Bu wikiHow makalesi ile bilgisayarında torrent dosyalarını nasıl bulacağını, indireceğini ve açağını öğreneceksin. Torrent, videolar veya programlar gibi daha büyük ve daha karmaşık dosyalara erişmek ve bunları indirmek için gereken bilgileri içeren basit bir dosyadır. Bir torrent dosyasını indirdikten sonra torrent'i açmak için qBitTorrent gibi bir torrent istemcisi kullanabilirsin. Bu istemci, torrent ile bağlantılı dosyaların bilgisayarına indirilmeye başlamasını sağlar.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Bir Torrent İstemcisi Kurmak

 1. 1
  Torrent istemcisinin nasıl çalıştığını anla. Torrent istemcisi, indirilen torrent'i okuyabilen, torrent dosyalarını toplayabilen ve dosyaları bilgisayarına indirmeye başlayabilen, qBitTorrent veya uTorrent gibi bir programdır.
  • Bu makalede torrent dosyalarını açmak için qBitTorrent kullanacaksın. Bunun nedeni, qBitTorrent’in reklam destekli olmaması ve torrent dosyalarını indirirken sana istenmeyen e-posta göndermeyecek olmasıdır.
 2. 2
  qBitTorrent İnternet sitesini aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında https://www.qbittorrent.org/download.php adresine git.
 3. 3
  Bir indirme bağlantısı seç. İşletim sistemine bağlı olarak aşağıdaki seçeneklerden birine tıkla:
  • Windows - Windows bölümündeki "Mirror link" (Ayna bağlantı) başlığının sağındaki 64 bit installer (64 bit yükleyici) seçeneğini tıkla. Bilgisayarın 32 bit işletim sistemi kullanıyorsa bunun yerine 32 bit installer (32 bit yükleyici) bağlantısını tıkla. Burada doğru seçeneğe karar veremiyorsan bilgisayarının bit sayısını kontrol edebilirsin.
  • Mac - Mac bölümündeki "Mirror link" (Ayna bağlantı) başlığının sağındaki DMG seçeneğine tıkla.
 4. 4
  Kurulum dosyasının indirilmesini bekle. Kurulum dosyası indirilmeden önce indirme sayfasının yüklenmesi tamamlandıktan sonra beş saniye beklemen gerekir.
  • Tarayıcının ayarlarına bağlı olarak Dosyayı Kaydet butonuna tıklaman veya dosya indirilmeden önce bir kaydetme konumu seçmen gerekebilir.
 5. 5
  İndirilen kurulum dosyasına çift tıkla. Bunu yaptığında qBitTorrent kurulum penceresi açılır.
 6. 6
  qBitTorrent'i yükle. Bilgisayarının işletim sistemine bağlı olarak şunları yap:
  • Windows - İstendiğinde Evet butonuna tıkla, ardından ekrandaki kurulum talimatlarını izle.
  • Mac - qBitTorrent uygulama simgesini "Uygulamalar" klasörü kısayoluna sürükle ve ekrandaki talimatları izle. qBitTorrent yüklenmeden önce indirmeyi doğrulaman gerekebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Torrent Dosyalarını qBitTorrent ile İlişkilendirmek

 1. 1
  qBitTorrent'i aç. qBitTorrent uygulamasının, açık mavi arka plan üzerinde beyaz "qb" şeklindeki simgesine tıkla veya çift tıkla.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra qBitTorrent açılırsa bu adımı atla.
 2. 2
  İstendiğinde I Agree (Kabul ediyorum) seçeneğine tıkla. Tıkladığında komut istemi penceresi kapanacak ve qBitTorrent penceresi açılır.
 3. 3
  Tools (Araçlar) sekmesine tıkla. Bu, qBitTorrent penceresinin üst tarafındaki bir sekmedir. Bir açılır menü belirecek.
  • Mac'te, açılır menüyü açmak için ekranın sol üst köşesindeki qBitTorrent menü ögesini tıkla.
 4. 4
  Options… (Seçenekler) butonuna tıkla. Bu, Tools (Araçlar) açılır menüsündedir. Seçenekler penceresi açılır.
  • Mac'te, Seçenekler penceresini açmak için qBitTorrent açılır menüsünde Preferences... (Tercihler) ögesini tıkla.
 5. 5
  "File association" (Dosya ilişkilendirme) başlığına git. Bunu ekranın ortasında bulacaksın.
 6. 6
  "Use qBittorrent for .torrent files" (qBitTorrent'i .torrent dosyaları için kullan) kutusunu işaretle. Bu, indirdiğin torrent dosyalarına çift tıkladığında torrent'in otomatik olarak qBitTorrent'te açılmasını sağlar.
 7. 7
  Tamam butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Tıkladığında ayarlar kaydedilir ve pencere kapatılır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Bir Torrent Bulmak

 1. 1
  Torrent'i İnternet'te ara. Torrent veri tabanları sıklıkla askıya alındığı veya etkisiz hâle getirildiği için güvenilir olmadığından, torrent bulmak için en iyi seçeneğin bir arama motoru kullanmaktır:
  • Google gibi bir arama motorunu aç (https://www.google.com/).
  • İndirmek istediğin dosyanın adını ve ardından torrent kelimesini yaz (örneğin hp yazıcı kullanma kılavuzu torrenti).
  • Yazdığın ifadeyi aramak için Enter tuşuna bas.
 2. 2
  Bir site seç. Arama sonuçları listesinde, istediğin dosya adının olduğu bir bağlantıyı tıkla.
 3. 3
  Torrent'in ayrıntılarını kontrol et. Torrent sayfasındayken, doğru dosyayı seçtiğinden emin olmak için torrent'in başlığını ve "About" (Hakkında) veya "Details" (Ayrıntılar) bölümünü kontrol et.
  • Genellikle torrent dosyasının dili, dosya boyutu ve daha fazlası hakkında bilgiler bulacaksın.
 4. 4
  "Seed" (Dağıtıcı) sayısının "Leech" (o anda belirli bir torrent dosyasını indiren kişi) sayısından daha yüksek olup olmadığına bak. Bir torrent'te seed yoksa (veya sadece birkaç seed varsa) ve çok sayıda leech (veya "peer") varsa torrent dosyalarını indiremezsin.
  • Birkaç dağıtıcı olsa bile dosyaları makul bir hızda indiremezsin.
 5. 5
  Torrent hakkındaki yorumları veya incelemeleri oku. Genellikle torrent dosyasının ayrıntılarının olduğu bölümün yakınında bir "Reviews" (İncelemeler) veya "Comments" (Yorumlar) bölümü bulunur. Yanlışlıkla kötü amaçlı bir dosya indirmediğinden veya bozuk bir torrent kullanmadığından emin olmak için bu yorumlara göz atabilirsin.
 6. 6
  Gerekirse ideal torrent'i aramaya devam et. İndirmek istediğin torrent'i bulduktan sonra indirme işlemine ilerleyebilirsin.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Bir Torrent'i İndirme ve Açma

 1. 1
  Torrent dosyasını "açmanın" ne demek olduğunu anla. Torrent dosyasını indirdikten sonra torrent'in içindeki dosyaların indirme işlemini başlatmak için onu qBitTorrent'te açabilirsin. Ancak torrent dosyasını, içindekileri geleneksel anlamda görüntülemek için "açamazsın".
  • Bir torrent'in kodunu görüntülemek için Notepad++ gibi gelişmiş bir metin düzenleyici kullanabilsen de görüntüleyebileceklerinin çoğu ya şifreli olacaktır ya da bunların okunması imkânsız olacaktır.
 2. 2
  Torrent'in "Download" (İndir) butonunu bul. "Download" (İndir) butonu, torrent dosyasını indirmek için kullandığın İnternet sitesine bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle, torrent dosyasının altında veya yanında Download (İndir) yazan bir buton ya da sağında aşağı yönde bir ok olup olmadığına bak. Torrent dosyası bilgisayarına indirilmeye başlayacak.
  • Bazı durumlarda, yalnızca torrent dosyasının adına veya .torrent dosyası bağlantısına tıklayacaksın.
  • Yanıp sönen oklara veya indirme butonlarına tıklamamaya dikkat et. Çünkü bunlar genellikle, bağlantıyı tıklama konusunda seni kandırmak için tasarlanmış reklamlardır.
  • İnternet tarayıcının ayarlarına bağlı olarak, torrent dosyasını indirmek için önce bir kaydetme konumu seçmen veya Dosyayı Kaydet butonuna tıklaman gerekebilir.
 3. 3
  Torrent dosyasını bilgisayarında bul. İndirilen torrent dosyasının klasör konumuna git.
  • Çoğu bilgisayarda, varsayılan indirme klasörü İndirilenler olarak adlandırılır ve Dosya Gezgini (Windows) veya Finder (Mac) penceresinin sol tarafında bulunur.
 4. 4
  Torrent dosyasına çift tıkla. qBitTorrent'i, .torrent dosyalarını otomatik olarak açacak şekilde ayarladığından torrent dosyası, bir qBitTorrent açılır penceresinde açılır.
 5. 5
  Torrent dosyalarının indirme konumunu değiştir. Torrent dosyalarının indirileceği klasörü değiştirmek istiyorsan açılır pencerede şunları yap:
  • Pencerenin ortasında, "Save at" (Kaydet) metin alanının sağındaki klasör simgesini tıkla.
  • Select Folder (Klasör Seç) veya Choose (Seç) butonuna tıkla.
 6. 6
  Tamam butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Tıkladığında, yaptığın değişiklikler kaydedilir ve torrent dosyaları indirilmeye başlar.
 7. 7
  Torrent dosyalarının indirilmesini bekle. İndirme işleminin ilerlemesini qBitTorrent penceresinin ortasındaki torrent adının sağında görebilirsin.
  • "Peers" sütunundaki sayı "Seeds" sütunundaki sayıdan büyükse bu durumun tersine kıyasla torrent dosyasının indirilmesi daha uzun sürer.
 8. 8
  Torrent dosyalarını görüntüle. Torrent dosyaları indirildikten sonra dosyaları görüntülemek için dosyaların indirildiği klasöre gidebilirsin:
  • qBitTorrent'te torrent dosyasının adına sağ tıkla (veya Mac'te Control-tık yap).
  • Açılır menüde Open destination folder (Hedef klasörü aç) seçeneğini tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı torrent dosyalarının açılabilmesi için belirli programlar gerekir. Örneğin torrent üzerinden bir ISO dosyası indiriyorsan dosyayı kullanmadan önce büyük ihtimalle ISO'yu oluşturman gerekecek.
 • En azından dosyaları indirmek için harcadığın süre boyunca torrent dosyalarını "tohumlamak" (yani "yüklemek" anlamına gelir), torrent kullanıcıları için iyi bir görgü kuralı olarak kabul edilir. Tohumlama (yükleme), torrent indirildikten sonra torrent'i istemcinin kuyruğunda bırakarak gerçekleştirilir.
 • Şu anda belirli bir torrent dosyasını indiren kişilere "leeches" veya "peers" denirken torrent içeriğini yükleyenlere "seeds" (dağıtıcılar) denir.
Reklam

Uyarılar

 • Torrent dosyasının kendisini indirmek ve kullanmak yasalara aykırı olmasa da torrent dosyaları, korsan filmlere veya yazılıma erişmek için kullanılır. İnternet'teki herhangi bir şeyde olduğu gibi, torrent aracılığıyla yasa dışı içerik indirmekten kaçınmalısın.
 • Torrent dosyaları her zaman başkaları tarafından yüklenir. Bu nedenle dosyanın bilgisayarında çalışmama olasılığı her zaman vardır.
 • Lisanslı (veya ödemesi yapılan) yazılımları veya telif hakkıyla korunan materyalleri ücretsiz olarak indirmek için torrent kullanıyorsan İnternet Protokolü (IP) adresin kaydedilebilir ve İnternet Servis Sağlayıcına (ISS) bir ihtarname çekilebilir. Bu suçu yeterince süre tekrarlarsan ISS'nin hizmetlerini kullanman bile yasaklanabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 26.638 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 26.638 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam