Sarı rengiyle bilinen Timberland botlar aslında sağlam iş botları olmak üzere tasarlansa da son zamanlarda popüler bir günlük ayakkabıya dönüştü. İster iş için giy ister bir moda ifadesi olarak, Timberland botların ömrünü uzatmak ve sarı renklerinin parlak kalmasını sağlamak için temiz tutulması gerekir. Bu ayakkabılar nubuk deriden yapıldığı için özel bakım gerektirir. Sık sık spot temizlik yaparak ve deriye iyi bir bakım uygulayarak Timberland botlarının yepyeni kalmasını sağlayabilirsin.[1]

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Küçük Noktaları Temizlemek

 1. 1
  Kirleri yumuşak bir fırçayla temizle. Herhangi bir Timberland bot temizliğine yumuşak bir fırçayla başla. Üstten, bilek kısmından başla ve ileri geri fırçalayarak botun tüm yüzeyini temizle.[2]
  • Eğer botlarının üstünde az miktarda kir varsa bu şekilde hafifçe fırçalamak genelde kiri giderecektir. Eğer daha derin sürtme izleri ya da bolca kir varsa diğer temizlik yöntemlerine geçmeden önce fırçayla kirin mümkün olduğu kadar fazlasını temizlemen gerekir.
  • Timberland botlarını temizlemek için herhangi bir temiz ve yumuşak dişli fırçayı kullanabilirsin. Bununla beraber Timberland firması sırf Timberland bot temizliği için yapılmış bir kit satıyor. Ayrıca süet ya da nubuk temizlemek için özel olarak yapılmış, genelde "süet fırçası" olarak bilinen fırçalardan da kullanabilirsin.
 2. 2
  Sürtme izlerini bir silgiyle sil. Basit bir kurşun kalem silgisi, genel bir süet silgisi ya da bir Timberland temizlik barı kullanarak botların yüzeyindeki sürtme izlerini temizle. Silgiyi ya da temizlik barını izler kayboluncaya dek hafifçe botun yüzeyine sürt.[3]
  • Silgi ya da temizlik barı hafif izlerin ve günlük giyimde oluşan sürtme izlerinin büyük kısmını giderebilir. Ama bunlar botun tümünü kaplayan, kurumuş kiri ya da çamuru temizlemede iyi değildir.
  • Mr. Clean Magic Eraser ya da benzer bir ürün sürtme izlerini çıkarabilir. Silgiyle silmeden önce izleri biraz ıslat.[4]
 3. 3
  Botu tekrar fırçala. Tüm izleri sildikten sonra nubuğun yüzeyini pürüzsüz hâle getirmek için fırçayı kullan. Fırça aynı zamanda geriye kalmış olabilecek döküntülerden kurtulmanı sağlayacaktır.
  • Fırçayı bot yüzeyinde hafifçe hareket ettir ve hep aynı yönde fırçaladığından emin ol. Bu, temizlik bittiğinde yüzeyin her tarafının aynı görünmesini sağlayacaktır.
 4. 4
  Düzenli olarak spot temizlik yap. Timberland botlarını haftada bir kez kirlerinden arındırarak temiz tut. Bu özellikle de botlarını her gün giyiyorsan çok önemlidir çünkü kir ve pislikler birikebilir. Haftalık bir bakımla botlarının uzun süre yepyeni ve temiz görünmesini sağlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Botlarına Derin Temizlik Uygulamak

 1. 1
  Botlarınla uyumlu nubuk temizleme ve su geçirmezlik ürünleri satın al. Kullandığın ürünler botlarının malzemesine uygun üretilmiş olmalıdır. Timberland botlar süet ve deri olarak üretilir ama geleneksel Timberland botları nubuktur. Genelde süet ve nubuk temizliğinde aynı malzemeler kullanılabilir.
  • Deri temizleme malzemeleri mutlaka ayakkabının rengiyle aynı olsun. Satın almayı düşündüğün ürünün ambalajına bak ve Timberland botların genelde kullandığı sarı rengi temizlemeye uygun olup olmadığını öğren.
  • Hangi ürünü satın alacağından emin değilsen yakınlardaki bir ayakkabı tamircisine git ve uygun malzeme satıp satmadıklarını öğren.
 2. 2
  Bağcıkları çıkar. Botların bağcıklarını çıkar ve temizlerse bir kenara koy. Temiz değillerse elle yıka ve bağcıkları bota tekrar geçirmeden önce tamamen kurut.
  • Tüm kiri gidene kadar bağcıkları sabunlu ılık suda yıka. Etraflıca temizlemek için bağcıkları sabunla ovala ve ılık suda beklet. Temizlendikten sonra asarak kurut.
  • Bağcıklar çamaşır makinesinde çamaşırlarla birlikte de yıkayabilirsin. Bununla beraber bağcıklar çok kirliyse kıyafetlerinden ayrı yıkaman daha iyi olur.
 3. 3
  Yumuşak kıllı bir fırçayla gevşek kir ve tozlardan kurtul. Botların her birini fırçalayarak kir parçacıklarını uzaklaştır. Çok bastırma çünkü botların yüzeyinin çizilmesi iyi olmaz. Ama yumuşak kıllı fırça, botlara zarar vermez. Mümkün olduğunca fazla kiri en baştan temizlemek, daha sonra yapman gereken ovma miktarını azaltacaktır.
  • Timberland botlarının tabanlarını unutma. Tabanlar gevşek çamur ve çakıl taşlarını toplamaya meyillidir ve bu kirler temizlik öncesi kolayca fırçalanabilir. Eğer bu kiri fırçalamazsan muhtemelen hem ellerin hem de evin batar.
  • Bot temizliğinde fırça, havludan daha iyi sonuç verir çünkü botun her yerine girip çıkabilir. Bununla birlikte deri botları fırçalarken dikkatli olmalısın çünkü çok sert kıllı fırçalar deriyi çizebilir.
 4. 4
  Bir elin botun içinde dursun. Botu temizlerken şeklini korumaya odaklanman gerekir. Bir elini botun içinde tutarak temizlediğin bölgeye ters yönde basınç uygulamak, ovalama sırasında botun derisinin içe göçmesini önleyecektir.
  • Ortadan kaldırmak istediğin kırışıklıklar için de elini kullanabilirsin. Temizlik sırasında elinle ittiğinde, temizleyicinin nemi ve elinin basıncı bu bölgeleri yeniden şekillendirebilir.
 5. 5
  Botların tabanını diş fırçasıyla ve çok sert olmayan bir bulaşık deterjanıyla fırçala. Timberland botlarının kauçuk tabanını suyla durula ve bir diş fırçası yardımıyla deterjanla fırçala. Tabanlarda birikmiş olan kirleri özenli biçimde kazı. Tabanları ılık suyla durulayarak kalan döküntülerden kurtul ve yaptığın işi gözden geçir.
  • Pamuklu çubuk kullanarak ayakkabının dişleri arasına girmiş kirlerden kurtulabilirsin. Pamuklu çubuğu sabunlu ılık suya batır ve tüm kir gidene kadar tabandaki oluklarda gezdir.
 6. 6
  Botun dış kısmını temizleyici ve suyla ovala. Temizlik maddesini, ılık suyu ve yumuşak fırçanı kullanarak botun dışının üst kısmını fırçala. Botun yüzeyinin zarar görmemesi için fırçayı hep tek yönde hareket ettir. Ayrıca kiri yüzeyden uzaklaştırmak için minimum basınç uygula. Ovalamayı sürdür ve gerektikçe daha fazla temizleyici kullanarak yüzeyi iyice temizle.
  • Uygulama ve lekeleri ovalama aşamasında temizlik malzemesinin kullanım talimatlarına uy.
  • Botların dikişlerini derinlemesine temizlemek için yumuşak bir diş fırçası da kullanabilirsin.
 7. 7
  Geriye kalan lekeleri gidermek için zımpara kâğıdı kullan. Eğer botları temizleyerek gideremediğin bariz lekeler varsa bunları küçük bir parça yüksek kumlu zımpara kâğıdıyla ortadan kaldırabilirsin. 400 kum zımpara kâğıdını hemen hiç bastırmadan yalnızca tek bir yönde hareket ettir ve leke kaybolduğu anda zımparalamayı bitir.[5]
  • Bu, ancak son çare olarak başvurulması gereken çok hassas bir yöntemdir ve kesinlikle çok bastırarak zımparalamaman gerekir. Bununla birlikte, inatçı kirlerin bir kısmını anında çıkarır.
 8. 8
  Yüzeyi az miktarda suyla durula. Kirin ve tozun ovalanarak iyice giderildiğinden emin olunca yüzeyi durulama zamanı gelmiş demektir. Az miktarda su kullanarak temizleyici madde kalıntısını ve kalan kir pası uzaklaştır.
 9. 9
  Gerektiğinde derinlemesine temizlik yap. Derinlemesine temizlik yapma sıklığı, botlarını ne kadar sık giydiğine ve giydiğinde ne kadar kirlettiğine göre değişir. Normalde spot temizlemek yeterli gelmediğinde ve kirli göründüklerinde botlarını temizlemelisin. Botlarını her gün giyiyorsan ve çok kirleniyorlarsa haftada bir derinlemesine temizlik gerekebilir. Botların giydiğin zaman nispeten temiz kalıyorsa o zaman ayda bir ya da iki ayda bir derinlemesine temizlik yeterli olabilir.
  • Botun iç kısmının kokusunu gidermek istiyorsan Sterishoe, Mycomist ya da Lysol antibakteriyel sprey gibi bir ürünü içine sıkarak çoğalan bakterileri öldür.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Botları Kurulamak ve Parlatmak

 1. 1
  Botların formunu kâğıtla destekleyerek koru. Eğer temizlik sonrasında botunun şekli bozulursa kurumadan önce yeniden biçim vermen gerekir. Normalde temizlik sırasında ayakkabının en çok biçimi bozulan yeri burnudur. Bunu düzeltmek için buruşturduğun kâğıtları botun içine doldurarak biçimi bozulan yerleri eski hâline getir.
  • Gazete kâğıdı, atık kâğıtlar, kese kâğıdı ya da diğer tür kâğıtları kullanarak botunun biçimini düzeltebilirsin.
 2. 2
  Botları 24 saat kurumaya bırak. Temizlik malzemesini uygulayıp lekeleri temizledikten sonra botları ılık havada kurumaya bırak. Botların tümüyle kuruması, temizlik sırasında ne kadar ıslandığına bağlı olarak yaklaşık 24 saat sürer.[7]
  • Botları yüksek sıcaklığa, örneğin ateşe yaklaştırma. Yüksek ısı, botu bir arada tutan yapıştırıcıyı eritebilir ya da botun deri kısımlarına zarar verebilir.
 3. 3
  Botlarını parlat. Botlar kuruduğunda da biraz tuhaf görünebilir. Bunun nedeni muhtemelen nubuğun yüzeyinin matlaşmış ve biraz ilgi istiyor olmasıdır. Temiz ve kuru bir fırça kullanarak botun yüzeyini tek yönde fırçala. Bu, botların tekrar normal görünmesini sağlayacaktır.
  • Bot, fırçalamakla düzelmeyecek kadar matlaşmışsa botu bir elektrikli su ısıtıcıdan çıkan buhara tut ve diş fırçasıyla fırçala. Buhar, derinin matlığını giderecek, böylece fırçalayarak düzleştirmeni kolaylaştıracak ve derinin dokusunu kabartacaktır.
 4. 4
  Botlarına bakım ya da su geçirmezlik ürünü uygula. Botlarının yeni temizlenmiş yüzeyini korumak için bir bakım ürünü ya da su geçirmezlik ürünü kullan. Uygulama sırasında ürün ambalajındaki talimatlara uy. Genelde bu ürünler temiz bir beze az miktarda sıkılıp botun tüm yüzeyine sürülerek kullanılır.[8]
  • Bakım kremi, derinin kurumasını önlemek için yapılmıştır ve derinin biraz esnemesini sağlar. Böylece ayakkabıların ayağına daha rahat uyum sağlar.[9] Su geçirmezlik sağlayan ürünlerse suyun derinin içine işlemesini önlemek içindir. İki ürün de botun için harika olabilir ama aynı anda kullanılmamalıdır.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Fırça
 • Havlu
 • Silgi ya da süet silgisi
 • Bulaşık deterjanı
 • Diş fırçası
 • Nubuk ya da süet temizleyici
 • İnce kumlu zımpara kâğıdı
 • Nubuk ya da süet bakım kremi ya da su geçirmezlik spreyi
 • Ilık su

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Marc Sigal
Ortak yazarlar :
Ayakkabı Bakımı Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Marc Sigal. Marc Sigal, Los Angeles, Kaliforniya’da bulanan bir kuru temizleme ve ayakkabı bakım hizmetleri sağlayıcısı olan ButlerBox’ın kurucusudur. ButlerBox lüks apartmanlara, A sınıfı ofis binalarına, alışveriş merkezlerine ve diğer uygun yerlere, günün 24 saati ve haftanın 7 günü kirli kıyafetlerin bırakılabilmesi ve sonrasında temizlenmiş olarak alınabilmesi için, özel tasarlanmış, kırışıklığa dayanıklı eşya dolapları kurar. Marc Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden Global ve Uluslararası Çalışmalar alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 3.788 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.788 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam