Dünyanın neresinde yaşıyor olursan ol, bir toplumun parçasısındır. Bir toplumun ferdi olarak hepimizin başkalarına yardım etme ve içinde yaşadığımız toplumun ve dünyanın durumunu geliştirme gibi bir sorumluluğumuz vardır. Bunu hem küçük hem de büyük çapta yapabilirsin. Çevrendeki insanlara dikkat et ve onların ihtiyaçlarını gidermek için yollar bulmaya çalış. Ayrıca eğitimine yatırım yapmak, yardım kuruluşlarını desteklemek, kan bağışlamak ve çevreyi korumak gibi topluma uzun vadede faydası olacak şeyler de yapabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Çevrendeki İnsanlara Yardım Etmek

 1. 1
  Günlük yaşamının içerisinde fırsat bulduğunda insanlara yardım et. Çok görkemli olmasa da, birebir yapılan küçük kibar jestler çevrene faydalı olmak için harika bir yoldur. Doğrudan bir müdahale yapma ve çevrendeki başka bir insana yardım etme fırsatını fark ettiğinde bunu gülümseyerek yap.
  • Örneğin; yaşlı birine yoğun bir caddede karşıdan karşıya geçmesi için yardım et.
  • Veya bir evsize birkaç lira ver. Daha da iyisi, ona bir yemek ısmarla ve yerken onunla sohbet et.
  • Eğer ağır bir kapıyı açmakta ya da ağır bir kutuyu taşımakta zorlanan birini görürsen git ve ona yardım et.
 2. 2
  Günlük yaşamında insanları dinle ve onlara empati göster. Arkadaşlarımız, ailemiz ve iş arkadaşlarımız toplumun fertleridir ve onlara duygusal destek göstererek topluma katkıda bulunabiliriz. Ya da eğer birisiyle yaşadığın tatsız bir durumu paylaşman gerekiyorsa onun da kendi yaşadıklarını paylaşmasına izin ver.
  • Örneğin; eğer bir iş arkadaşın kısa zaman önce bir sevdiğini kaybettiyse ona, “Başın sağ olsun, sabırlar dilerim. Eğer konuşmak istersen seni dinlemeye her zaman hazırım.” gibi bir şey söyle.
  • Ya da bir arkadaşın okulda zor bir gün geçiriyorsa ona, “Hay aksi. Bu dönem bu kadar zorlanmana üzülüyorum. Gel bir kahve içelim; derslerin hakkında konuşmak ister misin?” diyebilirsin.
 3. 3
  Çevrendeki bir gence karakterini geliştirmesi için yol göster. Eğer bir yetişkinsen muhtemelen pek çok gencin faydalanacağı onlarca yıllık pratik bilgiye ve çokça hayata dair tecrübeye sahipsindir. Mentorluk programları bu amaçla vardır ve yetişkinlerin kişisel ya da profesyonel bilgilerini hayatlarının bir alanında sıkıntı yaşayan genç insanlara aktarmalarını sağlar.
  • Örneğin; çeşitli eğitim vakıfları aracılığıyla gençlere yol gösterebilirsin. Pek çok mezunlar derneği de mentorluk programlarını destekliyor.
 4. 4
  Topluluğundaki insanlara yardım etmek için toplumsal derneklerde gönüllü ol. Gönüllü olmak, mahallendeki insanlarla etkileşim kurmak ve senden daha az şanslı olan insanlara yardım etmek için harika bir yoldur. Gönüllü olmak her hafta sadece az bir zamanını alır ve çevrendeki insanların hayatlarında büyük bir fark yaratabilir.[1] Kişisel ilgi alanlarına bağlı olarak şunları yapabilirsin:
  • Mahallendeki evsizler barınağında ya da aşevinde gönüllü ol.
  • Kızılay’a ya da hayır kuruluşlarına yardım et.
  • Bölgende yardım amaçlı inşaat faaliyetlerine katıl.
  • Hastane ya da darülacezede gönüllü ol.
 5. 5
  Yaralı ya da sağlık sorunu olan insanlara yardım etmek istersen kan bağışla. Hasta ya da yaralı insanlar sık sık kan nakline ihtiyaç duyar ve kan bağışlayarak onlara yardım edebilirsin. Kızılay ve kan bankaları her zaman kan bağışı yapacak yeni insanlar arıyor.[2]
  • Kan bağışı yapabileceğin yerleri internet üzerinden öğren. [[1]] internet sitesinden kan bağışı kabul eden yakınındaki yerleri görebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Sivil Topluma Katkıda Bulunmak

 1. 1
  Toplumun daha iyiye gitmesine destek vermek için yerel ve ulusal seçimlerde oy ver. Demokratik bir toplumda yaşıyorsan oy vermek hem yerel hem de ulusal topluluğuna katkıda bulunmanın çok önemli bir parçasıdır. Sorumlu bir seçmen olmak için adayları ve seçim vaatlerini önceden araştır ve topluma en faydalı olacağını düşündüğün kişi ve politikalara oy ver.
  • Örneğin; vergilendirme, şehir yönetimi ve idari bölge yönetmelikleri gibi genellikle gözden kaçan yerel sorunları araştır ve oyla.
 2. 2
  Topluluğunda sana anlamlı gelen bir iş bul. Bir işte çalışmak, doğrudan veya dolaylı olarak topluma katkıda bulunmanın harika bir yoludur.[3] Çalışmalarının doğrudan topluluğuna fayda sağlamasını istiyorsan bölgendeki insanlara veya altyapıya hizmet eden işler arayabilirsin. Örneğin, bir itfaiyeci veya inşaat işçisi olarak, bir hayvan kontrol merkezinde veya bir devlet memuru olarak çalışabilirsin.
  • Eğer bir işin varsa iş yerin aracılığıyla gönüllü çalışma fırsatları veya yardım eli uzatabileceğin yollar ara.[4]
 3. 3
  Mümkünse vergilerini tam ve zamanında öde. Bir işverene bağlı çalışmıyorsan vergini kendin ödemen sosyal sorumluluğunun bir parçasıdır. Yerel ve ulusal hükümetler, altyapıyı iyileştirmek ve devlet memurlarına maaşlarını ödemek için vergi gelirlerini kullanır. E-devlet üzerinden vergi beyanında bulunabilirsin. Vergi beyannamesi konusunda muhasebecilerden de yardım alabilirsin.
  • Eğer vergilerini ödeyemiyorsan bir muhasabeci ile konuşarak vergi ödemelerini ertelemek hakkındaki önerilerini al.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Toplumu Bütünüyle Geliştirmek

 1. 1
  İmkânın varsa bir hayır kurumunu bağışlarınla destekle. Yerel veya küresel bir hayır kurumuna bağış yaptığında, paranı toplumu ve içinde yaşayan insanları güçlendirmeye yardımcı olmak için kullanırsın. Bağış yapmak, çevrendeki insanlar için de iyi bir örnek teşkil eder, çünkü senin verdiğini gören kişiler aynı şekilde hareket etmek gereği duyacaklardır.[5] Sınır Tanımayan Doktorlar, Kızılay, Darülaceze gibi hayır kuruluşlarına bağış yap.
  • Kendini mali bağışlarla sınırlamana gerek yok. Örneğin; birçok hayır kurumu, kullanılmış eşya veya giysi bağışlarını kabul eder.
 2. 2
  Topluluğundaki insanlara hayatlarına fayda sağlayacak yararlı beceriler öğret. Diğer insanlara pratik bilgiler ve günlük beceriler kazandırmak yerel topluluğuna katkıda bulunmanın ve toplumu genel olarak geliştirmenin harika bir yoludur.[6] Arkadaşlarına, komşularına, mahallendeki çocuklara ya da hiç tanımadığın yabancılara hayatta karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik pratik yollar göstererek yardımcı olabilirsin.
  • Örneğin; araba aküsü bitmiş birini görürsen ona akü takviyesinin nasıl yapılacağını göster.
  • Ya da mahallendeki çocuklara yararlı doğa becerileri öğret. Çadır kurmayı, ateş yakmayı veya bıçak bilemeyi öğret.
  • Tamirciysen - ya da sadece bir şeyleri tamir etmekte iyiysen - birkaç komşuya patlak bir lastiği nasıl değiştireceklerini, bir bisikletin lastiğini nasıl değiştireceklerini ya da basit motorları nasıl tamir edeceklerini gösterebilirsin.
 3. 3
  Mezun olduktan sonra başkalarına yardım etmek için kullanabileceğin iyi bir eğitim al. Lise, meslek okulu, üniversite veya lisansüstü eğitim düzeyinde iyi bir eğitim almak için çok çalışmanın bencilce hiçbir yanı yoktur. Eğitim, toplumuna hem yerel hem de küresel olarak, üst düzey bilgi sahibi olmadan yapamayacağın şeyleri yapmana olanak tanır.[7]
  • Örneğin; üniversitede çiftçilik veya tarım okuyabilirsin. Mezun olduktan sonra, içinde büyüdüğün topluluğa geri dönebilir ve oradaki insanların daha iyi tarım uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olabilirsin.
  • Ya da psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans derecesi alabilir, ardından olumsuz düşünceler veya akıl hastalıkları ile mücadele edenlere danışmanlık yapmak için özel bir muayenehane açabilirsin.
 4. 4
  Toplumuna olan borcunu ödemek için bilgini paylaş. Ne kadar akademik bir eğitim almış olursan ol, muhtemelen topluluğundaki insanlar için yararlı olacak bazı bilgi ve becerilere sahipsindir.[8] Örneğin; evinde, finans yönetimi hakkında bir ders verebilirsin. Veya, halk kütüphanesiyle iletişime geçerek vergi ödeme ve para biriktirme hakkında bir konuşma yapmana izin verip vermeyeceklerini öğren.
  • Uzman olduğun bir konuda bilgini paylaşmak aldığın eğitimi topluma fayda sağlamak için kullanmanın harika bir yoludur.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Çevreye Yardım Etmek

 1. 1
  Mümkün olduğunda kullandığın eşyaları azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür. Hepimiz doğal ekosistemlerde yaşıyoruz ve çevreni korumak, topluma katkıda bulunmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Plastikleri geri dönüştür ve genel olarak daha az plastik kullanmaya çalış. Geri dönüştürülebilir malzemeleri (ör., içecek ve yiyecek kapları) çöp kutusu yerine geri dönüşüm kutusuna attığından emin ol.[9]
  • Örneğin, kıyafetlerin yıprandığında, onları çöpe atmak yerine onar. Ya da yıpranmış giysileri kabul eden bir hayır kurumuna bağışla.
  • Ayrıca, Strafor gibi biyolojik olarak parçalanamayan malzemeleri satın almaktan kaçın.
 2. 2
  Haftada bir kez toplu taşıma veya bisiklete binerek yakıttan tasarruf et. Araçta tek başına gitmek yakıt israfına neden olur ve çevre kirliliğine katkıda bulunur. Araba kullanmak yerine, araba paylaşımı yaparak veya bisiklete binerek mümkün olduğunca yakıttan tasarruf etmeye çalış. Veya, şehrinde tüketilen yakıt miktarını azaltmaya yardımcı olması için işe gitmek için otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçlarını kullan.
  • Karbon ayak izini küçülttüğünde ve çevrenin korunmasına yardımcı olduğunda, aynı zamanda topluluğundaki insanların sağlığına da yardımcı olursun.
 3. 3
  Hava temizliğine yardımcı olması için ağaç dik. Bir ağaç dikmek mahallenin güzelliğini artırmanın yanında çevreyi biraz daha sağlıklı hâle getirir. Yakınındaki bir fidanlıktan veya bahçe merkezinden fidan satın alabilirsin. Ağacı ilkbaharda, bölgesel büyüme mevsiminin başında dik.[10]
  • Eğer halka açık bir parka (veya kamusal bir alana) ağaç dikmek istersen belediyeye başvurman ve gerekli belgeleri doldurman gerekir.
  • Eğer çok istekliysen yaşadığın bölgeye özel ağaç türlerini bulmak için biraz araştırma da yapabilirsin.
 4. 4
  Kendi elektriğini sağlamak için evinde güneş enerjisi kullan. Evinin elektriğini fosil yakıt kullanan ve atmosferi kirleten büyük elektrik şirketlerinden almak yerine, kendi elektriğini güneş panelleriyle sağlayabilirsin. Güneş panelleri, evinin çatısına takılabilir ve tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak gücü üretebilir.[11]
  • Güneş paneli satın almak istiyorsan büyük ev malzemeleri satan mağazalara bak. Kurulum ve montaj için yerel yüklenicilerle de iletişime geçebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Amber Rosenberg, PCC
Ortak yazarlar :
Kariyer Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Amber Rosenberg, PCC. Amber Rosenberg, San Francisco Bay bölgesinde yerleşik, sertifikalı bir yaşam, kariyer ve yönetim koçudur. 20 yıldan fazla koçluk deneyimine ve şirketler, teknoloji şirketleri ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda geçmişe sahiptir. Amber, Coaches Training Institute’den eğitim almıştır ve Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF) bir üyesidir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 880 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam