Tuzlu su çözeltisi boğaz ağrısı, kesikler ya da deri enfeksiyonları gibi birçok durumda harikalar yaratabilir ve en iyi yanıysa mutfağındaki iki malzemeyi çabucak karıştırarak dakikalar içinde yapılabilmesi. Doğal ve etkili bir solüsyon yapmak amacıyla doğru oranları öğrenmek için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Mikrodalgada

 1. 1
  Sofra tuzu ya da deniz tuzu satın al. Havalı, kokulu, renkli ya da aromalı tuzlardan alma; tuzun olabildiğince saf olması gerekir. İyotsuz olduğundan ve koruyucular içermediğinden emin ol. İçinde tuzdan başka herhangi bir şey varsa cildini, burnunun içini ya da her ne için kullanıyorsan orayı tahriş edebilir.
 2. 2
  1/2 tatlı kaşığı (2,5 g) tuzu bir bardağa koy. Yüzde 0,9 tuz içeren bir normal çözelti (kullanılan terim bu) yaparak gözyaşlarının tuz oranını taklit etmeye çalışacaksın. Yarım tatlı kaşığı, ince sofra tuzu için doğru olsa da iri çekilmiş deniz tuzu için geçerli değil çünkü bu tuzun 2,5 g olması için ince tuzun iki katı hacimde kullanman gerek.[1] Çocuklar için, tuz miktarı biraz az tutulabilir; yetişkinler içinse biraz daha tuzlu olabilir. Ama sadece birazcık!
  • Bazı tariflerde 1/2 tatlı kaşığı kadar karbonat geçiyor, istersen koyabilirsin. Bununla birlikte normal bir çözeltide buna gerek yok.
  • Bu ölçüler bir bardak (230 ml) su için geçerlidir. Daha fazla su kullanıyorsan tuzu da artır.
 3. 3
  230 ml (1 bardak) sıcak suyu ekleyip iyice karıştır. Suyu bir dakika kadar mikrodalgada ısıt, elektrikli ısıtıcı kullan ya da başka bir yoldan suyu ısınacağı ama kaynamayacağı bir sıcaklığa getir. Steril olmasını sağlamak için mikrodalga fırını 1 dakikadan epey daha uzun süre çalıştırmalısın. Kapaklı bir Borcam kâse kullanmak daha hızlı olur ama uzun süre ısıtırsan kapağı, biriken buhar yüzünden açılabilir. Bir kaşık kullanarak tuzun çözülmesine yardım et.
  • İyice karıştırdığından emin ol! Karışım kirli ya da bulanık görünüyorsa dök.
  • Tedbirli olmak istiyorsan saf su (ya da gerçekten kaynama noktasına gelene kadar kaynatılmış su) kullan. Bu, her şeyin steril ve hijyenik olmasını sağlar.
 4. 4
  Duruma göre, tuzlu su çözeltini temizlik, gargara yapmak ya da vücudunun bir yerini batırmak için kullanabilirsin. Ama sakın yutayım deme! Hemen belirtmekte fayda var, bu çözelti açık yaralarda da kullanılmaz.
  • Piercing’leri çözeltiye batırma. Sadece bölgeyi temizle çünkü tuzlu su çözeltisi civardaki bölgeleri bir hayli kurutabilir. Yeni piercing’ine bakmanın en iyi yolunu lisanslı bir profesyonelle konuş.[2]
  • Tırnak enfeksiyonunda ve diğer cilt enfeksiyonlarında (ama açık yaralarda değil) uzvu günde 4 defa tuzlu suya batır. Bu yöntemin etki göstermesi günler ya da haftalar sürebilir, o yüzden enfeksiyon yayılmadan önce bir sağlık uzmanına görün ve uzuvdaki kırmızılık, bir çizgi hâlinde yukarı tırmanıyorsa acil servise git.[3]
  • Boğazın ağrıyorsa çözeltiyle sabah akşam gargara yap. Çözeltiyi yutma ama yutsan da sana bir zararı dokunmaz. Boğaz ağrın iki günde geçmezse bir doktora muayene ol.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Ocakta

 1. 1
  Tencereye 1 bardak su ve 1/2 tatlı kaşığı tuz koy. Bu, 230 ml su ve 2,5 gram tuz eder. Tuzun iyotsuz olmasına, koruyucu, renklendirici, aroma ya da gereksiz başka bir şeyler içermemesine dikkat et.
  • 1/2 tatlı kaşığı çok gibi görünüyor, değil mi? Yetişkinler için biraz daha eklemekte sakınca yok, ama sadece biraz daha. Çözeltinin gözyaşlarına benzer olması gerekiyor. Bu, %0,9 tuzlu çözelti demektir.
 2. 2
  15 dakika boyunca kaynat. Kaynatmaya başlar başlamaz tencerenin kapağını kapat. Kapak kullanmazsan suyun gerekenden fazlası kaynayıp buharlaşır ve çözelti aşırı tuzlu olur. Zamanlayıcıyı ayarla, tencerenin başında bekleme. Bu noktada başka bir şey, mesela neti pot (burun çaydanlığı) ya da kavanoz hazırlaman gerekiyorsa şimdi yapabilirsin.
 3. 3
  Çözeltiyi kullan. Tuz çözeltisinin en yaygın kullanım amacı sinüsleri temizlemek, boğaz ağrısını azalrtmak ya da kontak lensleri durulamaktır. Tek yapman gereken, çözeltinin kullanmayı düşündüğün şey için güvenli ve uygun olduğundan emin olmak.[5]
  • Gargara yapacaksan boğazını yakmaması için biraz soğumasını bekle. Su gayet ılık olmalı ama yakacak kadar da sıcak olmamalı. Aynısı burnunda ya da cildinde kullandığın zaman da geçerli; sorunu daha da azdırman iyi olmaz!
 4. 4
  Çözeltinin geri kalanını steril bir kavanoza, şişeye ya da bardağa doldur. Tabii arttıysa. Çözeltinin tesirini yitirmemesi için, kabın mutlaka steril olması gerekiyor. Kabı kaynatarak steril hâle getirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Çözeltiyi 24 saat sonra at. Eğer tamamını (ya da bir kısmını) saklayacaksan bir kapağını kapat ve hava geçirmez bir kapta 24 saate kadar sakla. Bu süreyi geçerse dök. Altı üstü su ve tuzdan ibaret, gerekirse kolayca tekrar yaparsın. Çözeltinin güvenli ve etkili olabilmesi için taze olması şart.
Reklam

Uyarılar

 • Suyu kaynatma. Dayanabileceğin kadar sıcak olsun ama kaynamasın. Su kaynayınca tesiri artmaz.
 • Enfeksiyonun olup olmadığından emin değilsen bir doktora görün.
 • Belirtiler kaybolmazsa bir an önce doktora git.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Birinci Yöntem: Mikrodalgada

 • Saf sofra ya da deniz tuzu
 • Karbonat (isteğe bağlı)
 • Su bardağı
 • Su
 • Kaşık

İkinci Yöntem: Ocakta

 • Saf sofra ya da deniz tuzu
 • Su
 • Kapaklı tencere
 • Kaşık
 • Kap (çözeltiyi saklayacaksan kapaklı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 24 kişi çalıştı. Bu makale 24.337 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 24.337 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam