan işe yarayabilir.
  • Sudan daha iyi bir şekilde vücudunu "temizleme" veya arındırmana yardımcı olacak başka bir özel içecek veya içerik yoktur. Altınmühür, sirke, niyasin veya C vitamini gibi maddelerin uyuşturucu metabolitleri seviyende herhangi bir etki gösterdiğine dair hiçbir kanıt yoktur.[4]
  • İdrarının sarı görünmesi için testten bir gün önce birkaç tane B vitamini hapı al. Eğer çok berrak olursa testi değerlendirenler bundan şüphelenecektir.
 3. 3
  Testten önce mümkün olduğu kadar fazla idrar yap. Bu, uyuşturucu metabolitlerinin vücudundan atılmasına yardımcı olacaktır. Test sabahı çok su iç ve teste girmeden önce çok fazla idrar yapmak için ekstra çaba göster.
  • Bir tür idrar söktürücü ile sıvı çıkışını artır. Bu, idrar yapmayı tetikleyecek ve vücudunun temizlenmesini sağlayacaktır. İdrar söktürücülerin arasında kahve, çay ve yaban mersini bulunur. Furosemid gibi daha güçlü idrar söktürücüler sadece reçeteyle temin edilebilir.
  • Uyuşturucu metabolitleri sen uyurken vücudunda birikir, bu yüzden günün ilk idrarı daha yoğun olur. Örneği almadan önce idrarını yapmaya dikkat et ve idrarın daha sulu olsun diye bol su iç.
  • Eğer izlenmiyorsan idrarını ilk önce tuvalete yapıp sonra örnek kabına yapmaya dikkat et; ilk baştaki idrar akıntın daha fazla metabolit içerecektir.
 4. 4
  Temiz idrarı kendininkinin yerine koymayı düşün. Bu göründüğünden çok daha fazla ustalık ister, bu yüzden bunu son ve yakalanırsan muhtemelen cezalandırılacağın çare olarak düşün. Sahte idrar satın alabilir veya temiz bir bağışçı bulabilirsin. İşin sırrı, örneği idrar tahlili için doğru sıcaklıkta tutmakta (yaklaşık 32 ila 36 C) ve onu gizlice test alanına sokmaktadır. Sahte idrarı ve onu doğru sıcaklıkta tutmak için gerekli olan gereci içeren kitler internetten veya sigara dükkânlarından satın alınabilir.
  • Bazı ülkeler idrardaki ürik asidi de bulmaya çalışmaya başlamışlardır. Örneğinin içeriğinde ürik asidin bulunmasına dikkat et.
  • İdrarda koku da olmalıdır. Kokusuz idrar testi değerlendirenleri şüphelendirir.
  • Örneği doğru sıcaklıkta tutmak çok önemlidir. Sıcaklık az veya fazlaysa örnek müdahaleyi ele verir.
  • Bağışçı kullanmak sahte idrardan daha risklidir çünkü o kişinin testinde başka nelerin çıkacağını asla bilemezsin. Sigara dükkânlarında ve çoğu eczanede bulunan test çubuğuyla kendin test edebilirsin. Örneği 48 saat içinde kullan, bundan sonra rengi kararır ve pH seviyesi değişmeye başlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Kan, Tükürük veya Saç Testinden Geçmek

 1. 1
  Kan veya tükürük testini ertelemeye çalış. Testi ertelemenin herhangi bir yolu varsa ondan geçme konusunda çok daha fazla şansın olur. Çoğu uyuşturucu birkaç saat geçtikten sonra kan veya tükürük testiyle tespit edilemez ancak bazıları kan dolaşımında 3 gün veya daha uzun bir süre kalır. Ne tür uyuşturucu kullandığına bakmaksızın testi bir gün veya daha fazla erteleyebilirsen daha fazla şansın olur.
  • Tükürük testini erteleyemesen de geçme şansını artırabilirsin. Tükürük testi için yanak çubuğunu kendin uyguluyorsan bunun alt yanağın ve diş etinin arasına sürtülmesi gerekir, çubuğu bunun yerine dişlerine sürt. Ondan sonra söylendiği gibi iki dakika boyunca onu yanağın ve diş etlerinin arasında tutmaktansa azı dişlerinin arasında ısır. Bu muhtemelen işe yaramayacaktır ancak zor durumda kalırsan denemeye değer.
  • Kendin uygulayamayacağın için kan testi örneğinde hile yapmanın gerçekten hiçbir yolu yoktur. Kan hemen orada alınır ve derhâl test edilmek için götürülür.
 2. 2
  Saç testinden önce kafanı ve vücudunu tıraş et. Saç testi sırasında saçın senin tarafından teslim edilmek yerine hemen orada kesildiğinden bir saç testiyle oynamak için gerçekten yapabileceğin bir şey yoktur. Ancak kesecek saçın yoksa geçmesi daha kolay olan başka bir tür test isteyebilirsin. Sana uyuşturucu testi yapan insanlar seninle daha önceden tanışmamışsa ve sen de saç örneği vermeyi henüz kabul etmediysen kafanı ve vücudunun geri kalanını (özellikle uzun tüylü olan bölgeleri) tıraş et ve onlara rahat bir şekilde verecek saçının olmadığını bildir. Sonra farklı bir test iste.
  • Kafanın neden tıraşlı olduğuna dair iyi bir hikâyenin olmasına dikkat et. Saçının seyreldiğini veya yeni bir saç stili denediğini söyleyebilirsin. Saçını açıklamak için ciddi bir sağlık durumu (kanser vb.) icat etmekten kaçın; bu, uzun vadede çok fazla karışıklığa yol açabilir.
  • Saç örneğinin sadece 2 cm olması yeterli olduğu için bacağından, koltuk altından vb. örnek istemelerine hazırlıklı ol. Bu, her tarafına ağda yaptırıp bir yüzücü olduğun numarasını yapmanın tam zamanı olabilir.
 3. 3
  Bundan tamamen kurtulmanın bir yolunu bul. Kan, tükürük ve saç testlerinde hile yapmak çok zor olduğu için durumu zorlayıp kurtulup kurtulmayacağını görmen iyi olur. Bunu yapmanın birkaç yolu şudur:
  • İdrar testi iste. İdrarın sulu olduğu için idrar testinden geçebileceğini düşünüyorsan veya test anında ne kadar uyuşturucunun etkisinde olduğunu tam olarak göstereceği için kan testi istemiyorsan bunun yerine idrar testine girip giremeyeceğine bak. Bunun diğer yöntemlere göre daha nazik olduğunu düşündüğünü söyle.
  • Haklarını kullan. Bazı durumlarda testi yapan kişinin sana test yapmaya hakkı olmayabilir. Ülkendeki uyuşturucu yasalarını öğren ve işvereninin uyuşturucu testi politikasını oku. Seni bu teste girmekten kurtaracak veya ileriki bir zamana erteletecek bir boşluk olup olmadığına bak.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Haklarını Bilmek

 1. 1
  Ülkenin uyuşturucu testi yasalarını araştır. Uyuşturucu testi konusunda her ülkenin farklı politikası vardır. Hem yeni başvuru yapanların hem de mevcut çalışanların nasıl test edilebileceğini söyleyen yasalar vardır.[5] Çoğu durumda, sadece uygun bildirimde bulunursa ve devlet tarafından işletilen bir labaratuvarda yapılırsa işveren yasal olarak uyuşturucu testi uygulayabilir. Diğer genel gereklilikler arasında şunlar bulunur:
  • Tüm çalışanlara ve iş başvurusu yapanlara aynı şekilde test yapılır.
  • Kişi işe başvuruyorsa uyuşturucu testinin sürecin bir parçası olduğu başlangıçta belirtilmelidir.
  • Çoğu durumda, bir işveren rastgele uyuşturucu testleri veya toplu uyuşturucu testleri yapamaz.
  • Çoğu durumda işverenin çalışanın uyuşturucu kullandığına dair mantıklı şüphesi varsa (dengesiz davranış, yetersiz çalışma vb.) işveren çalışana uyuşturucu testi yapabilir.
 2. 2
  Fırsatın olursa ikinci bir test iste. Uyuşturucu testlerinin hiçbiri her zaman %100 doğru değildir. İdrar testleri en az doğru olan testlerdir ancak hepsi yanılabilir. Bir uyuşturucu testinde pozitif çıkarsan bunu kendi yararına kullan. Pozitif çıkınca bir test daha istemende bir sakınca yoktur; sonuçlara katılmadığını ve tekrar girmek istediğini söyle.
 3. 3
  Geçemezsen teste karşı çık. Pozitif çıkarsan veya girmeyi reddedersen ülkenin teste dair tüm yasalarına uyan bir işverenin seni kovmaya hakkı olsa da düzgün bir şekilde uygulanmadıysa teste karşı çıkabilirsin. Şirketinin politikasını ve ülkenin yasalarını uyup uymadıklarından emin olmak için gözden geçir. Uymuyorlarsa testi attırabilir ve tekrar teste girme fırsatını elde edebilirsin.
  • Testi uygulayan ve analiz eden laboratuvarın devlet tarafından yönetildiğinden emin olmak için laboratuvarı araştır.
  • İşvereninin sana testten yeterli zaman önce bildirim verip vermediğine bak.
  • Birinin gözünün önünde idrar yapmanın istenmesi gibi akıl almaz bir mahremiyet ihlali olduğuna inandığın bir durum yaşayıp yaşamadığına karar ver.
  Reklam

İpuçları

 • İdrar testi %100 doğru değildir. Hiçbir test yanılmaz değildir.
 • Her zaman tekrar test yapılmasını talep edebilirsin, bu sana zaman kazandırır. Her şeyin ötesinde, zaman ve uyuşturucudan uzak durma gerçek anlamda uyuşturucu testinden geçmenin tek yoludur.
Reklam

Uyarılar

 • İdrarının yerine başkasını koymak sahteciliktir ve özellikle idrar tahlili devlet tarafından yapılıyorsa bunun ciddi yasal riskleri vardır Test bir iş başvurusu içinse ya vücudunu suyla temizlemeye çalışıp şansını dene ya da uyuşturucu testi istemeyen başka bir iş bul.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 76 kişi çalıştı. Bu makale 168.126 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 168.126 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam