Film, müzik, kitap ve yazılımları bedavaya indirmenin birçok yolu var. Torrent yayınları muhtemelen en popüler yöntem. Bu wikiHow makalesini okuyarak nasıl torrent indireceğini öğren.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Torrent Dosyası İndirmek

 1. 1
  Bir torrent izleyici internet sitesi bul. Torrentleri listeleyen çok çeşitli internet siteleri var. Bazıları diğerlerinden daha güvenilir. İki tip torrent izleyici sitesi bulunur: açık izleyiciler ve özel izleyiciler.
  • Açık izleyicileri herkes kullanabilir. Torrent izleyiciler için arama yaptığında bu siteleri bulursun. Açık olduklarından dolayı, birçok torrent telif hakkı sahipleri tarafından takip edilir ve onları indirmek internet servis sağlayıcın tarafından bir yaptırıma neden olabilir.
  • Özel izleyiciler için davetiye gerekir. Başka bir üye tarafından davet edilmedikçe bu sitelere erişemezsin. Genelde uyulması gereken şartlar vardır; indirdiğin miktarda paylaşmak gibi. Özel izleyicileri kullandığında hak sahipleri tarafından bir yaptırıma uğrama ihtimalin daha düşüktür.
 2. 2
  İstediğin dosyayı ara. Çoğu açık izleyicide tüm yeni dizi, film, albüm ve oyunun yanında eski popüler dosyalar da vardır.
  • İstediğin dosyayı bulmak için bilinen kısaltmaları kullan. Örneğin; bir dizinin üçüncü sezonunun ikinci bölümünü arıyorsan, “<dizi adı> S03E02” şeklinde arama yap.
 3. 3
  Popüler olan bir torrenti indir. Torrenti indirme hızı kaynak sayısına bağlıdır. Kaynak, dosyanın tamamına sahip olup onu paylaşımda tutan kişidir.
  • Çoğu torrent sitesi aramayı kaynak sayısına göre sıralamana izin verir. Kaynak sayısı fazla olan dosyalara bak. Böylece hem dosyayı hızlı indirmiş hem de sahte veya virüslü olma ihtimalini azaltmış olursun.
  • Ortak sayısı da indirme hızına etki edecektir. Ortak, indirme yapan kişidir. Ortak olan kişi dosyanın tamamı indiğinde kaynak olur. Eğer kaynaktan çok daha fazla ortak varsa sana düşen bant genişliği daha az olacak, yani indirme hızın düşün olacaktır.
 4. 4
  Torrent dosyasının kalitesinden çok boyutuna bak. Bu özellikle video dosyaları için önemli. Çünkü sıkıştırma kaliteyi etkileyebilir ve küçük dosya boyutları çoğu zaman görüntü ve ses kalitesi bakımından büyük boyutlu dosyalara göre kötüdür.
  • Diğer taraftan, büyük boyutlu dosyaları indirmek bağlantı hızına bağlı olarak daha uzun sürer.
  • Olabildiğince kullanıcı yorumu okuyarak dosyanın kalitesinin iyi olduğundan ve zaman harcamana değeceğinden emin ol. Bazı izleyicilerde dosyanın iyi veya kötü olduğunu belirlemek için oylama sistemi bulunur.
 5. 5
  Eğer varsa magnet bağlantısı indir. Bu dosyalar normal torrent dosyasından biraz daha farklıdır. Bunlar merkezi izleyicilerin kullanımı olmadan erişilebilen özel bir tanımlayıcı üzerinde içerik tabanlı eşleşir. Magnet bağlantısı basit bir metin satırıdır ve torrent dosyası indirmen gerekmez.[1]
 6. 6
  İçeriği çalıştırabildiğinden emin ol. Torrentler herhangi bir dosya türünü transfer için kullanılabilir. Bu yüzden, indirdiğin dosya alışık olduğun bir dosya türü olmayabilir. Dosya açıklamasını oku ve dosyayı indirdikten sonra programı açabileceğin bir programın olup olmadığını kontrol et.
  • VLC Player neredeyse indirdiğin tüm medyaları oynatabileceğin ücretsiz, açık kaynak kodlu bir media oynatıcıdır.
  • ISO dosyaları disk imajlarıdır ve çalıştırmak için ya CD’ye yazılmalı ya da sanal sürücülerle kullanılmalıdır.
 7. 7
  Virüslere dikkat et. Torrentler daha çok yasal olarak gri bir alanda bulunduğu için, ulaşılabilir olan dosyalarla ilgili herhangi bir gözetim yok. Bu da demek oluyor ki, hackerlar başkalarına yayılmasını umdukları virüsleri torrentlerin içine gömecektir. Bunlar çoğu zaman daha çok kurban çekmek için popüler aramaların içine konur.
  • İndirdiğin her dosyada virüs taraması yap.
  • Dosyaları güvenilir kaynaklardan indirmeye çalış.
  • Torrent dosyasından virüs kapanların olup olmadığını görmek için daima yorumları ve puanları kontrol et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İçeriği Edinmek

 1. 1
  Torrent yazılımı yükle. BitTorrent protokolü internet üzerinden veriyi takas etmeyi veya dağıtmayı sağlar. Ortada merkezi bir sunucu bulunmaz; veri diğer kullanıcılardan (kaynaklardan) indirilir. Senin sunucuya bağlanıp indirmeyi yönetecek bir istemci uygulamasına ihtiyacın olacak. İnternet üzerinde ücretsiz birçok yazılım mevcut. Popüler olanları şunlar:
  • µTorrent
  • Vuze
 2. 2
  Torrent dosyasını aç. İzleyiciden indirdiğin torrent dosyası çok küçüktür, genelde birkaç kilobayt olur. Bu dosyada indireceğin içerik bulunmaz. Bu dosya, inecek olan dosyanın parçalarını diğer kaynaklardan alacak olan bir rehber görevi görür. Bir önceki adımda kurduğun BitTorrent istemcisini kullan.
  • Torrent istemcin otomatik olarak torrent dosyalarını açmaya ayarlamış olmalı. Eğer seninki öyle değilse, torrent dosyasını program penceresine sürükleyerek indirme sırasına ekleyebilirsin.
 3. 3
  İndirme klasörünü ayarla. Torrent programının ayarına bağlı olarak, torrent programını açtığında içeriğin nereye indirileceği sorulabilir. Hatırlayabileceğin bir konum seç.
 4. 4
  İndirmeyi takip et. Torrent programından indirmenin ilerlemesini kontrol edebilirsin. Çoğu program kaç kaynağa bağlı olduğunu da görmeni sağlar. Torrent programları bağlantın el verdiğince mümkün olan en yüksek hızda indirmeye çalışır.
  • Tek seferde birden çok dosya indirmek her dosya için indirme hızını yavaşlatacaktır.
  • Bir dosya indirmesi için tüm bant genişliğini kullanmak istemiyorsan, o inen dosyaya sağ tıkla ve Bant Genişliği Ataması'nı (kullandığın programa göre değişebilir) ayarla. Buradan indirme ve yükleme hızlarını sınırlayabilirsin. İndirme işlemini yaparken bir film izlemek istersen bu özelliği kullanabilirsin.
 5. 5
  Torrente daha fazla izleyici ekle. Yeterli kaynağa bağlanmakta sıkıntı yaşıyorsan, torrente daha fazla izleyici eklemeyi deneyebilirsin. Özel bir izleyici kullanıyorsan bunu yapmaya kalkışma, ban yiyebilirsin.
  • İnternetten aktif izleyicilerin bir listesini bul. Aktfi izleyicileri listeleyen birkaç internet sitesi bulunuyor. İzleyici listesini panoya kopyala.
  • Programdaki torrente sağ tıkla ve menüden Özellikler'i seç.
  • Genel sekmesini seç. Kutuda bir izleyici listesi görmelisin (sadece bir tane izleyici de olabilir). Kopyaladığın listeyi kutuya yapıştır. Girdiğin her izleyici arasında bir satır boşluk bırakman gerekli. Tamam düğmesine tıklarsan program otomatik olarak yeni izleyicilere bağlanacaktır.
 6. 6
  İndirdiğin içeriğe git. İndirme işlemi bittikten sonra, indirdiğin dosyaları normal olarak kullanabilirsin. Eğer dosyayı taşır veya silersen, dosyayı kaynak olarak gönderemeyeceksin.
  • İndirme işlemi tamamlanmadan dosyayı kullanmaya başlayamazsın. Örneğin; bir video dosyasını tamamlanmadan izleyemezsin. Çünkü dosya parçaları sıra ile değil, ayrı parçalar şeklinde indirilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Torrent Dosyasına Kaynak Sağlamak

 1. 1
  İndirme işlemin bittikten sonra dosyaya kaynak sağla. Torrent dosyasını indirmeyi bitirdikten sonra, sen bir kaynak olursun. Yani izleyiciye bağlı diğer istemcilere veri gönderirsin.
  • Kaynak olmak torrent olayını hayatta tutan şeydir. Kaynaklar olmazsa, kimse dosya indiremez. Zorunlu olmasa da, indirme işlemi bittikten sonra kaynak olmak nezaket olarak addedilir.
 2. 2
  İyi bir oran sağla. Özel bir izleyici kullanıyorsan, iyi bir oran sağlaman beklenir. Yani en azından indirdiğin kadar göndermelisin.
 3. 3
  Torrent programını arka planda açık bırak. Çoğu internet paketinin yükleme hızı indirme hızına göre düşüktür. Yani oranını korumak indirmeye ayırdığın vakitten çok daha uzun bir vakit gerektirir. Günlük işlerini yaparken arka planda torrent programını açık bırakırsan yüklemelerinin birden artacağını göreceksin.
  • Torrent programını arka planda açık tutmak internet gezintisinde veya yazı yazarken sana engel olmayacaktır. Video izlemeden ve oyun oynamadan önce torrent programından çıkman faydalı olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Popüler torrent sitelerinde arama yapan Torrent arama motorları var. Bu, seni her bir siteyi ayrı ayrı arama zahmetinden kurtarır.
 • Pratik bir ipucu da daha büyük bir kullanıcı tabanına sahip torrentleri indirmektir. Yani, fazla insanın indirip yüklediği veya uzun süredir aktif olan torrentleri indirmeli. Buradaki mantık şu; içinde virüs olan bir dosya popüler olmaz ve fazla kaynağı da bulunmaz. Bir ya da iki kişinin kaynak olduğu birkaç haftalık torrentlere dikkat et.
 • Torrent dosyaları ararken, fazla kaynağı olan dosyalara bak ki indirme hızı yüksek olsun. Torrent araması yaparken, kaynak sütun başlığına tıklayarak sonuçları kaynak sayısına göre sırala.
 • Bilgisayar başında değilken torrent programını açık bırakabilirsin veya elektrik faturasını dert ediyorsan kapatabilirsin de. Çoğu torrent programının seçeneklerinde bilgisayarın açılması ile başlaması seçeneği bulunur. Bu özellik, Başlat menüsündeki “Çalıştır…” bölümüne msconfig yazarak açılan pencereden açılıp kapatılabilir.
 • İnternet tarayıcı ayarlarından dosya indirme konumunu belirli bir klasör seçebilir ve sonrasında da torrent programının seçeneklerinden bu klasördeki torrentlerin otomatik yüklenmesini sağlayabilirsin. Böylece, hiç çaba harcamadan torrentlerin otomatik olarak yüklenecektir.
 • Çoğu torrent programı tekrar açıldığında indirme işlemlerine otomatik devam eder. Eğer indirme işlemi otomatik devam etmezse, sağ tık menüsündeki Başla seçeneği ile veya programdaki bir düğme ile tekrar başlatılabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Virüs koruma programını güncel tut. Bilinmeyen kaynaklardan indirilen yazılımlar oldukça kötü virüslere ev sahipliği yapabilir. Ücretsiz antivirüs uygulamalarının yanı sıra, Microsoft Security Essentials, AVG ve Avast gibi popüler uygulamalar da var.
 • Çoğu ülkede, telif hakkıyla korunan içerikleri indirmek için torrent kullanmak kanunlara aykırıdır.
 • Torrent indirmek bilgisayarını yavaşlatabilir. Her istemci için önerilen özellikler değişir, ancak ortalama olarak en az 512 MB RAM ve 1 GHz CPU'ya sahip olmalısın. Ayrıca kaydetmek istediğin dosyalar için alana da ihtiyacın olacak.
 • Belirli bölgelerde, BitTorrent gibi denkler arası paylaşım ağlarından içerik indirmek kanunlara aykırıdır.
 • Bant genişliğini yoğun kullanan herhangi uygulamada olduğu gibi, eğer internet servis sağlayıcın (ISS) bir kota sistemi uyguluyorsa (90 GB/ay gibi), ne kadar veri transfer ettiğini kontrol et. Torrent programı açıkken bitmiş torrentlerin kaynak olarak gönderildiğini (başkalarına yüklendiğini) ve yanlışlıkla internet kotanı aşabileceğini unutma.
 • Torrent kullanımı bant genişliğinde yoğunluk sağladığı için bazı ISS'ler tarafından hoş görülmüyor. Bu nedenle torrent trafiğini yavaşlatma veya hatta onları tamamen durdurma gibi önlemler alabiliyorlar. Trafik şifrelemesi bunu çözebiliyor, ancak bu, belirli koşullarda çalışabilir de, çalışmayabilir de.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 143 kişi çalıştı. Bu makale 11.774 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.774 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam