Bu wikiHow makalesi sana sıradan televizyonunun İnterent bağlantısı olan bir medya merkezine nasıl dönüştüreceğini öğretir. Bunun için akıllı bir medya oynatıcıya - Apple TV veya Amazon Fire Stick gibi - ve televizyonunun arkasında bir HDMI girişine ihtiyacın olur. Televizyonunda HDMI girişi yoksa televizyonunun arkasındaki kırmızı, sarı ve beyaz kablolara takılan bir HDMI-RCA dönüştürücü satın alabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Apple TV

 1. 1
  Televizyonunun HDMI girişini bul. HDMI girişi, hafif konik bir alt kısma sahip olan ince, geniş bir girişe benzer. HDMI girişleri genelde televizyonunun ekranının arkasında veya yanında bulunur.
  • HDMI girişinin yanındaki sayıyı da not et. Bu, Apple TV'ni kullanabilmek için kullanman gereken giriş kanalıdır.
  • Televizyonunda en az bir HDMI girişi yoksa televizyonunun arkasında veya yanındaki kırmızı, sarı ve beyaz kablolara takılan bir HDMI-RCA dönüştürücü satın alabilirsin.
 2. 2
  Bir HDMI kablosu satın al. Çeşitli uzunluklardaki HDMI kablolarını İnternet'te ve çoğu elektronik mağazasında bulabilirsin.
  • HDMI kabloları, İnternet'te mağazalara kıyasla çok daha ucuz olabilir.
  • İyi bir HDMI kablosunun 100 liradan fazla tutmaması gerekir.
 3. 3
  Apple TV'yi televizyonunun yanına koy. Apple TV kutusunun televizyonuna, HDMI kablosu ve güç kablosunun kutuya ulaşabilecek kadar yakın olması gerekir.
  • Apple TV'ni açık bir yerde tutmak önemlidir; çünkü hem cihazın aşırı ısınmasını istemezsin hem de cihazı Apple TV kumandasıyla kullanabiliyor olman gerekir.
 4. 4
  HDMI kablosunun bir ucunu Apple TV kutusuna bağla. Bu kablo, kablonun kalın tarafı yukarı bakacak şekilde Apple TV kutusunun arkasındaki HDMI girişine uyar.
  • HDMI kabloları yalnızca tek bir şekilde takılır; yani girmiyorsa bağlantıyı zorlama.
 5. 5
  HDMI kablosunun diğer ucunu televizyonuna bağla. Daha önce televizyonunda bulduğun HDMI girişine girmesi gerekir.
 6. 6
  Apple TV'nin güç kablosunu bağla. Kablonun iki silindirli ucu Apple TV'nin arkkasına takılır, diğer ucu da duvardaki bir prize takılır.
 7. 7
  Televizyonunu aç. Televizyonun güç düğmesine bas.
 8. 8
  Televizyonun girişini HDMI kanalı olarak değiştir. Bu televizyondan televizyona değişir; ama genelde televizyonundaki HDMI girişinin yanındaki giriş numarasına ulaşana kadar televizyonunun (veya televizyon kumandasının) üstündeki Input (Giriş) düğmesine basarak yapılır.
  • Apple TV'nin kurulum sayfası açılmazsa Apple TV kutusunu "uyandırmak" için Apple TV kumandasının ortasındaki düğmeye bas.
 9. 9
  Ekrandaki kurulum yönergelerini izle. Genelde aşağıdakileri yapman gerekir:
  • Bir dil seç.
  • Bir Wi-Fi ağı seç ve parolayı gir.
  • Önerilen güncellemeleri indir.
 10. 10
  Apple TV'ni akıllı bir televizyon olarak kullan. Apple TV'n ayarlandıktan ve güncellendikten sonra uygulamalar arasında geçiş yapmak, Netflix veya Hulu üzerinden medya oynatmak ve bunun gibi şeyler için Apple TV kumandasını kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Amazon Fire TV Stick

 1. 1
  Televizyonunun HDMI girişini bul. HDMI girişi, hafif konik bir alt kısma sahip olan ince, geniş bir girişe benzer. HDMI gerişleri genelde televizyonunun ekranının arka veya yan tarafında bulunur.
  • HDMI girişinin yanındaki sayıyı da not et. Bu, Fire TV Stick'ini kullanabilmek için kullanman gereken giriş kanalıdır.
  • Televizyonunda en az bir HDMI girişi yoksa televizyonunun arkasında veya yanındaki kırmızı, sarı ve beyaz kablolara takılan bir HDMI-RCA dönüştürücü satın alabilirsin.
 2. 2
  Fire Stick'i televizyonunun HDMI girişine tak. Fire Stick, doğrudan televizyonundaki HDMI girişine takılır.
  • HDMI konektörü yalnızca tek bir şekilde takılır; yani girmezse zorlama.
  • Televizyonunun duvara asılıysa veya Fire Stick'in sığabileceği alana sahip değilse Fire Stick'inle birlikte gelen HDMI uzatma kablosunu televizyona tak, ardından Fire Stick'i uzatma kablosunun ucuna tak.
 3. 3
  Güç kablosunu kur. USB kablosunu güç adaptörüne tak, ardından katlı olan fişi adaptörden çıkar.
 4. 4
  Fire Stick'i bir prize bağla. Kablonun ucunu Fire Stick'in yan tarafındaki girişe tak, ardından kablonun diğer ucunu bir prize tak.
  • Fire Stick'e güç kablosuyla erişemerzsen Fire Stick'inle birlikte gelen HDMı uzatma kablosunu kullanmayı dene.
 5. 5
  Fire Stick kumandasına pilleri tak. Fire Stick paketinde iki adet AAA pil bulunması gerekir.
 6. 6
  Televizyonunu aç. Televizyonunun güç düğmesine bas.
 7. 7
  Televizyonun girişini HDMI kanalı olarak değiştir. Bu televizyondan televizyona değişir; ama genelde televizyonundaki HDMI girişinin yanındaki giriş numarasına ulaşana kadar televizyonunun (veya televizyon kumandasının) üstündeki Input (Giriş) düğmesine basarak yapılır.
 8. 8
  İstendiği zaman "Play/Pause" (Oynat/Duraklat) düğmesine bas. Kumandanın üstündedir. Kumanda Fire Stick TV'nle eşleştirilir.
 9. 9
  Bir kablosuz ağ seç ve parolayı gir. Fire Stick kurulumuna devam etmen sağlanır.
 10. 10
  Güncellemelerin yüklenmesini bekle. Fire Stick'i ilk kez kuruyorsan güncelleme işlemi birkaç dakika sürebilir.
 11. 11
  İstendiği zaman Amazon hesabınla oturum aç. Amazon hesabı e-postanı e parolanı gir. Amazın aboneliklerini ve satın alımlarını görüntüleyebilmen sağlanır.
 12. 12
  Fire Stick TV'ni akıllı televizyon olarak kullan. Amazon hesabında oturum açtıktan sonra saın atldığında filmleri, dizileri ve oyunları görüntüleyebilirsin ve uygumalar arasında gezinip Netflix, Hulu ve benzerinden video oynatabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Chromecast

 1. 1
  Televizyonunun HDMI girişini bul. HDMI girişi hafif konik bir alt kısma sahip ince, geniş bir girişe benzer. HDMI girişleri genelde televizyonunun ekkranının arka veya yan tarafında bulunur.
  • HDMI girişinin yanındaki sayıyı da not et. Bu, Apple TV'ni kullanabilmek için kullanman gereken giriş kanalıdır.
  • Televizyonunda en az bir HDMI girişi yoksa televizyonunun arkasında veya yanındaki kırmızı, sarı ve beyaz kablolara takılan bir HDMI-RCA dönüştürücü satın alabilirsin.
 2. 2
  Chromecast'i televizyonunun HDMI girişine tak. Chromecast'in üstündeki kablo doğrudan televizyonundaki HDMI girişine takılır.
  • HDMI konektörü tek bir şekilde takılır; yani girmezse zorlama.
 3. 3
  USB güç kablosunu tak. Kablonun bir ucunu Chromecast birimine tak, ardından diğer ucu televizyonundaki bir USB girişine tak.
  • Televizyonunda USB girişi yoksa duvardaki bir prize bağlayabilmek için USB kablolu bir güç adaptörü kullanman gerekir.
  • Chromecast'in 4K ürümünü takıyorsan USB girişi bu Chromecast modeline güç sağlayamadığı için bir duvar prizi kullanman gerekir.
 4. 4
  Televizyonunu aç. Televizyonunun güç düğmesine bas.
 5. 5
  Televizyonun girişini HDMI kanalı olarak değiştir. Bu televizyondan televizyona değişir; ama genelde televizyonundaki HDMI girişinin yanındaki giriş numarasına ulaşana kadar televizyonunun (veya televizyon kumandasının) üstündeki Input (Giriş) düğmesine basarak yapılır. Burada Chromecast kurulum ekranının görmen gerekir.
 6. 6
  iPhone veya Android için Google Home uygulamasını indir. Google Home uygulaması iPhone App Store'da ve Android Google Play Store'da ücretsizz olarak bulunur.
 7. 7
  Google Home'u aç. Bir evin kırmızı, yeşil, sarı ve mavi dış hattına benzeyen Google Home uygulamasına dokun.
 8. 8
  İstendiği zaman ACCEPT'e (KABUL ET) dokun. Google Home ana sayfasına gidersin.
 9. 9
  Devices (Cihazlar) simgesine dokun. Televizyonunun ekranın sağ üst köşesindedir.
  • iPhone'da, Google Home uygulamasının ana sayfasına geçmek için önce Bluetooth olmadan kullan‘a dokunduktan sonra Skip Setup‘a (Kurulumu Atla) dokunman gerekir.
 10. 10
  Chromecast'in telefonunu tespit etmesini bekle. Tespit ettikten sonra telefonunda bir doğrulama mesajı görmen gerekir.
 11. 11
  İstendiği zaman Continue'ya (Devam Et) dokun. Dokununca Chromecast kurulum işlemi başlar.
 12. 12
  Televizyonundaki kodu doğrula. Televizyondaki kodun telefonundaki kodla aynı olduğundan emin ol, ardından Yes‘e (Evet) (iPhone) veya I SEE IT‘e (GÖRÜYORUM) (Android) dokun.
 13. 13
  Continue'ya (Devam Et) dokun. Ekranın sağ alt köşesindedir.
  • Devam Et‘e dokunmadan önce bu ekranda Chromecast'ine isim de verebilirsin.
 14. 14
  Chromecast'in için bir kablosuz ağ seç. Select a network‘e (Bir Ağ Seç) dokun, ardından bir ağa dokun ve parolayı gir. Bunun telefonunun veya tabletinin hâlihazırda bağlı olduğu ağla aynı olduğundan emin ol.
 15. 15
  Ekrandaki yönergeleri izle. Bir güncellemeyi doğrulaman veya Google hesabınla oturum açma seçeneğin olabilir.
 16. 16
  Chromecast'ini bir akıllı televizyon gibi kullan. Chromecast'in ayarlandıktan sonra Chromecast'in üzerinden televizyonunda oynatmak için telefonunda uygulama ve film gibi öğeler seçebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Nispeten yeni bir oyun konsolun varsa (Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3 veya PlayStation 4 gibi) konsolunu İnternet'e girmek, uygulama indirmek, film izlemek gibi şeyler için televizyonunda kullanabilirsin.
 • Gerektiğinde Windows veya Mac bilgisayarını televizyonuna her zaman bağlayabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Yalnızca A/V kablolarına (kırmızı, sarı ve beyaz kablolar) sahip olan eski televizyonlar akıllı televizyona dönüştürülemez.
 • Yalnızca eşeksenli bir girişe (televizyon kablonu taktığın giriş) sahip olan eski televizyonlar akıllı televizyona dönüştürülemez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.024 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.024 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam