Birçok hobin olabilir ama muhtemelen tutkuların bir ya da iki tanedir. Aralarındaki başlıca fark bir konuyu ciddiye almak ve o konuda daima hevesli olmaktır. Bu, söz konusu şeyin bir tutku olduğunun şaşmaz bir işaretidir. Eğer bir etkinliği yaparken gayet rahatsan ve çok şiddetli hisler duymuyorsan tutku değil de hobi olması daha olasıdır. Hobilerinden bazılarını inceleyerek onlar hakkındaki hislerine bak ve gerçekten tutku olabileceğini düşündüğün şeyleri farklı yollardan test et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Zaman Kullanımını İncelemek

 1. 1
  Zihnini en sık neyin işgal ettiğine dikkat et. Araba sürerken, uyumaya çalışırken ya da egzersiz yaparken aklını en çok neye verdiğini düşün. Eğer yapmadığın zamanlarda da sürekli bir aktiviteyi düşünüyorsan bu, tutku olabilir.
  • Hobiler genelde aklını sadece onları yaptığın sırada ya da arada bir meşgul eder. Tutkularsa tüm gün aklından çıkmaz ve hep bunun bir yönünü düşünüyor olursun.
  • Eğer sürekli garaj satışlarını, ikinci el dükkânlarını ve İnternet’ten satış hesaplarını kontrol edip duruyorsan ve yeni müşteriler bulmaya çalışıyorsan kullanılmış eşya alıp satmak senin tutkun demektir.
 2. 2
  Zamanını nasıl geçirdiğini değerlendir. Herhangi bir gün ya da tüm bir hafta boyunca ne yaptığına dikkat et. En sık yaptığın şeyin ya da bunu her seferinde ne kadar süreyle yaptığının farkında ol. En çok zaman harcadığın aktiviteler muhtemelen hobilerin değil de tutkuların olacaktır.[1]
  • Diyelim ki bir hafta boyunca her gün gitar çaldın, iki kez basketbol oynadın, dört ya da beş kez şiir yazdın ve bir defa da Xbox oynadın. Buna göre, gitar ve şiir tutku olmak için yarışırken basketbol ve oyun oynamak hobi demektir.
 3. 3
  Zamanın hızla geçişini fark et. Bir etkinlik yaptıktan sonra saate yakın zamanda bakıp bakmadığını kontrol et. Bir tutkunla uğraşırken zamanın nasıl geçtiğin farkına varmazsın. Kendini öylesine kaptırırsın ki zaman hızla geçiverir. Eğer saate sürekli bakıp duruyorsan yaptığın şey muhtemelen hobidir.
  • Örneğin yarım saat basketbol oynamak yetip de artarken iki saat gitar çalmak sana birkaç dakika gibi geliyorsa bu, tutku olduğu içindir.
 4. 4
  Bir aktivite uğruna sorumluluklarından kaçıp kaçmadığına bak. Evdeki ve işteki sorumluluklarına bak ve bir şeyin tutarlı biçimde bunlara engel olup olmadığını görmeye çalış. Eğer belli bir etkinliği işe benzeyen diğer şeylerden daha çok yapmaya meyilliysen bunun sebebi tutkunu yapmayı tercih etmendir.
  • Diyelim ki bir araştırma projesi üzerinde çalışıyorsun. Konuyla ilgili bir şeyler okumak yerine sunum için kusursuz fotoğrafı çekmekle bir saat harcıyorsan tutkun fotoğraf demektir.
  • Her gün bir saat davul alıştırması yaptığın için kirli bulaşıklar mutfakta dağ gibi yığılıyorsa sebebi davul çalma konusunda tutkulu olmandır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tutumunu Kontrol Etmek

 1. 1
  Aktivite rahatlatıcı mı yoksa yoğun mu, diye kendine sor. Aktiviteyi yapmaya başla ve bir süre yaptıktan sonra nasıl hissettiğine bak. Eğer keyif alıyorsan ve kendini sakin hissediyorsan muhtemelen bir hobiyle meşgulsün. Eğer neredeyse üzgünsen, biraz gerginsen ya da tüm dikkatini verdiysen bir tutkuyla uğraşıyorsun demektir.[2]
  • Çok saçma görünebilir ama tutkular biraz acı çekmene neden olur. O konuya çok değer verdiğin için, bir tutkunun peşinden koşmak genelde insanları sakinleştiren bir deneyim değildir.
  • Hobiler hoş ve keyiflidir ve bir hobiyle meşgulken kendini gayet huzurlu hissetmen beklenir.
  • Söz gelimi marangozhanene gidip bir şeyler yapmaya başla. Eğer derin bir konsantrasyona sahipsen ve kendini gergin hissediyorsan marangozluk konusunda tutkulusun demektir. Aksi takdirde kendini rahatlamış hissederdin.
 2. 2
  Bu aktivitede kendini geliştirmeye çalışıp çalışmadığına bak. Aktiviteyi her zamankinden biraz daha sık yap. Daha iyiye gitmek için tüm gücünle uğraşıyor musun yoksa o anın tadına varmak için mi yapıyorsun, dikkat et. Hobilerden çok tutkular için canla başla çalışırız.[3]
  • Bir tutku konusunda en iyi olmaya çalışırsın ama hobiden keyif almak sana yeter de artar.
  • Sürekli seni zorlayan yeni yemek tarifleri deniyorsan bu bir tutkudur. Eğer hep acılı kuru fasulye ve tarçınlı çörek pişiriyorsan bu daha çok bir hobidir.

  "Neredeyse her hobinin maddi bakımdan sürdürülebilir bir kariyere dönüştürülebileceği harika bir çağda yaşıyoruz."

  Adrian Klaphaak, CPCC

  Adrian Klaphaak, CPCC

  Kariyer Koçu
  Adrian Klaphaak, San Francisco Bay Bölgesi’nde butik bir kariyer ve hayat koçluğu şirketi olan A Path That Fits’in kurucusu ve kariyer koçudur. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak isteyen kişilerle çalışmaktadır. 1000’den fazla kişiye başarılı bir kariyer oluşturmalarında ve daha anlamlı bir hayat yaşamalarında yardımcı olmuştur.
  Adrian Klaphaak, CPCC
  Adrian Klaphaak, CPCC
  Kariyer Koçu
 3. 3
  Bu etkinliğin değerlerinle ve inançlarınla ilişkili olup olmadığını sorgula. Hayatla, toplumla, inancınla ya da inanç sisteminle ilgili değerlerinin bir listesini çıkar. Sonra tutku olabileceğini düşündüğün uğraşlarının bir listesini hazırla. Eğer aktivitelerden herhangi biri sahip olduğun değerlerle eşleşiyorsa bu bir tutkudur.[4]
  • Bu, biraz soyut düşünme gerektirir. O yüzden kendine listelerin üstünden geçmek için zaman tanı.
  • Söz gelimi doğa yürüyüşünü, şarkı söylemeyi ve oyun oynamayı hobilerin arasında sıralayabilirsin. Değerlerin arasında da maceracı olmak, sağlıklı kalmak, güzelliği takdir etmek ve teknolojiden kendini soyutlamak olabilir. Gördüğün gibi, doğa yürüyüşü bu değerlerin hepsiyle örtüştüğü için aslında bir tutkudur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Hobilerini Test Etmek

 1. 1
  Birilerine potansiyel tutkundan söz et ve onların tepkisini sor. Tutku olduğunu düşündüğün bir şey seç ve bir dostuna bu konuyu anlat. Konuşmayı bitirince ona, coşkulu mu yoksa gelişigüzel mi konuştuğunu sor. Eğer susmak bilmezsen ve bu konuda çok coşkulu olduğunu söylerlerse bu, etkinliğin tutku olduğunun bir işaretidir.[5]
  • Bir tutkundan söz ederken muhtemelen daha yüksek sesle, daha hızlı ve daha çok konuşursun. Konuşurken kendini heyecanlandırırsın. Sesin heyecanlı gelir ve susmak istemezsin.
  • Eğer konuyu pek biliyor gibi görünmediğini ya da gayet monoton bir şekilde anlattığını söylerlerse bu bir hobidir. Bir tutku hakkında konuşurken hobi hakkında konuşmaya kıyasla çok daha heyecanlı olursun.
 2. 2
  O aktiviteden bir hafta uzak dur. Her hafta ya da her birkaç günde bir yaptığın bir şeyi seç ve yapmayı bırak. Eğer her gün aklına geliyorsa, özlüyorsan ve canın başka bir şey yapmak istemiyorsa tutkun olan şeyi buldun demektir. Eğer yapmaya ara verdiğinde aklına bile gelmiyorsa büyük olasılıkla hobidir.[6]
  • Eğer her Çarşamba günü frizbi oynuyorsan bu hafta atla. Eğer bu boşluğu başka bir şeyle doldurursan ve aklına bile gelmezse hobidir.
  • Sürekli çektiğin filmleri düzenlemeye bir süre ara ver. İki gün sonra, bir an önce bilgisayar başına geçmek istediğin için doğru dürüst düşünemiyorsan bunun bir tutku olduğunu anlarsın.
 3. 3
  Bir anketi objektif bir kılavuz olarak kullan. Kendi sorularının dışında, standartlaştırılmış bir soru kümesinden fikir al. Aktiviteye dair duyguların konusunda dürüst ol. Bu aktivitenin senin için ne ifade ettiğini sadece kendi duygularından değil bir dizi sorudan öğrenebilirsin.[7]
  • Böyle bir anket sana bir şeyin tutku mu yoksa hobi mi olduğunu mutlak biçimde söyleyemez ama kendi başın olmaya kıyasla daha nesnel olmaya zorlar.
  • Bazı İnternet siteleri hangi hobilerin tutku olabileceğini daha iyi anlaman için farklı türden anketler sunuyor.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Minecraft'te Nasıl IşınlanılırMinecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Adrian Klaphaak, CPCC
Ortak yazarlar :
Kariyer Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Adrian Klaphaak, CPCC. Adrian Klaphaak, San Francisco Bay Bölgesi’nde butik bir kariyer ve hayat koçluğu şirketi olan A Path That Fits’in kurucusu ve kariyer koçudur. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak isteyen kişilerle çalışmaktadır. 1000’den fazla kişiye başarılı bir kariyer oluşturmalarında ve daha anlamlı bir hayat yaşamalarında yardımcı olmuştur.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 905 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam