Birçok insan “tombul” ellerinden utanır. Ellerinin görüntüsünü değiştirmek isteyenler için üzücü ama ne yazık ki genetik, muhtemelen ellerin şeklini belirleyen en önemli faktördür. Ancak ellerin doğal olarak tombulsa bile görüntüsünü değiştirmenin yolları vardır.[1] Bununla beraber kendi öz saygın için yapabileceğin en iyi şey, nasıl görünürsen görün kendini olduğun gibi kabul etmektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Sağlamak

 1. 1
  Yeterli miktarda egzersiz yapmaya kararlı ol. Kilo vermek daha ince ellere sahip olmanın başlıca yoludur ve en sağlıklı kilo verme yolu egzersizdir. Sağlık Bakanlığı yetişkinlerin haftada 150 dakika dayanıklılık egzersizi ve haftada iki kez güç antrenmanı yapmasını tavsiye etmektedir.[2] Eğer zaten bu miktarda egzersiz yapıyorsan rutinini artırmayı dene.
  • Yaygın inanışın aksine
   el egzersizleri ellerin incelmesini sağlamaz.
   Öncelikle, egzersiz ve kilo vermek için vücudun belirli bir bölgesini hedef alan “bölgesel antrenman” büyük ölçüde asılsızdır[3] . İkinci olarak, kilo vermek için belirli kasları çalıştırmak mümkün olsaydı bile parmaklarda kas bulunmaz! Parmaklarını kontrol eden kaslar avuçlarında ve kollarının ön kısmında yer alır.[4]
  Uzman Cevabı
  S

  Bir wikiHow okuyucusunun sorusu: "Parmaklarındaki yağdan nasıl kurtulursun?"

  Claudia Carberry, RD, MS

  Claudia Carberry, RD, MS

  Lisanslı Diyetisyen
  Claudia Carberry Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde Diyetisyen’dir. Beslenme alanındaki Yüksek Lisansı'nı 2010 yılında Tennessee Knoxville Üniversitesi’nden almıştır.
  Claudia Carberry, RD, MS
  UZMAN TAVSİYESİ

  Lisanslı bir diyetisyen olan Claudia Carberry’nin cevabı: "Günde 30-60 dakika egzersiz yap. El egzersizlerine değil tüm vücudunu çalıştıran egzersizlere odaklan."

 2. 2
  Sağlıklı ve dengeli beslen. Diğer güvenli ve etkili kilo verme yöntemi sağlıklı beslenmedir. Taze meyveler ve sebzeler, özellikle marul ve kara lahana gibi yeşil yapraklı olanlarını ye. Yağsız etler, örneğin tavuk göğsü ya da çeşitli balıklar da sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Sadece aldığın kalorilere dikkat et ve basit karbonhidratlarla şekerli gıdalardan uzak durarak çok miktarda işlenmiş şeker almaktan kaçın. Öğünleri atlama çünkü bu, önemli sağlık sorunlarına yol açma potansiyeline sahiptir.[5]
 3. 3
  Susuz kalma. “Tombul” eller aslında şiş olabilir. Hafif susuzluğun yol açtığı su tutulumu, ödemden sorumlu olabilir.[6] Bazen eldeki bu tür bir ödem çok fazla su içmekten kaynaklanıyor da olabilir çünkü bu, vücudundaki elektrolitlerin dengesini bozar.[7]
  • Ellerin en az 1 saat egzersiz yaptıktan sonra şişerse su yerine bir spor içeceği içmeyi dene.
  • Yeterli sıvı alımı ellerin şişliğine iyi gelmezse ya da şişliğe kusma ve zihin bulanıklığı eşlik ederse doktora git. Ellerdeki ya da diğer uzuvlardaki ödem, ciddi tıbbi sorunların bir işareti olabilir.[8]
 4. 4
  Tuzu azalt. Çok fazla tuz yemek su tutulumuna neden olarak ellerinin şişmesine yol açar. Tuzlu yer fıstığı, patates cipsi, işlenmiş etler ve soya sosu gibi besinlerden uzak dur. Bunları beslenmenden çıkartmakta zorlanıyorsan çoğu süpermarkette olan düşük sodyumlu versiyonlarını al.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Ellerinin Daha İnce Görünmesini Sağlamak

 1. 1
  Manikürünü doğru yaptır. Tırnakların uzun olması, parmakların daha uzun ve daha ince olduğu algısını yaratabilir. Tırnak şekli de bunda rol oynar. Tırnaklarına törpüyle yuvarlak ya da “köşesi yuvarlatılmış dörtgen” şekli vermek, kısa ve geniş parmaklar için en iyisidir.[9]
 2. 2
  Takılarının boyutunu iyi belirle. Parmağına dar gelen küçük bir yüzük ince elleri bile tombul gösterebilir! Yüzük ölçünü tam olarak belirle, tahmin etmekle yetinme! Aynı şey bilezikler ve saatler için de geçerlidir.
 3. 3
  Daha kalın takılar tak. İnce bilezikler ve yüzükler ellerinin gerçekte olduğundan daha tombul gözükmesine neden olabilir. Oysaki kalın bilezikler ve yüzükler dikkati tombul bölgelerden uzaklaştırır. Bunlar daha ince bir siluet algısı da yaratabilir. Ama ellerinden utanıyorsan ellerine çok az takı takman da tavsiye edilir. En gösterişli aksesuarlarını gurur duyduğun yanlarını vurgulayacak yerlere tak.
 4. 4
  Mümkünse eldiven tak. Ellerinden aşırı derecede rahatsızsan eldivenler güvenini arttırabilir. Kenarları fırfırlı, kısa, naylon eldivenler birçok spor kıyafetle gider. Daha şık ortamlar için, resmi eldivenler popülerdir. Resmi eldivenler kısadan çok uzuna kadar (dirseğe kadar) farklı uzunluklarda olabilir. En çok hoşuna giden türünü seç. Havalar soğuyunca yalıtımlı eldivenler tak.
  Reklam

İpuçları

 • Herkes kendisinin en kötü eleştirmenidir. Sen ellerinin tombul olduğunu düşünsen de birçok insan bunu asla fark etmeyebilir. Hatta ellerin tombul bile olmayabilir!
 • Herkesin ince elleri olamayacağını unutma. Bazı kilolu insanların elleri ince, bazı zayıf insanlarınsa elleri tombul olabilir. Kilo vermen parmaklarının incelmesine katkıda bulunmazsa kendini kötü hissetme. Ellerini olduğu gibi kabul etmeyi öğren.
 • İnsanlar yaşlandıkça ellerindeki yağın azaldığını unutma. Tombul eller aslında daha genç görünmeni sağlayabilir![10]
 • Kendini ve vücudunu sevmek için elinden geleni yap!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Claudia Carberry, RD, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Diyetisyen
Bu makaledeki ortak yazarlar Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde Diyetisyen’dir. Beslenme alanındaki Yüksek Lisansı'nı 2010 yılında Tennessee Knoxville Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 29.348 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 29.348 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam