Twerk yapmak, aynı anda hem sevdiğin şarkılarda dans etmek hem de egzersiz yapmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Belli hareketleri öğrenince twerk yapmak oldukça kolaydır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Çömelerek Twerk Yapmak

 1. 1
  "Squat" yapar gibi çömel. Yere çok yakın durma, ancak dengeni sağlayabilecek şekilde çömel. Dizini incitmemek için dizlerini ayak parmaklarının gerisinde tut. Bacakların ayrık olarak dur, yere doğru çömel ve ayaklarını dışarı bakacak şekilde sabitle. Bu, hareket etmeye başladıktan sonra dengeni sağlamana yarayacak. En yaygın twerk yapma şekli ve cinsel olarak en az tahrik edici olanı budur.[1]
  • Hızlı ve eğlenceli bir şarkı seç ve pratik yapmaya başla! Twerk yapmaya yavaş olarak başlayıp asıl hareketi kavradıktan sonra hızlanabilirsin.
 2. 2
  Kalçanı dışarı çıkart. Bir sandalyeye oturacakmış gibi (yogadaki sandalye pozu gibi) pozisyon al, kalçan odak noktası olmalı. Dizlerini kırık tut ve ellerini kalçana koy. Üst vücudunu düz ve karşıya doğru bakar vaziyette tut. Düzgün twerk yapabilmek için yere bakmana gerek yok.[2]
  • Kalçanı dışarı çıkartırken öne 45 derece açıyla eğilmelisin, ağırlığını parmak uçlarına vermelisin. Bu “Miley Twerk’i” olarak biliniyor. Çok dikkat çekmek istemiyorsan, öne çok eğilmek zorunda değilsin ve göğsünü dik tutabilirsin.
 3. 3
  Kalçanı ileri-geri salla. Eğer twerk yaparken ellerini kalçanın üzerinde tutmak istiyorsan, kalçanı ileri doğru oynatmak için baş parmaklarını kalça kemiğinin üzerine bastırmalısın. Geriye doğru hareket etmek için diğer parmaklarını da ters istikamette bastırmalısın. Eğer ellerini koymadan twerk yapabiliyorsan, kollarını önünde yukarı kaldırıp yere paralel olacak şekilde tutup ritme göre oynatabilirsin.[3]
  • Miley Twerk’i için kalçanı hızlı bir şekilde sağa-sola salla; klasik twerk için kalçanı yukarı ve aşağı doğru oynat, bunu yaparken sırtını kavislendirip düzleştirmen işe yarayacaktır. Ve kalçan büyük değilse üzülme. Bu hareketi herkes yapabilir!
  • İş tamamıyla alt vücudunu bağımsız hareket ettirebilmeye bağlı. Üst vücudunu olabildiği kadar düz tutmaya çalış.
  • Aynı zamanda ellerini oynatıp kendi önüne, yanına, sırtına ve kalçana doğru hareket ettirebilirsin.
  • Daha sonra yere daha da yaklaşıp ellerini dizlerinin üzerine koyabilirsin; parmakların birbirine dönük ve bileğinin içi dışarıya dönük olmalı. Hareketi en iyi şekilde yapmaya yardımcı olması için kalçanı ellerinle sallayabilirsin.
  • Eğer Miley’e benzemek istiyorsan onunkine benzeyen bir yüz ifadesi ve el hareketi ekleyebilirsin.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Duvarda Twerk Yapmak

 1. 1
  Sağlam bir duvardan yaklaşık yarım metre kadar uzakta dur. Yüzün duvara dönük olmasın ama yakın dur ki kenardan duvarı görebilesin. Bu, twerk yapmanın en gösterişli şeklidir. Ancak biraz fazla içtikten sonra bunu yapmaya kalkarsan düşmeyi garantilersin. Duvarda twerk yapmak için, twerk yapma kabiliyetine güveniyor olman gerekiyor. Bu hareket amatörlere göre değildir.[4]
  • Bunun için üst vücudunun oldukça kuvvetli olması gerekiyor.
 2. 2
  Ellerini yere koy. Bu sefer ayaklarını kaldıracağından yere sağlam bir şekilde yerleşmen gerekiyor ki düşmeyesin. Bütün elin yerde olmalı ki ihtiyacın olan dengeyi sağlayabilesin. Bacaklarını kaldırmayı kolaylaştırmak için kalçanı havaya kaldır. Ellerin ayaklarından otuz santimetre kadar uzakta ve omuz hizasında açılmış olmalı. Ellerini yere yerleştirdikten sonra ağırlığını ayaklarından ellerine ver.
  • Vücudun amuda kalkmış pozisyonda olmalı. Parmakların ileriye dönük olmalı, sana doğru değil.
 3. 3
  Ayaklarını duvara koy, dizlerini kır ve kalçanı salla. Başta, bir bacağını duvara daya, kendini sağlama aldıktan sonra ikinci bacağını kaldır. Ayakların oldukça ayrık olmalı ve kalçandan yaklaşık 30 santimetre uzak durmalı. Ayak parmaklarını duvara sağlam bir şekilde yerleştir ve sırtını ileri-geri çıkartarak klasik twerk hareketini yap. Kollarını ve üst vücudunu sağlam tut ve alt vücudunu salla (ki alt vücudun üst vücudunun üzerinde olacak!). Bunu ellerini yere koyup twerk yapıyormuş gibi de düşünebilirsin; fakat bu sefer ayakların duvarda olacak.
  • Duvarda yaklaşık 30 saniye ya da bir dakika kadar veya kısa bir şarkı boyunca durmayı hedeflemelisin. Ancak bir zaman sonra ellerinin ve omuzlarının yorulacağını unutma.
  • Bu anda kendine duvarda twerk yapmak üzere bir partner de bulabilirsin!
  • Duvardan zerafetle yavaşça in. Ayaklarını duvardan teker teker çek. Ellerini yere koyarak twerk yapmaya devam edebilir veya içindeki Miley tekrar ortaya çıkıncaya kadar dinlenebilirsin.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Elleri Yere Koyarak Twerk Yapmak

 1. 1
  Bacakların paralel ve ayrık olarak dur. Bacakları düz tut ve gövden karşıya dönük olsun. Bacakların kalça eninden daha da açık durmalıdır. Eğer çok yakınlarsa eğilmen ve düzgün bir şekilde twerk yapman zor olacaktır.[5]
 2. 2
  Ellerini yere koy. Eğilirken ayak parmaklarını dışarı doğru aç. Dizlerini biraz kırıp en azından parmak uçlarını yere değdir. Eğer biraz daha esneksen el ayanı bütünüyle yere koyabilirsin. Bu, dengeni sağlamana yarayacaktır.
 3. 3
  Kalçanı dışarı çıkart. Kalçanı dışarıda tutarak dizlerini hızlı bir şekilde kır ve düzelt. Dizlerini müziğin ritmine göre kır. Aynı zamanda twerk yaparken de olduğu gibi kalçanı sallayıp hareket ettirebilirsin. Klasik twerk yapabilmek için, sırtını geriye doğru kavislendirip kambur gibi dur ve omuzlarını ve kalçanı dışarı doğru çıkartıp sırtını içeri doğru çek, bunu yaparken de kalçanı aşağı-yukarı salla. Miley gibi yapmak için kalçanı hızlı bir şekilde sağa-sola salla.

İpuçları

 • Eğer kalçanın sallanmasını istiyorsan kot veya kalın kumaştan bir giysi giyinme.
 • Yalnızmışsın gibi davran ve twerk yaparken istediğini yap.
 • Her zaman bacakların açık twerk yap.
 • Şort ya da tayt gibi kalçanı gösterecek bir şey giy.
 • Twerk yaparken sırtını kavisli tutman gerektiğini unutma.
 • Sırtını çok geriye eğme, aksi takdirde düşebilir veya sırtını incitebilirsin.
 • Duvarda twerk yaparken düşmemeye dikkat et!
 • Dar kot pantolon giyme, yırtılabilir.
 • Kalçanı çok dışarı çıkartma yoksa kendini incitebilirsin.
 • Duvarda twerk yaparken saçını topuz veya at kuyruğu yap ki saçın yüzüne gelmesin.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 116 kişi çalıştı. Bu makale 131.340 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 131.340 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?