Bir bilgisayarın ya da internet hesabının parolasını unutmak bu zamanda felaket olabilir. Ne yazık ki bu, öyle ya da böyle çoğu kişinin başına gelir. Günlük koşturmacanın içerisinde bir parolayı unutmak kolaydır, özellikle de farklı hesaplarında farklı parolalar kullanıyorsan. Unuttuktan sonra bir parolayı hatırlamak için yapabileceğin çok fazla şey yok; hesap sağlayıcısı bile genellikle bu tür bilgilere sahip değildir. Umudunu kesmeden önce parola seçimin hakkında ciddi şekilde düşünmek için zaman ayırmak hafızayı (ve hesabına erişimini!) tam olarak geri getirmek için yeterli olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Parolanı Hatırlamak

 1. 1
  Diğer parolalarını dene. İnsanların parolalarını birer birer unuttuğu varsayımıyla hareket edecek olursak, düzenli olarak kullandığın diğer kişisel parolaları denemek genellikle iyi bir fikirdir. İnternet kullanıcılarının farklı şeyler için ayrı parolalar kullanmaları artık yaygın bir uygulama olsa da, bazı parolalar genellikle birçok şey için kullanılmaktadır.
  • Emin değilsen parolayı değil de, hangi parolayı hangi hesapta kullandığını unutmuş olabilirsin.
  • Erişmeye çalıştığın hesap oldukça eskiyse eski veya güncel olmayan parolaları da denemeyi unutma.
 2. 2
  Bariz olanı dene. Bir parolayı bulma yolunda, en bariz, yaygın cevapları denememek olmaz. Bu, özellikle parolanın ne olduğu hakkında hiçbir fikrinin olmadığı ve parolayı sıfırdan tahmin etmeye çalıştığın durumlar için doğrudur. Seçmiş olabileceğin en içine doğan ve bariz parolaları düşünmeye çalış. 'Parola', 'Hamburger' veya tam adın gibi parolaları bulmak bilgisayar korsanları için inanılmaz derecede kolaydır ve bunlardan birini kullandığını düşünüyorsan en azından kendin için de bulması kolay bir parola belirlemiş olacaksın.
  • En yaygın parolalardan bazıları '123456', 'abc123', 'qwerty' ve 'seniseviyorum'dur. Doğum günleri de yaygındır.[1]
  • Zayıf bir parolayı değiştirecek kadar sinsi olduğunu düşünüyorsan bazı temel şifrelemeleri test etmeyi dene. Örneğin, parolanda adını veya doğum yılını kullanmışsan bunları tersten yazmayı dene.
  • Günümüzde çoğu parolanın en az bir rakam içermesi zorunludur. En yaygını parolanın sonuna '1' eklemektir; ikinci en yaygın olan, kişinin doğum gününü eklemesidir (ör. 1992).
 3. 3
  Parolayı oluşturduğun andaki hayatını hatırla. Çoğu durumda, insanlar parolaları için hayatlarından ve çevrelerinden ilham alırlar. Hesap ve parola oluşturduğun zamana ait genel bir fikrin varsa o zamana dönüp parola seçimini hangi önemli faktörlerin etkilemiş olabileceğine karar vermeye çalış. O sırada sevgilin veya evcil hayvanın var mıydı? Parola gibi belirli bir şeyi hatırlamaya çalışıyorsan geçmişini düşünmek için biraz zaman ayırmanın faydası olacaktır.
  • Diğer örnekler memleketin, tuttuğun takım ya da en iyi arkadaşının adı olabilir.
  • Hatırlamaya çalışırken kendini strese sokmanın istediğinin tam tersi bir etkisi olacaktır. İnsan beyni baskı altındayken bilgiyi almakta daha çok zorlanır, bu nedenle rahatladığından, nefes aldığından ve kendine hiçbir şeyin dünyanın sonu olmadığını hatırlattığından emin ol.
 4. 4
  Doğru yazdığından emin ol. Parolanı doğru yazdığından emin ol. Büyük harf kilidini (caps lock) açık bırakmak gibi basit bir şey, doğru olan bir parolanın kabul edilmemesine neden olur ve sana doğru cevabın aslında yanlış olduğu izlenimini verir! Parolalar genellikle ekranda yıldız işareti olarak gösterildiğinden, emin olmadığın durumlarda parolayı dikkatlice yazman önemlidir.
  • Bu, özellikle ilk kez bir parola oluştururken önemlidir. Parolandaki bir yazım hatasını yanlışlıkla onaylarsan gelecekte parolayı hatırlama şansın çok az olacaktır.
 5. 5
  Meditasyon yap. Bir bilgisayara veya hesaba erişimi kaybetme konusunda stresli olduğunda yapılması en zor şey gibi görünse de, meditasyon yoluyla rahatlamak, hafızayı geri kazanmak için güçlü bir araç olabilir. Bazen bir şeyi hatırlamanın en etkili yolu, onu hiç düşünmemeye çalışmaktır. Derin bir nefes al ve bedenindeki yılgınlığı yavaş yavaş sal; endişeli ya da kızgın olmak seni parolanı bulmaya yaklaştırmaz, bu yüzden mümkün olduğunca sakin olmaya odaklanmalısın.
  • Gerçek rahatlama, hatırlama amacıyla yapıldığında gerçekleşemezken, daha net bir ruh hâline girdiğinde hatırlaman mümkün olacaktır.
  • Koşuya çıkmak veya egzersiz yapmak da çok yardımcı olur. Zihin, vücut hareket hâlindeyken çok daha iyi çalışma eğilimindedir!
 6. 6
  Bir parola kırıcı satın al ve kullan. Kayıp parolaları kurtarmak için özel olarak tasarlanmış belirli programlar vardır. Genellikle hacker kültürüyle ilişkilendirilse de, yasal kuruluşlar bu programları bir bilgisayara yeniden erişim sağlamanın bir yolu olarak önermektedir. Yazılımı başka bir bilgisayardan indir, bir CD veya USB sürücüsüne kopyala ve bilgisayara tak. Parola kırıcı, sistemine anında sızacak ve hesap verilerini çıkaracaktır. İşlem otomatiktir ve son derecede hızlıdır, bu nedenle elde etmek istediğin şey işletim sistemi parolansa bu çözüm hızlı ve nispeten ucuz bir çare olabilir.[2]
  • Parola kırıcılar, Windows kullanıcı hesabı gibi yalnızca işletim sistemi parolalarını kırmak için tasarlanmıştır. E-postalar gibi internet hesapları bu şekilde kurtarılamaz.
  • Bu tür bir yazılımla kendi parolanı kırmayı denemek tamamen yasal olsa da, başkalarının hesaplarını ele geçirmek için kullanmak başını ciddi bir belaya sokabilir ve önerilmez.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Verini Kurtarmak

 1. 1
  "Parolamı Unuttum" seçeneğini dene. Parolayı denediysen ve hatırlayamıyorsan muhtemelen parolayı asla geri alamayacaksın. Neyse ki bu, ilgili hesabı kaybettiğin anlamına gelmez. Çoğu site bunun için bir 'Parolamı Unuttum' seçeneğine sahiptir. Bu düğmeye tıkla ve parolanı sıfırlamak için adımları takip et.
  • Eğer bu, e-postaya ait olmayan bir parolaysa (Facebook gibi) parolayı sıfırlamak oldukça kolay olacaktır. E-postana parolanı sıfırlayıp yenisini belirleyeceğin otomatik bir onay gönderilecektir.
  • Bazı e-posta hizmetleri (Hotmail gibi), parola sıfırlamak için başka bir kurtarma e-posta hesabı ekleme imkânı sunar. Başka bir e-posta hesabın varsa ve bunu bir kurtarma hesabı olarak ayarladıysan parolayı sıfırlamak, e-posta olmayan diğer herhangi bir hesapta olduğu kadar kolay olacaktır.
 2. 2
  Hesabının gizli sorularını yanıtla. Erişmeye çalıştığın hesap bir e-posta hesabıysa ve onun için ayrı bir kurtarma e-posta adresi ayarlamadıysan parolayı sıfırlamak için diğer seçeneğin gizli sorularını yanıtlamaktır. Birçok e-posta hesabı, daha sonra bir ihtimal parolanı unutman durumunda kişisel sorularını (ör. İlk evcil hayvanının adı) yanıtlamanı sağlayacaktır. 'Parolamı Unuttum' düğmesine tıkla ve soruları yanıtla.[3]
  • Bu sana parolanı geri getirmeyecek olsa da, parolanı geri almana yardımcı olma şansı yüksektir.
  • Ne yazık ki, birçok kişi gizli soruları ciddiye almaz ve bazıları cevaplarını parolaların kendisinden daha erken unutabilir!
 3. 3
  Doğrudan servis sağlayıcıyla iletişime geç. Hesabını barındıran şirketle iletişim kurman parolanı geri almana yardımcı olmaz, ancak şirket parolayı sıfırlayarak yeniden erişim kazanmana yardımcı olabilir. Kimliğini kanıtlaman gerekecek olsa da, bazı hizmetler onları arayarak veya mesaj göndererek hesabının kullanımını yeniden talep etmeni sağlar.
  • Doğrulama işleminin en iyi koşullarda bile biraz zaman alabileceğini unutma, bu nedenle bu yolu seçmeye karar vermen durumunda sabırlı olman gerekecektir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gelecekte Parola Unutmayı Önlemek

 1. 1
  Hatırlanabilir bir parola bulmaya çalış. Bir parolayı unutmak için birçok sebep olabilir. Bilhassa, o an düşündüğün bir şey olduğu için ya da tamamını hatırlamayacağın kadar karmaşık yaptığın için olabilir. Parolanı zor tahmin edilebilir yapmak önemli bir güvenlik adımı olsa da, bir parola için en önemli şey senin hatırlayabileceğin bir şey olmasıdır. Kendine özgü fakat hatırlanabilir bir parola düşünmek zor olabilir, zira bariz cevaplar (bir yerin ya da kişinin adı gibi) çok kolayca tahmin edilebilir.[4]
  • Birkaç hatırlanabilir kelimeyi birleştirmeyi dene. Örneğin, evcil hayvanının adı tek başına zayıf bir seçimken onu en sevdiğin yemek ya da çizgi roman karakteri gibi tamamen alakasız bir şeyle eşleştirmek bilgisayar korsanlarını şaşırtmak için güçlü bir yoldur.
  • Bir parola belirlerken, çoğu sitede parolanın ne kadar güçlü olduğunu belirten göstergeler bulunur. Bunlar çok kesin araçlar değildir ve en azından ortalama bir sağlamlık amaçlamak gerekir. Parolana semboller ve rakamlar eklemek güvenliği artırmak için akıllıcadır.
  • Kullanabileceğin bir başka yaygın numara da anımsatıcı bir kısaltma bulmaktır. Akılda tutması kolay bir cümlenin her bir kelimesinin ilk harfini yaz, böylece anlamsız bir kelime oluştur. Örneğin, "Cuma günü haftanın en sevdiğim günü" cümlesi, "Cghesg" olur. Aynı şekilde, "Klasik müzik benim en sevdiğim müzik türüdür", "Kmbesmt" olur. Bu, parolanın minimum karakter sayısını (genellikle 8) karşılamaya yetecek kadar kelimeye sahip olduğu sürece akla gelebilecek hemen hemen her cümleye uygulanabilir.
 2. 2
  Parolalarını yaz ve kapalı bir zarfa koy. Oldukça iyi hatırlayabileceğin parolalar yazman gerekirken, tekrar unutma ihtimalin olduğunu düşündüğün parolaları bir yere yazmalı ve güvenli bir yere koymalısın. Zarfı kapat ve üzerine bir şey yazma veya yanıltıcı bir şeyler yaz. Bu şekilde, birisi onu bulmayı başarırsa önemini muhtemelen kavrayamaz.
  • Zarfı kaybedeceğin konusunda gerçekten endişe ediyorsan zarfı güvendiğin bir arkadaşına veya sevdiğin birine vermeyi düşünebilirsin. Ancak bu, parolaların ve buna bağlı olarak kişisel bilgilerinin üzerindeki kontrolünden vazgeçmen anlamına geldiğinden dolayı önerilmez.
 3. 3
  Bir parola yöneticisi kullan. Özellikle farklı hesaplarının her biri için farklı parolalar kullanıyorsan bunları kendi başına takip etmekte zorlanabilirsin. Neyse ki, verileri senin için dolduracak bir parola yönetim yazılımı var. Olumsuz tarafı, çoğu parola yöneticisinin maliyeti yüksektir; genellikle 20 ile 40 ABD doları arasındadır. Ancak, unutmaktan veya saldırıya uğrama riskinden endişeleniyorsan ek güvenliği, parasına değer bulabilirsin.[5]
  • Bir parola yöneticisi temelde parola işini senin için yaptığından, bunları kendin hatırlamaktan endişe etmeden daha karmaşık parolalara sahip olabilirsin.
  • Ücretsiz bir alternatif olarak, bilgisayarında tüm parolalarının bulunduğu şifreli bir dosya oluşturabilirsin. Böylece, aklında sadece birini tutman gerekir.
 4. 4
  Parolalarını, korunması gereken bilgiler kadar ciddiye al. Bankacılık bilgilerinin parolalarını kişisel bloğunun parolasından daha ciddiye alınması gerektiğini söylemeye gerek yok, ancak genel bir kural olarak, hesabın hayatın ve iyiliğin için ne kadar önemli olduğuna bağlı olarak parolaların kırılmasını daha zor hâle getirmen gerekir.
  • Aynı zamanda, Yunan harfleri ya da Roma rakamları bir parolanın tahmin edilmesini zorlaştırırken, hatırlanmasını da zorlaştırabilir. İşin püf noktası, karmaşıklık ve hatırlanabilirlik arasında bir denge kurmaktır. Bir hevesle, hatırlayamayacağını düşündüğün bir parola yazma ve eğer yazarsan da, onu yeri değişmeyeceğinden veya başka birisi tarafından görülmeyeceğinden emin olduğun bir kâğıda yaz.[6]
  Reklam

İpuçları

 • Parola problemlerini çözmenin en iyi yolu bu problemleri hemen önlemektir, bu nedenle hatırlamakta güçlük çekmeyeceğin bir parola seçme konusunda biraz kafa yorduğundan emin ol.
 • Parolaları hatırlamakta güçlük çekmek, daha büyük hafıza sorunlarının göstergesi olabilir. Her hâlükarda, hafızanı geliştirmek için yapabileceğin birçok egzersiz var. Beyninin bu bölümünü eğitmek, gelecekte parolaları unutma riskini azaltacak ve daha iyi akılda tutmaktan çok daha çeşitli şekillerde yararlanmaya devam edeceksin.[7]
 • Herhangi bir rastgele parola denemeden önce onu her zaman düşünmeyi dene.
 • Parola olarak saklayabileceğin şeyler konusunda beyin fırtınası yapmayı dene.
Reklam

Uyarılar

 • Parolalarının hatırlanabilir olması, bilgisayar korsanlarının onu çözmesini zorlaştırmak kadar önemlidir. Bu, adın veya hatta 'Parola' kelimesinin kendisi gibi bariz seçimlerden kaçınmak demektir.[8]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 32 kişi çalıştı. Bu makale 7.013 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.013 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam