Evdeki bir gider feci biçimde tıkandı ve elinin altında lavabo açıcı yok mu? Hiç merak etme; iyotlu tuz ve sirke kullanarak kendi gider açıcını yapabilirsin. Tuzun aşındırıcılığıyla sirkenin temizleme gücü birleşince en zorlu tıkanıklıkların bile üstesinden gelinebilir. Dahası, karışıma ekleyeceğin kaynar su da karışımı borularda itecektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Tuz ve Sirke Karışımı Kullanmak

 1. 1
  Tuzla sirkeyi karıştır. Küçük bir kaba 1 su bardağı tuz dök. 1 su bardağı sirke ekle. Tuzun, sirkenin tamamını emmesi için iyice karıştır. Karışım pürüzsüz ve homojen bir hâle gelene kadar karıştırmaya devam et.
  • Limon suyunun asitliği sayesinde macuna biraz daha fazla tıkanıklık giderme gücü katmak için, 1/2 su bardağı limon suyu ekle ve iyice karıştır.
  • Tıkanıklık, borunun derinlerindeyse ya da limon suyunu eklemeyeceksen karışımın daha kolay yol alabilecek daha sulu bir karışım olması için daha fazla sirke ekle.
 2. 2
  Karışımı gidere dök. Önce giderin tıkacını çıkar. Sonra karışımı doğrudan gidere dök. Tıkanıklığın tamamının karışımı emmesini sağlamak için tüm gideri karışımla kapla. Tıkanıklığın karışımı mümkün olduğunca fazla emmesini sağlamak için 15 dakika beklemesine izin ver. Özellikle inatçı kalıntılar için 30 dakika emmesine izin ver.
  • Tıkacı çıkaramıyorsan karışımın daha sulu olması için daha fazla sirke ekle.
 3. 3
  Gideri kaynar suyla durula. Elektrikli su ısıtıcıda ya da tencerede 2 su bardağı su kaynat. Sonra, suyu doğrudan gidere dök. Geri sıçrayıp seni yakmaması için suyu yavaşça dök. Yavaş dökmenin bir diğer avantajı da, suyu lavaboya sıçratmadan doğrudan gidere dökebilmeni ve böylece lavabonun ısıyı emip suyu daha tıkanıklığa varmadan soğutmasının önüne geçmeni sağlamasıdır.
  • Musluktan akan sıcak su yerine kaynar su kullan çünkü sıcak suyun etkili olması biraz zaman alabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Karbonatı, Tuzu ve Sirkeyi Karıştırmak

 1. 1
  Malzemeleri kuru olarak gidere dök. Karıştırmak için dar bir kap ya da bardak kullan. 1/2 su bardağı karbonat dök. Buna 1/4 su bardağı tuz ekle. Homojen bir hâle gelene dek karıştır. Eğer varsa giderdeki tıkacı çıkart. Sonra da karışımı gidere dök.[1]
 2. 2
  Sıcak sirke ekle. Bir su bardağı sirkeyi mikrodalga fırında ya da ocağın üstünde ısıt. Kaynamaya başlayınca doğrudan gidere boşalt. Gideri doğrudan bir tıkaçla, tıpayla ya da karıştırmak için kullandığın kabın ya da bardağın dibiyle kapat çünkü karbonat, sirkenin kabarıp köpürmesine yol açacaktır. En iyi sonucu almak için tepkimeyi mümkün olduğunca giderin içine hapset.[2]
 3. 3
  Gideri kaynar suyla durula. Tıkanıklığa neden olan kalıntıların karışımı mümkün olduğunca emmesi için 15 dakika bekle. Daha inatçı tıkanıklıklar için bu süreyi 30 dakikaya çıkar. Bir yandan da 2 su bardağı su kaynat. Tıkanan kalıntılar karışımı iyice içine çekince gideri kapattığın şeyi çıkar ve durulamak için kaynar suyu gidere dök, ardından sıcak su musluğunu aç.[3]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tuzu Tek Başına Kullanmak

 1. 1
  Tuzu gidere boşalt. Sirkenin asitliği yağları ve diğer kalıntıları parçalamaya yardım ederken, tuz da iri taneli ve aşındırıcı olduğu için kendi başına borunun içini temizleyecektir. Yarım su bardağı tuz ölç. Sonra bunu doğrudan gidere boşalt.[4]
 2. 2
  Gideri kaynar suyla durula. Önce 2 litre su kaynat. Bunu yavaşça gidere boşalt. Suyu doğrudan giderin içine nişanla ki sıçrayan su seni yakmasın. Kaynar su bitince gideri iyice açmak için musluktan sıcak su akıt.[5]
 3. 3
  Tekrarla. Sırf tuz kullandığın için, muhtemelen tıkanıklığı açana kadar bunu birkaç kez tekrarlaman gerekecek. Tuzu her seferinde yarım su bardağı artır ve daha fazla tuz eklemeden önce kaynar suyla durula.[6] Çok fazla tuzu bir seferde dökmekten sakın.
  Reklam

İpuçları

 • Bu adımlar foseptik sistemleri için güvenlidir.
 • Tıkanıklık açılmadıysa bu adımları tekrarla.
 • Gideri durulamak için soğuk ya da ılık değil, daima sıcak ya da kaynar su kullan çünkü su ne kadar sıcaksa o kadar fazla yağı eritir.
 • İnatçı tıkanıklıklar için başka bir şey kullanmadan önce giderden kaynar su dök ve daha fazla yağı erit ki solüsyon daha fazla bölgeye erişebilsin.
 • Gerekirse bu işlemin ardından, düzleştirilmiş bir tel kıyafet askısı kullanarak kılları ve hapsolmuş diğer katı birikintileri çıkart.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tuz
 • Sirke
 • Karıştırma kabı ya da bardak
 • Kaşık
 • Karbonat (isteğe bağlı)
 • Limon suyu (isteğe bağlı)
 • Kaynar su

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kadi Dulude
Ortak yazarlar :
Temizlik ve Organizasyon Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kadi Dulude. Kadi Dulude, New York tabanlı bir temizlik şirketi olan Wizard of Homes’un sahibidir. Kadi, 70 üzerinde kayıtlı temizlik profesyonelinden oluşan bir ekibi yönetmektedir ve kendisinin temizlik tavsiyeleri Architectural Digest ve New York Magazine’de yer almıştır. Bu makale 2.022 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.022 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam