Topuz, çeşitli durumlarda kullanılabilen çok yönlü bir saç modelidir. Tarza bağlı olarak bir topuz, ev işleri için işlevsel bir stil, iş veya okul için daha gösterişli bir görünüm veya dışarıda bir gece için sofistike bir saç modeli olabilir! Saçın özellikle uzun veya kalınsa çorap topuzu yöntemi muhtemelen senin için en iyisi olacaktır. Ne tür bir topuz yapmak istersen iste, sadece birkaç basit adımı izleyerek kısa sürede harika görünebilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Dağınık Topuz Yapmak

 1. 1
  Saçını hazırla. Mevcut olabilecek düğümleri ve dolaşıklıkları gidermek için saçını fırçala. Saçını ayırmayla uğraşma; topuzu oluşturmak için saçını geriye doğru çektiğinde saçının ayrımı kaybolur.
 2. 2
  Saçını geri çek. Saçını fırçalamadan, yüzünün önünden başlayarak tüm saçlarını tek elde topla. Saçını, topuzunun olmasını istediğin yerde tut.
  • İstersen yüzünü çerçevelemek için birkaç teli veya kahkülü/püskülü serbest bırakabilirsin.
  • Sofistike şık bir görünüm elde etmek için saçını başının üstüne doğru yukarı çek. Daha profesyonel bir görünüm için saçının başının arka kısmının ortasına doğru çekilmesi gerekir. Kolay ve geniş, dağınık bir topuz yapmak için saçını ense köküne kadar çek.
  • İstersen daha eğlenceli bir görünüm için topuzunu merkez dışı yapmayı seçebilirsin. Bu görünüm, topuzun çok aşağıda veya çok yüksekte olduğunda en iyi hâlini alır.
  • Dağınık bir topuz görünümü elde edeceğin için saçını geri çekerken fırçalama veya elini saçında çok fazla gezdirme. Parmakla fırçalama isteğine direnerek saçını topla.
  • Gevşek telleri topladığından ve tüm saçlarının bir avucunun içinde olduğundan emin ol.
 3. 3
  Saçın etrafına bir lastik toka sar. Bir lastik toka al ve saçının etrafına sar. Sıkı bir sarım elde etmek için tokanın yaklaşık 3 kez sarılması gerekir. Lastik tokanın üçüncü sarımında, saçını tokanın içinden tamamen çekme. Bunun yerine, saçının ½-⅓'ünü bir kuyruk olarak aşağıdan sarkıt, saçının kalan kısmı at kuyruğunun üst kısmında bir halka oluşturacaktır.
 4. 4
  Gerekirse saçını kancalı bir lastik tokayla sabitle. Kalın saçların varsa bir avuç saçın etrafına lastik toka sarmak zor olabilir. Kancalı bir lastik toka kullanmayı veya yapmayı dene.[1]
  • Kancalı bir lastik toka yapmak için iki tel tokayı bir lastik tokaya geçir. Tel tokalardan birini saçın toplandığı at kuyruğunun üst kısmına geçir. Lastik tokayı, gevşeklik kalmayana kadar bir avuç saçın etrafına sar. Birkaç kez sardıktan sonra, lastik tokayı yerine sabitlemek için diğer tel tokayı at kuyruğunun ortasına doğru geçir.
  • Normal bir at kuyruğu gibi sarkıtmak yerine, son sargıda saçınla bir döngü oluşturduğundan emin ol.
 5. 5
  Dağınık topuzu oluştur. Şimdi saçın büyük bir halka ve altında bir saç kuyruğu olacak şekilde durmalıdır. Kuyruğu al ve lastik tokayı örtecek şekilde saç düğümünün tabanının etrafına sar. Kuyruğu tabanın etrafında sabitlemek için 2-3 tel toka kullan. Ardından, halkayı ortadan ayır ve iki tarafı kafa derine doğru çek ve tel toka ile sabitle.
  • Halka boyunca doğrudan bir parça oluşturmana gerek yok; sadece halka şeklini korumaması için saçın gövdesini başına sabitlemeye çalışıyorsun.
  • Saçının küçük parçalarını çekip gevşetebilir veya dağınık görünümü iyileştirmek için diğer yönlere tutturabilirsin.
  • Bu görünümü oluşturmak için oldukça uzun saçlara sahip olman gerekir.
 6. 6
  Topuzu bitir. Topuzunun uzun süreli olması için saçına biraz saç spreyi sık ve elindeki dekoratif saç aksesuarlarını tak. Topuzun tabanına yakın bir yerde bulunan şirin bir saç bandı veya küçük bir tel toka, topuzuna biraz daha fazla ilgi göstermenin harika bir yoludur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Tepe Topuzu Yapmak

 1. 1
  Saçını hazırla. Saçındaki düğümleri veya dolaşıklıkları gidermek için bir tarak veya fırça kullan. Tepe topuzunda saç ayrımı olmaz, bu nedenle pürüzsüz bir görünüm için saçını düz bir şekilde geriye doğru fırçalayabilir veya daha dağınık bir görünüm için ellerini kullanarak saçını geri çekebilirsin.
 2. 2
  Saçını yukarı doğru çek. Tüm saçını önden başlayıp arkaya doğru ilerleyerek başının üzerinde bir avuç dolusu olacak şekilde topla. Başıboş teller olmadığından ve tüm saçlarının avucunun içinde toplandığından emin ol.
 3. 3
  Saçını dolayarak düğüm hâline getir. Bir avuç dolusu saçın tamamını al ve aynı yönde bükerek ip benzeri bir parça oluştur. Ardından, düğüm benzeri bir sarmal oluşturmak için onu kendi üzerine sar.
 4. 4
  Bir saç tokası sar. Oluşturduğun tepe topuzunun etrafına bir saç tokası sar ve elastik kısmın topuzun ortasındaki veya üstündeki saç tellerine takılmamasına, ancak topuzun dibine, başına düz bir şekilde yerleştiğinden emin ol.
  • Dağınık bir görünüm vermek için saç kümelerini çek veya olduğu gibi bırak.
  • Saçların çok uzunsa topuzun biraz fazla "dik" olabilir. Bu durumda, topuzunu bir tarafa yatırıp saç teliyle tutturabilirsin. Aksi takdirde topuzun dik durmasına izin ver.
  • Saçların kalınsa normal bir lastik toka yerine kancalı bir lastik toka kullanmak isteyebilirsin.[2]
 5. 5
  Görünümü tamamla. Bu tarz, başının üstüne oturduğu için, ense kökünde görünüme dâhil olmayı başaramayan saçların olabilir. Bunları bir tokayla saçına tuttur ve ardından başının tamamına hızlıca bir saç spreyi sık. İstediğin saç aksesuarlarını ekle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Şık Bir Balerin Topuzu Yapmak

 1. 1
  Saçını hazırla. Tüm karışıklıkları gider ve iyice fırçalayarak saçının tamamen pürüzsüz olduğundan emin ol. Balerin topuzu, saçlar tamamen geriye kaydırılarak oluşturulur, bu nedenle saçın kıvırcıksa veya uçuşmaya meyilli ise hafifçe nemlendirmek için saçını suyla ıslat.
 2. 2
  Saçını bir at kuyruğu şeklinde fırçala. Bu görünüm için gerekli pürüzsüzlüğü oluşturmak için bir fırça kullanmak gerekir. Başının herhangi bir yerinde saçını at kuyruğu şeklinde tara. Başının üst kısmına yakın bir yerde klasik bir balerin topuzu oluşur, ancak bunu kesinlikle kafa derinin herhangi bir yerine yerleştirebilirsin.
  • Lastiklemeden önce saçının tamamen pürüzsüz olduğundan emin ol. Kafanın her yerindeki saçın pürüzsüz ve dâhil olması için saçını birkaç dakika fırçalaman gerekebilir.
  • Saçının düzeldiğinden emin olduktan sonra, bir avuç dolusu saçını sıkıca sabitlemek için bir lastik toka kullan. Lastik tokanın zamanla kaymayacak kadar sağlam olduğundan emin ol.
 3. 3
  Topuzu yap. Saçını ip gibi sarmadan önce, onu at kuyruğunun tabanına sarmal şeklinde sar. Uçlara geldiğinde, onları sarmalın altına sok ve tel tokalar ile sabitle.
  • Saçının uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak topuzunu yerinde tutmak için 3 ila 7 tel toka kullanman gerekebilir. Gerektiğinden fazla kullanmaktan kaçın, zira çok fazla kullanılması durumunda görünürler.
  • Tel tokaları sadece en uç kısmını biraz görebileceğin şekilde topuzun altına kaydır. Bunlar topuzunun ortasından, lastik tokanın altından (üzerinden veya etrafından değil) geçmelidir.
  • Saçında katmanlar varsa katmanları kafa derine sabitlemek için ek tel tokalar kullanman gerekebilir.
  • Saçların kıvırcık ya da dalgalıysa saçını sarmadan önce saçını düzeltmek ve düzleştirmek için saç kurutma makinesi veya saç düzleştirici kullanman gerekebilir.
 4. 4
  Görünümü tamamla. Bu tarzın tam olarak oturması için kesinlikle saç spreyi kullanılması gerekir. Saçının tamamına güçlü bir saç spreyi uygula ve tüm tellerini düzeltmek için parmaklarını kullan. İşte bu kadar![3]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
Örgülü Topuz Yapmak

 1. 1
  Saçını hazırla. Tüm düğümleri ve dolaşıklıkları gidermek için saçını fırçala. Saçını ayırabilir veya saçının tamamını geri çekebilirsin, bu yüzden ona göre fırçala. Saçın çok kıvırcıksa onu hafifçe nemlendirmeyi düşün.
 2. 2
  Saçını geri çek. Kafanın herhangi bir yerine örgülü bir topuz yerleştirilebilir. Bu, çok profesyonel ve sofistike bir görünüm için fırça kullanılarak veya daha rahat bir görünüm için parmakla geri çekilerek oluşturulabilir. Başının üzerindeki yeri sabitlemek için bir lastik toka kullan.
 3. 3
  At kuyruğunu ör. Dipten başla ve saçını üç bölüme ayırıp birbirlerinin üzerinden geçirerek normal bir örgü oluştur. Sağdaki bölümü orta parça üzerinden geçirerek başlamalı ve ardından soldaki bölümü alıp orta parça üzerinden geçirmelisin. At kuyruğunun sonuna gelene kadar bu düzene devam et.
  • Sonuna geldiğinde, öylece bırak. Başına sabitleyeceğin için lastik toka kullanmaya gerek olmaz.
  • Ayrıca, uçları hafifçe kabartarak veya bir çift tokayı uçların üzerinde X şeklinde kaydırarak örgünün çözülmesini önleyebilirsin.
  • Bu stilde kesinlikle bir lastik toka kullanman gerektiğini düşünüyorsan görünme ihtimalini en aza indirmek için küçük ve şeffaf bir tane kullanmaya çalış. Aksi takdirde, topuzunun içinde görünecektir.
 4. 4
  Topuzunu yap. Örgünün dibinden başlayarak, onu bir sarmal şeklinde sar. Uçlara geldiğinde, onları altına sok. Saçını birkaç tel tokayla sabitle ve topuzun açılmayacağından emin ol.
 5. 5
  Görünümü tamamla. İstersen dağınık bir görünüm elde etmek için topuzunun dışına birkaç saç tutamı çekebilirsin. Saçına saç spreyi sık ve hoşuna giden sevimli aksesuarlar ekle. Daha bohem bir hava katmak için saç bandı, özellikle örgülü bir topuzla iyi gider.[4]
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Çorap Topuzu Yapmak

 1. 1
  Saçını hazırla. Herhangi bir düğümü ve dolaşıklıkları gidermek için saçını fırçala. At kuyruğu yapacağın için saçını ayırma.
 2. 2
  Saçını geri çek. Kafanda çorap topuzunu oluşturmak istediğin yeri seç. Şimdilerde topuzu başının üzerine yerleştirmek moda. Yine de saçını ense köküne yakın bir yere çekerek daha klasik bir görünüm elde edebilirsin. Bir avuç saçını lastik bir toka ile sabitle.
 3. 3
  Çorabını hazırla. Eski (temiz) bir çorap al ve kapalı ucu ayak parmaklarına yakın bir yerden kes. Saçının renginde bir çorap kullanman en iyisidir, ancak her renk işe yarar. Tüp şeklinde boş bir çorap elde etmelisin. Çorabı bir tüp değil de donut olacak şekilde yuvarla (naylon çorapla yaptığın gibi).
 4. 4
  Çorabını at kuyruğunun üzerine koy. Çorabını at kuyruğunun dibine kadar kaydır. Bu, tüm saç tutamlarının toplandığından emin olmak içindir. Ardından at kuyruğunu yukarı kaldır ve çorabı at kuyruğunun sonuna kadar kaydır.
 5. 5
  Topuzu yapmaya başla. Saçını uçları halka oluşturacak ve çorabın ortasındaki deliğe yerleşecek şekilde çorabın etrafına sar.
 6. 6
  Çorabı at kuyruğunun tabanına doğru içe yuvarla. Çorabı tabana doğru döndürdükçe saçların onun etrafında halka hâlinde toplanacaktır.
  • Çorabı döndürürken saçı onun etrafında dolaştır, ki böylece çorabın geri kalanı açıkta kalarak aynı bölümün etrafında dönmesin.
 7. 7
  Tabana geldiğinde, topuzunu istediğin gibi görünecek şekilde ayarla. Topuzu kafa derine sabitlemek için muhtemelen birkaç tel toka kullanman gerekecek, özellikle de saçın ince, ipeksi veya katmanlıysa.
 8. 8
  Görünümü tamamla. Daha dağınık bir çorap topuzu oluşturmak istiyorsan birkaç saç tutamını çek ve ardından saçını sabitlemek için biraz saç spreyi sık. Hoşuna gidebilecek tüm sevimli saç aksesuarlarını taktığında işin bitecektir![5]
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Normal Topuz

 1. 1
  Saçını fırçala. Saçını kuruyken düğüm veya karışıklıkları gidermek için fırçala. Saçını ayırmakla uğraşma.
  • Saç jölesi sür. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak çok fazla hareket edeceksen bu adım daha dayanıklı olmasına yardımcı olabilir. Saçına bir parça saç jölesi sür ve eşit şekilde dağıt. Saçını fırçala.
 2. 2
  Saçını bir at kuyruğu hâline getir. Topuzunun nerede olmasını istediğine bağlı olarak, alçak, ortada veya yüksek at kuyruğu yapabilirsin. Kalın saçlar için, normal bir lastik toka yerine kancalı bir saç tokası kullanmak isteyebilirsin.[6]
 3. 3
  Saçını bük. Saçını bir at kuyruğu yaptıktan sonra, at kuyruğunun ucunu tut ve hafifçe bük. At kuyruğunun iki ucu da bükülene kadar bükmeye devam et.
 4. 4
  Saçını topuz yap. At kuyruğunu büktükten onu sonra saç derine doğru bir daire veya sarmal şeklinde sar. Saçının uçlarını topuzun altına sok.
 5. 5
  Topuzu tel tokalarla sabitle. Topuzu sardıktan sonra, yerinde tutmak için birkaç tel tokayı topuzun içine kaydır. Tel tokaları, bükme hareketleriyle daha güvenli hâle getirebilirsin; tel tokayı kafa derine doğru kaydır, ardından 180 derece çevir ve topuzun ortasına doğru it.[7]
 6. 6
  Bir saç filesi ekle. Bu da isteğe bağlıdır ancak topuzu bir arada tutmaya yardımcı olabilir.
 7. 7
  Topuzuna aksesuar ekle. İstersen topuzuna eğlenceli bir kurdele veya dekoratif saç tokası ile renk katabilirsin.
 8. 8
  Kolay dalgalar için topuzunu aç. Topuzunu birkaç saat içinde açarsan kıvırcık veya dalgalı saçlara sahip olursun. Daha uzun süreli dalgalar için, topuzu yaparken saçına biraz şekillendirici ürün uygula ve topuzu yaptıktan sonra üzerine saç spreyi sık.
  Reklam

İpuçları

 • Topuzunu açtıktan sonra saçının kıvırcık olmasını istiyorsan örgülü topuz yapmayı dene.
 • Daima saçının rengine uygun lastik tokalar kullan, böylece tokalar topuzunun ortasında göze çarpmaz.
 • Daha iyi bir tutuş için tel tokaların engebeli tarafını kafana doğru tut. Veya saçına yerleştirmeden önce tel tokalara saç spreyi püskürt.
 • Saçını sıkılaştırmak için, yukarı kaldırdığında saçına su püskürt.
 • Saçını sıkı ve yerinde tutmak için lastik toka kullan.
 • Bu tarzlardan herhangi biri için ıslak veya kuru ve kıvırcık veya düz saçları kullanabilirsin.
 • Ayrıca, kaçan veya topuza dâhil edilemeyecek kadar kısa olan saçların (eğer saçın katmanlıysa) biçimli durmasına uğraşmak yerine onları bir saç maşasıyla kıvır.
 • Saç spreyi olarak saç açıcı sprey kullan. Saçın daha az dolaşık çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Topuzunu yerinde tutmak için saç spreyi kullan.
 • Çorap topuzunu yaptığında onu elinle düzleştir.
Reklam

Uyarılar

 • Tel tokalarını her zaman kontrol et ve ucunda koruyucu kapakları olmayan tokaları asla kullanma. Hasar görmüş saç tokaları saç derini çizer ve saçını yırtar.
 • Saç kırılmasını asgariye indirmek için bu saç stilini (veya başka bir saç stilini) her gün yapmaktan kaçın.
 • Bu saç stilini çok sık yaparsan saç çizgin biraz bozulabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Martin
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Martin. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir. Bu makale 11.734 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.734 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam