Ubuntu'da Nasıl Root (Kök Kullanıcı) Olunur?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Sudo ile Root (Kök Kullanıcı) Komutları ÇalıştırmakRoot (Kök) Kullanıcısını Etkinleştirmek7 Referans

Linux’ta yönetimsel komutlar çalıştırabilmek için root (kök kullanıcı, süper kullanıcı olarak da bilinir) erişimine sahip olman gerekir. Çoğu Linux dağıtımlarında genelde ayrı bir root hesabı olur; ama Ubuntu root’u varsayılan olarak devre dışı kılmıştır. Bu, kullanıcıları hata yapmaktan alıkoyar ve sistemi istenmeyen misafirlerden korur. Root erişimi gerektiren komutlar çalıştırmak için sudo komutunu kullan.

1
Sudo ile Root (Kök Kullanıcı) Komutları Çalıştırmak

 1. 1
  Uçbirim penceresini açmak için Ctrl+Alt+T tuşlarına bas. Ubuntu root (kök kullanıcı) hesabını varsayılan olarak devre dışı kıldığı için diğer Linux dağıtımlarındaki gibi su komutunu kullanarak root olamazsın.[1] Bunun yerine komutlarının başında sudo komutunu kullan.
 2. 2
  Komutunun başına sudo yaz. “Sudo”, “Super User Do” anlamına gelir. Komutunun başına sudo eklediğin zaman komutun root (kök kullanıcı) olarak çalışır.
  • Örneğin; sudo /etc/init.d/networking stop komutu ağ hizmetini durdurur. sudo adduser komutu da sisteme yeni bir kullanıcı ekler. Bu komutların her ikisi de root erişimi gerektirir.
  • Sudo komutu çalıştırmadan önce şifreni girmen istenir. Linux şifreyi 15 dakika boyunca saklar; yani sürekli yazmana gerek kalmaz.
 3. 3
  Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) kullanan bir programı açan bir komutun başına gksudo yaz. Ubuntu, GUI kullanan programları çalıştırmak için “sudo”yu kullanmayı güvenlik nedeniyle önermez.[2] Bunun yerine, programı çalıştıran komutun başına gksudo yaz.
  • Örneğin; "fstab" dosyasını, GUI kullanan bir düzenleme programı olan GEdit’te açmak için gksudo gedit /etc/fstab yaz.
  • KDE Pencere Yöneticisi’ni kullanıyorsan gksudo yerine kdesudo yaz.
 4. 4
  Bir root (kök kullanıcı) ortamı simüle et. Belli betikleri çalıştırmak için gerçek bir root shell’ine (kabuk) ihtiyaç duyan deneyimli bir kullanıcıysan, sudo –i yazarak bir root shell’i simülasyonu yarat. Bu komut sana root’un ortam değişkenleriyle beraber süper kullanıcı erişimi sağlar.[3]
  • sudo passwd root komutunu gir. Bu, root için bir parola belirler ve temelde hesabı “aktif“ hale getirir. Bu şifreyi unutma.
  • sudo -i yaz. İstenince şifreyi gir.
  • Komut isteminin işareti $ işaretinden # işaretine döner; bu da root erişimine sahip olduğunu gösterir.
 5. 5
  Başka bir kullanıcıya sudo erişimi ver. Hâlihazırda root erişimine sahip olmayan birine bir hesap kuruyorsan onun kullanıcı adını sudo grubuna eklemen gerekir. Bunun için usermod -aG sudo kullanıcı adı yaz (ama “kullanıcı adı”na doğru kullanıcı adını yaz).[4]

2
Root (Kök) Kullanıcısını Etkinleştirmek

 1. 1
  Bir uçbirim penceresi açmak için Ctrl+Alt+T tuşlarına bas. Root (kök) kullanıcı hesabı güvenlik nedeniyle (ve zarar vermekten kaçınmak için) varsayılan olarak kilitlidir. Root olarak güvenli bir şekilde komut çalıştırmak için, bunun yerine sudo veya gksudo komutlarını kullanmalısın. Eğer gerçekten ayrı bir root kullanıcısına ihtiyacın varsa (iş yerinin kullandığı bir program için lazımsa veya bu iş istasyonunu yalnızca bir kişi kullanacaksa) root kullanıcısını bazı basit komutlarla etkinleştirebilirsin.
  • Root kullanıcısını etkinleştirmek sistemini riske atabilir ve Ubuntu tarafından önerilmez.[5]
 2. 2
  sudo passwd root yaz ve Enter’a bas. Root kullanıcısı için yeni bir parola belirlemen istenir. [6] Bu parolayı kaybetme.
 3. 3
  Bir parola gir, sonra Enter’a bas.
 4. 4
  İstendiğinde parolayı yeniden gir, ardından Enter’a bas. Root (kök) kullanıcısının artık bir parolası olması gerekir.
 5. 5
  su - yaz ve Enter’a bas. Root (kök kullanıcı) istemcisine ulaşmak için, istendiği zaman root parolasını gir.
  • Root hesabını devre dışı bırakmak için sudo passwd -dl root yaz.[7]

İpuçları

 • Root hesabı ile giriş yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısın. Süper kullanıcı yetkilerini gerektiren komutların neredeyse hepsini sudo ya da gksudo komutlarıyla çalıştırabilirsin.
 • Sistemdeki başka bir kullanıcının kabuğuna (shell) erişmek için sudo –i komutunu da kullanabilirsin. “Ceren” kullanıcısına geçiş yapmak için sudo –I jane yaz, ardından istendiği zaman KENDİ parolanı gir (Ceren’in parolasını değil).

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Become Root in Ubuntu, Español: conseguir privilegios de root en Ubuntu, Italiano: Ottenere L'Accesso all'Utente Root in Ubuntu, Português: se Tornar Root no Ubuntu, Русский: получить права суперпользователя в Ubuntu, Deutsch: In Ubuntu Root werden, Bahasa Indonesia: Menjadi Root di Ubuntu, العربية: امتلاك صلاحية رووت في نظام التشغيل أوبنتو, ไทย: ใช้ Ubuntu ในฐานะ Root User, Nederlands: Root worden in Ubuntu, Français: obtenir les droits d’accès au niveau root sous Ubuntu, 한국어: 우분투에서 관리자(루트) 권한 얻는 법, हिन्दी: उबुन्टु में रूट (Root) बनें (Become Root in Ubuntu), Tiếng Việt: Lấy quyền root trên Ubuntu, 中文: 成为Ubuntu Root用户

Bu sayfaya 2.352 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?