Uber, Android ve iPhone uygulamaları ile özel sürücü çağırmanı sağlayan isteğe bağlı bir araç hizmetidir. Bu hizmet, konumuna en yakın sürücüyü göndermek için sevk yazılımından yararlanır. Bu hizmet, yolculuk ücretini doğrudan hesabına kayıtlı olan kredi kartından alan parasız bir çözüm sunuyor.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Uber’e Kayıt Olmak

 1. 1
  Uber internet sitesini ziyaret et. Uber, hizmet verdiği herhangi bir şehirde kişisel bir sürücü tutmanı sağlayan bir şirkettir. Tarayıcından uber.com adresini ziyaret et.
  • Direkt olarak mobil cihazındaki Uber uygulamasından da kayıt olabilirsin.
 2. 2
  "Uber ile Yolculuk Yapın" yazısının altındaki Kaydol bağlantısına tıkla. Bir hesap oluşturman istenecek. Uber hizmetini kullanmak için geçerli bir kredi kartına ihtiyacın var.
 3. 3
  Adını ve Soyadını gir. Adın, doğru kişiyi aldığını onaylayabilmesi için seni almaya gelen sürücüye iletilecektir. Soyadın gizli tutulacaktır.
 4. 4
  Telefon numaranı gir. Sürücüler alacakları noktada seni bulamamaları durumunda telefon numaranı seninle irtibat kurmak için kullanacaktır. Telefon numaranı ayrıca hesabına giriş yapmak için de kullanabilirsin.
 5. 5
  E-postanı gir. Hesap oluşturmak ve Uber faturalarını almak için geçerli bir e-posta adresi girmen gerekir.
 6. 6
  Bir parola oluştur. Daha sonra Uber uygulamasına giriş yaparken bu parola sorulacaktır.
 7. 7
  Promosyon kodu ekle (eğer elinde varsa). Uber kullanan bir arkadaşının promosyon kodunu kullanarak ikinize de yaklaşık 20 liralık bir kredi kazandırabilirsin. [Lütfen buraya şahsi Uber kodunu gönderme. Bu, Uber’in hizmet koşullarına aykırıdır ve hesap bakiyen Uber tarafından sıfırlanacaktır.] Eğer bir arkadaşından promosyon kodu bulamıyorsan, promosyon kodu için uber sitesini ziyaret edebilirsin.
 8. 8
  Kullanım şartlarını oku. Devam etmeden önce Uber’in kullanım şartları ve gizlilik politikasının senin için uygun olduğundan emin ol.
 9. 9
  "Kaydolun" düğmesine tıkla. Hesabın oluşturulacak ve sana hesabının oluşturulduğunu bildiren bir e-posta gönderilecek. Uber hizmetini kullanmaya başlamak için hazırsın.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Bir Sürücü Çağırmak

 1. 1
  Telefonundan Uber uygulamasına dokun. Eğer giriş yapmadıysan giriş yap.
  • Eğer indirmediysen, uygulamayı iPhone için App Store veya Android için Play Store üzerinden indir.
 2. 2
  "Nereye?" çubuğuna tıkla ve gideceğin yeri gir. Arama alanından sonuca dokun.
  • Eğer rehberini Uber uygulaması ile senkronize ettiysen, gideceğin yer olarak bir kişiyi ayarlayabilirsin. Seçtiğin kişiye bir onay talebi gönderilecek ve onaydan sonra sürücün seni oraya götürebilecek.
 3. 3
  Araç tipini seç. Farklı şehirlerde farklı hizmetler mevcuttur. Genelde uberX, XL, uberPOOL, Select ve erişilebilirlik seçenekleri sunulur. Mevcut seçenekleri, alınma süresi ve ön ücretlendirmeyi görüntülemek için sola ve sağa kaydır.
  • uberPOOL - Bu hizmette yabancılarla yolcuğunu paylaşarak daha ucuza seyahat edebilirsin. Tüm bölgelerde mevcut değildir.
  • uberX – Bu hizmette dört kişiye kadar yolcu alabilen normal arabalar gönderilir. Uber’in bulunduğu çoğu bölgede en yaygın hizmet budur.
  • Select – Bu hizmette uberX hizmetinden daha lüks araçlar bulunur.
  • Black – Bu hizmette konumuna 4 kişiye kadar yolcu alabilen siyah şehir aracı gönderilir.
  • XL – Bu hizmette 6 kişiye kadar yolcu taşıyabilen daha büyük bir araç gönderilir.
  • SUV – Bu hizmette konumuna 6 kişiye kadar yolcu taşıyabilen lüks bir SUV gönderilir.
  • ASSIST - Bu hizmette konumuna sınırlı fiziksel hareketliliğe sahip olanlar için araç servisi gönderilir.
  • WAV - Bu araçlarda tekerlekli sandalyenin alınması için rampa ve asansör bulunur.
 4. 4
  İhtiyacın olan koltuk sayısını onayla (uberPOOL). Eğer yolculuk türü olarak uberPOOL seçtiysen, bir veya iki koltuk ayırtabilirsin. Eğer iki kişiden fazlaysanız, bunun yerinde uberX’i seç.
 5. 5
  Ön ücretlendirmeyi kontrol et. Her araç tipine ait ücret hizmetin altında gösterilir. Bu ücret mevcut trafik ve dalgalı fiyatlandırmaya bağlı hesaplanır. Bu ücret, yolculuk sonunda ödeyeceğin ücrettir.
  • Ön ücretlendirme tüm araç türleri için mevcut değildir. Diğer araçlar sadece ücret tahmini sunabilirler.[1]
  • Uber ücretlerinde zaman ve mesafe kombinasyonu baz alınır. Eğer araç 18 km/s hızın altında seyrediyorsa, dakika bazlı ücretlendirilirsin ve eğer 18 km/s hızın üzerinde seyrediyorsa, kilometre bazlı ücretlendirilirsin. Ayrıca bir taban ücret ödemek zorundasın ve bu, konuma göre değişiklik gösterir. Ücretler her şehirde farklıdır, bu yüzden Uber internet sitesini kontrol et veya ücret tahmini sitelerini kullan. Her şehrin bir indibindi ücreti bulunur.
 6. 6
  Yolculuğu sipariş etmek için "Talep Et" düğmesine dokun. Alım konumunu onaylaman istenecektir.
 7. 7
  Alım konumunu onayla. Uber, alım konumunu belirlemek için telefonunun konumunu kullanacaktır. Eğer istersen pini haritada hareket ettirerek farklı bir alım konumunu belirleyebilirsin.
  • Konumu belirlemek ve yolculuğu sipariş etmek için "Alımı Onayla" düğmesine dokun.
  • Sürücünün seni daha rahat bulmasını sağlayacak bir alım konumu önerilebilir.
 8. 8
  Aracını tam adresinin önünde bekle. Aracın geliyorsa içeri girme veya farklı bir konuma yürüme çünkü sürücün nerede olduğunu bilemez ve seni ararken (senin) değerli vaktini boşa harcayabilir. Aracın gelmesinin ne kadar süreceğine dair tahmini bir süre gösterilecektir. Eğer boşta araba yoksa, bir sürücü yolcusunu indirmiş ve müsait olmuş olabileceği için birkaç dakika içinde tekrar dene.
  • Uber uygulaması sürücünün telefon numarasını sana bildirecektir. Bunu özel bir durum olması durumunda sürücü ile iletişime geçmek için kullanabilirsin.
  • Eğer siparişini iptal etmen gerekirse, beş dakika sonra iptal etmen durumunda hesabına bir iptal ücreti yansır.
  • Ortalama alım süresi şehir, saat ve yoğunluğa göre değişir.
 9. 9
  Uber uygulaması ile öde. Ödemeler hesabında kayıtlı ödeme yöntemiyle Uber hizmeti tarafından otomatik olarak halledilir. Kredi kartı veya hesap kartı ekleyebilir, Android veya Apple Pay’i veya diğer bölgesel seçenekleri kullanabilirsin.
  • UberX dahil, Uber hizmetlerinde bahşiş vermen gerekmez ama verirsen makbule geçecektir. Uber TAXI dışındaki bir hizmet için ödemene herhangi bir bahşiş dahil edilmediğini unutma.[2]
  • Taksi hizmeti için varsayılan %20 bahşiş oranını Uber internet sitesinden değiştirebilirsin. Varsayılan bahşiş oranını değiştirmek için giriş yap ve Ücretlendirme bölümünü aç.
 10. 10
  Yolculuğunu puanla. Gideceğin yere vardığında yolculuğunu puanlaman istenecektir. 4 yıldız veya daha düşük bir puanın sürücüne zarar vereceğinin ve bir dahaki sefere çağrı yaptığında daha az sürücünün müsait olacağının farkında ol. Uber sadece 5 yıldızı olumlu olarak kabul eder. 5’ten daha düşük puanlar sürücünün hizmetine zarar verebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Sürücü bilgi ekranından "Yolculuğu İptal Et" düğmesine dokunarak talebini iptal edebilirsin. İptal ücreti ödememek için talebini gönderdikten sonra 5 dakika içinde iptal et.
 • UberTAXI şoförleri sadece Uber için çalışmaz fakat listelenmeleri için Uber’e komisyon öderler.
 • UberPool’u tercih edersen gideceğin yere varman daha uzun sürecektir çünkü muhtemelen sürücünün diğer yolcuları almasını bekleyeceksin, tanımadığın insanlarla birlikte yolculuk yapacaksın ve kaçıncı sırada bırakılacağını SEÇEMEYECEKSİN. Ayrıca, sürücüye de fazla ücret ödenmez, bu yüzen iyi bir hizmet bekliyorsan bu, en iyi seçenek DEĞİL. UberPool ile gezinin kontrolünü kaybedeceksin.
 • UberTAXI seçeneğinde, Uber ile taksi hizmeti arasındaki ortaklık nedeniyle %20 bahşiş ücreti bulunur. Fakat eğer UberX, UberBlack veya UberSUV ile yolculuk yapıyorsan, sürücüne bahşiş verme imkanı bulunmuyor.
 • Uber şu sayfada listelenen şehirlerde hizmet veriyor: http://www.uber.com/cities
Reklam

Uyarılar

 • Uber kullanırken daima dikkatli ol, dışarıda kötü insanlar var!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.063 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.063 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam