Temiz ve pürüzsüz bir cilt istiyorsan özellikle yüzün için günlük bir cilt bakım rutini edinmelisin. Sivilcen oluyorsa daha fazla çıkmasını önlemek ve çıkan sivilceleri de geçirmek için bir şeyler yapmalısın. Ayrıca cildini besleyerek ve ihtiyacı olan suyu aldığından emin olarak çok iyi gözükmesini sağlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Yüzün İçin Bir Cilt Bakım Rutini Oluştur

 1. 1
  Uygun bir temizlik ürünü seç. Yağlı, kuru veya ikisinin arasında olmak üzere çeşitli cilt tipleri vardır. Temizlik ürünü seçerken cilt tipine uyan bir tane seçmelisin. Ürünün hangi ciltler için olduğu üzerinde yağlı, kuru, karma veya tüm ciltler için şeklinde belirtilir.[1]
  • "Hassas ciltler için" olanlar gibi hafif bir temizleyici seç. Sert temizlik ürünleri cildine zarar verebilir.[2]
 2. 2
  Yüzünü her gün iki kere yıka. Yüzünü sabah ve gece olmak üzere iki kere yıka. Günün kirini temizlemek açısından yüzünü özellikle gece yıkaman çok önemlidir.
  • Cildin yağlıysa günde iki kere yıkayabilirsin;
   bunun için komedojenik olmayan (sivilce yapmayan) bir yüz yıkama ürünü kullanarak gözeneklerinin kapanmasını önleyebilirsin.[3]
 3. 3
  Cildini nemlendir. Cildin kuruduğunda nemlendirici uygula. Daha etkili olması için yüzünü her yıkadıktan sonra nemlendirici uygula. Ayrıca makyaj yapmadan önce de nemlendirici kullanman iyi olur. Ürünün üzerindeki yağlı, normal veya kuru ciltler için etiketlerine bakarak
  cilt tipine uygun bir nemlendirici seç.
  [4]
  • Sabahları güneş kremi içeren bir nemlendirici seçmeye çalış.
 4. 4
  Cildine peeling uygula. Bazı insanların peeling konusunda şansı yaver gidiyor ve daha pürüzsüz ve temiz bir cilt elde edebiliyorlar. Ama çok sık peeling yapmamalısın; cildine zarar verebilir. Genel olarak haftada birkaç kere yapabilirsin ama cildi aşındırmaya yönelik tedavileri daha az uygulamalısın. Ayrıca sivilce tedavisi uygularken peeling yapmamalısın çünkü problemi daha kötü hale getirebilir.[5]
  Peeling Yöntemi Seçmek:
  Kimyasal peeling: Bu yöntem nispeten daha aşındırıcı bir yöntemdir ve cildi yağlı kişiler için idealdir. Kimyasal peeling ürünleri, alfa ve beta hidroksi asit gibi kimyasallar kullanarak nazik bir şekilde ölü deri hücrelerini gidermeye yarar.
  Fiziksel peeling: Fiziksel peelling yaparken ölü deriyi fiziksel olarak gidermek için fırça ve banyo lifi gibi ovalamaya yarayan ürünler kullanılır. Eğer cildin kuruysa bu seçenek harika olabilir ama hassas ciltleri rahatsız edebilir. Ayrıca bir dermatoloğa başvurarak veya tıbbı spa'da mikrodermabrazyon yaptırabilirsin.
  İpucu: Peeling sonrasında cildini nemlendir. Peeling sonrasında cildin kuruyabilir o yüzden cildini nemine tekrar kavuşturman önemlidir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Evde Sivilce Tedavisi Uygula

 1. 1
  Sivilcelerini patlatma. Biliyoruz, sivilceleri patlatmak çok cazip geliyor. Hatta birisi sana silvilcelerini patlatman gerektiğini de söyleyebilir. Ama en iyisi sivilcelerini kendi haline bırakmaktır.
  Çünkü patlatırsan iz kalabilir.
  Ayrıca bir sivilceni patlattığında yüzüne bakterilerin yayılmasına neden olursun, bu nedenle de yüzünde daha fazla sivilce ve iltihap oluşabilir.[6]
 2. 2
  Cildindeki baskıyı azalt. Cildinin, özellikle de yüzünün maruz kaldığı herhangi bir baskı sivilcelere neden olabilir. Kulaklıklar, telefonlar ve şapkalar da sivilce oluşumuna yol açabilir. Tişörtünün boyun kısmı çok darsa boyun kısmında sivilce çıkabilir. Aynı şekilde sırt çantaları sırtına baskı yaparak sivilceye neden olabilir.[7]
  Cildin Nesnelere Temasını Azaltmak
  Konuşurken hoparlör kullan. Telefonla konuşurken hoparlörü açarak konuş ki telefonu yanağına bastırmak zorunda kalmayasın.
  Büyük kulaklıklar yerine sadece kulağa takılan kulaklıklardan kullan. Bu küçük kulaklıklar yüzüne daha az baskı yapar ve cildine temas etmez.
  Yakanı gevşek tut. Tişörtünün yaka düğmelerini biraz aç veya yakası olmayan veya boynuna baskı yapmayan kıyafetler tercih et.
  Sırt çantanın saplarını gevşet. Ayrıca çantan hafif olmalı ve kitap gibi bazı eşyaları elinde taşıyarak sırtına uygulanan baskıyı azaltmalısın.
 3. 3
  Yüzüne dokunma. Yüzüne dokunduğunda ellerinden yüzüne bakteri geçer. Sonra da bakteri yüzünde bir şeyler çıkmasına neden olur. Bu yüzden cildini olabildiğince temiz tut, gün boyunca yüzüne dokunmamaya çalış.[8]
 4. 4
  Cildinde sivilce olan bölgeleri günde iki kere yıka. Yüzünü zaten günde iki kere yıkıyorsun ama sivilce olan bölgeleri günde iki kere ayrıca yıkamak yardımcı olabilir.
  Su ve hafif bir temizleyici kullanarak ellerinle yıkaman yeterli.
  Kafanda sivilce çıkıyorsa saçlarını veya saçlarınla alnın arasısındaki çizgiyi her gün yıka.[9]
 5. 5
  Su bazlı ürünleri tercih et. Sivilceler, tıkanık gözeneklerden dolayı oluşur ve yağlı losyonlar gözeneklerini tıkayabilir. Ürün seçerken
  " komedojenik olmayan" (sivilce yapmayan) veya su bazlı ürünleri tercih et, çünkü bu ürünlerin gözeneklerini tıkama olasılığı azdır.
  Makyaj ürünlerinin de "komedojenik olmadığından" emin ol; böylece gözeneklerinin tıkanmasına engel olursun.[10]
 6. 6
  Tıkanık gözenekler için salisilik asit kullan. Salisilik asit reçetesiz satılan bir üründür, sürdükten sonra yıkanarak veya sürülüp bırakılarak kullanılabilir.
  Başlangıç için yoğunluğu yüzde 0,5 olan bir ürün kullan.
  Eğer ürünü yıkamadan sadece sürerek kullanacaksan sivilce olan bölgelere sür ve ovala. Su ve sabun kullanacaksan köpüklü bir karışım elde et ve yüzünün sivilceli kısımlarına sür.[11]
  • Salisilik asit ürünü kullanırken ürünü cildinin sivilceli olmayan kısımlarından ve ellerinden yıkamayı unutma.
 7. 7
  Benzoil peroksit kullanarak cildini ölü deriden arındır. Ölü deriler gözeneklerini tıkayabilir, sivilce tedavisinde kullanabileceğin bazı reçetesiz ürünler ölü deriyi ortadan kaldırma işlevi görürler. Benzoil peroksit bu ürünlerden biridir. Ayrıca cildinden fazla yağı da alır.
  Başlangıç için yoğunluğu yüzde 2,5 olan bir ürün kullan.
  Salisilik asit gibi bu ürünlerin de yıkanabilir ve sürüp bırakılabilir çeşitleri vardır.[12]
  • Sülfür de benzoil peroksite benzer bir şekilde etki gösterir; ama kokulu bir maddedir. Genelde başka malzemelerle birleştirilerek kullanılır.
 8. 8
  İltihap için alfa hidroksi asitler (AHA’lar) kullan. Benzoil peroksit gibi AHA’lar da ölü deriyi giderir. Ayrıca iltihapları azaltır ve yeni cilt oluşumuna katkıda bulunur, böylece daha pürüzsüz bir cilde sahip olmana yardım ederler. Bazı yaygın AHA’lar arasında laktik asit ve glikolik asit vardır.[13]
 9. 9
  Doğal tedavileri düşün. Bazı doğal tedaviler geleneksel ilaçlar kadar etkili olabilir. Ama yine de
  bu tedavilerden birini denemeden önce doktoruna danışman iyi olabilir;
  çünkü eğer başka bir ilaç kullanıyorsan bu tedaviler ilaçlarının etki etmesine engel olabilir. [14]
  • %5 oranında çay çiçeği yağı içeren bir jel uygula. Bazıları bunun sivilceleri azaltmaya yardım ettiğini düşünüyor ama bazı kişilerde de reaksiyona neden olabiliyor.
  • Doğal oluşumlu bir asit olan azelaik asit de yararlı olabilir. İçinde yüzde 20 oranında bu asitten olan bir krem kullanmayı dene.
  • Yüzde 2 oranında yeşil çay özü içeren bir krem de sivilcelerin azalmasına etki edebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sivilce İçin Tıbbi Tedavi Uygula

 1. 1
  Reçeteli topikal ilaçları araştır. Bu da reçetesiz ilaçlara benzeyen bir tedavi şeklidir. Yani bu ilaçları yüzüne topikal bir ilaç olarak uygularsın. Fark ise içerilerindeki etkin maddelerin reçetesiz ilaçlarla aynı olmamasıdır.[15]
  Reçeteli Topikal İlaç Seçenekleri:
  Retinoidler: Retinoid cildinin ölü derilerden kurtulmasına ve gözeneklerinin temiz kalmasına yardım eder. Doktorun bir retenoid yazarsa ilk olarak haftada 3 gece uygularak başlarsın ve sonra her gün uygulamaya geçersin.
  Topikal antibiyotikler: Antibiyotikler cildini sivilceye neden olan bakterilerden temizler ve bunun yanında iltihabı da azaltır. Reçeteli topikal antibiyotikler şiddetli sivilceleri gidermek konusunda oral antibiyotikler kadar etkili olmayabilir ama yine de senin için iyi bir seçenek olabilir. Doktorun muhtemelen, bu ilaçlarla birlikte kullanman için benzoil peroksit de yazacaktır.
 2. 2
  Reçeteli oral ilaçları araştır. Şiddetli sivilce durumlarında doktorun oral bir ilaç tavsiye edebilir. Bu ilaçlar ağızdan alınan ilaçlardır; bu yüzden doğrudan cildinde değil de sistematik olarak etkili olurlar.[16]
  Reçeteli Oral İlaç Seçenekleri
  Oral antibiyotikler: Oral antibiyotikler topikal olanlardan daha güçlüdüler; bakterileri azaltmakta ve iltihaplarla savaşmakta daha etkilidirler. Dermatoloğun muhtemelen bu antibiyotikleri, antibiyotiğe karşı direnç geliştirme olasılığını azaltan bir topikal retinoid ve benzoil peroksit ile birlikte yazacaktır.
  Kadınlar için oral doğum kontrol ilaçları veya antiandrojen ilaçlar: Oral doğum kontrol ilaçları östrojen içerir bu da hormonların dengelenmesine ve cildin temizlenmesine yardım eder. Antiandrojen ilaçlar da hormonal ilaçlardır; bir hormonun belirli salgı bezlerine etki etmesini engellemek için çalışırlar.
  Son çare olarak izotretinoin: Oral izotretinoin (önceki adıyla Accutane) çok etkilidir ama ülseratif kolit, depresyon riski ve doğum kusuru gibi ciddi potansiyel yan etkileri vardır. Bu risklerden dolayı eğer İzotretinoin kullanıyorsan doktorun seni yakından gözlemleyecektir.
 3. 3
  Antibiyotiklerle ilgili bilgi edin. Antibiyotikler ciltteki bakterileri azaltır. İltihabı ve kızarıklığı da hafifleterek cildini daha temiz hale getirirler. Antibiotikler cilde sürülen topikal krem veya oral ilaç olarak doktorun tarafından verilir.[17]
  • Genelde doktorlar oral antibiyotiği mümkün olduğunca çabuk kesmek isterler. Bu ilaçları çok sık alırsan vücudun direnç geliştirebilir ve vücudunun doğal bağırsak florası ve/veya vajinal florası değişebilir.
 4. 4
  Kimyasal peeling’leri araştır. Dermataloglar ve estetisyenler, belirli tip sivilceleri iyileştirmek için kimyasal peeling kullanırlar. Bu tedavi, siyah nokta ve kabarcıklara da olumlu yönde etki eder. Sonucunda daha pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsin. Bu seçeneğin sana uygun olup olmadığı konusunda bir cilt bakım uzmanına danışabilirsin.[18]
 5. 5
  Lazer ve ışık tedavileri hakkında bilgi edin. Dermatoloğunun önereceği bir başka seçenek de lazer kullanımıdır. Bu tedaviler yüzündeki bakteri miktarını azaltmaya yardım eder ve gözeneklerini sıkılaştırır; sonuç olarak sivilcelerinde azalma olabilir.[19] Bu tedavinin senin için uygun olup olmadığı konusunda bir uzmana danış.[20]
 6. 6
  İzleri ortadan kaldıracak tedaviler dene. Yüzünde sivilce izi varsa dermatoloğun cildinin pürüzsüz hale gelmesine yardım edebilir. Kimyasal peelingler ve lazer tedavileri yardımcı olabilir ama başka seçenekler de vardır.[21]
  • Cilt dolguları hakkında bilgi al. Cilt dolgusu tedavisinde dermatologlar cildin atına dolgu yerleştirerek pürüzsüzleşmesine yardım ederler.
  • Başka bir seçenek de mikrodermabrazyondur. Bu tedavide cildini bir fırça ile zımparalarlar.
  • Daha ciddi bir seçenek olarak cilt ameliyatı düşünülebilir. Cilt ameliyatında bir cerrah izleri kesip alır ve oluşan boşluğu doldurur.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Cilt Sağlığını Koru

 1. 1
  Duşların veya banyoların uzun ve sıcak olmasın. Sıcak su cildini kurutabilir, yani sıcak suyla aldığın duş uzun sürerse cildine zarar verme riskin vardır. Ilık suyla duş almaya ve duşta harcadığın süreyi azaltmaya çalış.[22]
  • Hem kısa duş alman çevre açısından da daha iyidir.
 2. 2
  Cildini güneşten koru. Güneş zamanla cildine zarar verebilir ve daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir. Cildini korumak için her gün güneş kremi kullan. Özellikle günün en sıcak saatlerinde güneşten kaçın ve şapka, pantolon ve uzun kollu tişört gibi cildini kapatacak kıyafetler giy ve güneş gözlüğü tak.[23]
  Güneş Kremi Seçmek ve Kullanmak
  UVA ve UVB koruması sağlayan geniş spektrumlu bir güneş kremi seç. UVA ışınları cildinin normalden erken yaşlanmasına neden olabilir, UVB ışınları da güneş yanığına neden olur. İkisine de çok faza maruz kalınması cilt kanserine neden olabilir.
  En az 30 SPF (güneş koruma faktörü) olmasına dikkat et. 30 SPF, 15 SPF’ye göre biraz daha fazla koruma sağlar. Benzer şekilde 50 SPF üstü SPF’ler sadece çok az ekstra koruma sağlar. SPF’si yüksek bir ürün seçmek yerine geniş spektrumlu bir ürün seçmeye öncelik ver.
  Sprey kullanırsan bol bol ve eşit oranda uygula. Losyonlar ve kremlerin cildini daha iyi kapladığı bilinmektedir ama cildinin açıkta kalan tüm kısımlarına yoğun bir şekilde sıkarsan sprey de etkili olabilir. Ayrıca önce jel, krem veya losyon kullanıp sonra üzerine sprey uygulayabilirsin.
  Dışarı çıkmadan 15 dakika önce sür. 2 saatte bir tekrar uygula. Ayrıca güneş kremin suya dayanıklı olsa bile havuzdan veya denizden çıktıktan sonra veya eğer çok terlediysen hemen tekrar sürmelisin.
 3. 3
  Su ihtiyacına dikkat et. Vücudunun ve tabii cildinin de iyi çalışması için su içmek çok önemlidir. Susuz kalırsan cildin de kuruyacaktır. Susamış hissetmemek için yeterince su iç, böylece cildinin susuz kalmaması için gereken suyu da almış olursun.[24]
  • Kadınlar günde en az 2,2 litre veya 9 bardak su içmeye çalışmalılar.[25]
  • Erkekler ise günde en az 3 litre (13 bardak) su tüketmelidirler.
 4. 4
  Nemlendirici kullan. Cildin kuruduğunda vücut losyonu gibi iyi bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Vücut losyonu seçerken
  yağlı veya kuru ciltler için üretilen losyonlar arasından cilt tipine uyan bir losyon bul.
  SPF’si olan bir losyon seçerek bir taşla iki kuş vurabilirsin.[26]
 5. 5
  Cildini omega 3 yağ asitleri ile besle. Cildinin sağlıklı kalması ve doğal parlaklığını koruması için iyi yağlara ihtiyacı vardır. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan gıdalar cildini beslemek açısından özellikle iyidir. Cildini güzelleştirmek için beslenme düzenine
  somon balığı, uskumru, soya yağı, ceviz, keten tohumu, sardalya, beyaz ton balığı ve tofu
  gibi yiyecekler ekle.[27]
 6. 6
  Zihin problemlerini ortadan kaldırmaya çalış. Stres, endişe ve depresyon birçok fiziksel rahatsızlığın daha kötü hale gelmesine neden olur. Cilt rahatsızlıkları da aynı şekildedir, zihinsel sıkıntılarını çözüme kavuşturursan cilt rahatsızlıkların da iyiye gidebilir. Endişe veya depresyon sıkıntıların varsa ilaç kullanmanın veya terapinin faydası olabilir. Doktorunla konuşarak senin için neyin en uygun olacağına karar ver.[28]
 7. 7
  Stres seviyeni azalt. Stres cildinde daha sık bir şeyler çıkmasına neden olabilir. Stres seviyeni azaltmak için
  yoga , egzersiz veya meditasyonu dene.
  Ayrıca strese neden olan şeyleri azaltmaya da çalışabilirsin. Örneğin haberler stres olmana neden oluyorsa haber izleme süreni 30 dakika ile kısıtlamaya çalış.[29]
  • Pratik bir tavsiye de her gün derin nefes almak için kendine fırsat yaratman olacaktır. Gözlerini kapat ve sadece nefes alıp verişine odaklan. Dörde kadar sayarak nefes al ve nefesini dört saniye tut, sonra dörde kadar sayarak bırak. Stresten kurtulmak için birkaç dakika nefes alıp vermene odaklan.
  Reklam

İpuçları

 • Vücudun ve yüzün için farklı havlular kullan.
 • Uyumadan önce yüzünü soğuk suyla yıkamayı veya yüzüne buz sürmeyi dene. Bu şekilde gözeneklerini kapatabilir ve daha az görünmelerini sağlayabilirsin.
 • Benzoil peroksit ürünleri kullanmadan önce bir dermatoloğa danış, bu madde cildin rengini açmaktadır.
 • Bol su tüket!! Bu şekilde küme halinde çıkan sivilcelerden kurtulabilirsin.
 • Makyaj yaparken cildine zarar vermeyecek bir kapatıcı kullan. Bunun yanı sıra cildine uygun bir baz kullan.
 • Cildini havluyu sürterek değil de dokunuşlar şeklinde kurut.
Reklam

Uyarılar

 • Ürünlerde bulunan bazı kimyasallara alerjin olabilir; bu yüzden yeni ürünleri yüzüne sürmeden önce mutlaka bileğinin iç kısmında dene.
 • Kurutma etkisiyle cildi kaşındırıp soyulmasına neden olduğu için sivilcelerinin üstüne asla diş macunu sürme.[30]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam
 1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020580
 2. http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/salicylic-acid-topical-route/proper-use/drg-20066030
 3. http://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-products/art-20045814
 4. http://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-products/art-20045814
 5. https://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/expert-answers/natural-acne-treatment/faq-20057915
 6. http://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 7. http://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 8. http://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 9. https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4745852/
 11. https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
 12. http://www.mayo.edu/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 13. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237?pg=2
 14. http://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health#sthash.H06yYSwD.dpbs
 15. http://www.joslin.harvard.edu/info/good_skin_care_and_diabetes.html
 16. http://www.mayoclinic.com/health/water/NU00283
 17. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237?pg=2
 18. http://www.joslin.harvard.edu/info/good_skin_care_and_diabetes.html
 19. http://www.health.harvard.edu/newsletter_article/Recognizing_the_mind-skin_connection
 20. http://www.health.harvard.edu/newsletter_article/Recognizing_the_mind-skin_connection
 21. http://www.huffingtonpost.ca/entry/toothpaste-pimples-acne-dry-out_n_1994320

Bu wikiHow makalesi hakkında

Alicia Ramos
Ortak yazarlar :
Medikal Estetisyen
Bu makaledeki ortak yazarlar Alicia Ramos. Alicia Ramos, lisanslı bir estetisyen ve Denver, Colorado’da yer alan Smoothe Denver’ın sahibidir. Kirpikler, dermaplaning, ağda, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling konusunda eğitimlerle Botanik ve Medikal Estetik Okulu’ndan lisansını almıştır. Şimdi ise yüzlerce müşterisine cilt bakım çözümleri sağlamaktadır. Bu makale 21.111 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 21.111 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam