Uçuklara, tip-1 herpes simpleks virüsü adı verilen bir viral enfeksiyon neden olur.[1] Uçuklar vücudun farklı birçok yerinde çıkabilir ama en çok dudakların etrafında, yanaklarda ve burunda, nadir durumlarda da gözün içinde çıkar. İnsanların yaklaşık %50 ila %90’ı bu virüsü taşımaktadır ama çoğu kişi bu belirtileri hiç yaşamaz ya da farkına varmaz. Uçuk genellikle 2 ila 4 hafta içinde kendi kendine iyileşir ama hem ağrı yapabildiği hem de çirkin gözüktüğü için, iyileşme sürecini mümkün olduğunca hızlandırmak isteyebilirsin. Çoğu ev çözümü sağlam bilimsel delillere dayanmasa da halk arasında uçuk tedavisi için etkili sayılmaktadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Doğal Tedaviler Kullanmak

 1. 1
  Hidrojen peroksit kullan. Hidrojen peroksidin uçuğa neden olan viral enfeksiyonla savaşmaya ve yangıyı azaltmaya yardım edebilen antiseptik ve antiviral özellikleri vardır.[2]
  • Bir parça pamuğu ya da pamuklu bir çubuğu 1 tatlı kaşığı (5 ml) hidrojen perokside batır ve 5 dakika boyunca doğrudan uçuğun üstünde beklet. Sonra yüzünü soğuk suyla nazikçe yıka, kullanılmış pamuğu da at.
  • Hidrojen peroksidi sürerken yutmamaya dikkat et.
 2. 2
  Petrol jölesi ya da bal kullan. Uçuğun kuruduktan sonra, üstünü ilaçlı petrol jölesiyle, örneğin vazelinle kaplayarak koru. Bu, iyileşirken uçuğun nemli kalmasına ve temel olarak uçuğun üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildinin çatlamasını önlemeye yardım edecektir.[3]
  • Petrol jölesini parmaklarınla sürme çünkü virüs, parmak uçlarına geçebilir. Onun yerine, uçuk iyileşene kadar petrol jölesini bir parça pamukla ya da pamuklu çubukla sür.
  • Elinde hiç petrol jölesi yoksa biraz bal da kullanabilirsin. Balın, hem uçuğu başka tehditlere karşı koruyabilen hem de altta yatan virüsle savaşan antiviral ve antibakteriyel özellikleri vardır.[4] Pamuklu çubukla, uçuğun çıktığı yeri tamamen kaplayacak şekilde biraz bal sür.
 3. 3
  Uçuğa buz sür. Yangıyı azaltmak ve ağrıyı dindirmek için buz parçasını ya da buz torbasını birkaç dakika boyunca doğrudan uçuğun üstünde beklet. Bir buz parçası kullanıyorsan kendi rahatın için bir beze sarabilirsin. Soğuk, ağrıyı dindirene kadar buzlu yüzeyi uçuğa bastır ve kısa bir süre sonra çek. Buzu, uçuğun üstünde uzun süre bekletme. Bu işlemi 1 ila 3 saatte bir tekrarla.[5]
  • Bunu, sadece uçuk yeniyken yapman gerektiğini unutma. Uçuk zaten açıldıysa buz, lezyona giden kan dolaşımını yavaşlatarak (ve kanın iyileştirici özelliğini azaltarak) iyileşme sürecini yavaşlatabilir.
 4. 4
  Ekinezyayı dene. Ekinezya çayının, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, böylece uçukla savaşırken vücudunun doğal bağışıklık tepkisini desteklediğine inanılır. 1 ekinezya poşet çayını, yeni kaynatılmış 1 su bardağı (240 ml) suya koyup 10 dakika beklet. Çayı hazır olduğunda iç. Uçuk geçinceye kadar bu çayı günde bir kez iç.
  • Bağışıklığını güçlendirmek için günde 4 defaya kadar 300 miligramlık ekinezya takviyesi de alabilirsin.
  • Önce bir doktora ya da pediyatri uzmanına danışmadan çocuğuna ekinezya verme.
  • Otoimmün hastalıkları olan, diyabet, tüberküloz, bağ dokusu hastalıkları, multiple skleroz hastalığı, karaciğer sorunları olan, HIV taşıyan ya da AIDS hastası olan kişiler, ekinezyayı tedbirli bir şekilde kullanmalıdırlar.
  • Papatya ailesindeki bitkilere alerjisi olan kişilerin ekinezyaya da alerjisi olabilir.
 5. 5
  Limon otu kullan. Araştırmalar limon otunun, uçuğun kızarıklığını ve yangıyı azaltmak ve enfeksiyonların tekrarlama riskini düşürmek için çözüm olabileceği görüşünü büyük oranda destekliyor. Limon otu, uykusuzluğu, kaygıyı ve hazımsızlığı tedavi etmek için de kullanılır. Limon otunda kas kramplarını azaltan, dokuları rahatlatan ve bakterileri öldüren öjenol vardır. Limon otunun yapraklarından yapılan esansiyel yağlarda, terpen adı verilen bitki kimyasalları bulunur ve bunlar da bu bitkinin rahatlatıcı ve antiviral özelliklerinde rol oynuyor olabilir. Limon otu, çoğu aktarda ve doğal gıda ürünü satan dükkânlarda beslenme takviyesi, topikal krem, tentür ve bitki çayı şeklinde mevcuttur.[6]
  • Uçuk çıkan yere günde 3 defaya kadar limon otu merhemi sür. Alternatif olarak, ¼ tatlı kaşığı (yaklaşık 0,2 g) kurutulmuş limon otunu 1 su bardağı (240 ml) ılık suda (80-85 °C) 3 ila 5 dakika bekleterek limon otu çayı yap. Çayı süz; hiç şeker eklemeden, bekletmeden iç. Ek olarak, 1 tatlı kaşığı (5 ml) limon otu çayını bir parça pamuğa döküp uçuğuna sürebilirsin.
  • Limon otu kremini topikal olarak sürmenin çocuklar için güvenli olduğu düşünülmektedir. Çocuğun ya da bebeğin için tavsiye edilen dozu belirlemek için, aile hekiminle ya da bir pediyatri uzmanıyla konuşmalısın.
 6. 6
  Doğal bir yağ ya da öz sürmeyi dene. Bazı doğal yağların ve özlerin antiseptik özellikleri vardır ve uçuğa doğrudan sürüldüklerinde buna neden olan virüsle savaşabilir. Diğerlerininse damarları büzücü özellikleri vardır, böylece uçuk bölgesini kurutup enfeksiyonun başlamasını ve uçuğu kötüleştirmesini engeller.[7]
  • Nane yağı, enfeksiyon bölgesinden kaçan virüsleri hedef alabilir ve bu da uçuklara karşı faydalı olmasını sağlar.[8] Pamuklu çubuğu nane yağına batır ve uçuğa sür. Bunu, uçuk iyileşinceye kadar günde iki kez yap.
  • Cadı fındığı yağı, damar büzücü ve antiseptiktir. Pamuklu çubuğu, 1 tatlı kaşığı (5 ml) cadı fındığına batır ve doğrudan uçuğa sür. Suyla yıkama. Bu tedaviyi günde bir ya da iki kez uygula.
  • Gerçek vanilya özü, alkol bazlıdır ve virüsün yaşamasını zorlaştırır. Pamuklu çubuğu 1/2 tatlı kaşığı (2,5 ml) vanilya özüne batır ve doğrudan uçuğa bastırıp 1-2 dakika beklet. Bunu, günde 4 defaya kadar yap.
  • Hem çay ağacı yağı hem de sarımsak yağı, uçukların yumuşak kalmasını sağlayarak iyileşme sürecine yardım edebilir. Yumuşak bir uçuğun açılması daha düşük bir ihtimaldir. Günde bir ya da iki kez uçuğa doğrudan iki yağdan birinden biraz sür.
 7. 7
  Ravent ve adaçayı merhemi sür. Araştırmalar, gramında 23 miligram ravent özü ve aynı miktarda adaçayı özü bulunan topikal bir krem uygulamanın, uçuk tedavisinde en az reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu gösteriyor.[9] [10] Bunu doğal ve sağlıklı ürünler satan dükkânlarda bulabilirsin. Merhemi, pamuklu çubuğa bezelye tanesi büyüklüğünde sık ve uçuğa sür.
  • Kullanmadan önce doktoruna, ravent ve adaçayının bebekler ve 5 yaşından küçük çocuklar için güvenli olup olmadığını sor.
 8. 8
  Meyan kökü merhemi yap. Meyan kökünde bulunan glisirizik asit, buradaki en önemli içeriktir. Yangı önleyici ve antiviral özellikleri vardır ve belirtileri azaltıp virüs üretimini durdurur.[11]
  • 1 çorba kaşığı (15 ml) meyan kökü tozunu ya da özünü ½ tatlı kaşığı (2,5 ml) suyla ya da 2 tatlı kaşığı (10 ml) petrol jölesiyle karıştır. Bu kremi tamamen kaplayacak şekilde uçuğuna sür ve birkaç saat, hatta ideal olarak bütün gece beklet.
  • Başka bir alternatif de meyan kökü tozunu, kendi iyileştirici özellikleri olan petrol jölesiyle karıştırmaktır. Bu durumda işe, 1 tatlı kaşığı (5 ml) petrol jölesini meyan köküyle karıştırarak başla. Sonra, istediğin kıvamı elde edene kadar daha fazla petrol jölesi ekle.
 9. 9
  Soğuk süt ürünlerini kullan. Soğuk sütün ve soğuk yoğurdun, uçuklara karşı bazı faydaları olduğuna inanılır. Sütte, virüslerle savaşabilen antikorlar ve uçuk çıkmasına neden olabilen bir amino asit olan arjininle savaşabilen lizin bulunur. Bir parça pamuğu, 1 çorba kaşığı (15 ml) soğuk süte batır ve doğrudan uçuğa sürüp birkaç dakika beklet.[12]
  • Yoğurttaki probiyotikler, uçuğa neden olan herpes virüsüyle savaşmaya yardım edebilir. Birazcık sade yoğurdu doğrudan uçuğa sür ya da uçuk çıktığında günde 2 ila 3 su bardağı yağsız yoğurt ye.[13]
 10. 10
  Biraz aloe vera jeli sür. Aloe vera birçok cilt tahrişinin yanı sıra uçuğun da ağrısını azaltabilir ve uçuğun enfekte olup durumunun kötüleşmesine yol açan bakterilerle savaşabilir. Aloe vera, iyileşme sürecini de hızlandırabilir.[14]
  • 1/2 tatlı kaşığı (2,5 ml) aloe vera jelini, pamuklu çubuk kullanarak doğrudan uçuğa sür. Uçuğun üstünde bırak. En iyi jel, doğrudan bitkiden elde edilendir; bulması kolaydır ve uzun süre dayanır. Etli bir yaprağı kır ve jeli doğrudan uçuğa sür.
  • Aloe bitkisi bulamazsan eczaneden kaliteli ve %100 doğal aloe vera jeli satın al.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Beslenmede Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Yangı yapıcı yiyeceklerden uzak dur. Bazı yiyecekler, vücudun iyileşme sürecini yavaşlatabilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve yangıyı arttırabilir. Özellikle otoimmün hastalıkları olanlar, kalp, akciğer ya da sindirim sistemi hastalıkları için ilaç kullananlar ve son zamanlarda soğuk algınlığı geçiren, öksürük sorunu yaşayan veya ateşi yükselen kişiler bu yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Uçuğun varsa kronik yangıya neden olabilen şu yiyeceklerden uzak durmalısın:[15]
  • Beyaz ekmek, hamur işleri ve donat gibi rafine karbonhidratlar
  • Kızarmış, yağlı yiyecekler
  • Meşrubat ya da enerji içecekleri gibi şekerli içecekler
  • Dana ve biftek gibi kırmızı etler ile jambon ve sosis gibi işlenmiş et ürünleri
  • Margarin ve katı yağlar
 2. 2
  Akdeniz diyeti uygula. Bazı yiyecekler yangıya neden olabilirken bazıları yangıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Akdeniz tarzı bir beslenme temel olarak şu yangı azaltıcı yiyeceklerden oluşur:[16]
  • Çilek, kiraz ve portakal gibi meyveler
  • Badem ve ceviz gibi kabuklu yemişler
  • Ispanak ya da karalahana gibi antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler
  • Somon, uskumru, ton balığı ve sardalye gibi yağlı, omega-3 bakımından zengin balıklar
  • Esmer pirinç, kinoa, darı, yulaf ve keten tohumu gibi tam tahıllar
  • Zeytinyağı ya da kanola yağı
 3. 3
  Arjinin bakımından zengin yiyeceklerden uzak dur. Herpes simpleks virüsü, metabolizması için birçok yiyecekte bulunan temel bir amino asit olan arjinine ihtiyaç duyar. Uzmanlar, beslenmendeki arjinin bakımından zengin olan yiyecekleri azaltmanın, uçukların oluşmasını ve tekrarlanmasını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini ve mevcut uçuklardaki yangıyı azaltabileceğini belirtmektedirler.[17] .
  • Arjinin bakımından zengin gıdalar arasında çikolata, kola, bezelye, rafine tahıl gevrekleri, jelatin, yer fıstığı, kaju fıstığı ve bira vardır.
 4. 4
  Daha fazla C vitamini tüket. Bağışıklığını virüslere ve bakterilere karşı güçlendirmek, vücudunun daha hızlı iyileşmesine ve gelecekteki enfeksiyonları önlemesine yardım edecektir. Araştırmalar, C vitamininin antioksidan olarak çok önemli bir rol oynadığını ve bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirdiğini, çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azalttığını, iyileşmeye yardımcı olduğunu ve cildin doğal görüntüsünü iyileştirdiğini göstermiştir. C vitamini, beslenme takviyesi olarak (günde 1.000 mg) ya da beslenmene C vitamini bakımından zengin yiyecekler katarak alınabilir. C vitaminini besinler yoluyla almak çok kolaydır; tek yapman gereken, daha fazla meyve ve sebze yemek! İyi C vitamini kaynakları şunlardır:
  • Tatlı kırmızı ya da yeşil biber
  • Portakal, pomelo, greyfurt, misket limonu gibi turunçgiller ya da konsantre olmayan turunçgiller suyu
  • Ispanak, brokoli ve Brüksel lahanası
  • Çilek ve ahududu gibi dutsu meyveler
  • Domates
 5. 5
  Sarımsak kullan. Sarımsağın, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardım edebilen antiviral ve yangı önleyici özellikleri vardır. Herpes gibi enfeksiyonlara karşı bağışıklığı güçlendirmeye yardım eden antioksidanlar, örneğin B6 vitamini, C vitamini ve manganez bakımından da zengindir.[18]
  • Allisini serbest bırakmak için bir diş çiğ sarımsak, sarımsağın en iyi alınabileceği formdur. Bir diş sarımsak yaklaşık 1 gramdır. Yenmesini kolaylaştırmak için, sarımsağı ezip bir kaşık bala ya da zeytinyağına da katabilirsin. Bu doğal tedavi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım edecek ve uçukların tekrarlanma ihtimalini azaltacaktır.
  • Topikal bir merhem için, 2 ila 4 diş sarımsağı ezerek bir macun elde edebilirsin ve bunu, bir parça pamukla uçuğuna sürüp 10 ila 15 dakika bekletebilirsin. Bu hafif bir yanmaya ve keskin bir kokuya neden olabilir ama sarımsağın antiviral özellikleri, uçuğun çıktığı yeri dezenfekte etmeye ve iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olur.
  • Çok fazla sarımsağın, nefesin kötü kokmasına ve tansiyonun düşmesine neden olabileceğini unutma, o yüzden günlük sarımsak tüketimini 2 ila 4 dişle sınırlandır. Sarımsak, ameliyat öncesinde ya da pıhtılaşma bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır. Şişkinlik, bitkinlik, iştahsızlık, kas ağrıları, baş dönmesi yaşıyorsan, astım tepkisi gibi alerjilerin, cilt döküntülerin ya da cilt lezyonların olursa sarımsak kullanmayı bırak ve hemen doktora git.
 6. 6
  Çinko kullan. Çinko, düzenli olarak yediğin birçok yiyecekte bulunan ve bağışıklığının güçlü kalmasını sağlayan çok önemli bir eser elementtir. Çinkonun, vücuttaki hücreleri bakterilerden ve herpes simpleks virüsü gibi virüslerden korumaya yardım eden antioksidan özellikleri vardır. Çinko seviyesinin hafifçe düşük olması yaygındır ama multivitamin alarak ve sağlıklı beslenerek, ihtiyacın olan çinkonun tamamını alırsın. En iyi çinko kaynağı olan besinler, istiridye, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanları, peynir, karides ve yengeçtir.
  • Uçuğu rahatlatmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için çinko merhemi de kullanabilirsin. Bir parça pamuğa azıcık çinko merhemi sür ve uçuğuna günde 2 ila 3 defa, 3 ila 5 dakika uygula.
  • Çinko, takviye olarak mevcuttur ve birçok multivitamin kapsülünde bulunur. Çinko takviyelerini kullanmadan önce doktorunla konuş.
  • Reflü gibi bir sindirim sorunun varsa çinkonun emilimi daha kolay olan çinko pikolinat, çinko sitrat, çinko asetat, çinko gliserat ve çinko monometiyonin gibi formlarını kullanmayı düşünebilirsin.
  • Çinko miktarı ürün etiketinde yazar (genellikle 30 ila 50 miligramdır). Takviye formunda alacağın miktarı belirlemek için, yiyeceklerden yaklaşık 10 ila 15 miligram alabileceğini unutma. Yetişkinler için tavsiye edilen doz 8 ila 11 miligramdır. Doktorun sana aksini söylemediği sürece birkaç günden daha uzun bir süre yüksek dozda çinko almamalısın.
 7. 7
  Lizin takviyeleri al. Lizin, somon, ton balığı, tavuk, yağsız süt, parmesan peyniri, soya fasulyesi, yumurta, mercimek, Brüksel lahanası, barbunya, nohut ve kinoa gibi besin kaynaklarından alınan esansiyel bir amino asittir. Lizin takviyeleri de alabilirsin. Yılda üç uçuktan daha fazla uçuğu çıkan insanların, uzun vadede uçukların tekrarlanmasını azaltmak için günlük beslenmelerine lizin takviyesi eklemeleri gerekir. Günde 3 kez aç karnına 1000 mg lizin al. Sütle birlikte alma.[19] [20]
  • Aile hekimine danışmadan lizin alma, özellikle de yüksek kolesterolün ya da kalp hastalığın varsa.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Hayat Tarzında Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Dik uyu. Uçuğun varsa yer çekiminin uçuğun içindeki sıvının boşaltmasını sağlamak için yatarken başının arkasına birkaç yastık koy. Yoksa, sıvı gece boyu uçuğun içine yerleşebilir.[21]
  • Başın için kullanacağın yastıkların, boynunun doğal kavisini desteklemesi ve rahat olması gerek. Aşırı yüksek bir yastık, boynunun, sırtında, boynunda ve omuzlarında kas gerginliğine neden olacak şekilde durmasına yol açabilir. Boynunun, göğsünle ve sırtının alt kısmıyla aynı hizada olmasını sağlayacak bir yastık seç.
 2. 2
  Düzenli olarak egzersiz yap. Haftada birkaç gün, hatta daha iyisi her gün egzersiz yapmak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım edebilir ve böylece tekrar uçuk çıkma riskini azaltabilir. Yürüyüş, yoga, esneme gibi düşük ila orta tempolu egzersizlerin bile, uçuğun iyileşme sürecini kısaltması ve belirtileri hafifletmesinin yanı sıra, genel anlamda inanılmaz faydaları vardır. [22]
  • Düzenli egzersiz, moralini yükseltip stres seviyeni azaltmanın yanında, uzun vadede enfeksiyon riskini de azaltır. Tempolu yürüyüş, hafif tempolu koşu ve yüzme gibi orta şiddette egzersizlerle günde 30 ila 45 dakika spor yapman tavsiye edilir.
  • Kişisel bir egzersiz planı yapmana yardım etmesi için bir doktora danışabilirsin.
 3. 3
  Güneş kremi ve dudak balmı kullan. D vitamini üretiminin artması nedeniyle güneşe makul ölçüde çıkmak, bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ama, uçukları en çok tetikleyen şeylerden biri güneş ışığıdır, o yüzden dışarı çıkarken düzenli olarak GKF’li (güneş koruma faktörlü) bir güneş kremi ve dudak balmı kullanmak, uçuk çıkma riskini azaltabilir. Cildini güneşin zararlarından korumak için, minimum 30 güneş koruma faktörlü ve komedojenik olmayan bir güneş kremi kullan.[23]
  • Güneş kremlerindeki bazı kimyasallar, alerjilere neden olabilir, o yüzden sana uygun olan güneş kremini bulmak için yapılacak en iyi şey, bir dermatoloğa danışmaktır.
 4. 4
  Stresini kontrol altına al. Uçuklar, stresi arttırabilir ve öz saygının düşmesine, kaygıya ve depresyona neden olabilir. Aynı şekilde, stres, bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu da bizi herpes simpleks dâhil viral enfeksiyonlara yakalanmaya daha yatkın hâle getirir. Stresi kontrol altına almanın yolları arasında şunlar vardır:
  • Günlük tutmayı dene. Her gün, sadece 10 ila 20 dakika olsa bile düşüncelerini yazmak için zaman ayır. Günlük tutmak, düşüncelerini organize etmene, netlik sağlamana yardım ettiği ve sorun çözmeyi kolaylaştırdığı için muhteşem bir stres atma yöntemi olabilir.[24]
  • Müzik dinlemek, hem sağlıklı bireyler için hem de sağlık sorunları olanlar için stresi azaltmanın etkili bir yoludur. Araştırmalar, rahatlatıcı müziğin tansiyonu düşürebildiğini, nabzı yavaşlatabildiğini ve kaygıyı azaltabildiğini göstermektedir.
  • Eğlenmeye zaman ayır. Her hafta yoga, kitap okuma, yemek pişirme, dikiş dikme gibi sevdiğin ve rahatlatıcı bulduğun şeyleri yapmak için zaman ayır.
  • Yoga, derin nefes alıp verme ve Tai Chi gibi rahatlama ve meditasyon tekniklerini dene. Meditasyon, tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye, kronik ağrıyı ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve böylece fiziksel ve duygusal sağlığı iyileştirir. Basit bir meditasyon egzersizi için, sessiz bir ortamda bağdaş kurarak otur ve en az 5 ila 10 dakika yavaş ve derin nefes al. Stresini kontrol altına almak için, her gün en az 5 dakika meditasyon yapmaya çalış.
 5. 5
  Öpüşmekten ve oral seksten kaçın. Herpes simpleks virüsü son derece bulaşıcı olduğu için, uçuk sorunu varken öpüşmekten ya da oral seks yapmaktan kaçınmalısın (yani, senin uçuğun varken), ta ki tamamen iyileşinceye dek. Oral seks yapmak, herpes virüsünün cinsel organlara yayılmasına neden olabilir ve enfekte olmuş birinden tip-2 herpes simpleks kapmak mümkündür. Herpes her zaman bariz şekilde kendini göstermeyebilir ve sen farkında olmasan da partnerin hastalığı bulaştırabilir.[25]
  • Herpes simpleks virüsü kapmış bir partnerle düzenli olarak cinsel ilişkiye giren kişiler, kendilerini nasıl koruyacakları konusunu aile hekimine danışmalıdırlar.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Kişisel Hijyeni Sağlamak

 1. 1
  Uçuğa dokunmaktan kaçın. Yangı ağrıya neden olduğunda, uçuğunu sıkmak ya da koparmak isteyebilirsin. Uçuğuna dokunmak ya da başkalarıyla ten temasında bulunmak, viral enfeksiyonun parmak uçlarına yayılmasına neden olabilir ve buna herpetik dolama denir. Uçuğu koparmak, iyileşme sürecini de yavaşlatabilir, böylece uçuk daha uzun süre devam eder ve enfeksiyonun vücudunun başka yerlerine yayılma riski artar.[26]
 2. 2
  Ellerini sık sık yıka. Uçuğun çıktığında, yüzüne dokunmadan ve diğer insanlarla, özellikle de bebeklerle temas etmeden önce ellerini dikkatli bir şekilde yıkamalısın çünkü herpes simpleks bu şekilde çabucak yayılabilir.[27]
  • Bir seçenek de evden çıkarken ya da işteyken elinin altında ıslak mendil ya da el dezenfektanı bulundurup dışarıdayken de ellerini temiz tutmaktır.
 3. 3
  Yiyeceklerini ve kişisel eşyalarını paylaşma. Yiyecek, mutfak eşyaları, havlular, dudak balmı, diş fırçaları gibi şeyleri ya da uçuk mevcutken virüsün başkalarına bulaştırabilecek başka eşyaları paylaşmaktan kaçın. Bakteriler ve virüsler yüzeylere hızla tutunur, bu yolla başkalarına ve başkalarından bulaşır, bu da uçuğunun daha geç iyileşmesine ya da belirtilerin kötüleşmesine neden olur. Ayrıca, mutfak eşyalarını ve kişisel eşyalarını aşırı nemli ortamlarda tutmaktan kaçın çünkü nem, bakterilerin gelişmesini sağlar.[28]
 4. 4
  Öksürürken ya da hapşırırken kâğıt mendil kullan. Mikropların havaya saçılmasını ve nefes alırken diğer bakterilerin ve virüslerin ciğerlerine çekmeyi önlemek için, hapşırırken ya da öksürürken kâğıt mendil kullan.[29]
  • Yanında kâğıt mendil yoksa ellerinle ağzını kapatmak yerine dirseğine doğru hapşır ya da öksür, yoksa sadece ellerine mikrop bulaştırırsın.
 5. 5
  Diş fırçanı temiz tut. Bakterilerin, diş fırçanın kıllarında birikmesini önlemek için kullanmadan önce ve sonra yıka. Uçuğun çıktığında, evini başkalarıyla paylaşıyorsan diş fırçanı ayrı bir kabın içine koy.[30]
  • Diş fırçanı asla kimseyle paylaşma çünkü bu, mikropları ve hastalık yapan bakterileri, senin ve başkalarının ağzına bulaştırır.
  • Diş fırçalarının baş kısmını kapatma ya da kapalı bir kapta saklama. Karanlık ve nemli bir ortamda kapalı kalması, bakteri gelişimini teşvik edebilir.
  • Diş fırçanı 3 ila 4 ayda bir ve uçuğun, soğuk algınlığın, öksürüğün ya da boğaz ağrın iyileştikten hemen sonra değiştir. Ekstra önlem için, kıllarda kalan bakterileri öldürmek için, diş fırçanı 30 ml hidrojen perokside ya da alkol bazlı bir ağız yıkama suyuna batırıp 3 ila 5 dakika beklet.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Tıbbi Yardım Almak

 1. 1
  Uçuğun 10 gün içinde iyileşmezse doktora git. Çoğu uçuk, 1-2 hafta içinde, tedavi bile edilmeden kendi kendine geçer. 10 günden fazla olduysa ve iyileşmeye dair hiçbir belirti görmüyorsan doktorunu ara. Doktorun, ikincil bir enfeksiyon ya da altta yatan ve iyileşmeyi geciktirebilecek başka sorunlar olup olmadığına bakabilir.[31]
  • Bakteriyel enfeksiyon, tahriş (örneğin, asitli yiyecekler yemekten kaynaklanan) ya da altta yatan bir sağlık sorunu gibi uçuğun iyileşmesini yavaşlatan çeşitli faktörler vardır.
  • Uçukların çabucak geçse bile sık çıkıyorlarsa doktorunla konuşmalısın.
 2. 2
  Çok büyük ya da ağrılı uçuklar için doktora git. Çoğu uçuk küçüktür ve sınırlı bir alanda kalır. Bazı durumlarda, daha büyük bir alana yayılabilir, özellikle de egzama gibi başka cilt sorunların varsa. Çok büyük bir uçuğun varsa, başka yerlere yayılıyorsa ya da çok acıyorsa doktorunu ara.[32]
  • Yayılan bir uçuk, özellikle de gözler gibi hassas bölgelere yayılırsa ciddi sorunlara yol açabilir. Yayılan bir uçuk, bakteriyel enfeksiyonun bir işareti de olabilir. Eğer uçuğun etrafındaki cilt dokunduğunda sıcaksa, kızarmışsa ya da şişmişse bir acil servise git.[33]
 3. 3
  Gözlerinde ya da ağzında tahriş olmuş bir uçuğun varsa tıbbi yardım al. Bazen uçuk, gözlerine, diş etlerine ya da ağzının içine yayılabilir. Bu bölgelerde yeni uçuklar çıkarsa ya da tahriş meydana gelirse hemen doktorunu ara.[34]
  • Gözlerdeki uçuk enfeksiyonu, korneaya yayılabilir ve kalıcı hasara neden olabilir.[35]
 4. 4
  Gebeyken uçuğun çıkarsa kadın doğum uzmanınla konuş. Gebeliğin son üç ayında uçuğun çıkarsa ya da herhangi bir herpes salgınına maruz kalırsan doğumda enfeksiyonu bebeğine bulaştırma riskin vardır.[36] Hamileliğin sırasında herhangi bir tür herpes salgınına maruz kalırsan kadın doğum uzmanını ya da ebeyi bilgilendir.[37]
  • Doktorun, doğum zamanında herpes belirtilerinin ortaya çıkmaması için bir antiviral ilaç yazabilir.
  • Gebeyken ya da emziriyorken hangi reçetesiz tedavileri güvenli bir şekilde kullanabileceğini doktoruna sormak da iyi bir fikirdir.
 5. 5
  Bağışıklık sistemin zayıflamışsa uçukların için tıbbi tedavi gör. Steroidler ya da kemoterapi ilaçları gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alıyorsan uçuğun çıkması durumunda doktoruna söyle. Diyabet, HIV/AIDS ya da kanser gibi bağışıklık sistemine ket vuran bir hastalığın varken çıkan uçuklar için de tıbbi tedavi görmelisin.[38] Doktorun, enfeksiyonla savaşmaya ve komplikasyonları engellemeye yardımcı olması için antiviral ilaçlar yazabilir.[39]
  • Bağışıklık sistemin baskılandığında, tedavi edilmeyen uçuk büyük ihtimalle başka yerlere yayılacak ya da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon oluşacaktır.
 6. 6
  Daha önce hiç uçuk belirtileri yaşamadıysan doktorunu ara. Uçuk belirtilerin yeniyse ya da belirtilere neyin neden olduğundan emin değilsen doktorundan randevu al. Doktorun sana düzgün bir teşhis koyabilir ve belirtilerin için diğer potansiyel nedenleri eleyebilir.[40]
  • Belirtilerinle ilgili başka soruların ya da endişelerin varsa da bunları doktoruna söylemelisin.
  Reklam

Uyarılar

 • Uçuğu kozmetiklerle kapatmaya çalışma. Kozmetikler, uçuğu daha çok şiddetlendirebilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/definition/con-20021310
 2. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003059.htm
 3. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 4. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212962614000467
 5. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 6. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 7. http://everydayroots.com/cold-sore-remedies
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17091431
 9. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/alternative-medicine/con-20021310
 1. Saller R, Buechi S, Meyrat R, et al. Combined herbal preparation for topical treatment of Herpes labialis. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2001;8:373-382.
 2. http://everydayroots.com/cold-sore-remedies
 3. http://everydayroots.com/cold-sore-remedies
 4. http://fiveremedies.com/infections/cold-sore-home-remedies/
 5. http://everydayroots.com/cold-sore-remedies
 6. http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/foods-that-fight-inflammation
 7. http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/foods-that-fight-inflammation
 8. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1470664
 10. http://www.healwithfood.org/coldsores/
 11. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 12. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 13. Editors of Prevention, (2010),The Doctors Book of Home Remedies: Quick Fixes, Clever Techniques, and Uncommon Cures to Get You Feeling Better Fast, ISBN: 1605298662
 14. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/in-depth/health-tip/art-20048777
 15. http://msue.anr.msu.edu/news/journaling_to_reduce_stress
 16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0069184/
 17. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/prevention/con-20021310
 18. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/prevention/con-20021310
 19. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/prevention/con-20021310
 20. http://www.cdc.gov/healthywater/hygiene/etiquette/coughing_sneezing.html
 21. http://www.ada.org/en/about-the-ada/ada-positions-policies-and-statements/statement-on-toothbrush-care-cleaning-storage-and-
 22. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017
 23. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017
 24. https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/skin/Pages/Herpes-Simplex-Virus-Cold-Sores.aspx
 25. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017
 26. https://www.medicalnewstoday.com/articles/172389.php
 27. https://www.nhs.uk/conditions/cold-sores/
 28. https://www.nhs.uk/conditions/neonatal-herpes/
 29. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017
 30. https://www.medicalnewstoday.com/articles/172389.php
 31. https://www.medicalnewstoday.com/articles/172389.php

Bu wikiHow makalesi hakkında

Zora Degrandpre, ND
Ortak yazarlar :
Naturopati Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Zora Degrandpre, ND. Dr. Zora Degrandpre Washington’da lisanslı bir Naturopati Doktoru’dur. Naturopati doktorluk derecesini Ulusal Doğal Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında almıştır. Bu makale 4.478 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık

Tibbi Yasal Uyarı

Bu makelenin içeriği profesyonel tıbbi tavsiye, muayene, teşhis ve tedavi yerine geçme amacını taşımaz. Herhangi bir sağlık tedavisine başlamadan, tedaviyi değiştirmeden ya da durdurmadan önce her zaman doktorunla ya da nitelikli bir sağlık görevlisiyle iletişime geçmelisin.

Bu sayfaya 4.478 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam