Pekâlâ, bu utanç verici. Belki de kakanı tutman gereken bir zaman gelir. Ne olduğunu kim bilebilir? Tuvalete kaçamayacağın bir yerdesindir. Ya da onu kullanmaktan çok utanıyorsundur. Ne yaparsın? Geçici olarak kakanı tutmana yardımcı olacak ipuçları var.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kakanı Fiziksel Numaralarla Tutmak

 1. 1
  Kakanı tutmak için ayağa kalkmayı (veya alternatif olarak uzanmayı) dene. Kakanı tutmaya çalışıyorsan olabilecek en kötü pozisyon çömelmektir. Oturmak, kakanı tutmak için ayakta durmak veya uzanmak kadar iyi değildir.
  • Bunun nedeni çömelmenin uzun süredir araştırmacılar tarafından dışkılama için ideal pozisyon olarak tanımlanmış olmasıdır. Bunun nedeni, karın bölgesine baskı uygulayarak dışkının serbest kalmasını teşvik etmesidir.
  • Ayakta durmak, karın üzerindeki baskının bir kısmını kaldıracaktır. Uzanmak da öyle.
  • Sadece pozisyonunu biraz değiştirmek bile tuvalete gitme şansın olana kadar kakayı vücudunun içinde, kalmasını istediğin yerde tutmana yardımcı olabilir. Oturman gerekiyorsa sandalyedeki pozisyonunu değiştir. Kalçanı metal bir sandalye yüzeyi gibi sert bir alana bastırmak yardımcı olabilir.
 2. 2
  Popo yanaklarını olabildiğince sık. Temel olarak, burada yaptığın şey yaklaşan dışkıyı vücudun içinde tutmak için baskı uygulamaktır. Evet, bunu yapmanın gerçekten en iyi yolu bu!
  • Popo yanaklarını sıkmak rektumunu kasacak ve böylece kakayı içeride tutmana yardımcı olacaktır.
  • Rektum etrafındaki kasların zayıfsa kakayı tutmak daha zordur. O bölgedeki sinirlerin hasar gördüyse bir dışkı çıktığını bile fark etmiyor olabilirsin. Böyle durumlarda bir doktora görün.[1]
 3. 3
  Etkinliğinden birkaç saat önce tuvalete çıkmayı desteklemeye çalış ve sonra yemeyi kes. Temelde kaka yapmanın zor olacağı yere gitmeden önce kaka yapmak istersin. Bağırsakları boşaltmak için bunu yapmak iyi bir fikirdir. İleriyi düşün!
  • Örneğin, birçok uzun mesafe koşucusu bu sorunla karşı karşıyadır. Yarış sırasında kaka yapmak zorunda olduklarını hissederler. Bu utanç verici sorunu önlemenin bir başka yolu da yarıştan veya etkinlikten önce lif içeriği yüksek yiyeceklerden kaçınmaktır çünkü bu, kaka yapma ihtiyacına neden olur.
  • Fasulye, kepek, meyve ve salata gibi gaz üreten yiyecekler de bağırsak hareketi ihtiyacına neden olabilir. Yine de etkinlikten önceki iki saatlik zaman diliminde herhangi bir yemek yemekten kaçın, yoksa yine bağırsak hareketin olur.
 4. 4
  Kahve içmemeye çalış. Kahve içmeyi kaka gelmesiyle ilişkilendiren bazı araştırmalar var. Bu kesin olarak kanıtlanmasa da kakayı tutmaya çalışırken kahve içersen muhtemelen idrar yapman da gerekecektir.[2]
  • O gün daha önce hiç kaka yapmadıysan kakayı tutmak daha zor olacaktır. Bir çalışma, kahvenin daha önce kaka yapmamış insanlarda kaka yapmaya daha çok neden olduğunu buldu.
  • Çalışma ayrıca etkinin sabahları daha belirgin olduğunu gösteriyor.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kaka Yapmaktan Kaçınmak İçin Zihinsel Numaralar Yapmak

 1. 1
  Fazla düşünme. Sakin kalman gerek. Sürekli tuvalete çıkmayı düşünüyorsan işin daha da zorlaşır. Rahatla ve başka bir şey düşünmeye çalış.
  • Sabit kal! Ayağa kalkmak yardımcı olacak olsa da ani hareketler yapmaya veya çaba gerektiren bir şey yapmaya (koşmak gibi) başlarsan durum çok daha zorlaşır.
  • Her şeyden önce ağırbaşlılığını koru ve sakin ol. Panik yapmamaya veya elini arkanda tutmamaya dikkat et. Olay zihinsel iradeyi kullanmaktan ibaret.
 2. 2
  Kakaya çok fazla odaklanmayasın diye dikkatini dağıt. Seni seven ve kucaklayan bir kedi yavrusu gibi dikkat dağıtıcı düşünceler bul. Ama bu düşünceler komik olmasın, yoksa pantolonunda gerçek bir kaza geçirebilirsin.
  • Bir cümle bul ve zihnini başka bir şeye odaklamak için onu sürekli tekrarla. Dikkatini dağıtmanın bir başka yolu da biriyle sohbet etmeye başlamaktır.
  • TV izle, kitap oku veya müzik dinle. Şimdilik zihnini başka düşüncelere yöneltmek için her şeyi yap. Bir kelime oyunu oynamak veya yapılacaklar listesi yazmak gibi konsantrasyon gerektiren zihinsel bir görev en iyisidir.[3]
 3. 3
  Utanç duygusunun üstesinden gel ve yap gitsin. Yakınlarda bir tuvalet varsa ve o anda onu kullanmaktan çok utanıyorsan (örneğin randevudaysan) bırak gitsin!
  • Kaka yapmak hayatın doğal bir parçasıdır ve herkes bunu yapar.
  • Kokuyu kamufle edersen daha iyi hissedebilirsin. Örneğin kaka yaptıktan sonra tuvalete biraz parfüm sık. Hazırlıklı ol. Yanında mini bir oda parfümü taşı.[4]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kakayı Tutmanın Risklerini Anlamak

 1. 1
  Kakanı tutmanın tehlikelerini anla. Bununla ilgili çok araştırma var. Özellikle defalarca ve çok uzun süre kakanı tutmak gerçekten iyi bir fikir değil.[5]
  • İngiltere'de sekiz hafta boyunca kaka yapmayıp ölen bir genç vakası olmuştur. Kaka yapmak gerçekten de bağırsaklarını boşaltma uygulamasıdır. Sağlık için çok önemlidir! Kaka yapmazsan vücudun dışkı suyunu vücutta yeniden dolaştırır. Düşününce bu bayağı iğrenç.
  • Kaka yapmak istiyor ama yapamıyorsan bir doktora görünmelisin. Dışkı yumuşatıcı veya lif hapları da deneyebilirsin.Bu, basit bir anlık utançtan kaçınmak için kakanı geçici olarak tutmak istemekten farklıdır.[6]
  • Uzmanlar, kakanı sosyal olarak kabul edilebilir bir zaman bulana kadar kısa bir süre tutmanın ciddi sorunlara neden olma ihtimalinin düşük olduğunu söylese de meslekleri nedeniyle bunu düzenli olarak yapan kişilerin kabızlık gibi sorunlarla karşılaşabileceğini bulmuşlardır (örneğin öğretmenler veya kamyon şoförleri).[7]
 2. 2
  Bağırsak kontrol sorunun varsa bir doktora görün. Bu, yanlışlıkla rektumundan bir dışkı çıkarman olarak tanımlanır. Tekrar tekrar tuvalete yetişemezsen bir doktora görün.
  • Dışkı, daha çok kaka olarak adlandırılan, bağırsak hareketi olarak geçen katı atıklar için kullanılan terimdir.
  • Bağırsak kontrol sorunları Amerika Birleşik Devletleri'nde oldukça yaygındır; yaklaşık 18 milyon yetişkini etkilemektedir. Yaşlı insanlarda daha yaygındır ama herkes bunu yaşayabilir. Zor doğum, genel olarak sağlıksızlık ve hastalık veya yaralanma buna neden olabilir.
 3. 3
  İnsanların nasıl kaka yaptığını anla. İnsanlar kaka yapmak için puborektalis kası denen bir kas kullanırlar. Bu kas temelde rektumun için bir askıdır.
  • Bir tuvalete oturduğunda rektumundaki tutuş kısmen gevşer. Eğer çömeleceksen tutuş tamamen gevşer ve kaka yapmayı kolaylaştırır.
  • Dışkı; lif, bakteri, diğer hücreler ve mukusun bir kombinasyonudur. Fasulye ve fındık gibi çözünür lifler kakanın bir parçası hâline gelir. Mısır veya yulaf kepeği gibi bazı yiyeceklerin sindirimi daha zordur.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Tuvalete gittiğinde klozetin içine bir kat tuvalet kâğıdı koy. Kakanın düşüşünü çok daha sessiz hâle getirir ve popona tuvalet suyu gelmez.
 • Bunu uzun süre uygulama; ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir!
 • Çantana eski dergiler, Selpak veya küçük bir rulo tuvalet kâğıdı koy, böylece olmadığında tuvalet kâğıdı yerine kullanabilirsin.
 • Kesinlikle gitmen gerekiyorsa mümkün olan en kısa sürede sifonu çek. Sifonu çekmek ne kadar uzun sürerse kaka kokusu banyoya o kadar çok yayılır.
 • Mümkün olduğunca en tenha banyoyu bulmaya çalış: Bir evdeysen yukarı çıkmak için bir bahane bul ("Dişlerimi fırçalamak istiyorum." veya "Sadece yukarıdan bir şey almak istiyorum.").
 • Eğer gaz çıkarman gerektiğini hissediyorsan gazını tut çünkü kaka olabilir.
 • Kâğıt mendil yerine ıslak mendil kullan. Islak mendil, kâğıt mendilden daha nemlidir ve fazla dışkıyı daha iyi toplayabilir. Ayrıca, ıslak mendil kullanırken kendini daha temiz ve daha rahat hissedersin.
 • Yanında bir şişe oda spreyi taşı.
 • Uzun yolculuklara veya benzerlerine gidiyorsan acil durumlarda bagaj için portatif bir tuvalet satın almayı düşün.
 • Kakanı tutuyorsan bunu yapmanın en iyi yolu popo yanaklarını sıkmaktır. Elini popona bastırmak da yardımcı olur.
 • Rahatlamaya ve düşünmemeye çalışmayı dene. Kendini meşgul et.
Reklam

Uyarılar

 • Bunu çok sık uygulamak kolon sorunlarına ve şişkinliğe neden olabilir. Kaka tutmak sağlığın için çok tehlikeli olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Roy Nattiv, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Gastroenterolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Roy Nattiv, MD. Roy Nattiv, Los Angeles, Kaliforniya'da board onaylı bir pediatrik gastroenterologdur. Dr. Nattiv kabızlık, ishal, reflü, gıda alerjileri, zayıf kilo alımı, SIBO, IBD ve IBS gibi çok çeşitli pediatrik gastrointestinal hastalıkta ve beslenme hastalıklarında uzmanlaşmıştır. Dr. Nattiv, Berkeley'deki California Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Tıp Doktoru (MD) unvanını İsrail, Tel Aviv'deki Sackler Tıp Fakültesi'nden almıştır. Daha sonra pediatri asistanlığını Montefiore'deki Albert Einstein Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinde tamamlamıştır. Dr. Nattiv pediatrik gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme alanındaki uzmanlığını ve eğitimini San Francisco'daki California Üniversitesi'nde (UCSF) tamamlamıştır. California Rejeneratif Tıp Enstitüsü (CIRM) stajyeri olmuş ve Kuzey Amerika Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği (NASPGHAN) pediatrik IBD araştırmalarında branş ödülüne layık görülmüştür. Bu makale 6.901 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 6.901 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam