Bu makaleyi okuyorsan hayatında bir şeyin eksik olduğunu, sevdiğin ve uğrunda çalışmak istediğin bir şeyin olmadığını hissediyor olabilirsin. Muhtemelen sana "tutkunun peşinden gitmen" söylenmiştir ancak ne için gerçekten tutkulu olduğundan emin değilsen bu zor olabilir. Hepimiz hayatımızın bir noktasında bununla mücadele ettik. Merak etme! Şu anda tutkunun ne olduğunu bilmekte zorlansan da onu bulman kesinlikle mümkündür. Bir şeyin karşına çıkmasını dilemek ve beklemek yerine, gerçekten neyi sevdiğini bulmak ve tutkularının peşinden gitmek için bu örnekleri izle!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 13:
Tatmin edici ve anlamlı bulduğun aktiviteler için beyin fırtınası yap.[1]

 1. 1
  Hâlihazırda katıldığın tüm düzenli aktiviteleri düşünmek için birkaç dakikanı ayır ve bunları bir yere yaz. Buna hobilerin, iş görevlerin veya seni mutlu eden başka şeyler dâhil olabilir. Zamanın nasıl geçtiğini anlamamana neden olan etkinliklere özellikle dikkat et çünkü bu genellikle onlardan zevk aldığın anlamına gelir.[2]
  • Arkadaşlarına ve aile üyelerine her zaman ne hakkında konuştuğunu sor. Sık sık belirli aktiviteleri gündeme getiriyorsan bunlarla ilgili bir tutku kıvılcımın vardır.[3]
  • Kariyerinin ödüllendirici bulduğun yönlerini de aklında bulundur. Örneğin, yeni çalışanları eğitmeyi seviyorsan tutkun diğer insanları eğitmek veya onlarla çalışmak olabilir.
  • Kariyer tutkunu arıyorsan sunum yapmak veya yeni bir çalışanı eğitmek gibi sana en çok neşe veren günlük görevlerini düşün.[4]
  • En çok sevdiğin ve nefret ettiğin işleri düşün ki hangi kariyerlerin peşinden gideceğini ve hangi yollardan kaçınman gerektiğini anlayasın.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 13:
Senin için önemli olan değerleri yaz.[6]

 1. 1
  Değerler sana hayatta kendini tatmin olmuş hissettiren ve kişiliğinin bir parçası hâline gelen temel inançlarındır. Tutkunu keşfetmek istediğinde değerlerinle uyumlu bir şey bulmak sana kendini daha mutlu ve daha tatmin olmuş hissettirir. Hayatında önemli olan tüm şeyler için beyin fırtınası yap; böylece bunlarla uyumlu aktiviteler, hobiler veya kariyerler bulabilirsin.
  • Sadakat, yaratıcılık, şefkat, aile veya güvenilirlik değer verebileceğin bazı şeylerden sayılabilir.[7]
  • Değer verdiğin şeyleri düşünmekte güçlük çekiyorsan hayran olduğun birkaç kişiyi listele ve hangi değerleri takip ettiklerini düşün. Örneğin, iyi bir dinleyici olduğu için partnerine veya dürüstlüğü için arkadaşına hayran olabilirsin.[8]
  • Tutkulu olduğun bir kariyer arıyorsan çözmek istediğin sorunları ve en çok yardım etmek isteyeceğin kişileri düşün.[9]
  • Bir işten hangi sonuçları dört gözle beklediğini düşünmen de yararlıdır. Örneğin, yazar olma konusunda tutkuluysan tanınmayı ve görüşlerini paylaşmayı dört gözle bekliyor olabilirsin.[10]

Yöntem 3
Yöntem 3 / 13:
Yeteneklerini düşün.[11]

 1. 1
  Bir şeye doğal bir yeteneğin varsa veya ona dair becerilerini geliştirdiysen bu, o konuda gerçekten tutkulu olduğuna dair bir ipucu olabilir. Fotoğrafçılık, topluluk önünde konuşma veya enstrüman çalma gibi yetenekli olduğun şeyler üzerine beyin fırtınası yap. Bir yeteneğin olduğunu düşünmesen bile, iyi olduğunu düşünmediğin zamanlarda başkalarının iltifatlarına dikkat et. Düşündüğünden daha yetenekli olduğunu fark etmemiş olabilirsin.
  • Tutkulu olmak için bir konuda iyi olman gerekmediğini unutma. Mesela her atışın sayı olmasa bile basketbol oynama tutkun olabilir. Aktiviteyi yapmaktan zevk aldığın sürece yine de tutkulu olabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 13:
İlgi alanlarındaki ortak temaları ara.[12]

 1. 1
  İlgi alanlarının tümü mükemmel bir şekilde uyumlu olmasa da ilk başta fark etmemiş olabileceğin daha derin bir tutkuyla bağlantılı olabilirler. Benzerlikleri olup olmadığını görmek için, okumaktan zevk aldığın kitapları, seni heyecanlandıran hobileri ve zaman ve para harcadığın şeyleri düşün. Hepsi belirli bir konuyla mı ilgili veya hepsi aynı konseptte mi? Öyleyse bunlar gerçekten tutkulu olduğun şeye yönlenmene yardımcı olabilir.[13]
  • Mesela gezegenlerle ilgili kitaplara yöneliyorsan ve yıldızlara bakmaktan hoşlanıyorsan astronomi ve uzay hakkında tutkulu olabilirsin.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 13:
İlgi alanlarını daralt.[14]

 1. 1
  Artık ilgilendiğin şeyleri listelediğine göre şu anda senin için en önemli olanları seç. Daha sonra her zaman başka ilgi alanlarına geri dönebilirsin ancak seni en çok heyecanlandıran şeyler genellikle en tutkulu olduğun şeyler olur.
  • Tüm ilgi alanlarını denemek cazip gelse de çok fazla şeyin peşinde koşmak stresli ve yorucu olabilir. Ayrıca zamanını çok fazla şey arasında bölüştürüyorsan belirli alanlarda geliştiğini göremeyebilirsin.
  • Ayrıca, düşündüğün her kariyer yolunun iş tanımına bakarak iş aramalarını daraltabilirsin. Hangi görevleri içerdiklerine ve günlük yaşamının nasıl görüneceğine dair okuma yap.[15]
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 13:
Çocukluk tutkunu yeniden canlandır.[16]

 1. 1
  Büyüdükçe çocukluk hayallerinin mantıklı olmadığını ve bu ilgi alanlarının peşinden gitmeyi bıraktığını hissedebilirsin. Çocukken yapmaktan zevk aldığın ancak büyüdüğünde devam etmediğin aktiviteleri düşün. Belki hikâye yazmayı, eskiz defterine çizim yapmayı veya spor yapmayı seviyordun. Bunlardan hâlâ aynı şekilde zevk alıp almadığını görmek için bu etkinlikleri hayatına yeniden dâhil etmeyi dene.
  • Kendine, genç hâlinin şimdiki sen hakkında ne düşüneceğini sor. Hâlâ senin için o zamanlar önemli olan ve zevk aldığın şeyleri yapıyor musun?

Yöntem 7
Yöntem 7 / 13:
Hep denemek istediğin şeyleri keşfet.[17]

 1. 1
  Hepimizin yapmayı hayal ettiği şeyler var ama seni bu faaliyetleri sürdürmekten alıkoyacak hiçbir şey yok. Başlangıçta aktiviteden korksan veya rahatsız olsan bile deneyene kadar gerçekten tutkulu olup olmadığını asla bilemezsin. Kendini yeni fırsatlara aç, böylece hoşuna gittiğini bile bilmediğin bir şey bulabilirsin.
  • Biraz ilgin olan deneyimlerin veya faaliyetlerin bir listesini yap ve kendini bunlara maruz bırakmanın yollarını bul.
  • Kapalı fikirli olma ve sırf seni rahatsız ettiği için bir şeylerin peşinden gitmeme durumuna dikkat et. Bir şeylere açık fikirli yaklaşmazsan tutkulu olduğun şeylerden kendini mahrum bırakabilirsin.
  • Yeni kariyer yolları keşfetmeye açık ol. İnternet'te açık pozisyonlar ara ve tutkularınla uyuşup uyuşmadıklarını görmek için iş tanımlarını iyice oku.[18]
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 13:
Tutkulu olduğun alanlardaki insanlarla konuş.[19]

 1. 1
  Bir şeye az ilgin olsa bile rehberlik ve akıl hocalığı yapabilecek birini bulmak daha fazla bilgi edinmene yardımcı olabilir. Seninle benzer ilgi alanlarına sahip olan ve peşinden gitmek istediğin alanda senden biraz daha fazla zaman geçirmiş olan diğer insanlara ulaş. Onlara sorular sor ve etkinlik hakkında tartışmalarda bulun, böylece onlarla iyi bir repertuar geliştirebilirsin.
  • Akıl hocaları profesyonel bağlantılar, koçlar, arkadaşlar ve hatta aile üyeleri gibi herhangi biri olabilir.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 13:
Yaptığın her şey için hevesli ol.[20]

 1. 1
  Korktuğun bir etkinliği yapman gerektiğinde karamsar hissetmek gerçekten kolay olabilir ancak bu seni yalnızca olumsuz bir ruh hâline sokar. Hoşuna gitmeyen bir şey yaparken bile ona açık fikirli bir şekilde, bir öğrenme fırsatı olarak yaklaş. Eğer onun için herhangi bir hevesin yoksa tutkulu olduğun bir şeyi keşfedip keşfedemeyeceğini asla bilemezsin.
  • Mesela bahçe işi bir angarya gibi gelse de aslında bahçeyle uğraşmaktan veya yerel bitki yaşamını öğrenmekten hoşlandığını anlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 13:
Yeni bir ilgi alanı bulduğunda M.Ö.H.B.F yolunu izle.[21]

 1. 1
  M.Ö.H.B.F yolu, bir hobiye dair daha derin bir tutku geliştirdiğini fark etmenin yollarını anlatır. Tutku, bir şeyi Merak ettiğinde başlar çünkü o şey dikkatini çeker. Eğer onu takip etmeye devam etmek istiyorsan neler içerdiğini daha iyi anlayabilmek için Öğrenmeye başlarsın.
  • Daha fazla Heveslendikçe deneyimlere gerçekten dâhil olmak istersin.
  • Sonunda onu Bilen olursun ve faaliyete daha derin bir bağlılık gösterirsin, örneğin ekipman satın alırsın veya ona daha fazla zaman ayırırsın.
  • Yola devam ederken insanlar göze çarptığı için tutkunu Fark etmeye başlar.

Yöntem 11
Yöntem 11 / 13:
İlgi alanlarına zaman ayır.[22]

 1. 1
  Bir şey hakkında tutkulu olduğunu söylesen de bu ilgi alanlarını geliştirmek için zaman ayırmadığın sürece yakıcı bir arzu hissetmezsin. Her hafta, hobilerine ve ilgi alanlarına odaklanarak onları daha fazla geliştirebileceğin bir zaman belirle. Aktivite hakkında daha fazla şey öğrendikçe ve onun değerini daha çok anladıkça kendini aktivitenin daha içinde hissedersin ve tutkun artmaya devam eder.
  • Tutkunu bulmak harika bir adımdır ancak daha da gelişmesi zaman alır.
  • Tutkunla ilgili bir ders veya koç bulmaya çalış; böylece seni sorumlu tutacak birine sahip olursun.
  • Zaman kaybını programından çıkarmanın yollarını ara. Mesela sosyal medyaya bakmak için daha az zaman harcayabilir, böylece o zamanı tutkuna adayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 12
Yöntem 12 / 13:
Zorluk ve başarısızlıklara rağmen sebat et.[23]

 1. 1
  Tutkunda derinleştikçe engellerle karşılaşırsın ancak bunların seni caydırmasına izin verme. Tutkulu olduğun bir konuda doğal olarak yetenekli olmasan bile onu takip etmeye ve zorlukların üstesinden gelmeye devam et ki kendini geliştirebilesin ve daha iyi olabilesin. Tutkular zaman ve adanmışlık gerektirir; bu nedenle gerekeni yapmaya zaman ayırdığından ve başarısızlıkları ileriye dönük öğrenme deneyimleri olarak kullandığından emin ol.
  • Mesela sinemacı Steven Spielberg'ün film okuluna girişi 3 kez reddedildi ama Jaws, Jurassic Park ve Er Ryan'ı Kurtarmak gibi popüler filmler yapmayı başardı.[24]
  • Walt Disney'e, animasyon şirketini kurmadan önce defalarca hayal gücünden yoksun olduğu söylendi.[25]
  • Sebat etmek önemli olsa da bir şeyin peşinden gitmeyi ne zaman bırakman gerektiğini bilmek de önemlidir. Önceki kadar zevk alamıyorsan farklı bir şeye geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Yöntem 13
Yöntem 13 / 13:
Bir şeyden zevk alırsan kendini sınırlama.[26]

 1. 1
  Tutkunda konforlu olduğun noktaya gelmek kolay olabilir ama bu, tutkunu daha da geliştirmeni önleyebilir. Deneyimlemek istediğin yeni şeyler varsa konfor alanından çık ve öğrenmeye devam et. Kendini zorlayabilmek için, bir şeylere daha sık "evet" demeyi veya daha önce denemediğin yeni bir şey yapmayı dene.[27]
  • Her gün biraz farklı bir şey deneyimleyebilmek için günlük rutinini her gün değiştirmeyi dene.
  • Korktuğun şeylerin üstüne git. Mesela sanata tutkuluysan ancak boyalarla çalışmaktan korkuyorsan kendine küçük bir boya seti satın al ve pratik yapmak için her gün küçük bir sanat eseri yapmaya çalış.
  • İlk başta zor görünse de sevdiğin şeyin peşinde olduğunu bilmek daha ödüllendirici ve tatmin edici olur.
  Reklam

İpuçları

 • Tutkunu geliştirmek zaman alır; bu nedenle odaklanmaya devam ettiğinden ve hayallerinin peşinden gitmek için çaba gösterdiğinden emin ol.
 • Seni gerçekten tutkulu olduğun şeyden uzaklaştırabileceğinden, stresli veya zaman kaybettiren etkinlikleri programından çıkar.[28]
Reklam

Uyarılar

 • Bir içgüdünün peşinden körü körüne gitme. Her şey sabır, dikkatli planlama ve çok fazla özveri gerektirir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Hocanın Notunu Değiştirmesi Nasıl SağlanırHocanın Notunu Değiştirmesi Nasıl Sağlanır?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Ergenken Nasıl Daha Büyük GörünülürErgenken Nasıl Daha Büyük Görünülür?
Reklam
 1. https://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2019/02/15/stop-searching-for-career-passion-you-wont-find-it-that-way/#5b8e750272fa
 2. https://www.psychologytoday.com/us/blog/prescriptions-life/201205/five-steps-finding-your-passion
 3. http://www.oprah.com/supersoulsunday/the-secret-to-finding-your-passion-hint-its-not-what-you-think_1
 4. Adrian Klaphaak, CPCC. Yaşam Koçu. Uzmanla Görüşme. 19 December 2018.
 5. https://youtu.be/XgH3b-LY1uc?t=66
 6. https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/how-to-find-your-passion
 7. https://jessicadw.com/blog/find-your-passion
 8. https://news.stanford.edu/2018/06/18/find-passion-may-bad-advice/
 9. https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/how-to-find-your-passion
 10. https://www.linkedin.com/pulse/forget-finding-your-passion-find-great-mentor-sean-sweeney/
 11. http://www.oprah.com/supersoulsunday/the-secret-to-finding-your-passion-hint-its-not-what-you-think_1
 12. https://ideas.ted.com/5-steps-to-help-you-figure-out-out-your-passion/
 13. https://news.stanford.edu/2018/06/18/find-passion-may-bad-advice/
 14. https://www.nytimes.com/2019/04/21/smarter-living/why-find-your-passion-is-such-terrible-advice.html
 15. https://www.businessinsider.com/people-who-failed-before-becoming-famous-2014-2#steven-spielberg-got-rejected-from-film-school--three-times-10
 16. https://www.businessinsider.com/people-who-failed-before-becoming-famous-2014-2#walt-disney-was-told-a-mouse-would-never-work-2
 17. https://www.forbes.com/sites/forbeswomanfiles/2014/07/02/3-practical-ways-to-find-your-lifes-passion-and-a-career-you-love/#2a52ea7a1413
 18. https://www.inc.com/john-hall/7-unconventional-ways-to-personally-challenge-yourself.html
 19. https://jessicadw.com/blog/find-your-passion

Bu wikiHow makalesi hakkında

Adrian Klaphaak, CPCC
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Adrian Klaphaak, CPCC. Adrian Klaphaak, bir kariyer koçudur ve San Francisco Körfez Bölgesi'nde bulunan A Path That Fits adındaki farkındalık üzerine kurulu butik bir kariyer ve yaşam koçluğu şirketinin kurucusudur. Klaphaak aynı zamanda Sertifikalı Profesyonel Co-Active Koç (CPCC) unvanına sahiptir. Binlerce insanın başarılı bir kariyer inşa etmesine ve daha anlamlı hayatlar yaşamasına yardımcı olmak için, eğitimini Coaches Training Institute'ta, Hakomi Vücut Merkezli Psikoterapi yönteminde ve İçsel Aile Sistemleri Terapisi'nde (IFS) kullanmıştır. Bu makale 4.442 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 4.442 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam