Torrent ile İndirilen Bir Oyun Nasıl Yüklenir?

Torrent’lar, internette dosya paylaşımı için en çok kullanılan yollarından biridir. İnternetteki çeşitli torrent sitelerinde neredeyse her oyunu bulabilirsin. Torrent ile indirdiğin bir oyunu yüklemek, satın aldığın bir oyunu yüklemekten biraz daha karmaşıktır; çünkü oyunun kopyalama korumasını kırman gerekir. Torrent ile indirilen dosyalarla birlikte gelen README (Beni Oku) dosyalarını her zaman oku.

Kısım 1 / 2:
Torrent’ı İndirmek

 1. 1
  Bir BitTorrent istemcisi indir ve kur. Bu programlar, bir tür noktadan noktaya dosya paylaşımı yapan torrent dosyalarını indirmeni sağlar. Torrent dosyalarının boyutları çok küçüktür; ama bu dosyalar sabit diskinde yer alan, başkalarıyla paylaştığın dosyalara işaret eder. En çok kullanılan torrent istemcileri şunlardır:
  • uTorrent
  • BitTorrent
  • Vuze
 2. 2
  İndirmek istediğin oyunun torrent dosyasını bul. İnternette torrent bulabileceğin çeşitli yerler var; ama bu sitelerin bağlantıları burada verilemiyor. Torrent’a olumlu yorumlar yapıldığından emin ol; bu sayede çalışan ve virüslü olmayan bir kopya indirme şansın artar.
  • Birçok "kaynağa" sahip olan bir torrent bul. Kaynaklar, dosyaları paylaşan kişilerdir ve ne kadar çok kişiye bağlanırsan indirme hızın o kadar artar (bağlantının hız limitine göre).
 3. 3
  Torrent dosyasını indir ve istemcinde aç. Torrent dosyaları çok küçük boyutludur ve genelde birkaç saniyede iner. Bunun sebebi torrent dosyasının oyunun hiçbir verisini içermemesidir. Torrent dosyası bunun yerine diğer kullanıcılara direkt olarak bağlanarak oyunun parçalarını indirme tamamlandığında birleştirilmek üzere indirmeni sağlar.
 4. 4
  İndirmenin tamamlanmasını bekle. Bu biraz sürebilir; özellikle de oyunun boyutu çok büyükse veya çok fazla kaynak yoksa.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Oyunu Yüklemek

 1. 1
  Bir arşiv açıcısı indir ve yükle (gerekliyse). Birçok torrent indirmesi RAR (.rar) formatında gelir. Bunlar açılması için özel bir yazılıma ihtiyaç duyan arşiv dosyalarıdır. Bu dosyaları açmak için en çok kullanılan ücretsiz program 7-Zip’tir.
 2. 2
  Oyunun hangi formatta olduğuna bak. İndirdiğin oyun genelde iki formatta olur: EXE veya ISO. EXE formatı kurulum dosyasını çalıştırabileceğin ve her şeyin yükleyici tarafından yükleneceği anlamına gelir. ISO dosyası ise fiziksel bir diskin bir kopyasıdır ve bu dosyanın ya bir diske yazdırılması gerekir ya da bilgisayarında bir sanal sürücüye okutulması gerekir.
 3. 3
  README (Beni Oku) dosyasını oku. Çoğu torrent oyunu özel yükleme yönergeleri içeren bir metin dosyasıyla gelir. Bunu okumak çok önemlidir; çünkü yüklemenin doğru çalışması için birçok oyun bazı işlemler yapılmasını gerektirir. Bu rehber için her zaman README (Beni Oku) dosyasındaki yönergelere uy.
 4. 4
  Yükleyiciyi çalıştır. Bu, oyundan oyuna büyük ölçüde değişir; ama genelde ya EXE dosyasını çalıştırman ya da ISO dosyasını okutup/yazdırıp yükleyiciyi diskten çalıştırman gerekir. Yükleyiciyi genelde oyunu satın almışsın gibi çalıştırabilirsin; ama README (Beni Oku) dosyasındaki yönergeleri takip ettiğinden emin ol.
 5. 5
  Crack (orijinalleştirme) programını çalıştır. İndirdiğin çoğu oyunun bir tür kopyalama koruması olur. Bu korumayı aşmak için ya bir CD anahtarı girmen ya da bir crack (orijinalleştirme) programı çalıştırman gerekir. Bunlar çoğu torrent'ta yükleme dosyaları ile birlikte bulunur; ama orijinalleştirme işlemi oyundan oyuna değişir. README (Beni Oku) dosyasını kontrol et.
  • Bazı oyunlar yüklenen oyunun klasöründeki ana EXE dosyasını crack’li bir sürümle değiştirmeni gerektirir. Bu durumda oyunu açmak istediğin her seferde eski dosyanın yerine koyduğun EXE dosyasını çalıştırman gerekir.
  • Bazı oyunlar çalışan bir CD anahtarı sunan bir anahtar üretici program çalıştırmanı gerektirir.
  • Bazı oyunlar, oyunu orijinalleştirmek için yalnızca bir kez çalıştırman gereken basit bir EXE dosyasıyla gelir.
  • Oyunu oynamak için ayar dosyalarında değişiklik yapman nadiren gerekir. Gerekli yönergeleri README (Beni Oku) dosyasında bulursun.
 6. 6
  Oyunu oyna. Oyunu oynamaya başlamak için README dosyasının uygulamanı istediği yöntemi kullan. Oyunu ilk kez başlatırken grafik seçeneklerini belirlemek için oyunun ayar programını çalıştırman gerekebilir.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 19.084 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam