Tuvalet tıkanıklıkları en yersiz zamanlarda başına gelir. Neyse ki, tesisatçıya para ödemeden birçok tıkanıklığı kendin giderebilirsin. Tuvalet tıkanıklıklarının çoğu; iyi bir tuvalet pompası veya karbonat, sirke ve sıcak su ile yapılan ev yapımı karışımlarla giderilebilir. Daha derinlerdeki tıkanıklıklar için, lavabo açma telini deneyebilir veya ıslak/kuru elektrikli süpürge kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 7:
Tıkanıklık Gidermede Pompa Kullanmak

 1. 1
  Tuvaletin taşmasına engel ol. Eğer tuvalette sifona bastıktan sonra su düzgün bir şekilde tahliye olmuyorsa sifona tekrar basma. Çünkü bu klozete daha fazla su dolmasına neden olacaktır. Bunun yerine, rezervuarın kapağını aç ve su akışını sağlayan tıkacı (ido lastiği) kapat. Bu kapak rezervuara su akışını engelleyecektir.
  • İdo lastiği, genelde bir zincire bağlı yuvarlak bir gider tıkacına benzer.
  • Rezervuar tankındaki su kirli değildir, bu yüzen ido lastiğini kapatmak için elini içine sokabilirsin.
 2. 2
  Tuvaleti hazırla. Suyun taşma ihtimaline karşı suyu emmesi için yere gazete ya da kağıt havlu ser. Bu sonradan yapacağın temizliği kolaylaştıracaktır. Meydana gelecek kötü kokuyu azaltmak için pencereyi açmalı veya havalandırma fanını çalıştırmalısın.
  • Eğer tıkanıklık ciddi ise, bir çift kauçuk eldiven giy. Tuvaletler hijyenik değildir ama kaliteli bir çift kauçuk temizlik eldiveni seni her türlü mikroptan koruyacaktır. Dirseğine kadar uzanan bir eldiven seç.
  • İşlerin kötüye gitme ihtimaline karşı üzerine eski elbiselerinden giyebilirsin.
 3. 3
  Tıkanıklığı giderip gideremeyeceğine bak. Eğer tıkanıklığın nedenini görebiliyorsan mümkünse tuvaletin içinden çıkar. Eğer orada bir cisim olduğundan eminsen (çocuk oyuncağı gibi) ancak elinle çıkaramıyorsan, bu adımı atla ve başka bir yönteme geç.
 4. 4
  Kaliteli bir pompa kullan. Büyük boy, dayanıklı, kauçuk bir pompa kullanmak önemlidir. Yuvarlak şekilli veya alt kısmı kıvrımlı, sızdırmazlık sağlayacak kauçuk bir pompa kullan. Vakum ağızlı ucuz pompaları kullanma. Bunlar genelde işe yaramaz.[1]
  • Eğer pompan yeterli vakum sağlamıyorsa, sızıntıyı önlemek için pompanın altını eski bir bez parçasıyla sarmayı dene.
  • Pompayı kullanmadan önce sıcak suyun altına tut. Bu, pompanın yumuşayarak daha iyi vakum oluşturmasını sağlayacak.
 5. 5
  Pompayı klozetin içine yerleştir. Pompanın gider deliğini tamamen kapadığından emin ol. Pompanın etkili olması için biraz suyun içinde olması gerekmekir. İleri-geri vakumlama işlemini, pompa suyun dışında değil içinde olacak şekilde yap. Tuvalet içerisinde yeterli su yoksa su ekle.
  • Pompa tuvalet deliğini tamamen kapatacak şekilde pompala. İlk pompalama delikten içeri hava iteceğinden önce yavaşça pompala. Sonra aşağı ve yukarı hızlıca iterek tıkanıklığı gevşetip gidermeye çalış. Tıkanıklık azalana veya giderilene kadar güçlü bir şekilde pompalamaya devam et. Tıkanıklığın açılması için bu işlemi 15-20 defa yapman gerekebilir. [2] Sabırlı ol, tıkanıklığa sert bir cismin sebep olmadığından emin olduğun sürece pompalamak genelde yeterlidir. Hemen işe yaramayabilir ama bu işlemi birkaç defa denediğinde ve her denemede onlarca kez pompalandığında işlem tamamdır.
 6. 6
  Tıkanıklığı kontrol etmek için sifonu çek. Eğer pompalama klozetin içindeki suyu boşaltıyor ancak tıkanıklık suyun rahat akışını engelliyorsa, pompayı klozette bırak ve tuvaleti tekrar su ile doldur. Normal bir sifondan sonraki su seviyesi ne kadarsa o kadar su ekle sonra da pompalama işlemini tekrarla. İnatçı tıkanıklıklar bu işlemi birkaç kez yapmanı gerektirebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 7:
Kimyasal Enzim Kullanmak

 1. 1
  Kimyasal bir enzim karışımı satın al. Atık pisliğini sıvılaştıran bir kimyasal enzim karışım ürünü bul. Bu enzimler pis su arıtma sistemlerindeki atıkları sıvılaştırmak için kullanılır. [3]
  • Bu tür ürünler genelde nalburlarda veya yapı marketlerin tesisat bölümünde bulunur. Kimyasal enzimler genelde gider temizleyici olarak tercih edilir çünkü tuvalet borularına ve çevreye zarar vermezler. [4]
  • Bu yöntem sadece organik atıklar için kullanılır, oyuncak gibi sert cisimler üzerinde işe yaramaz.
 2. 2
  Kutu üzerinde yazan talimatlara uy. Klozete tavsiye edilen miktar kadar enzim dök. Enzimin etkili olması için muhtemelen gece boyu beklemen gerektiği yazacak. Tıkanıklık giderildiğinde tuvalet gideri de açılacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 7:
Gider Açıcı Yapmak

 1. 1
  2 litre su ısıt. Eğer tuvaletin, atıklardan dolayı sık sık tıkanıyorsa; sıcak su, karbonat ve sirke karışımı piyasadaki gider temizleyiciler kadar iş görecektir. Yaklaşık 2 litre su kaynat, suyun biraz soğumasını bekle ve bu arada diğer maddeleri klozete dök.
  • En az 2 litre su kullan. Az miktardaki su gidere yeterli itme kuvveti sağlamayacağı için işe yaramaz.
  • Döktüğün su, rahatlıkla içebildiğin bir çaydan daha sıcak olmamalı. Çok sıcak su porseleni çatlatabileceğinden kaynar su dökme. Amaç; borulardan geçen suyun sıcaklığını artırmak ve tıkanıklığa baskı uygulamaktır.
 2. 2
  Tuvalete 1 su bardağı karbonat ve 2 su bardağı sirke dök. Karbonat ve sirke kimyasal tepkimeye girerek tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olur. Genelde saf beyaz sirke kullanılır ama herhangi bir sirke de işini görür. Bu karışım acayip köpürecek. [5]
  • Evde sirke ve karbonat yoksa, klozete biraz bulaşık deterjanı dökmeyi dene. Deterjan tıkanıklığı yumuşatmaya yardımcı olabilir. [6]
  • Bu metod oyuncak gibi sert cisimlerin sebep olduğu tıkanıklıkları gidermez.
 3. 3
  Tuvalete sıcak su dök. Suyu gidere yakın yerden değil, bel hizandan dök. Suyun klozet içerisinde oluşturduğu itme kuvveti tıkanıklığı giderebilir.
 4. 4
  Karışımı tuvaletin içeresinde gece boyunca beklet. Sabah olduğunda, su giderden akıp gitmiş olmalı. Bu ev yapımı karışım organik maddelerin (tuvalet kağıdı, kireç vs.) sebep olduğu tıkanıklığı başarıyla temizlemelidir. Eğer su ikinci denemende gitmezse, tıkanıklığa sebep olan sert bir cisim olabilir. Tel elbise askısı veya lavabo açma teli kullanmayı dene.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 7:
Lavabo Açma Teli Kullanmak

 1. 1
  Lavabo açma teli satın/ödünç al. Lavabo açma teli (bazen "kanal açma teli" veya "tuvalet açma teli" olarak da adlandırılır), gider borusunun kıvrımları "içinden geçip", bir telin gidebileceğinden daha derine inebilen esnek yaylı spiral bir teldir. En iyi tel, tuvalet taşına zarar vermeden tuvalet tıkanıklıklarını açmak için özel olarak dizayn edilen el tipi "spiral tellerdir." Bir su tesisatçısı da muhtemelen spiral tellerden kullanırdı.[7]
 2. 2
  Telin bir ucunu gidere sok. Tıkanıklığı ya da tıkanıklık sebebini hissedene kadar teli giderin içine itmeye devam et.
 3. 3
  Teli giderin içinde döndürüp it. Amaç; tıkanıklığa sebep olan cismi küçük parçalara ayırarak borudan itmektir. Tıkanıklığı gidermek birkaç dakika sürebilir. Su akmaya başladığında, sifona basarak suyun normal bir şekilde gidip gitmediğini kontrol et.
 4. 4
  Teli tersten döndür. Tuvaleti söküp, teli ters yönde ilerletmek gerekebilir. Bu durum özellikle meraklı ve yaramaz bir çocuk tarafından tuvalet içerisine sert bir cisim atıldığı zaman ortaya çıkar. Eğer sert cisim olduğunu biliyorsan ve tuvaleti söküp takamayacaksan bir tesisatçı çağır.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 7:
Tel Bir Elbise Askısına Şekil Vermek

 1. 1
  Tel bir elbise askısını çöz ve düzleştir. Sonra ucunu bir bezle sar. Bezin açılmaması için bant kullan. Bu işlem sivri ucun tuvalet içerisindeki porselene zarar vermesini önleyecektir. [8] Tel elbise askısı yöntemi, tıkanıklığa sebep olan cisim giderin birkaç santim içerisindeyse genelde işe yarar.
 2. 2
  Telin sarılı kısmını giderin içerisine yerleştir. Tel giderin içerisindeyken çevir, it ve dairesel hareket ettirerek tıkanıklığı gidermeye çalış. Eğer cismi hissedebiliyorsan sertçe it. Su boşalmaya başlayana kadar devam et.
  • Bunu yaparken kauçuk eldiven giymeyi unutma. Teli hareket ettirirken ıslanabilirsin.
  • Eğer tıkanıklığı hissedemiyorsan ve tuvalet suyu yavaş tahliye etmeye devam ediyorsa, tıkanıklık askının ulaşamayacağı kadar derinde olmalı. Lavabo açma teli yöntemini dene.
 3. 3
  Su tahliye olur olmaz sifonu çek. Tıkanıklık ve pis su sorunsuz akıp gitmeli artık. Eğer tuvalet yavaş su tahliye etmeye devam ediyorsa, muhtemelen tıkanıklık askının ulaşamayacağı kadar derine gitmiştir. Bu durumda bir lavabo açma teline ihtiyacın olacak.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 7:
Lavabo Açıcı Kimyasal Kullanımı

 1. 1
  Kimyasal gider temizleyici satın al. Çoğu süpermarket, nalbur ve yapı marketlerinde bulabilirsin. Bu yöntemi son çare olarak dene. Gider temizleyiciler içerisinde bulunan kimyasallar insanları ve evcil hayvanları zehirleyebilir, boruları aşındırabilir. Ayrıca, klorlu gider temizleyiciler çevreye oldukça zararlıdır.[9]
  • Eğer tıkanıklığa sert bir cismin neden olduğunu düşünüyorsan, kimyasal yöntemleri deneme. Bunun yerine spiral tel kullan veya tesisatçı çağır.
  • Tuvalet için özel olarak üretilen kimyasalları kullan. Diğer gider açıcılar tuvalete zarar verebilir.
 2. 2
  Belirtilen miktar kadar tuvalete dök. Ürün üzerinde belirtilen talimatlara uy. Zehirli buharın tuvalet/banyona yayılmasını önlemek için kapağı kapalı tut. [10]
  • Gider açıcı kimyasalı döktükten hemen sonra sakın pompa kullanma. Kimyasallar muhtemelen üzerine geri sıçrayabilir.
  • Kimyasalları solumamak için banyonun/tuvaletin iyi havalandırıldığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 7:
Islak/Kuru Elektrikli Süpürge Kullanımı

 1. 1
  Islak/Kuru elektrikli süpürge satın/ödünç al. Eğer pompalama ve telle açma işe yaramadıysa, ıslak/kuru bir elektrikli süpürge deneyebilirsin. Sakın sıradan bir elektrikli süpürge kullanma, su içerisinde kullanılabilen bir süpürge olması gerekir.
 2. 2
  Süpürgeyi kullanarak klozetteki suyu boşalt. Süpürgeyi kullanmak için tuvalet sudan ve içindeki tüm diğer kalıntılardan arınmış olmalı.
 3. 3
  Süpürgenin hortumunu gidere yerleştir. Tuvalet deliğinin birkaç santim içine it. Sadece esnek olan hortumu kullan, bağlantı parçalarını kullanma. Sızdırmazlık sağlamak için gider deliğine eski bir havlu sar.
 4. 4
  Süpürgeyi çalıştır. Bir elini havlular üzerine koyarak iyi bir sızdırmazlık sağla. Vakum oluşması için birkaç dakika bekle. Süpürge büyük ihtimal tıkanıklığı temizleyecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Çalışırken su akışını kesmek için klozet altındaki vanayı kapat. Bu suyun taşmasına engel olacaktır.
 • Eğer tuvaletin sık sık tıkanıyorsa, tıkanıklığa neyin sebep olduğunu bulmaya çalış ve tekrarlamasını engelle. Suçlular genelde tuvalet kağıdı, pedler (bazıları suda çözünür ama çoğu değil), oyuncaklar (hem çocuklar hem de evcil hayvanlar şüpheli), pamuklar ve ıslak mendillerdir. Tesisatının geleceği için evdekilere" tuvalete atılmaması gerekenler" hakkında bir küçük bir sunum yap.
 • Özenli temizlik yap. Tıkanıklık giderildikten sonra klozetin içini bir dezenfektanla güzelce temizle. Teli (eğer kullandıysan), kauçuk eldivenleri ve diğer malzemeleri (pompa veya spiral tel) çöpe at. Bu tür malzemeler iyice temizlenmezlerse mikrop yayabilir ve pis kokmaya başlayabilir. Kullanılmış bir pompanın (özellikle kenarlı olanlar) içerisinde pompalamadan sonra su kalmış olabilir. Tuvaletin içinde tut, biraz çevir ve içindeki suyu boşaltmak için yavaşça salla ki yere su damlamasın.
 • Tıkanıklık öncesi: Eğer her sifon çektiğinde lavaboda veya banyoda tahliye olan suyun geri geldiğini görüyorsan (ya da duyuyorsan), derinlerde eninde sonunda tuvaletinin çalışmasını engelleyecek bir tıkanıklık var demektir. Yukarıda saydığımız yöntemleri denemekle uğraşma. Tesisatçı çağır.
 • Klozet içerisinde biriken tortuları düzenli olarak temizle ki tuvalet suyu tam performans tahliye edilebilsin ve tıkanmalar yaşanmasın. Eğer uzun zamandır temizlemediysen, kalıntıları temizlemek için dikkatlice kullanacağın bir tornavidaya ihtiyacın olabilir.
 • Üzerine sıkıca poşet geçirilmiş bir paspas, pompaya alternatif olarak kullanılabilir.
 • Eğer tuvaletten gaz kokusu alıyorsan, bir an önce tesisatçı çağır ve elektrik/gaz şirketine haber ver. Daha ciddi bir sorun olabilir.
 • Uzun bir bahçe hortumu dene. Yeterince esnek ve sağlam olduğu için klozet porselenine zarar vermeden birçok tıkanmayı giderecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Gider temizleme kimyasalları oldukça zehirli ve zararlıdır. Cilde ve gözlere temas etmesinden kaçın ve başka bir kimyasalla karıştırma. Üretici talimatlarına harfiyen uy ve bütün uyarıları dikkate al.
 • Pompa klozetin içerisindeyken şiddetli bir şekilde ileri geri itme çünkü işe yaramayacak ve üzerine su sıçratacak.
 • Elbise askısı ve lavabo açma teli klozet porselenini çizebilir. Zararı en aza indirmek için olabildiğince dikkatli davran, en azından klozetin görünen yüzeyi için. Tıkanıklığa sebep olan cismi çıkarabilmesi için elbise askısının sivri kısmına pense yardımıyla kanca şekli ver ve elektrik bandıyla ucunu sar. Tıkanıklığa neden olan cismi/oyuncağı çıkarmak için kancayla yakalamaya çalış ve sonra yavaşça çıkar.
 • Süpermarketlerde bulunan gider temizleyicilerin çoğu tuvalet için uygun olmayabilir. Ürünün tuvalet giderlerini açmak için uygun olup olmadığını kontrol et. Bazı gider temizleyici ürünlerin kimyasal tepkime sonucu epey bir ısı ortaya çıkardığını aklından çıkarma, eğer bu ısı artışı usulune uygun bir şekilde idare edilmezse tuvalete ve plastik bağlantı hortumlarına ciddi zarar verebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 231 kişi çalıştı. Bu makale 58.496 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 58.496 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam