Utangaç olmak alışılmadık bir şey değildir ancak hoşlandığın kıza yaklaşmanı zorlaştırabilir. Reddedilme korkunun hoşlandığın kıza yaklaşmanı engellemesine izin vermek yerine, güvensizliklerinin üstesinden gelmek ve kendinden emin bir konuşmacı olmak için çalışabilirsin. Hoşlandığın kişiye ne söyleyeceğini bilmeme konusundaki endişelerine, herhangi bir soruna yaklaşabileceğin gibi yaklaşırsan korkularının üstesinden gelmenin kolay olduğunu görebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yabancılarla İletişime Geçmek

 1. 1
  Mağazalardaki insanlarla konuşarak pratik yap. Utangaçlığının üstesinden gelmenin önemli bir adımı, sohbetlerde rahatlığını artırmak için diğer insanlarla pratik yapmaktır. Sosyal öz güvenini geliştirmek için yabancılarla hoş ve baskısız bir ortamda etkileşime girebileceğin birçok senaryo vardır.[1]
  • Perakende mağazalarındaki müşteri hizmetleri çalışanlarına onlardan bir şey bulmak için yardım istemek veya onlara bir ürün hakkında fikir sormak için yaklaş.
  • Markette para öderken kasiyerlere merhaba de ve gününün nasıl geçtiğini sor.
  • Kibar ol ama az konuş. Amaç, uzun süreli bir sohbet başlatmak değil, daha çok tanımadığın insanlarla etkileşim kurma deneyimi geliştirmektir.
 2. 2
  Küçük etkileşimlere geç. Yabancılarla kısa sohbetler yoluyla sosyal becerilerini güçlendirdikten sonra, hoşlandığın kızın dışındaki insanlarla etkileşime geçebilirsin. Başkalarından başlayınca baskı, reddedilme olasılığı hakkında endişelenmene gerek olmadığı için o kadar büyük olmayacaktır.[2]
  • İş yerinde veya sosyal ortamlarda hoşlandığın kız dışındaki insanlara yaklaş, böylece insanlarla sohbet etme pratiği yapabilirsin.
  • İnsanları sohbete dâhil etmek için bir şey hakkında yorum yap. Bir partide birine yaklaşmayı ve “Bu şarkıyı kimin çaldığını biliyor musun? Çok beğendim." demeyi dene.
  • Son zamanlarda yapılan bir ödevi veya işi tartışmak için iş yerindeki veya okuldaki birine yaklaş ve sohbeti daha kişisel konulara yönlendir. "Dün gece bunun üzerinde çalışmaya başlayacaktım ama sonra yunuslarla ilgili harika bir diziye takılıp kaldım." gibi bir şey söylemeyi dene.
  • Az baskı olan ortamlarda sohbet etmek, reddedilme korkusunun üstesinden gelmene ve insanlarla daha rahat konuşmana yardımcı olabilir.
 3. 3
  Gülümse ve göz teması kur. Kiminle konuştuğundan bağımsız olarak, gülümsemek seni daha dostça ve daha cana yakın gösterebilir. Ara sıra göz teması kurmak kendine olan güvenini gösterebilir, ancak bazı insanlar için sinir bozucu olabileceğinden uzun süreli göz teması kurmaktan kaçın.[3]
  • Kendini tanıtırken gülümsemeyi ve insanların gözlerine bakmayı dene. İlk başta zor olabilir ama bunu yapmak seni arkadaş canlısı ve kendinden emin gösterebilir ki bunlar kızların genellikle çekici bulduğu şeylerdir.
  • Gülümsemek aynı zamanda içinde bulunduğun durum hakkında daha iyi hissetmene de yardımcı olabilir. Araştırmalar, gülümsemenin beynindeki kimyasalları değiştirerek kendini daha mutlu ve daha öz güvenli hissetmeni sağladığını göstermiştir.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Hoşlandığın Kıza Yaklaşmak

 1. 1
  Açıkça meşgulse veya dikkati dağılmışsa ona yaklaşma. Farklı ortamlar, hoşlandığın kızı seninle konuşmaya az veya çok istekli hâle getirebilir. Önemli olduğunu düşündüğü bir şeyi yaparken işini bölersen veya şu anda rahatsız edilmemeyi tercih edeceği açıksa kendini tanıtmana muhtemelen pek iyi tepki vermeyecektir.[5]
  • Hoşlandığın kız diğer insanlarla bir sohbetin ortasındaysa, yaptığı şeye derinlemesine odaklanmış görünüyorsa veya kulağında kulaklık varsa rahatsız edilmek istemeyebilir. Ona daha sonra yaklaşmayı düşünmelisin.
  • Barlar, kafeler, kitapçılar ve hatta spor salonu gibi yerler bir sohbeti başlatmak için iyi yerler olabilir. Pek çok insan sosyal unsur için bu tür yerlere gidiyor ve oradayken insanlarla konuşmayı bekliyor olabilir.
 2. 2
  Göz teması kurduktan hemen sonra ona yaklaş. Hoşlandığın kişiyle odanın diğer ucundan göz göze gelirseniz kısa süre sonra ona yaklaş. Yaklaşmadan önce ona uzun bir süre bakarsan kendisini rahatsız hissettirebilirsin.[6]
  • Birine uzaktan uzun süre yaklaşmadan bakmak seni arkadaşça değil, ürkütücü gösterebilir.
  • Konuşman planlı olmaktan ziyade hazırlıksız görünmelidir, bu nedenle odanın diğer yanından göz teması kurmanın, bir sohbeti başlatmak istemene neden olan katalizör olmasına izin ver.
  • Ona yaklaş ve merhaba de, ardından pratik yaptığın şekilde kendini tanıt.
 3. 3
  Sohbetine bir amaç ver. Sadece kendini tanıtıp sohbetin hemen bitmesine izin verme. Eğer ilgileniyorsa onu sohbete devam etmeye davet eden arkadaşça bir gözlem yapmayı dene.
  • Konuşmanda direkt olmayı deneyebilirsin. "Seni odanın diğer ucundan fark ettim ve kendimi tanıtmazsam bütün gün kendime kızacağımı düşündüm." gibi bir şey söyleyerek başla.
  • Ondan şöyle sosyal bir iyilik isteyebilirsin: "Merhaba, burada yeniyim ve gerçekten kimseyi tanımıyorum. Seninle bir dakika konuşmamın sakıncası var mı?"
  • Birbirinizi pek tanımıyorsanız birlikte aldığınız bir dersi veya ikinizin de katıldığı bir partiyi gündeme getirmek isteyebilirsin.
 4. 4
  Onunla konuşurken utangaçlığını kucakla. Ne kadar pratik yaparsan yap hoşlandığın kişiyle konuşurken yine de gergin olabilirsin. Eğer gerginsen fark etmeyeceğini umma çünkü muhtemelen eder. Bunun yerine, sohbette ona değinerek gerginliğinin önüne geç.[7]
  • "Yeni insanlarla tanıştığımda her zaman çok gerginim!" gibi bir şey söyle.
  • Ona iltifat etmek istiyorsan "Bu kadar güzel bir kızla konuşurken biraz gergin olmamın önüne geçemiyorum." diyebilirsin.
 5. 5
  Konuşmanın ölmemesi için sorular sor veya gözlemler yap. Sevdiğin kızla bir sohbet başlattıktan sonra, sohbetin çabucak sönmeye başladığını görebilirsin. Bu mutlaka ilgilenmediği anlamına gelmez, bu yüzden garip boşlukları doldurmak için onunla ilgili sorular ve etrafında olup bitenlerle ilgili gözlemler kullan.
  • Kısa süre önce söylediği bir şeyi detaylandırmasını iste. Mesela yakın zamanda bölgeye taşındığından söz ettiyse ona eskiden nerede yaşadığını sormak için "Önceki şehrinin gece hayatı iyi miydi?" de. Cevabı, dışarı çıktığında ne tür şeyler yapmaktan hoşlandığını bilmene yardımcı olacaktır.
  • Çevrenizde olup biten ilginç bir şeye dikkat çekmeyi dene. Okuldaysanız yakınınızdaki bir öğretmenden konuyu açıp onunla henüz dersi olup olmadığını sor, sonra o öğretmen hakkında fikirlerini belirt. Şöyle bir şey söylemeyi dene, "Tolga Bey ile hiç dersin oldu mu? İyi biri, ama gerçekten çok ödev veriyor."
 6. 6
  Kendin ol. Hoşladığın kızın önünde yalan söyleme veya daha havalı ya da kendinden emin biri gibi davranma eğiliminde olabilirsin ancak unutma, eğer onunla bir ilişkiye başlarsan dürüstlüğe dayanmasını istersin.
  • İlgilenmiyorsa bunu kabullenmen zor olabilir ama en azından sebebi olmadığın bir kişi gibi görünmeye çalışman olmayacak.
  • İyi yanıt verirse onun yanında kendin olabileceğini bilirsin ve bu, bir ilişki başlatmak için harika bir noktadır.
 7. 7
  Ona ulaşmanın bir yolunu sor. Seninle ilgileniyor gibi görünüyorsa konuşma muhtemelen iyi ilerleyecektir. Onu aramanın veya onu sosyal medyaya eklemenin uygun olup olmayacağını sorarak durumdan yararlan.[8]
  • Bir telefon numarası istemek doğası gereği çoğu zaman çapkınca görünebilir, bu nedenle ilgi düzeyinden emin değilsen onu sosyal medyaya ekleyip ekleyemeyeceğini sormak daha kolay veya daha sıradan olabilir.
  • "Bir ara seni aramamın sakıncası var mı?" gibi bir şey söylemeyi dene.
  • Sosyal medyayı kullanmayı tercih ediyorsan tercih ettiğin platformu kullanıp kullanmadığını sorarak konuyu rahatça gündeme getir. "Facebook'un var mı?" gibi bir şey söylemeyi dene. Evet derse "Sana arkadaşlık isteği göndermemin sakıncası var mı?" diye cevap ver.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Utangaçlığınla Mücadele Etmek

 1. 1
  Utangaçlığa herhangi bir sorun gibi yaklaş. Utangaç olmak, çaba ve pratikle üstesinden gelebileceğin duygusal bir engeldir. Kilo vermen gerekiyorsa bir diyet ve egzersizi takip etmek için bir plan oluşturursun. Utangaçlığın üstesinden gelmek için de bir plan oluşturabilirsin.[9]
  • Hoşlandığın bir kızla konuşma korkunun üstesinden gelmene yardımcı olacak bir plan yap.
  • Ona yaklaşmakta rahatlıkla sonuçlanacak kısa vadeli hedefler oluşturmak için planı kullan.
 2. 2
  Evde pratik yap. Utangaçlığının üstesinden gelme planının ilk adımı, evdeki insanlarla iletişim kurmaya çalışmak olmalıdır. Kendini tanıtmak veya hoş bir selamlama yapmak gibi şeyleri yüksek sesle söylerken rahat ol.[10]
  • Alıştırma, bir selamlama veya giriş yapmayı bir kas hafızası meselesi hâline getirebilir, böylece insanlarla yüz yüzeyken bunu düşünmek zorunda kalmazsın.
  • Bir aynanın önünde çalış, böylece etkileşimde bulunduğunda nasıl göründüğünü görebilir ve daha öz güvenli bir tavır sergilemek için ayarlamalar yapabilirsin.
 3. 3
  Reddedilme fikrine bakış açını değiştir. Utangaçlık genellikle reddedilme korkusundan kaynaklanır. Reddedilmeyi kişisel algılamak doğaldır ancak bu, öyle yapman gerektiği anlamına gelmez. Reddedilmeyi kişisel bir başarısızlık olarak düşünmek yerine onun gerçekte ne olduğunu gör: Bir öğrenme deneyimi.[11]
  • Çoğu zaman, reddedilmenin senden çok diğer kişiyle ilgisi vardır. İnsanlar kötü günler geçirir, kötü ruh hâlleri yaşarlar veya konu başkalarına geldiğinde kendi öz güvensizlikleriyle mücadele ederler.
  • Reddedilmek seni öldürmeyecek. Aslında, doğru bakış açısını benimsersen zarar bile vermeyebilir. Reddedilmeyi bir başarısızlık olarak görmek yerine, bunu deneyimlerinden bir şeyler öğrenmek ve başkalarıyla nasıl etkileşim kuracağını daha iyi anlamak için bir şans olarak gör.
 4. 4
  Geleceği tahmin etmeye çalışmaktan vazgeç. Reddedilme korkusu, sen onları deneyimlemeden önce olayların nasıl gerçekleşeceğini tahmin etmeye çalışmaktan gelir ve bu yaygın bir şeydir. İnsanlar, en kötü senaryoları bir hayatta kalma becerisi olarak hayal etme yeteneğini geliştirdiler, ancak tehlikenin bir faktör olmadığı durumlarda bu özelliğin üstesinden gelmek zor olabilir.[12]
  • Hoşuna giden bir kıza yaklaşmanın yanlış gidebileceği tüm ihtimaller üzerinde düşünme konusunda kendine izin verme.
  • Sosyal bir etkileşimin nasıl gidebileceğini hayal etmeyi bırakamıyorsan iyi gittiğini hayal etmeye odaklan. Bu, öz güvenini artırabilir ve daha kendinden emin bir kişi gibi görünmene neden olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Imad Jbara
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Imad Jbara. Imad Jbara, New York’ta bir ilişki koçluk hizmeti sağlayıcısı olan NYC Wingwoman Ltd. Şti.’nin Flört Koçu’dur. 'NYC Wingwoman' çöpçatanlık, wingwoman hizmetleri, bire bir koçluk ve yoğun haftasonu eğitim kampları sunar. Imad, kadın ve erkeklerden oluşan yüzden fazla müşterisine, doğru iletişim becerileri yoluyla flört hayatlarını iyileştirmeleri için hizmet sağlar. Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’nden Psikoloji alanından Lisans derecesine sahiptir. Bu makale 3.375 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 3.375 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam