Ultrasonla görüntüleme farklı sebepler için kullanılabilir ama en yaygın kullanım amacı, rahimdeki bebeği görüntülemektir. Eğer kısa süre önce ultrason çektirdiysen ve görüntüleri yorumlamak istiyorsan ultrasonla görüntülemenin temellerine ilişkin bir şeyler öğrenmen faydalı olabilir. Aynı zamanda gebelik ultrasonunun bazı özelliklerini, örneğin bebeğin başını, kollarını ya da cinsiyetini nasıl göreceğini de öğrenebilirsin. Unutma, ultrasonları yorumlamak zor olabilir, o yüzden en iyisi bu konuda bir doktordan yardım almak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Görüntüleri Deşifre Etmek

 1. 1
  Resmin üst kısmındaki yazıları ve rakamları görmezden gel. Birçok hastane ve ultrason merkezi bu boşluğu senin adın, hastane referans numaran ya da ultrason makinesinin ayarları gibi bilgilerle doldurur. Bu bilginin ultrasonda gördüğün şeyle bir ilgisi olmadığından, hepsini topluca göz ardı edebilirsin.[1]
 2. 2
  Görüntünün üst kısmından başla. Ekranın ya da kâğıda basılı görüntünün üst kısmı, ultrason sondasının (yani probun) yerleştirildiği yerdir. Bir başka deyişle, gördüğün şey organların ya da dokuların yukarıdan değil de yandan görünümü. [2]
  • Diyelim ki rahminin ultrasonunu çektiriyorsun. O zaman ekranın ya da kâğıda basılı ultrasonun en üstünde gördüğün şey, rahmin üstündeki dokuların dış hatları olacaktır. Ekranın ya da resmin alt kısmında daha derin dokuları, örneğin rahim çeperini, rahmin içini ve rahminin arkasını göreceksin.
 3. 3
  Renklerdeki farklılıkları dikkate al. Çoğu ultrason görüntüsü siyah beyazdır ama bunlarda siyah ve beyazın farklı tonlarının kullanıldığını görebilirsin. Renk farklılıkları, ses dalgalarının içinden geçtiği materyallerin yoğunluk farkından kaynaklanır.
  • Kemik gibi katı dokular beyaz görünür çünkü dış yüzeyleri sesi daha fazla yansıtır.
  • İçi sıvıyla dolu dokular, örneğin amniyotik sıvıyla dolu rahim, koyu renkte görünür.[3]
  • Ultrasonla görüntüleme gazda iyi sonuç vermez. O yüzden de akciğer gibi içi hava dolu organların muayenesinde genellikle ultrasondan faydalanılmaz.
 4. 4
  Vücudun görünen kısmını belirle. Çoğu ultrason görüntüsü ters çevrilmiştir, yani vücudun sol kısmını resmin solunda görürsün. Ancak transvajinal ultrasonlar düz olarak çekilir. Düz çekimlerde vücudun sol tarafı görüntünün sağ tarafında yer alır.[4]
  • Ne türden bir ultrason çekildiğinden emin değilsen ultrason teknisyenine sor.
 5. 5
  Yaygın görsel etkilere karşı tetikte ol. Ultrason, vücudunun iç yapılarının görüntüsünü oluşturmak için sesten yararlanır. O yüzden de görüntüler çok keskin değildir. Ultrason cihazının ayarları, açısı ya da incelenen dokuların yoğunluğu yüzünden farklı görsel etkiler oluşabilir. Dikkat edilmesi gereken en yaygın görsel etkiler şunlardır:[5]
  • Güçlendirme. Bu, incelenen yapının bir kısmının bölgedeki sıvı fazlalığı (mesela kist) yüzünden aslında olması gerekenden daha parlak görünmesidir.
  • Atenüasyon. Gölgelenme diye de bilinen bu durum, taranan bölgenin olması gerekenden daha koyu görünmesine yol açar.
  • Anizotropi. Bu etki, sondanın açısıyla ilgilidir. Örneğin, sondayı bazı tendonlara dik açıyla tutmak bu bölgenin normalden daha parlak görünmesine yol açar. O yüzden de bu etkiyi önlemek için sondanın açısını değiştirmek gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Gebelik Ultrasonunu Okumak

 1. 1
  Rahmini belirle. Rahmin dış hatlarını görmek için ultrason görüntüsünün kenarlarındaki beyaz ya da açık gri çizgileri bul. Bu alanın hemen içinde siyah bir bölge olmalı. İşte bu da amniyotik sıvı. [6] [7]
  • Unutma ki rahmin kenarları her zaman görüntüye girmeyebilir. Teknisyen sondayı, bebek görüntünün ortasında olacak biçimde konumlandırmış olabilir. Resmin bir ya da iki kenarında beyaz ya da gri çizgiler görüyorsan bu muhtemelen rahminin dış hatlarıdır.
 2. 2
  Bebeği bul. Bebek de amniyotik sıvının (rahmin içindeki karanlık alan) içindeki konumuna bağlı olarak gri ya da beyazımsı renkte görünebilir. Amniyotik sıvının içindeki bölgeye bakarak bebeğin dış hatlarını ve uzuvlarını görmeye çalış.
  • Görüntüdeki ayrıntılar gebeliğin hangi aşamasında olduğuna göre değişir. Örneğin sekizinci haftada cenin yumuşak bir şeker ayıcığa ya da kuru fasulyeye benzer. 12 haftalıkta bebeğin başını seçebilirsin ve 20 haftalıkken bebeğin omurgasını, gözlerini, ayaklarını ve kalbini görebilirsin.[8]
 3. 3
  Bebeğin cinsiyetini belirle. Gebeliğin 18. ila 20 haftalarında bebeğin gelişimini kontrol etmek, sorun olup olmadığına bakmak ve hatta cinsiyetini belirlemek için ultrasonla muayene yapılır. Unutma ki bu aşamada bebeğin cinsiyetini belirlemek her zaman mümkün olmaz ve cinsiyeti bebek doğana kadar tam olarak bilemezsin.[9]
  • Ultrason teknisyeni ya da kadın doğum uzmanı, bebeğin cinsiyetini belirlemek için resimde vajina dudaklarını gösteren üç çizgi ya da bir penis arayacaktır. Unutma ki bu cinsiyet belirleme yöntemi %100 isabetli değildir. Bir görsel etki, ultrasondaki penisin görünmesini engelleyebilir ya da aslında olmayan bir penis görüntüsü ortaya çıkabilir.
 4. 4
  3B ya da 4B ultrason çektirmeyi düşün. Eğer bebeğini, geleneksel ultrason aygıtlarının sağlayabildiğinden daha ayrıntılı görmek istiyorsan doktoruna 3B ultrasonu sor. Bir 3B ultrason görüntüsü bebeğin yüz hatlarını gösterebilir ve hatta yarık dudak ya da yarık damak gibi birtakım doğum kusurlarını saptayabilir.[10] 4B ultrason 3B taramayla aynı görüntüleri kullanır ama bebeğinin rahimdeki kısa bir video görüntüsünü oluşturur.[11]
  • Eğer 3B ya da 4B ultrason çektirmek istiyorsan bunun için en uygun zaman 26. ila 30. haftalar arasıdır.
  • Bu taramaların pahalıya çıkabileceğini ve bir anormalliği araştırmak gibi tıbbi bir gerekçe söz konusu olmadıkça sigorta şirketleri tarafından karşılanmayabileceğini unutma.
  Reklam

İpuçları

 • Unutma ki ultrason görüntüsünü okumak karmaşık bir iştir ve bazı detayları, bu konuda eğitimli bir profesyonelden yardım almadan anlamak imkânsız olabilir. Eğer eve gelir de görüntüde seni tedirgin eden bir şey görürsen ultrason görüntüsünü deşifre etmede doktorundan yardım iste.
 • Muhtemelen eve götürmen için ultrason taramasının fotoğrafı verilecektir. Çıkmadan önce bu görüntüleri açıklamasını ultrason uzmanından isteyebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 98.187 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 98.187 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam