Tohumdan gül yetiştirmek topladığın tohumların büyük çoğunluğu genellikle ne kadar uğraşsan da çimlenmeyeceği için zor olabilir. Neyse ki, çoğu gül bitkisi kuşburnu içerisinde çok sayıda gül tohumu üretir, o nedenle yüksek bir başarı oranı elde etmek gerekmez. Büyüyen bitkilerin görünüm veya diğer özelliklerinin ana bitkiden, özellikle de bu bitki birbirine aşılanmış iki çeşidin bir melezi ise farklı olabileceğini unutma.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Tohumları Hasat Etmek

 1. 1
  Ölü çiçekleri bitki üzerinde bırakarak kuşburnunun gelişmesine izin ver. Çiçekler genellikle böcekler tarafından tozlanır veya bazı türler kendilerini tozlar, bu nedenle belirli bitkileri birlikte yetiştirmediğin sürece elle tozlaştırmaya gerek yoktur. Çiçekleri kesmeden gül bitkisinin üzerine bırak. Çiçekler kuruduktan sonra, onların yerinde kuşburnu denen küçük meyveler gelişecektir.
  • Not: Hasat ettiğin tohumlar, farklı özelliklere sahip bir bitkiye dönüşebilir. Bu, melez bir gül çeşidinden hasat yapıyorsan veya gülün, yakındaki farklı gül çeşidinden bir polenle tozlaşması durumunda ortaya çıkabilir.
 2. 2
  Kuşburnu olgunlaştıktan sonra topla. Kuşburnu küçük ve yeşil olarak başlar ve büyüdükçe rengi tamamen kırmızı, turuncu, kahverengi veya mor olana kadar değişir. Bu noktada onları toplayabilir veya kurumaya ve kırışmaya başlayana kadar bekleyebilirsin. Tamamen kuruyup kahverengileşene kadar bekleme, çünkü bu noktada içindeki tohumlar ölmüş olabilir.
 3. 3
  Kuşburnuları aç ve tohumları çıkar. Kuşburnuları bir bıçakla kesip açarak içindeki tohumları açığa çıkar. Bunları bıçak ucuyla veya başka bir aletle çekip çıkar.
  • Her kuşburnundaki tohum sayısı gülün türüne göre büyük ölçüde değişir. Bir kuşburnunda sadece birkaç tane veya birkaç düzine olabilir.
 4. 4
  Küspeyi tohumlardan sil. Küspe tohumların üzerinde kalırsa çimlenmelerini engelleyebilir. Küspeyi çıkarmanın hızlı bir yolu, tohumları bir süzgeç veya eleğe yerleştirmek, tohumları kenarlara doğru iterken içinden su akıtmaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tohumları Çimlendirmek

 1. 1
  Tohumları seyreltilmiş hidrojen peroksitin (isteğe bağlı) içine batır. Su ve hidrojen peroksit karışımı tohumlarda küf oluşumunu azaltabilir. 1,5 çay kaşığı (7 mL) %3 hidrojen peroksiti 1 bardak (240 mL) suyla karıştır.[1] Gül tohumlarını en az bir saat bu solüsyonda tut.
  • Yapılan bazı araştırmalar, küçük bir küf oluşumunun tohumu çevreleyen kaplamanın parçalanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor, ancak bu işlem hâlâ daha büyük miktarlarda küf oluşumunu önlemek için öneriliyor.
  • Bu aşamada alternatif olarak bitkiler için mantar önleyici pudra kullanılabilir.
 2. 2
  Tohumları nemli bir malzemeye yerleştir. Gül tohumları, kış ortamına benzer soğuk, ıslak koşullarda tutulmadıkça filizlenmezler. Tohumları hafifçe nemlendirilmiş iki kat kâğıt havlu arasına veya nemlendirilmiş tuzsuz nehir kumu, turba yosunu veya vermikülit bulunan bir kaba yerleştir.
  • Bu, katlama adı verilen bir sürecin ilk adımıdır. Mağazadan satın alınan tohumları kullanıyorsan ve etikette katlama yapıldığı belirtiliyorsa aşağıdaki tohum ekme bölümüne geç.[2]
 3. 3
  Tohumları birkaç hafta buzdolabında beklet. Tohumları ve nemli malzemeyi plastik bir torbaya veya fide tepsisine koy ve boş sebzelik çekmecesi gibi buzdolabının soğuk bir bölmesinde sakla.
  • Bunları buzdolabının meyve veya sebzelerle aynı bölümünde tutma; burada tohumların gelişmesini engelleyen kimyasallar açığa çıkarabilir.
  • Tohum ortamını hafif nemli tut. Kurumaya başladıklarında her kâğıt havluyu hafifçe ıslat.
 4. 4
  Tohumları buzdolabından çıkar. Bunu, ilkbaharın başları gibi, tohumların normalde filizlenmeye başladığı zamanlarda yapmaya çalış. Buzdolabının dışındaki ortamın yaklaşık 20°C olduğundan emin ol.[3] Tohum, buzdolabından çıkarılana kadar filizlenmeyecektir. Gül çeşidine ve tohumlara bağlı olarak, tohumların filizlenmesi dört ila on altı hafta sürebilir. Genellikle tohumların %70'i veya daha fazlası hiç filizlenmez.[4]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tohumları Ekmek

 1. 1
  Bir kabı steril tohum çimlendirme karışımı ile doldur. Küçük fide tepsileri, aynı anda birçok tohumun bakımını kolaylaştırır. Alternatif olarak, kök büyümesinin daha kolay görülmesini sağlamak için dibinde bir delik bulunan plastik bardak kullan.
  • Normal toprak tavsiye edilmez, çünkü suyu yeterince iyi çekmez ve fidelerin çürümesine neden olur.
 2. 2
  Tohumları ek. Mağazadan satın alınan tohumlar hemen dikilebilir. Eğer yukarıda anlatıldığı gibi kendi tohumlarını çimlendirdiysen filizlenmeye başlar başlamaz onları ek. Onları kökü orası olduğu için filizlenen uç aşağıda olacak şekilde ek. Onları yaklaşık 6 mm derinliğinde toprakla ört. Tohumlar arasında, rekabeti asgariye indirmek için 5 cm aralık bırak.[5]
  • Filizlenen tohumlar bir hafta içerisinde fidan olarak çıkmalıdır. Evde katlama işlemi gerektirmeyen mağazadan satın alınan tohumlar için bu süre birkaç haftaya kadar çıkabilir.[6] Yukarıdaki çimlenme süreci kullanılarak katlama işlemi görmemiş tohumların ortaya çıkması iki veya üç yıl sürebilir.
 3. 3
  Fideleri ılık, nemli toprakta tut. Toprağı nemli tut, ancak ıslak olmasın. Çoğu gül çeşidi için 16 ile 21 ºC arasındaki bir sıcaklık idealdir.[7] Fideler genellikle her gün altı saat veya daha fazla güneşte gelişir, ancak güllerinin neyi tercih ettiği konusunda daha iyi bir fikir edinmek için anne gülünün türünü araştırmak isteyebilirsin.
 4. 4
  Fideleri taşımanın ne zaman güvenli olduğunu öğren. Görünen ilk iki yaprak genellikle "çenek" veya tohum yapraklarıdır. Fide, daha tipik bir gül yaprağı görünümüne sahip birkaç "gerçek yaprak" çıkardıktan sonra, taşımada hayatta kalma olasılığı daha yüksektir. Bitkilerin bir veya iki yıllığına daha büyük bir saksıya taşındıktan sonra dışarıya taşınmaları daha kolaydır.[8]
  • Bitkinin kök salmış olduğunu ve köklerinin kabı çevrelediğini fark edersen fideleri kısa süre içinde taşımak iyi bir fikir olabilir.
  • Son dondan sonrasına kadar fideyi dışarıya taşıma.
 5. 5
  Güllerine bak. Taşınan fide tekrar sağlıklı göründüğünde onu normal şekilde sulamaya başlayabilirsin. Sıcak büyüme mevsimi boyunca birkaç kez gübre talimatlarını uygulayarak gübrelemek bitkinin büyümesine ve çiçek açmasına yardımcı olabilir, ancak bazı gül çeşitlerinin yaşamlarının ilk yılında hiç çiçek açmayacağını unutma.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Su
 • Kâğıt havlu (veya alternatifler için talimatlara bak)
 • Kuşburnu veya gül tohumu
 • %3 hidrojen peroksit (isteğe bağlı)
 • Tohum çimlendirme karışımı

İpuçları

 • Bulunduğun iklime ve bahçene en uygun gül çeşitlerini öğrenmek için bir fidanlıktan gül çeşitleri hakkında bilgi al.
Reklam

Uyarılar

 • Tohumların ekilip ekilemeyeceğini test etmek için suda yüzdürmen tavsiye edilmesi durumunda şüpheyle yaklaş. Bu, bazı bitkiler için işe yarayabilir fakat gül tohumları kusurlu olsa da, olmasa da genellikle yüzer.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Carberry, MPH
Ortak yazarlar :
Gıda Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Carberry, MPH. Andrew Carberry 2008 yılından bu yana çocuklara bahçe ve çifliklerde yiyecek yetiştirme eğitimi verilen okul bahçelerinde ve farm to school (çiftlikten okula) programlarında çalışmıştır. Şu anda Winrock International’da Topluluk Tabanlı Gıda Ekibi’nde Program Üyesi’dir. Bu makale 2.115 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.115 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam